Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj
 1. Poznaj przepisy kraju, do którego jedziesz

  Przed wyjazdem za granicę powinno się poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z przepisami ruchu drogowego w krajach, przez które przebiegać będzie trasa podróży. Sprawdzić trzeba obowiązujące ograniczenia prędkości, wymogi dotyczące wyposażenia auta (zawartość apteczki, kamizelki odblaskowe itd.), dopuszczalny poziom alkoholu we krwi oraz inne reguły poruszania się po drogach publicznych, które nie są w Polsce znane (np. ruch lewostronny w Wielkiej Brytanii). Po wejściu Polski do Unii Europejskiej nie trzeba już wyrabiać Zielonej Karty (międzynarodowy dowód ubezpieczenia pojazdu mechanicznego) przy wyjazdach do państw Wspólnoty oraz EOG (Norwegia, Islandia, Liechtenstein) i Szwajcarii. Wciąż jednak jest ona wymagana podczas podróży na wschód i południe kontynentu: do Rosji, na Ukrainę, czy też na Bałkany.

 2. Przygotuj formularz oświadczenia o zdarzeniu drogowym

  Do schowka samochodowego powinien trafić wydrukowany wcześniej formularz oświadczenia o zdarzeniu drogowym w wersji polsko-angielskiej. Nie powinno się traktować tego jako kuszenie losu! Jeśli już do wypadku dojdzie, ten gotowy dokument na pewno skróci i ułatwi komunikację między sprawcą wypadku i poszkodowanym. Wzór formularza oświadczenia można pobrać z Internetu.

 3. Wykup polisę NNW i Autocasco

  Wyjazd za granicę powinno poprzedzić wykupienie dodatkowych polis ubezpieczeniowych. Autocasco chroni samochód nie tylko w przypadku jego uszkodzenia w kolizji, ale też kradzieży (całego pojazdu lub jego elementów - opon, wycieraczek, lusterek itp.). Polisa AC przenosi też odpowiedzialność finansową na ubezpieczyciela, jeśli samochód zostanie uszkodzony w innym zdarzeniu losowym, niż wypadek np. w pożarze lub powodzi. Do Autocasco można dokupić opcję Assistance, która szczególnie przydaje się podczas dłuższych wyjazdów zagranicznych w rodzaju wycieczki objazdowej po Europie. Gdy dojdzie do wypadku, ubezpieczyciel zapewni przyjazd pomocy drogowej i doraźną naprawę samochodu, aby móc kontynuować podróż. W ramach opcji Assistance kierowcy udostępniany jest też samochód zastępczy, jeżeli szybka naprawa uszkodzonego auta nie jest możliwa. 

 4. Zabezpiecz też siebie i bliskich

  Nie zapomnijmy też zabezpieczyć samych siebie na wyjazd zagraniczny. Ubezpieczenie turystyczne to zabezpieczenie finansowe na wypadek zdarzeń losowych. Przede wszystkim zapewni pokrycie kosztów leczenia jak np. konsultacja lekarska czy stomatologiczna, leczenie w szpitalu czy transport medyczny. Zapewni także wypłatę związaną z następstwami nieszczęśliwych wypadków, odpowiedzialnością cywilną (np. nasz pies pogryzie przechodnia lub dziecko zbije szybę piłką), ubezpieczenie bagażu.

 5. Gdy jesteś sprawcą wypadku

  Czynności, które kierowca musi podjąć, gdy już doszło do kolizji, nieco różnią się zależnie od tego, czy jest sprawcą czy poszkodowanym. Bez względu na to, kto spowodował wypadek, w pierwszej kolejności trzeba udzielić pomocy osobom, które w wypadku odniosły obrażenia, oznaczyć miejsce zdarzenia, a następnie wezwać na miejsce policję i służby ratunkowe. Nie wolno wtedy przestawiać samochodów w inne miejsce. Jeżeli nikt nie został ranny, wówczas sprawca i poszkodowany mogą przestawić auta na pobocze, aby nie tamować ruchu. Kolejny krok to spisanie wspólnego oświadczenia z drugim uczestnikiem kolizji. W tym celu można wykorzystać wcześniej przygotowany druk, co skróci czas i zagwarantuje, że żadne ważne informacje nie zostaną pominięte. Aby poszkodowany mógł wykonać naprawę auta z polisy sprawcy, powinien otrzymać dane osobowe kierującego, który spowodował stłuczkę (jeśli prowadził pojazd należący do kogoś innego, wówczas dane właściciela także trzeba podać), numer polisy OC i nazwę towarzystwa, datę i miejsce kolizji, opis zdarzenia, markę pojazdu, numer rejestracyjny i kraj, gdzie jest zarejestrowany. Pod oświadczeniem obie strony muszą się podpisać. W sytuacji, gdy uszkodzony został również samochód sprawcy (a w większości przypadków tak właśnie będzie), szkodę można zlikwidować z polisy AC.

 6. Gdy jesteś poszkodowanym w wypadku

  Procedura jest podobna do opisanej powyżej, przy czym to poszkodowany musi zrobić wszystko, aby spisać wspólne oświadczenie od sprawcy kolizji. Tu znów przydaje się wcześniej wydrukowany formularz, który znacząco ułatwia i przyśpiesza sprawę, aniżeli spisywanie oświadczenia od podstaw na kartce papieru, choć i takie pismo, jeżeli zawiera wszystkie wymienione wcześniej punkty, jest w pełni ważne. Może dojść do sytuacji, w której sprawca nie będzie przyznawał się do winy i odmówi spisania oświadczenia. Jeżeli chodzi tylko o stłuczkę, więc nie było potrzeby wcześniej wzywać policję na miejsce, teraz trzeba będzie to zrobić. Funkcjonariusze policji drogowej przygotują protokół ze zdarzenia. Dalsze kroki to działania mające na celu uzyskanie odszkodowania z polisy sprawcy wypadku. Można to zrobić jeszcze za granicą, jak też już po powrocie do kraju. Jeżeli samochód sprawcy zarejestrowany jest w jednym z państw EOG, wtedy fakt wypadku zgłosić trzeba do towarzystwa ubezpieczeniowego, które jest w Polsce reprezentantem ubezpieczyciela,  u którego sprawca wykupił polisę. W Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych sprawdzić można, używając danych sprawcy z oświadczenia, do którego polskiego ubezpieczyciela należy się zwrócić z roszczeniem. Może się okazać, że żaden polski ubezpieczyciel nie reprezentuje towarzystwa, w którym polisę wykupił sprawca – wówczas sprawę należy zgłosić bezpośrednio do zagranicznego towarzystwa sprawcy szkody. Gdy kolizję spowodował kierowca spoza EOG, ale posiadający zieloną kartę, wówczas roszczenie zgłosić należy do Biura Narodowego Zielonej Karty w tym kraju, gdzie wypadku doszło. Najmniej komfortowa sytuacja to ta, gdy sprawca ma samochód zarejestrowany w państwie spoza systemu Zielonej Karty, bo wtedy trzeba bezpośrednio skontaktować się z jego ubezpieczycielem.

Pani z tabletem

Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Mężczyna w sportowym aucie ( kabriolet) z wyciągniętą ręką w lewym kierunku

Ubezpieczenie komunikacyjne

 • Kompleksowa ochrona auta
 • OC, AC, Assistance, NNW kierowcy i pasażera, Rehabilitacja
Dowiedz się więcej
Ręce przy stole roboczym

Twój BIZNES Plus

 • Ubezpieczenie dla małych i średnich przedsiębiorstw
 • Ochrona dostosowana do potrzeb firmy
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x