UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Jak wygląda odprawa na lotnisku przed odlotem?

Wybierasz się w podróż samolotem? Będzie to Twój pierwszy lot? Z pewnością możesz odczuwać stres przed wzbiciem się w powietrze, ale dobrze wszystko zaplanuj, by zmniejszyć to poczucie. Musisz wiedzieć przede wszystkim to, jak wygląda odprawa w porcie lotniczym, którą przechodzisz, zanim jeszcze wejdziesz na pokład samolotu. Zobacz, jak wygląda odprawa i kontrola bezpieczeństwa na lotnisku i jakie dokumenty absolutnie musisz mieć przy sobie. Jak nadać bagaż i jakie rodzaje bagażu możesz zabrać ze sobą?

Jak wygląda odprawa na lotnisku przed odlotem

Rodzaje odpraw na lotnisku

Nie masz możliwości wsiąść do samolotu rejsowego czy czarterowego, jeśli uprzednio nie przejdziesz kilku kontroli. Wszystkie określane są mianem odprawy, która jest obowiązkowym etapem formalnym przed odbyciem zaplanowanego lotu, na który wykupiłeś bilety. Nie wystarczy, że stawisz się na lotnisku o odpowiedniej godzinie czy będziesz mieć w ręce bilet lotniczy. Podczas odprawy generowana jest karta pokładowa, na której masz informacje np. o tym, jaki jest numer lotu lub przypisane Ci miejsce siedzące.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje odpraw lotniczych:

 • odprawa na lotnisku,
 • odprawa w trybie online.

Podstawową formą jest odprawa na lotnisku, z pomocą pracowników. Po dotarciu na miejsce musisz udać się do stanowiska odprawy biletowo-bagażowej lub do automatu, który służy do samodzielnej odprawy. Jeśli chodzi o stanowisko odpraw lotniczych, to musisz wybrać takie, które przypisane jest do Twojego lotu. Zwykle na dwie godziny przed planowaną godziną wylotu takie stanowisko lub stanowiska otwierają się, a Ty możesz do nich podejść, okazać dokument tożsamości lub paszport, umowę z biurem podróży czy też po prostu bilety lotnicze. Następnie po wstępnej weryfikacji pracownik lotniska wydrukuje dla Ciebie kartę pokładową.

Przy stanowiskach samodzielnej odprawy musisz postępować zgodnie z instrukcjami, które pojawiają się na ekranie. Finalnie automat wydrukuje dla Ciebie kartę pokładową. Jest ona niezbędna, by udać się do kontroli bezpieczeństwa i ją przejść. Dane zawarte w niej muszą być zgodne z tymi, które widnieją w dokumencie tożsamości, jakim posługuje się podróżny.

Odprawa online

Coraz bardziej popularną formą odprawy lotniskowej jest odprawa online, która może odbyć się przez internet. Wypełniasz wówczas, najczęściej na stronie wybranego przewoźnika, specjalny formularz elektroniczny, podając swoje dane. Następnie generowana jest karta pokładowa, którą możesz wydrukować i zabrać ze sobą na lotnisko lub zapisać ją w pamięci swojego smartfona lub innego urządzenia mobilnego oraz okazać przy bramkach kontroli bezpieczeństwa.

Czy wiesz, że niektóre budżetowe linie lotnicze, jak WizzAir czy easyJet i Ryanair, pobierają dodatkową opłatę za dokonanie odprawy na lotnisku? Możesz zaoszczędzić dzięki dokonaniu samodzielnej odprawy online. Najczęściej na co najmniej 2-3 godziny przed wylotem, a częściej nawet na kilkanaście dni przed nim, możesz odprawić się online.

Jak odprawić się przez internet? Musisz wykonać kilka kroków:

 • Wejdź na stronę internetową przewoźnika (linii lotniczej).
 • Odszukaj zakładkę odprawa online lub online check-in.
 • Wpisz do elektronicznego formularza numer rezerwacji lub numer biletu lotniczego oraz dane osobowe odprawianego pasażera – imię i nazwisko.
 • Potwierdź identyfikację i wybierz miejsce na pokładzie samolotu (usługa ta zwykle jest dodatkowo płatna).
 • Potwierdź odprawę i wybierz dogodny sposób otrzymania karty pokładowej – w formie elektronicznej, do wydrukowania, w formie wiadomości SMS, w formie wiadomości mailowej lub pobrania dokumentu na telefon.

Odprawa biletowo-bagażowa krok po kroku

Sprawdź teraz, jak w praktyce powinieneś zachować się na lotnisku i jak prawidłowo się odprawić na swój lot:

Krok 1 – dojazd do lotniska – musisz zaplanować podróż z odpowiednim wyprzedzeniem, by być w porcie lotniczym wylotowym bezpiecznie na 2 godziny przed wylotem.

Krok 2 – w terminalu na lotnisku odszukaj tablicę odlotów, a w jej obrębie swój lot, do którego będzie przypisany numer stanowiska odprawy (check-in).

Krok 3 – udaj się do stanowiska odprawy i przygotuj dokumenty:

 • paszport lub dowód osobisty oraz ewentualnie wizę,
 • bilet lotniczy – choć nie zawsze będzie on wymagany, czasem wystarczy potwierdzenie rezerwacji lotu.

Krok 4 – odbierz kartę pokładową i nadaj bagaż – bagaż rejestrowy to duży bagaż, z którym możesz podróżować po uprzednim jego opłaceniu. Nadajesz go przy tym samym stanowisku, przy którym się odprawiasz. Numer bagażu znajdzie się na Twojej karcie pokładowej.

Krok 5 – udaj się do stanowiska kontroli bezpieczeństwa. Weź ze sobą bagaż podręczny i rzeczy osobiste – np. plecak czy torebkę. Połóż bagaż tego rodzaju na specjalnej taśmie, w plastikowym pojemniku. Zostanie on prześwietlony. Musisz wyjąć do pojemnika wszystkie metalowe przedmioty, które masz przy sobie lub na sobie, a także telefon komórkowy, aparat fotograficzny, laptop, netbook czy tablet oraz płynne produkty, które powinny znaleźć się w osobnej, zamykanej na zamek torbie.

Krok 6 – przejdź przez skanującą bramkę wykrywającą obecność metalu. Jeśli wyda ona dźwięk ostrzegawczy, zostaniesz poddany kontroli osobistej (manualnej) przez funkcjonariusza straży granicznej. Odprawa przed lotem może wymagać, żebyś zdjął okrycie wierzchnie, a nawet buty. Jeśli będzie to konieczne, to szczegółowe informacje na ten temat uzyskasz na lotnisku. Nie musisz nigdzie tego sprawdzać wcześniej.

Krok 7 – odbierz wszystkie swoje rzeczy z pojemników po prześwietleniu, spakuj je i udaj się do strefy bezcłowej, gdzie będziesz czekać na swój lot.

Krok 8 – po otwarciu bramki odlotów (gate) udajesz się w wyznaczone miejsce i okazujesz swój dokument tożsamości oraz kartę pokładową. To niezbędne, byś mógł wsiąść do samolotu. Odprawa jest obowiązkowa na dany lot. Pamiętaj, że formalności na lotnisku mogą zająć sporo czasu, dlatego staw się w porcie lotniczym z odpowiednio dużym wyprzedzeniem.

Kontrola bezpieczeństwa na lotnisku

Ważnym punktem odprawy na lotnisku jest kontrola bezpieczeństwa, do której udajesz się po odprawie biletowo-bagażowej (chyba że odprawiałeś się online i masz już kartę pokładową). To etap, którego nie sposób pominąć. Obejmuje on kontrolę dokumentu tożsamości, karty pokładowej, a także prześwietlenie bagażu podręcznego i samego podróżnego.

Co z bagażem na lotnisku – rejestrowym i podręcznym?

Linie lotnicze wyróżniają z reguły dwa rodzaje bagażu:

 • Bagaż rejestrowany – walizka czy kilka walizek, które oddawane są przy odprawie biletowo-bagażowej do luku bagażowego.
 • Bagaż podręczny – zabierany przez podróżnego na pokład samolotu. Pamiętaj o tym, by sprawdzić dopuszczalne wymiary u danego przewoźnika. Uzależnione są od wewnętrznych ustaleń linii lotniczych. Bagaż podręczny umieszczasz albo pod fotelem, albo w schowku pod sufitem samolotu. Musisz w nim umieścić rzeczy osobiste i sprzęt elektroniczny.

Coraz częściej linie lotnicze w ramach bez dodatkowych opłat pozwalają jedynie wnieść na pokład bagaż podręczny w formie niewielkiej torebki damskiej, plecaka lub torby na laptopa. Za dodatkowy w postaci walizki kabinowej lub rejestrowy trzeba już zapłacić. Wysokość opłaty zależy od poszczególnych przewoźników.

Jeśli bagaż jest zbyt duży lub zbyt ciężki niż wytyczne linii lotniczych w tym zakresie, będziesz musiał za niego dodatkowo zapłacić – to opłata za nadbagaż. Musisz wiedzieć też, czego nie możesz przewozić podczas lotu, co regulują istniejące przepisy. Udaj się do punktu informacyjnego na lotnisku, a najlepiej przeczytaj wcześniej na stronie przewoźnika obsługującego rejs, co z bagażu należy wyjąć przy kontroli bezpieczeństwa, a co absolutnie nie może się w nim znaleźć. Do takich rzeczy zaliczyć należy ostre przedmioty, np. nóż czy metalowy pilniczek do paznokci, czy też broń innego rodzaju.

Czym jest kontrola dokumentów?

Kontrola dokumentów odbywa się tuż przed wpuszczeniem na pokład samolotu danej osoby. Dokumenty pasażera kontrolują pracownicy lotniska. Dobrym pomysłem jest posiadanie polisy dla podróżnych. Możesz wykupić w UNIQA odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, w tym obejmujące bagaż.

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Jakie wybrać ubezpieczenie turystyczne do Japonii?

Podróż do Japonii to jedyne w swoim rodzaju przeżycie i moc niezapomnianych wrażeń. Odmienna kultura, fantastyczna kuchnia, bajeczne krajobrazy i liczne udogodnienia dla turystów – to tylko niektóre powody, dla których warto odwiedzić Kraj Kwitnącej Wiśni. Nie powinno się przy tym zapomnieć o zakupie odpowiedniego ubezpieczenia, które zapewni ochronę w wielu sytuacjach.

Czytaj dalej

Ubezpieczenie turystyczne do Włoch – jakie wybrać?

Wyborna kuchnia, imponujące zabytki, bajeczne krajobrazy i piękna pogoda – powodów, dla których warto zdecydować się na urlop we Włoszech, jest naprawdę sporo. To jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych na świecie. Pamiętaj, aby na wyjazd kupić ubezpieczenie, dzięki któremu będziesz podróżować ze spokojną głową.

Czytaj dalej

Jak wygląda odprawa na lotnisku? Ile trwa odprawa przed odlotem?

Pierwsza podróż samolotem może być stresująca, ale właściwe przygotowanie do niej i zdobycie wszystkich informacji dotyczących tego, jak wygląda odprawa biletowo-bagażowa czy kontrola bezpieczeństwa przed odlotem pozwoli Ci poczuć się pewniej. Sprawdź razem z nami, jak zachować się na lotnisku i dlaczego trzeba stawić się w odpowiednim porcie lotniczym zwykle na dwie godziny przed planowaną godziną wylotu. Czy naprawdę odprawa trwa aż tak długo?

Czytaj dalej

Jak przygotować się do wyjazdu do USA? Czy potrzebna jest wiza? Co zmieniło się po przystąpieniu Polski do programu ruchu bezwizowego?

Przy wyjazdach zagranicznych konieczne jest posiadanie przez podróżnych dokumentów tożsamości pozwalających na przekroczenie granicy. W przypadku wyjazdów do Stanów Zjednoczonych konieczne jest posiadanie paszportu. Do niedawna jeszcze wymagane było, by każdy Polak wyjeżdżający do USA miał ważną wizę. Czy nadal obowiązują? Sprawdź, jakich formalności powinieneś dopełnić, by móc legalnie wjechać na terytorium tego kraju.

Czytaj dalej
kobieta pakuje walizkę na podróż samolotem

Jak spakować się do samolotu? W jaki sposób spakować bagaż rejestrowany i bagaż podręczny?

W ramach przygotowania do wakacji, na które wybierasz się samolotem, musisz się spakować. Dla wielu turystów jest to najmniej lubiany etap organizacji wczasów. Jednak nie sposób go uniknąć. Jeśli będziesz wiedzieć, jak spakować walizkę na lot samolotem, możesz to zrobić szybko i uniknąć problemów w porcie lotniczym. Zobacz, jak to wykonać i spakować bagaż podręczny czy rejestrowany.

Czytaj dalej

Odszkodowanie za odwołany lot i odszkodowanie za opóźniony lot - kiedy przysługuje zwrot, jak go uzyskać?

Odwołany lot może skutecznie popsuć wakacje i zmienić plany. W takiej sytuacji klient linii lotniczych powinien pamiętać o przysługującym mu odszkodowaniu. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie za odwołany lot oraz kiedy linie lotnicze mogą odmówić wypłacenia rekompensaty.

Odwołane loty są niestety często spotykanym zjawiskiem na całym świecie. AirHelp, czyli największa na świecie firma pomagająca pasażerom linii lotniczych w egzekwowaniu ich praw, wskazuje, że za…

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę