Jakie ubezpieczenie turystyczne wykupić na podróż?

Coraz więcej polskich turystów jest świadomych różnego rodzaju ryzyka podczas zagranicznego urlopu. Osoby, które planują wakacyjny wyjazd, często mają dylemat, jakie ubezpieczenie turystyczne wykupić, by cieszyć się bezpieczeństwem i maksymalnym komfortem podróżowania. Jakie ubezpieczenie turystyczne zapewni nam optymalną ochronę podczas wczasów – komercyjna polisa czy bezpłatna karta EKUZ? Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając dodatkowe ubezpieczenie na wakacje?

Ubezpieczenie turystyczne – definicja

Zanim odpowiemy na tytułowe pytanie: „Jakie ubezpieczenie turystyczne wykupić na podróż?”, warto wyjaśnić, co kryje się pod tym terminem. Ze względu na elastyczność i wiele pakietów polis podróżnych, nie istnieje jedna oficjalna definicja tego typu produktów. Nie oznacza to jednak, że nie możemy usystematyzować szeroko dostępnej wiedzy na ten temat. Ubezpieczenie turystyczne, zwane zamiennie ubezpieczeniem podróżnym, to rodzaj umowy zawieranej między klientem, który chce zapewnić sobie ochronę na czas wyjazdu (zagranicznego lub krajowego), a towarzystwem ubezpieczeniowym, oferującym tego typu produkty. Możemy wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne samodzielnie lub „w pakiecie” z wycieczką, jeśli korzystamy z usług biura podróży.

Ubezpieczenie turystyczne - co obejmuje? Na jaki zakres ochrony się zdecydować?

Każdy turysta, który wyjeżdża na urlop z rodziną, ma nadzieję, że czas podróży i pobytu zagranicznego będzie mile spędzony, pozostawi po sobie piękne wspomnienia. Jednak życie bywa nieprzewidywalne i czasem nawet z pozoru najbezpieczniejszym miejscu możemy doświadczyć niespodziewanego wypadku czy nagle zachorować. Dzięki polisie podróżnej możemy wyjść z wielu tego typu sytuacji obronną ręką i szybko wrócić do zdrowia, bez płacenia za koszty leczenia z własnej kieszeni. Osoby, które zastanawiają się, jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać, muszą wiedzieć, co powinna zawierać dobra polisa na podróż za granicę . Standardowo polisa wyjazdowa obejmuje ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) i assistance oraz NNW .Warto pomyśleć również o ubezpieczeniu, bagażu podróżnego, opóźnienia bagażu, opóźnienia lotu i OC w życiu prywatnym, czy OC związanym z uprawianiem sportu. Rozsądnym posunięciem będzie też wykupienie ubezpieczenia rezygnacji z podróży – zwłaszcza jeśli zapłaciliśmy za wycieczkę na długo przed planowanym terminem wylotu.

Bez względu na to, jakie ubezpieczenie turystyczne wykupimy – pamiętajmy, aby szczegółowo przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU).

Ubezpieczenie na podróż - najpopularniejsze wyłączenia odpowiedzialności

Zanim zdecydujemy, jakie ubezpieczenie turystyczne kupić, przeanalizujmy dokładnie tzw. wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których ubezpieczenie podróżnicze nie zadziała. Najczęściej nie możemy liczyć na ochronę ubezpieczeniową w razie wystąpienia okoliczności, takich jak:

 • działania wojenne, zamieszki, ataki terrorystyczne,

 • udział ubezpieczonych osób w nielegalnych strajkach,

 • złamanie prawa przez ubezpieczonego - usiłowanie lub popełnienie przestępstwa,

 • próby samobójcze lub samookaleczenia,

 • szkody wyrządzone osobom najbliższym,

 • spowodowanie wypadku samochodowego na skutek umyślnego działania (np. w celu wyłudzenia odszkodowania),

 • brak adekwatnego do okoliczności rozszerzenia ochrony ubezpieczeniowej (np. uprawianie sportów ekstremalnych i sportów wysokiego ryzyka przy posiadaniu jedynie podstawowej wersji polisy),

 • zdarzenia, które spowodowały klęski żywiołowe w miejscu pobytu ubezpieczonego,

 • tzw. wyłączenia medyczne - towarzystwo nie pokryje kosztów leczenia związanych np. z usuwaniem ciąży czy korzystaniem z medycyny niekonwencjonalnej,

 • eksplozja atomowa, napromieniowanie radioaktywne,

 • choroby przewlekłe – warto sprawdzić czy jest to ryzyko wyłączone, czy jest w zakresie ubezpieczenia

Ubezpieczyciel może odmówić nam wypłaty odszkodowania również wówczas, gdy w trakcie danych okoliczności (np. wypadku samochodowego, uprawiania sportu) pozostawaliśmy pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub działaliśmy umyślnie i nie zadbaliśmy należycie o swoje bezpieczeństwo. Warto pamiętać, aby w celu uzyskania bezgotówkowej pomocy a także gwarancji płatności kosztów leczenia w szpitalu czy transportu, należy niezwłocznie  skontaktować się z Centrum Alarmowym Ubezpieczyciela i zgłosić szkodę.  Jeżeli samodzielnie pokrywamy koszty nagłego zdarzenia za granicą musimy zachować recepty, faktury i rachunki wystawione np. w szpitalu lub gabinecie lekarza, które potwierdzają wystąpienie zdarzenia ubezpieczeniowego i uprawniają nas do zwrotu poniesionych wydatków.,

Oczywiście listy wyłączeń poszczególnych ubezpieczycieli mogą się od siebie różnić, gdyż każdy z nich indywidualnie ustala tego typu zapisy w umowie, ale muszą być one zgodne z obowiązującym prawem.

Ubezpieczenie turystyczne - czy warto wykupić polisę na czas podróży?

Oczywiście, że tak! Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne zabezpieczy nasz pobyt za granicą, dzięki czemu w razie przykrych, niespodziewanych zdarzeń, takich jak np.: zepsuty samochód, kolizja drogowa, zgubienie bagażu, choroba i konieczność hospitalizacji w szpitalu czy zakup lekarstw - mamy zapewnioną ochronę ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego. To szczególnie ważne, gdy planujemy wyjazd za granicę, gdzie koszty transportu medycznego czy ratownictwa górskiego mogą wynosić dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych (jeśli nie wykupimy polisy, będziemy musieli pokryć tego typu horrendalne wydatki z własnej kieszeni). Osoby, które są z natury zapobiegawcze, nie wyobrażają sobie wyjazdu na wakacje bez wykupienia polisy turystycznej, co jest bardzo rozsądnym wyjściem. Cena nawet najdroższego ubezpieczenia podróżnego jest nieporównywalnie niższa niż koszty związane z powyższymi, nieprzyjemnymi sytuacjami, które nie tylko mogą zaburzyć nam beztroski wypoczynek, lecz także zrujnować życie (znane są przypadki, gdy nieubezpieczeni turyści musieli pokrywać koszty leczenia za granicą i transportu samolotem do rodzimego kraju, które wynosiły nawet 500 000 złotych). Płacąc kilka lub kilkanaście złotych za dzień ochrony, zyskujemy komfort psychiczny, który z pewnością będzie nam potrzebny w razie przykrego zdarzenia ubezpieczeniowego.

Ubezpieczenie turystyczne czy EKUZ? Co gwarantuje lepszą ochronę podczas urlopu?

Każdy Polak, który korzysta z publicznej opieki medycznej, jaką oferuje Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), jest uprawniony do otrzymania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która obejmuje niezbędne świadczenia medyczne, chroniąc nas przed nagłymi wydatkami związanymi z chorobami i wypadkami. Jak uzyskać tego typu kartę? To bardzo proste, wystarczy złożyć wniosek w NFZ, by w ciągu kilku dni otrzymać EKUZ. Warto dodać, że karta EKUZ, w przeciwieństwie do komercyjnego ubezpieczenia turystycznego, pozwala nam ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów leczenia dopiero po powrocie do Polski. To bezpłatne ubezpieczenie działa we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a także Islandii, Norwegii i Szwajcarii (łącznie w 32 państwach Europy). Jednak nie roztacza nad nami tak szerokiego parasola ochronnego, jak dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Ponadto, posiadając jedynie kartę EKUZ, możemy korzystać tylko z publicznej służby zdrowia (nie pokrywa kosztów leczenia prywatnego). Tak więc, jeśli trafimy do miejscowości turystycznej, w której lekarze nie honorują kart EKUZ, ponieważ prowadzą tylko prywatną praktykę, będziemy musieli pokryć koszty leczenia z własnej kieszeni, bez szans na zwrot poniesionych wydatków. Posiadając EKUZ, nie skorzystamy też z transportu medycznego do kraju ani dodatkowych świadczeń typu NNW , koszty ratownictwa czy OC w życiu prywatnym, które oferują komercyjne ubezpieczenia turystyczne. Tak więc, jeśli nie wiemy, jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać – komercyjne czy darmowe (EKUZ) – to rekomendujemy wyrobienie karty EKUZ i zakup ubezpieczenia komercyjnego, te dwa produkty się nie wykluczają a wręcz uzupełniają . Mamy zagwarantowaną dwutorową pomoc w zależności od zdarzenia jakie nas spotka.

Ubezpieczenie na wakacje – jaką kwotę ubezpieczenia turystycznego wybrać?

Niestety wiele osób, które nie zastanawiają się zbyt długo, jakie ubezpieczenie turystyczne będzie dla nich odpowiednie i kieruje się przede wszystkim ceną polisy na podróż – zupełnie nie zwraca uwagi na tzw. sumę gwarantowaną. To ogromny błąd! Pamiętajmy, że, nawet jeśli posiadamy ubezpieczenie podróżnicze – jeżeli wykupimy polisę ze zbyt małą sumą gwarantowaną – nie zyskamy pełnej ochrony i będziemy musieli pokryć różnicę w kosztach leczenia, jeśli przewyższyły one wybraną przez nas kwotę. Tak więc zwróćmy szczególną uwagę na punkt oferty, który dotyczy tej kwestii. Warto zorientować się przed wyjazdem do danego kraju, z jakimi wydatkami będziemy musieli się liczyć, np. w razie złamania nogi lub hospitalizacji. Oczywiście, oszacowanie kosztów leczenia w innym państwie może nie być proste, dlatego warto skonsultować się z konsultantem ubezpieczeniowym, który bazując na swoim doświadczeniu i wieloletniej wiedzy, zasugeruje nam optymalną kwotę odzwierciedlającą ceny opieki medycznej w kraju, w którym mamy zamiar wypoczywać podczas urlopu. Przykładowo, lotniczy transport medyczny ze Stanów Zjednoczonych do Polski to około 250 tysięcy złotych. Zanim zdecydujemy się na ofertę danego ubezpieczyciela, dobrze się zastanówmy, jaka ochrona ubezpieczeniowa jest nam faktycznie potrzebna.

Podsumowując, jakie ubezpieczenie turystyczne wykupić? Takie, które będzie odpowiadało naszym potrzebom i zapewni optymalną ochronę podczas wyjazdu. Pamiętajmy, aby dokładnie zapoznać się z OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), zanim podpiszemy umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym – dzięki temu w razie nieprzyjemnego zdarzenia na urlopie nie przeżyjemy dodatkowego rozczarowania.

Już od 1,20 zł/dzień
Potrzebujesz kompleksowej ochrony?
Oblicz składkę