UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Ubezpieczenie turystyczne do Włoch – jakie wybrać?

Wyborna kuchnia, imponujące zabytki, bajeczne krajobrazy i piękna pogoda – powodów, dla których warto zdecydować się na urlop we Włoszech, jest naprawdę sporo. To jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych na świecie. Pamiętaj, aby na wyjazd kupić ubezpieczenie, dzięki któremu będziesz podróżować ze spokojną głową.

Włochy

Co warto wiedzieć, wyjeżdżając do Włoch?

Włochy to kraj leżący w Europie Południowej, w większości na Półwyspie Apenińskim. Na jego terytorium znajdują się dwie enklawy - San Marino oraz Watykan. Stolicą państwa jest Rzym, zwany Wiecznym Miastem. Włochy znajdują się w światowej czołówce krajów pod względem przychodów z turystyki. Każdy, kto planuje wakacje w tych stronach, powinien mieć ważny dowód osobisty lub paszport (także paszport tymczasowy) – są to dokumenty uprawniające do przekroczenia włoskiej granicy.

Obywatele Polski nie są objęci obowiązkiem posiadania wizy. Osoby preferujące podróże samochodem po Europie powinny brać poprawkę na obowiązujące w centrach wielu miast strefy ograniczonego ruchu – aby do nich wjechać, trzeba posiadać specjalną przepustkę. Jeżeli natomiast chodzi o autostrady w Italii, to zdecydowana większość z nich jest płatna. Na drogach nie brakuje fotoradarów. Uwaga: jeśli dostaniesz mandat, to dotrze on także do Polski.

W niektórych regionach Włoch zdarzają się rozległe pożary i trzęsienia ziemi, występują też inne kataklizmy naturalne. Polskie MSZ zaleca, żeby nie udawać się na wakacje w rejony, gdzie istnieje ryzyko tego typu zagrożeń. W każdym razie jeżeli się już tam znajdziesz, uważnie śledź komunikaty wydawane przez lokalne służby i bezwzględnie stosuj się do zaleceń.

Co się zaś tyczy zagrożenia atakiem terrorystycznym, to włoskie władze nie podają żadnego stopnia. Niemniej w miejscach publicznych należy zachować ostrożność i czujność. Turyści odwiedzający Włochy są narażeni na kradzieże oraz włamania do samochodów. W przypadku takich zdarzeń należy się zgłosić do odpowiedniej placówki, czyli na posterunek karabinierów lub policji.

Co warto zobaczyć podczas wyjazdu do Włoch?

W Italii na brak atrakcji nie sposób narzekać. To, na które konkretnie się zdecydujesz, zależy w głównej mierze od tego, jakiego rodzaju wypoczynek we Włoszech najbardziej Cię interesuje. Lista ciekawych miejsc i obiektów jest niesamowicie długa, a znajdują się na niej m.in.:

 • Rzym

To nie tylko stolica, ale też największe włoskie miasto. W tej metropolii o globalnym znaczeniu można zobaczyć m.in. Koloseum, Kapitol, słynne Schody Hiszpańskie, Fontannę di Trevi, katakumby, Zamek Świętego Anioła. Turyści tłumnie odwiedzają też Watykan, będący siedzibą najwyższych władz Kościoła katolickiego.

 • Wenecja – jedyne w swoim rodzaju miasto na wyspach leżące w północnej części Italii.
 • Florencja – stolica Toskanii oraz kolebka renesansu i miasto artystów.
 • Padwa – znajduje się w gronie najpiękniejszych miast włoskich, a słynie z jednego z najstarszych w całej Europie uniwersytetów.
 • Perugia – w czasach starożytnych był to ważny ośrodek kultury etruskiej, dziś jest to miasto przyciągające zagranicznych studentów.
 • Mediolan – stolica mody chlubiąca się okazałymi zabytkami oraz operą La Scala.
 • Portofino – popularny kurort położony w malowniczej zatoczce.
 • Sycylia – perła Morza Śródziemnego.
 • urokliwa Sardynia.
 • Garda – największe we Włoszech jezioro i niezmiernie popularne miejsce urlopowe.
 • Piza słynąca z Krzywej Wieży.

Na tym rzecz jasna nie koniec. Ważnymi punktami na turystycznej mapie są też m.in.: Genua, Tyrol, Neapol, San Remo, Dolomity i Trydent wymarzone dla osób kochających uprawiać sporty zimowe, San Marino, wybrzeże Amalfi, jezioro Como, Pompeje, skaliste wybrzeże Cinque Terre, Capri, Werona. Bez względu na to, czy ktoś preferuje typowo egzotyczne wakacje, zwiedzanie czy aktywny wypoczynek zimą lub latem, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Włochy oferują odwiedzającym je podróżnym mnóstwo różnorodnych atrakcji.

Kiedy wybrać się na wakacje do Włoch?

Włochy należą do państw, które można odwiedzać bez względu na porę roku. Najlepiej wybrać się tu wtedy, gdy temperatury są umiarkowane i sprzyjają rozmaitym formom aktywności, a mianowicie w okresach od kwietnia do czerwca oraz od września do października. W lipcu i sierpniu jest upalnie – temperatury przekraczają 30 st. C, a plaże są zatłoczone. Sezon narciarski zaczyna się pod koniec listopada i trwa zazwyczaj do kwietnia.

Opieka zdrowotna i koszty leczenia we Włoszech

Włoski system opieki medycznej – Servizio Sanitario Nazionale (SSN) – jest uznawany przez WHO za jeden z najlepszych na świecie (zaraz po francuskim). Krajowa służba zdrowia zapewnia obywatelom bezpłatną opiekę zdrowotną obejmującą dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu, leczenie w szpitalach publicznych, dotowane leki, usługi laboratoryjne, pogotowie ratunkowe i opiekę specjalistyczną adekwatną do potrzeb pacjenta. Jeżeli pojedziesz do Włoch bez ubezpieczenia kosztów leczenia, wydatki mogą mocno uderzyć Cię po kieszeni. Przykładowo za wizytę ambulatoryjną w związku z zapaleniem spojówek zapłacisz 150 EUR, za leczenie stłuczonej na nartach nogi bez złamania – 900 EUR, a za 5-dniową hospitalizację przy zawale serca – 8000 EUR. Odpowiednie ubezpieczenie na wyjazd za granicę pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek w postaci nieprzewidzianych wydatków na leczenie.

Czy karta EKUZ i ubezpieczenie do Włoch z biura podróży wystarczą?

Karta EKUZ uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii. Z racji na to, że Włochy są członkiem UE, posiadacze Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego mają dostęp do publicznej służby zdrowia na takich samych zasadach, co obywatele Włoch. Nie oznacza to jednak, że jest on całkowicie bezpłatny. Za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu pacjent płaci 36 EUR, pokrywa też część kosztów wizyty u specjalisty oraz w pełni opłaca wizytę u stomatologa. Część kosztów trzeba także pokryć w przypadku transportu do szpitala, ale już leczenie szpitalne jest darmowe. EKUZ ma ograniczony zakres ochrony i nie ma opcji, aby go rozszerzyć. Nie uwzględnia on m.in. transportu medycznego do Polski czy planowanych zabiegów.

Jeśli turysta podróżuje z touroperatorem, cena powinna zawierać polisę. Można spotkać się z przekonaniem, że takie ubezpieczenie wyjazd za granicę w zupełności wystarczy. Zazwyczaj jednak zapewnia ona ochronę w minimalnym zakresie. Przeważnie obejmuje tylko koszty leczenia, NNW (ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków) i ubezpieczenie bagażu, przy czym suma ubezpieczenia jest niska. W razie takich kłopotów jak odwołanie lotu czy pobyt w szpitalu suma ubezpieczenia może okazać się niewystarczająca. Ponadto klient biura podróży nie ma możliwości wybrania ubezpieczyciela.

Zarówno EKUZ, jak i ubezpieczenie na wyjazd do Włoch z biura podróży nie uwzględniają wielu zdarzeń.. Podobnych przykładów jest znacznie więcej. Wybierz polisę, stanowiącą gwarancję solidnej, kompleksowej ochrony odpowiadającej Twoim potrzebom.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Włoch?

Aby wybrać najlepsze dodatkowe ubezpieczenie na wakacje, trzeba zwrócić uwagę na wiele parametrów oferty. Kluczową rolę odgrywają: zakres ochrony, suma ubezpieczenia oraz dodatkowe opcje. Szczegóły znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W UNIQA przygotowaliśmy dla Ciebie pakiet Supertravel obejmujący m.in.:

 • koszty leczenia,
 • sporty amatorskie – ubezpieczane są zarówno zaplanowane, jak i niezaplanowane amatorskie aktywności sportowe,
 • koszty ratownictwa – jako ubezpieczyciel pokrywamy koszty poszukiwania, transportu do punktu opieki medycznej i udzielenie doraźnej pomocy,
 • koszty leczenia w razie zaostrzenia chorób przewlekłych – do 100% sumy ubezpieczenia kosztów leczenia, bez dodatkowej opłaty,
 • szkody spowodowane pod wpływem alkoholu (w ramach KL i NNW)
 • koszty transportu medycznego do Polski lub kraju rezydencji w przypadkach uzasadnionych z medycznego punktu widzenia,
 • koszty leczenia COVID-19, izolacji i kwarantanny.

Jeśli planujesz aktywne wakacje we Włoszech, rozważ ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka i sprzętu sportowego. Bez względu na charakter wypoczynku z pewnością przyda Ci się assistance niezastąpione np. w razie utraty dokumentów. Dobre ubezpieczenie to gwarancja wypłaty odszkodowanie za opóźniony lot, pokrycia kosztów leczenia w całości czy uzyskania rekompensaty w wielu innych sytuacjach.

O tym pamiętaj podczas podróżowania po Włoszech!

Przed wyjazdem do słonecznej Italii obowiązkowo zasięgnij informacji o tym:

Walutą we Włoszech jest euro. W razie braku gotówki bez problemu wypłacisz ją z bankomatu. Poza tym karty płatnicze i kredytowe są powszechnie honorowane. Ceny we Włoszech są wyższe niż w Polsce, zwłaszcza w sezonie. Im bliżej wakacji, tym trudniej o atrakcyjne cenowo miejsca noclegowe. W związku z tym rezerwacji trzeba dokonać wcześniej. Spore wydatki poniesiesz też w związku z przemieszczaniem się transportem publicznym. Tempo życia w Italii jest wolniejsze niż w naszym kraju. Na terenie Włoch możesz legalnie przebywać do 90. dni. Po upływie tego okresu obligatoryjne jest zalegalizowanie pobytu.

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Jak wygląda odprawa na lotnisku? Ile trwa odprawa przed odlotem?

Pierwsza podróż samolotem może być stresująca, ale właściwe przygotowanie do niej i zdobycie wszystkich informacji dotyczących tego, jak wygląda odprawa biletowo-bagażowa czy kontrola bezpieczeństwa przed odlotem pozwoli Ci poczuć się pewniej. Sprawdź razem z nami, jak zachować się na lotnisku i dlaczego trzeba stawić się w odpowiednim porcie lotniczym zwykle na dwie godziny przed planowaną godziną wylotu. Czy naprawdę odprawa trwa aż tak długo?

Czytaj dalej

Jak wygląda odprawa na lotnisku przed odlotem?

Wybierasz się w podróż samolotem? Będzie to Twój pierwszy lot? Z pewnością możesz odczuwać stres przed wzbiciem się w powietrze, ale dobrze wszystko zaplanuj, by zmniejszyć to poczucie. Musisz wiedzieć przede wszystkim to, jak wygląda odprawa w porcie lotniczym, którą przechodzisz, zanim jeszcze wejdziesz na pokład samolotu. Zobacz, jak wygląda odprawa i kontrola bezpieczeństwa na lotnisku i jakie dokumenty absolutnie musisz mieć przy sobie. Jak nadać bagaż i jakie rodzaje bagażu możesz zabrać…

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę