UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Wyjazd do Wielkiej Brytanii po brexicie. Jakie towary możemy wziąć do samolotu podczas podróży do Wielkiej Brytanii?

Wiele osób podróżujących do Wielkiej Brytanii traktuje ją nadal jako część Unii Europejskiej, choć brexit, czyli wyjście tego kraju ze struktur unijnych, miał miejsce już w 2021 roku. Do końca 2020 roku trwał okres przejściowy. Od stycznia 2021 roku należy jednak posługiwać się aktualnie obowiązującymi, docelowymi przepisami. W związku z Porozumieniem z dnia 24 grudnia 2020 roku i decyzją o tymczasowym stosowaniu Umowy o handlu o współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z drugiej, zmieniły się zasady podróżowania do i z Wielkiej Brytanii. Sprawdź, co można zatem zabrać ze sobą do samolotu. Co można przewieźć na teren Wielkiej Brytanii?

Wyjazd do Wielkiej Brytanii po brexicie

Niezbędne dokumenty w czasie podróży do Wielkiej Brytanii po brexicie. Czy wiza do Anglii jest wymagana?

W czasie, kiedy Wielka Brytania (UK) pozostawała członkiem Unii Europejskiej, wjazd i pobyt na terytorium tego kraju odbywał się z wykorzystaniem polskiego dowodu osobistego. Jedynie do 30 września 2021 roku takie zasady zostały zachowane, natomiast od 1 października 2021 roku jedynym akceptowalnym dokumentem podróżnym pozwalającym na przekroczenie brytyjskiej granicy jest ważny paszport.

Podczas odprawy biletowo-bagażowej i dokumentowej na lotnisku koniecznie musisz się nim okazać. Co więcej, obywatele Unii Europejskiej, w tym także Polacy, mają prawo wjazdu na terytorium wielkiej Brytanii w celach turystycznych, bez konieczności posiadania wizy, o ile pobyt nie przekracza 6 miesięcy. Natomiast wiza jest konieczna, jeśli chcesz podjąć studia lub pracę na terenie Zjednoczonego Królestwa albo przebywać na jego terytorium dłużej niż 6 miesięcy.

Co ciekawe, dowodem osobistym przy podróżowaniu do Wielkiej Brytanii mogą posługiwać się na granicy do 2025 roku posiadacze statusu osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w Wielkiej Brytanii, którzy uzyskali swój status na podstawie dowodu osobistego.

Co można przewozić/wwozić do Wielkiej Brytanii? Jakie towary można przewieźć do Anglii po brexicie?

Alkohol, papierosy czy też broń? Jakie rzeczy można, a których absolutnie nie można mieć w bagażu rejestrowanym czy podręcznym w samolocie do Wielkiej Brytanii? Możesz zabrać alkohol i papierosy, ale tylko do użytku osobistego. Co należy przez to rozumieć? Musisz po prostu zmieścić się w limitach wskazanych w przepisach. Jeśli chodzi o przywóz artykułów tytoniowych, limity wynoszą:

  • 200 sztuk papierosów lub
  • 100 cygaretek lub
  • 50 cygar lub
  • 250 g tytoniu lub
  • 200 sztuk wkładów do papierosów elektronicznych.

Obowiązują też limity wwozu alkoholu do Wielkiej Brytanii. W bagażu do samolotu czy w bagażu rejestrowanym nie możesz mieć łącznie ponad:

  • 42 litry piwa oraz
  • 18 litrów wina (niemusującego) lub wymiennie:
  • 4 litry alkoholu mocnego (powyżej 22% zawartości alkoholu) lub
  • 9 litrów mocnego wina (np. porto), wina musującego lub alkoholu do 22%.

Zgodnie z limitami celnymi z Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii możesz wwieźć towary w bagażu na użytek własny o łącznej wartości do 390 funtów brytyjskich. Powyżej tej kwoty zostanie naliczone cło za wjazd na teren UK z ponadprogramowymi towarami.

Do Wielkiej Brytanii możesz ponadto wwieźć artykuły spożywcze, m.in. mięso, nabiał czy produkty pochodzenia zwierzęcego, które są z państw członkowskich UE.

Czego nie można wwozić do Wielkiej Brytanii z UE samolotem? Co zmienia po brexicie prawo dotyczące podróży turystycznych?

Czego absolutnie nie można przewozić ze sobą w samolocie w podróży do Wielkiej Brytanii? Zabronione jest wwożenie:

  • narkotyków,
  • materiałów o tematyce pornograficznej,
  • pirackich nagrań audiowizualnych,
  • podróbek markowych produktów,
  • narzędzi niebezpiecznych, w tym noży i broni wszelkiego rodzaju.

Ile pieniędzy możesz zabrać do Wielkiej Brytanii?

Zgodnie z aktualnymi przepisami celnymi, jeśli zamierzasz zabrać ze sobą do Wielkiej Brytanii większą kwotę niż równowartość 10 tys. euro, musisz odpowiednio udokumentować ich pochodzenie, np. wyciągiem z konta bankowego.

Prawo miejscowe pozwala bowiem funkcjonariuszom policji na zatrzymanie gotówki w kwocie powyżej 1000 GBP, jeśli zachodzi jakiekolwiek podejrzenie, że pochodzi ona z przestępstwa. W przypadku wwożenia czy wywożenia z Wielkiej Brytanii pieniędzy o wartości, która przekracza 10 tys. euro, do kraju spoza Unii Europejskiej musisz złożyć odpowiednią deklarację.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Wielkiej Brytanii - czy EKUZ działa w UK?

Karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, w Wielkiej Brytanii nawet po brexicie funkcjonuje na dotychczasowych zasadach. Polacy, którzy mają ważną kartę EKUZ, w UK otrzymają bezpłatną pomoc medyczną w nagłych przypadkach, w publicznych placówkach służby zdrowia. Jednak nie obejmuje to kosztów leków, leczenia stomatologicznego czy transportu medycznego do kraju, jeśli taki jest wymagany. Dlatego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne prywatnie. Sprawdź, ile zapłacisz za ochronę w UNIQA. 

Już od Już od 4,62 zł/dzień
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych w UNIQA TU S.A.

Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od ponad 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych. Od 2009 w AXA TUiR S.A. na stanowisku Menedżera odpowiedzialnego za produkt i ocenę ryzyka. Obecnie Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych UNIQA TU S.A. i odpowiada za sprzedaż, tworzenie produkt, ocenę ryzyka, rozwój sieci sprzedaży, relację z Polską Izbą Turystyki, uczestniczy również w komisji PIU dotyczącej ubezpieczeń turystycznych i gwarancji turystycznych. Bierze czynny udział w szkoleniach dla sieci agentów, Biur Podroży, spotkaniach branżowych, publikuje w prasie branżowej.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Karta pokładowa – czym jest? Jak przy odprawie działa mobilna karta pokładowa?

Pierwszy lot samolotem może być stresujący. Warto przed wylotem wiedzieć, jak zachować się na lotnisku i o czym koniecznie trzeba pamiętać. Kluczowa jest odprawa pasażera, dokonywana na podstawie przedstawionych dokumentów. Należy do nich karta pokładowa. Czym ona jest i jak ją uzyskać?

Czytaj dalej

Ubezpieczenie turystyczne do Wielkiej Brytanii – jakie kupić?

Wyjazd do Wielkiej Brytanii to świetny pomysł zarówno na dłuższy, jak i krótszy urlop. Przed podróżą warto zadbać o kwestie związane z bezpieczeństwem – kupić ubezpieczenie turystyczne, które zapewni kompleksową ochronę.

Czytaj dalej

Pierwszy lot samolotem – jak się do niego przygotować? Jak wygląda odprawa podczas podróży samolotem?

Ponad 50 mln pasażerów obsłużyły w 2023 roku polskie porty lotnicze. Latamy coraz więcej, ale nadal nie brakuje osób, dla których podróż samolotem jeszcze przed nimi. Jak przygotować się na pierwszy lot? Jakie kroki przedsięwziąć, by odbył się bez zakłóceń i by szczęśliwie dotrzeć do celu?

Czytaj dalej

Planujesz podróż samochodem po Europie? Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym na wakacje autem!

Wyjazd na urlop własnym samochodem zapewnia niezależność i daje możliwość szybkiego przemieszczania się. Jeśli lubisz podróżować autem, być może dobrym pomysłem dla Ciebie będzie road trip po Starym Kontynencie, czyli po prostu wycieczka po Europie samochodem. Zanim jednak rozpoczniesz taką wyprawę, dowiedz się o czym pamiętać i co zabrać w podróż.

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,62 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę