UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Jak spakować się do samolotu? W jaki sposób spakować bagaż rejestrowany i bagaż podręczny?

W ramach przygotowania do wakacji, na które wybierasz się samolotem, musisz się spakować. Dla wielu turystów jest to najmniej lubiany etap organizacji wczasów. Jednak nie sposób go uniknąć. Jeśli będziesz wiedzieć, jak spakować walizkę na lot samolotem, możesz to zrobić szybko i uniknąć problemów w porcie lotniczym. Zobacz, jak to wykonać i spakować bagaż podręczny czy rejestrowany.

kobieta pakuje walizkę na podróż samolotem

Rodzaje bagażu na podróż samolotem

Przede wszystkim musisz mieć świadomość, że istnieją różne rodzaje bagażu, który możesz zabrać ze sobą. Jeśli lecisz na wczasy czarterem czy na zorganizowaną przez biuro podróży wycieczkę lub wakacje, zwykle masz do swojej dyspozycji bagaż podręczny i rejestrowany. Podręczny bierzesz ze sobą na pokład samolotu, z kolei rejestrowany to zwykle większa walizka nadawana podczas odprawy biletowo-bagażowej. Taki bagaż zwykle nie może ważyć więcej niż 15, 20, 25 lub 32 kg, w zależności od linii lotniczej.

Inaczej jest, jeśli na własną rękę wykupujesz lot rejsowy, zwłaszcza tanimi liniami lotniczymi. Obecnie w cenie biletu w takiej sytuacji jest zwykle jedynie mały bagaż podręczny, określany również jako rzeczy osobiste – to damska torebka czy plecak albo torba na laptopa. Musi mieć odpowiednie wymiary, by zmieścił się pod siedzeniem w samolocie.

Za dopłatą, a czasami nawet w cenie biletu, możesz mieć też jedną sztukę bagażu podręcznego, który ma określone wymiary i wagę. Zwykle będzie to walizka lub plecak mający maksymalnie 50 x 40 x 20 cm, a waga bagażu nie może przekroczyć 8-10 kg. Za nadbagaż trzeba zapłacić lub obsługa lotniska zobowiąże Cię do nadania walizki niemieszczącej się w wyznaczonych wymiarach jako bagaż rejestrowany.

Uwaga!

Przed wylotem sprawdź, jaki bagaż Ci przysługuje, jakie powinien on mieć wymiary i jaką wagę. Dzięki temu nie będziesz się narażać na dopłatę za nadbagaż czy za wysokie opłaty za nadanie dodatkowego bagażu rejestrowanego.

Pamiętaj, że zwykle w tanich liniach lotniczych przy podróżowaniu z niemowlęciem (infantem do 2 lat) bagaż nie będzie mu przysługiwał, a jedynie np. wózek dziecięcy, nadawany do luku. Przewoźnik określa, jakie przedmioty dla dziecka może zabrać pasażer i jakie wymiary bagażu podręcznego czy rejestrowanego da się zabrać na pokład czy zapewnić przewóz w luku.

Jak spakować walizkę do samolotu – bagaż podręczny

Przy pakowaniu bagażu podręcznego musisz trzymać się wyznaczonych limitów, jeśli chodzi o jego wymiary (wraz z uchwytem czy kółkami) i wagę. Spakuj do niego niezbędne i cenne przedmioty. Jeśli lecisz samolotem tylko z bagażem podręcznym, zapakuj minikosmetyki, które zajmą mniej miejsca i bez problemu zmieszczą się w wyznaczonych przez linie lotnicze limitach. W bagażu tym powinien znaleźć się też sprzęt elektroniczny. Powinieneś spakować do bagażu podręcznego np. laptop, tablet czy telefon komórkowy, jeśli chcesz je zabrać ze sobą w podróż. Przy kontroli bezpieczeństwa w przypadku bagażu zawierającego sprzęt elektroniczny trzeba wyjąć do pojemników na taśmie komputer czy tablet z pokrowca.

Uwaga! Do bagażu podręcznego nie możesz zapakować:

  • przedmiotów z ostrymi krawędziami, jak metalowe pilniczki, noże, nożyki, nożyczki, brzytwy, żyletki luzem, cążki do paznokci, druty, szydełka,
  • parasola z ostrym zakończeniem,
  • butów na szpilkach,
  • strzykawek i igieł,
  • toporków i tasaków,
  • korkociągu,
  • broni wszelkiego rodzaju i prochu,
  • śrubokrętów,
  • substancji wybuchowych i łatwopalnych.

Obowiązują także limity dotyczące ilości i zawartości przewożonych w bagażu podręcznym płynów. Łącznie do takiego bagażu spakować możesz płyny o pojemności 1 litra, w pojemnikach do 100 ml umieszczonych w specjalnej, plastikowej, zamykanej, przezroczystej torbie.

W bagażu podręcznym możesz mieć leki, które są potrzebne na czas lotu. Można je zabrać bez dodatkowych zaświadczeń od lekarza, poza tymi, które wymagają podania w strzykawce lub specjalnym penie. Zaświadczenie może być potrzebne na specyficzne leki, np. psychotropowe.

Co spakować do bagażu rejestrowanego?

Nie tylko przy pakowaniu bagażu podręcznego powinieneś zrobić to w zaplanowany sposób. Także przy bagażu rejestrowanym powinieneś mieć listę rzeczy, które chcesz do niego zapakować. Pakuj się rozważnie zgodnie z kilkoma uniwersalnymi zasadami:

  • Weź ze sobą tyle odzieży, ile dni potrwają wakacje – zwróć uwagę na pogodę, jaka będzie panowała podczas Twojego pobytu. Jeśli wybierasz się w ciepłe kraje, zapakuj kostium kąpielowy i lekkie rzeczy. Swetry i kurtki z pewnością nie będą Ci wówczas potrzebne. Powinieneś też sprawdzić zwyczaje kulturowe w kraju, do którego się wybierasz. Na przykład w Dubaju powinieneś mieć odpowiednią odzież zakrywającą kolana i ramiona, zwłaszcza przy zwiedzaniu miejsc kultu religijnego. W Europie też będą one potrzebne, jeśli chcesz zwiedzać świątynie. Zwijaj ubrania w rulon lub składaj je równo, by nie były zbyt wygniecione, kiedy wyciągniesz je z walizki.
  • Weź ze sobą niezbędne kosmetyki – te, których naprawdę potrzebujesz. Najczęściej w hotelach znajdują się już przygotowane dla gości podstawowe kosmetyki, jak mydło, żel pod prysznic czy szampon.
  • Spakuj niezbędne leki – jeśli np. jedziesz na wakacje do Egiptu, zadbaj o probiotyki, krople żołądkowe czy inne, podobne leki, które mogą wspomóc leczenie tzw. zemsty faraona. Koniecznie weź ze sobą leki, które na stałe przyjmujesz.
  • Pozostaw wolne miejsce w bagażu – być może będziesz chciał przywieźć ze sobą do kraju pamiątki dla bliskich lub kupić coś dla siebie. Jeśli masz duże plany zakupowe, wygospodaruj miejsce w walizce.

Weź ze sobą taką walizkę na kółkach lub plecak, które łatwo będzie przenosić z miejsca na miejsce. W bagażu rejestrowanym możesz przewozić produkty płynne, np. szampon, odżywkę czy butelkę alkoholu, ale zwróć uwagę również na to, czego nie powinieneś pakować do takiej walizki. W bagażu rejestrowanym ze względów bezpieczeństwa nie powinno być:

  • butli z gazem,
  • pistoletów na gaz,
  • alkoholu o stężeniu powyżej 70%,
  • rozpuszczalników,
  • chemikaliów,
  • farb,
  • płynów do zapalniczek,
  • petard,
  • baterii i akumulatorów,
  • e-papierosa z baterią (bez niej można go zapakować).

Ze względów bezpieczeństwa nie należy pakować do bagażu rejestrowanego laptopa z zasilaczem czy aparatu fotograficznego. Takie cenne przedmioty najlepiej mieć ze sobą w bagażu podręcznym.

Ubezpieczenie bagażu na podróż samolotem

Zdarza się, że na lotniskach dochodzi do pomyłek. Bagaże lecą nie tym samolotem, co trzeba bądź dochodzi do ich kradzieży. Można chronić się przed takimi sytuacjami, wykupując odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, obejmujące również bagaż. Dla  własnego bezpieczeństwa i komfortu podróżowania samolotem lepiej jest wykupić ubezpieczenie turystyczne z wyprzedzeniem.

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Pierwszy lot samolotem – jak się do niego przygotować? Jak wygląda odprawa podczas podróży samolotem?

Ponad 50 mln pasażerów obsłużyły w 2023 roku polskie porty lotnicze. Latamy coraz więcej, ale nadal nie brakuje osób, dla których podróż samolotem jeszcze przed nimi. Jak przygotować się na pierwszy lot? Jakie kroki przedsięwziąć, by odbył się bez zakłóceń i by szczęśliwie dotrzeć do celu?

Czytaj dalej

Lot czarterowy – czym są czartery? Czym różni się lot czarterowy od lotu rejsowego?

W 2023 roku polskie lotniska obsłużyły ponad 50 mln pasażerów, a swoje rekordy w tym zakresie pobiły porty regionalne, na czele z Krakowem i Modlinem pod Warszawą. Takie Lotniska obsługują różnego rodzaju loty – w tym rejsowe i czarterowe. Zwłaszcza w okresie wakacyjnym loty charters są regularnie organizowane z Polski do wakacyjnych destynacji. Czym właściwie są czartery?

Czytaj dalej

Opłata klimatyczna — czym jest opłata klimatyczna i ile wynosi jej stawka?

Niezależnie od tego, czy wyjeżdżasz w góry, na Mazury czy nad morze, jedziesz do pięknego uzdrowiska w Polsce i za granicą, możesz spotkać się przy meldowaniu w hotelu lub pensjonacie z koniecznością uiszczenia opłaty klimatycznej. Czym ona jest i kto musi ją zapłacić? Czy obowiązują zwolnienia od opłaty klimatycznej?

Czytaj dalej

Odszkodowanie za zgubiony bagaż - jak je uzyskać?

Zgubienie czy uszkodzenie bagażu na lotnisku nie jest sytuacją należącą do rzadkości. Każdego roku odnotowuje się ponad 40 milionów takich przypadków. Z takim ryzykiem muszą liczyć się wszyscy pasażerowie podróżujący samolotami. Warto wiedzieć, jak wówczas reagować i czy linie lotnicze ponoszą odpowiedzialność. Z tego artykułu dowiesz się również, dlaczego warto ubezpieczyć bagaż i kiedy można ubiegać się o odszkodowanie.

Czytaj dalej

Czy wiesz, co możesz przewieźć przez granicę, a czego nie wolno przewozić? Sprawdź przepisy i dowiedz się, jak wygląda przewóz w UE na użytek własny

Podczas wakacji za granicą, podróżowania do krewnych w innych krajach czy w celach turystycznych, możesz chcieć coś przewieźć przez granicę. Jednak przepisy celne mogą wskazywać, że wywóz lub wwóz pewnych towarów będzie nielegalny. Lepiej dowiedz się wcześniej, co możesz przewieźć, a czego nie.

Czytaj dalej

Jak wygląda odprawa na lotnisku? Ile trwa odprawa przed odlotem?

Pierwsza podróż samolotem może być stresująca, ale właściwe przygotowanie do niej i zdobycie wszystkich informacji dotyczących tego, jak wygląda odprawa biletowo-bagażowa czy kontrola bezpieczeństwa przed odlotem pozwoli Ci poczuć się pewniej. Sprawdź razem z nami, jak zachować się na lotnisku i dlaczego trzeba stawić się w odpowiednim porcie lotniczym zwykle na dwie godziny przed planowaną godziną wylotu. Czy naprawdę odprawa trwa aż tak długo?

Czytaj dalej

Jak przygotować się do wyjazdu do USA? Czy potrzebna jest wiza? Co zmieniło się po przystąpieniu Polski do programu ruchu bezwizowego?

Przy wyjazdach zagranicznych konieczne jest posiadanie przez podróżnych dokumentów tożsamości pozwalających na przekroczenie granicy. W przypadku wyjazdów do Stanów Zjednoczonych konieczne jest posiadanie paszportu. Do niedawna jeszcze wymagane było, by każdy Polak wyjeżdżający do USA miał ważną wizę. Czy nadal obowiązują? Sprawdź, jakich formalności powinieneś dopełnić, by móc legalnie wjechać na terytorium tego kraju.

Czytaj dalej

Jak wygląda odprawa na lotnisku przed odlotem?

Wybierasz się w podróż samolotem? Będzie to Twój pierwszy lot? Z pewnością możesz odczuwać stres przed wzbiciem się w powietrze, ale dobrze wszystko zaplanuj, by zmniejszyć to poczucie. Musisz wiedzieć przede wszystkim to, jak wygląda odprawa w porcie lotniczym, którą przechodzisz, zanim jeszcze wejdziesz na pokład samolotu. Zobacz, jak wygląda odprawa i kontrola bezpieczeństwa na lotnisku i jakie dokumenty absolutnie musisz mieć przy sobie. Jak nadać bagaż i jakie rodzaje bagażu możesz zabrać…

Czytaj dalej

Jak wyrobić paszport? Jak krok po kroku przebiega wyrobienie paszportu?

Paszport jest podstawowym dokumentem potwierdzającym tożsamość posiadacza i wykorzystywany jest podczas wielu podróży zagranicznych. Nie do wszystkich krajów, nawet w Europie, można wjechać wyłącznie na dowód osobisty. Dokument ten wystarczy w przypadku krajów strefy Schengen. Na przykład obecnie, jeśli wybierasz się na krótką wycieczkę czy dłuższy pobyt na Wyspach Brytyjskich, musisz mieć przy sobie ważny paszport. Ponadto w wielu krajach konieczne jest, by był ważny przez co najmniej 6…

Czytaj dalej

Ubezpieczenie bagażu podróżnego – ile kosztuje, dlaczego warto je mieć? Czy jest ono rozszerzeniem polisy ubezpieczenia turystycznego?

Zniszczony, uszkodzony lub zagubiony bagaż na lotnisku potrafi zepsuć wymarzoną podróż i przysporzyć turystom sporo stresu. Nieprzyjemną sytuacją są również opóźnienia w transporcie bagażu lotniczego. Chcąc uniknąć tego typu problemów i ochronić swój ekwipunek, warto przed wyjazdem wykupić dobre ubezpieczenie bagażu, dzięki któremu uzyskamy rekompensatę poniesionych kosztów i będziemy mogli korzystać z upragnionego urlopu mimo początkowych trudności. Jaka jest standardowa cena ubezpieczenia…

Czytaj dalej

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać w 2023 roku? Jaka polisa podróżna będzie najlepsza?

Coraz więcej polskich turystów jest świadomych różnego rodzaju ryzyka podczas zagranicznego urlopu. Osoby, które planują wakacyjny wyjazd, często mają dylemat, jakie ubezpieczenie turystyczne wykupić, by cieszyć się bezpieczeństwem i maksymalnym komfortem podróżowania. Jakie ubezpieczenie turystyczne zapewni nam optymalną ochronę podczas wczasów – komercyjna polisa czy bezpłatna karta EKUZ? Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając dodatkowe ubezpieczenie na wakacje?

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę