UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Ubezpieczenie bagażu podróżnego – ile kosztuje, dlaczego warto je mieć? Czy jest ono rozszerzeniem polisy ubezpieczenia turystycznego?

Zniszczony, uszkodzony lub zagubiony bagaż na lotnisku potrafi zepsuć wymarzoną podróż i przysporzyć turystom sporo stresu. Nieprzyjemną sytuacją są również opóźnienia w transporcie bagażu lotniczego. Chcąc uniknąć tego typu problemów i ochronić swój ekwipunek, warto przed wyjazdem wykupić dobre ubezpieczenie bagażu, dzięki któremu uzyskamy rekompensatę poniesionych kosztów i będziemy mogli korzystać z upragnionego urlopu mimo początkowych trudności. Jaka jest standardowa cena ubezpieczenia bagażu? Ile powinna wynosić suma ubezpieczenia w takiej polisie?

DLACZEGO WARTO WYKUPIĆ UBEZPIECZENIE BAGAŻU?

Wyjeżdżając na wakacyjny urlop, zabieramy ze sobą nie tylko kosmetyki, odzież i obuwie, lecz także często przenośny sprzęt elektroniczny – aparat fotograficzny, kamerę, laptop, tablet. Za bagaż większość towarzystw uznaje też wózek dziecięcy i fotelik samochodowy. Jeśli lecimy samolotem, może się zdarzyć, że podczas sortowania walizek przez przewoźnika zostaną one uszkodzone lub zagubione (niekiedy dochodzi również do kradzieży bagażu). Do zniszczenia cennego dla nas mienia może dojść też w wyniku katastrofy naturalnej. Wykupując ubezpieczenie bagażu, które może być integralną częścią ubezpieczenia podróży – zyskujemy ochronę, co jest szczególnie ważne, jeśli zabieramy na urlop wartościowe przedmioty, na przykład sprzęt sportowy czy elektroniczny. Płacąc niewielką kwotę w pakiecie z ubezpieczeniem podróżnym zabezpieczamy swój ekwipunek, podróżując na terenie Polski i Europy oraz innych części świata. Warto dodać, że ubezpieczenie bagażu działa nawet wtedy, gdy z powodu nagłej choroby lub nieszczęśliwego wypadku nie jesteśmy w stanie pilnować naszego ekwipunku. Zwykle w razie kradzieży czy utraty lub zniszczenia rzeczy osobistych i przedmiotów elektronicznych, a także przy zgubieniu walizki przez przewoźnika, w ramach ubezpieczenia bagażu będzie należało się nam odszkodowanie.

KIEDY DZIAŁA POLISA? CO ZAPEWNIA UBEZPIECZENIE BAGAŻU?

Bagaż podróżny objęty jest ochroną m.in. wtedy, kiedy znajduje się pod opieką osoby ubezpieczonej lub pełnoletnich, bliskich jej osób; został powierzony zawodowemu przewoźnikowi na podstawie dokumentów przewozowych; oddany za pokwitowaniem do przechowalni; zamknięty w indywidualnym pomieszczeniu bagażowym na dworcu lub w hotelu; w pomieszczeniu zajmowanym przez nas w miejscu tymczasowego zakwaterowania.

Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie zgodnie z zakresem ochrony. Szczegółowy opis przedmiotu ubezpieczenia znajdziemy w warunkach ubezpieczenia.

CO OBEJMUJE UBEZPIECZENIE BAGAŻU PODRÓŻNEGO? KIEDY MOŻESZ OTRZYMAĆ ODSZKODOWANIE?

Zakres ubezpieczenia bagażu zależy od wariantu, na jaki zdecyduje się turysta (podstawowy, rozszerzony). Ubezpieczenie może być uruchomione w przypadku:

 • kradzieży bagażu,
 • utraty bagażu,
 • uszkodzenia bagażu.

Rekompensata przysługuje ubezpieczonemu w sytuacji, gdy bagaż zostanie skradziony, np. z przechowalni na dworcu, miejsca zakwaterowania turysty, zamkniętej na zamek kabiny przyczepy kempingowej lub bagażnika samochodowego. Ubezpieczony ma prawo do odszkodowania, gdy utraci go np. w związku z akcją ratowniczą wynikającą ze zdarzenia losowego (pożaru, powodzi, trzęsienia ziemi, huraganu, lawiny, gradu). 

Kiedy nie możemy liczyć na odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego za skradzione lub zniszczone mienie? Z reguły ubezpieczyciel nie odpowiada za:

 • bilety podróżne,
 • środki płatnicze (gotówka, karty, czeki),
 • złoto, srebro, platyna w złomach, sztabkach,
 • klucze,
 • biżuteria,
 • zegarki,
 • dzieła sztuki,
 • zbiory kolekcjonerskie,
 • antyki,
 • żywność, alkohol, papierosy.

Ubezpieczenie obejmuje zwykle zdarzenia skutkujące zniszczeniem, uszkodzeniem lub utratą bagażu podróżnego w czasie podróży krajowej lub zagranicznej, a wyłączenia odpowiedzialności są wyszczególnione w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Warto dokładnie zapoznać się z tym dokumentem przed wyborem konkretnej polisy turystycznej.

UBEZPIECZENIE BAGAŻU W PODRÓŻY – OBOWIĄZKI UBEZPIECZONEGO

Ubezpieczenie bagażu podróżnego będzie obowiązywać tylko wówczas, gdy przykładowo zgłosimy niezwłocznie kradzież walizek na policji i zachowamy protokół potwierdzający przyjęcie zgłoszenia z wyszczególnieniem utraconych przedmiotów oraz ich wartością. W zależności od okoliczności o przykrej sytuacji należy poinformować też przewoźnika, kierownika hotelu, w którym jesteśmy zakwaterowani, i ubezpieczyciela. Każde zdarzenie musi być zgłoszone i udokumentowane – zarówno w przypadku utraty, zniszczenia, jak i uszkodzenia kufra, torby, plecaka czy walizki podróżnej należy dobrze zabezpieczyć dowody zaistnienia szkody.

Ubezpieczony ma obowiązek odpowiednio strzec swojego mienia. Co to oznacza? Pomieszczenia, w których przechowujemy walizki, torby i innego rodzaju bagaże, muszą być zabezpieczone, tj. zamknięte na klucz. W przypadku pozostawienia rzeczy w zamkniętym bagażniku samochodowym – dodatkowo pojazd musi być zaparkowany na parkingu strzeżonym! Tak więc, chcąc otrzymać rekompensatę od towarzystwa w razie przykrej sytuacji utraty, kradzieży lub zniszczenia mienia – musimy najpierw zadbać o swój bagaż. Należy dobrze chronić swoje rzeczy osobiste zabierane w podróż, by móc liczyć na odszkodowanie z ubezpieczenia bagażu. 

ILE KOSZTUJE UBEZPIECZENIE BAGAŻU PODRÓŻNEGO? 

Ubezpieczenie bagażu jest elementem ubezpieczenia turystycznego. W zależności od wariantu i kierunku wyjazdu oraz tego, czego polisa dotyczy, cena z ochroną bagażu może wynieść od kilku do kilkudziesięciu złotych za dzień. Nie jest to duży wydatek, biorąc pod uwagę ryzyko utraty potrzebnych i wartościowych dla nas rzeczy. Składka na najlepsze ubezpieczenie bagażu, czyli takie o najszerszym zakresie obowiązywania, wzrośnie, jeśli zwiększy się wysokość sumy ubezpieczenia. 

Ubezpieczenie bagażu w podróży oferuje turystom rekompensatę w przypadku jego kradzieży, utraty czy zniszczenia. Dobrze skonstruowana polisa pomoże nam, gdy zostaniemy pozbawieni praktycznych i cennych dla nas przedmiotów, również w wyniku opóźnienia bagażu. Chcąc uniknąć tego typu przykrych zdarzeń, pamiętajmy o zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa podczas podróży – nigdy nie zostawiajmy bagażu pod opieką przypadkowych osób i zawsze przechowujmy ekwipunek w zamkniętych pomieszczeniach, przechowalniach i pojazdach. 

Jeśli bagaż zostanie zniszczony w czasie podróży samolotem, o odszkodowanie powinieneś się zgłosić do linii lotniczych, z którymi podróżowałeś. Utrata bagażu z winy przewoźnika znajduje się w kategorii odpowiedzialności odszkodowawczej zawodowego przewoźnika lotniczego. Masz prawo do ubiegania się o odszkodowanie od linii lotniczej za zaginięcie bagażu (dotyczy wszystkich sztuk bagażu) w sytuacji, gdy przewoźnik przyzna jego utratę lub bagaż nie zostanie dostarczony w czasie 21 dni.

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Odszkodowanie za zgubiony bagaż - jak je uzyskać?

Zgubienie czy uszkodzenie bagażu na lotnisku nie jest sytuacją należącą do rzadkości. Każdego roku odnotowuje się ponad 40 milionów takich przypadków. Z takim ryzykiem muszą liczyć się wszyscy pasażerowie podróżujący samolotami. Warto wiedzieć, jak wówczas reagować i czy linie lotnicze ponoszą odpowiedzialność. Z tego artykułu dowiesz się również, dlaczego warto ubezpieczyć bagaż i kiedy można ubiegać się o odszkodowanie.

Czytaj dalej

Jak samodzielnie zaplanować podróż?

Obecnie samodzielne planowanie podróży jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba pamiętać o paru istotnych sprawach. Jak zatem sprawnie zaplanować podróż, aby przyjemnie spędzić urlop i uniknąć przykrych niespodzianek? Oto garść porad i wskazówek, które mogą okazać się przydatne.

Czytaj dalej

Najlepsze aplikacje w podróży - z jakimi apkami podróżniczymi warto podróżować? 10 najlepszych i przydatnych aplikacji dla podróżników

Obecnie podróżowanie jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Nie musisz już przemieszczać się z miejsca na miejsce z mapą w ręku czy też pytać napotkanych ludzi o drogę. Masz telefon, a w nim możesz zainstalować apki, które pomogą Ci w odnajdywaniu właściwej drogi wszędzie, gdziekolwiek się znajdziesz. Wbudowana nawigacja satelitarna ułatwia sprawę, ale nie jest to jedyna aplikacja, która przydaje się w trakcie podróży. Istnieje szereg innych, które przydają się już na etapie planowania…

Czytaj dalej

Rezygnacja z wycieczki a zwrot zaliczki czy zadatku. Czy biuro podróży zwraca przedpłatę przy odwołaniu udziału w imprezie turystycznej?

W wielu biurach podróży można rezerwować wyjazdy turystyczne w ofercie first minute, czyli na długo przed planowanym wyjazdem czy wylotem. Trudno przewidzieć, czy rzeczywiście będziemy w stanie uczestniczyć w imprezie, skoro kupujemy ją nawet na rok przed urlopem. Nagła choroba, wypadek czy ważne wydarzenie w życiu turysty mogą spowodować, że nie będzie on w stanie skorzystać z wyjazdu. Czy biuro podróży umożliwia rezygnację z wycieczki i oddaje dokonaną przedpłatę – zaliczkę czy zadatek?…

Czytaj dalej
kobieta pakuje walizkę na podróż samolotem

Jak spakować się do samolotu? W jaki sposób spakować bagaż rejestrowany i bagaż podręczny?

W ramach przygotowania do wakacji, na które wybierasz się samolotem, musisz się spakować. Dla wielu turystów jest to najmniej lubiany etap organizacji wczasów. Jednak nie sposób go uniknąć. Jeśli będziesz wiedzieć, jak spakować walizkę na lot samolotem, możesz to zrobić szybko i uniknąć problemów w porcie lotniczym. Zobacz, jak to wykonać i spakować bagaż podręczny czy rejestrowany.

Czytaj dalej

Gdzie jechać na egzotyczne wakacje? Egzotyka na wczasach i wycieczkach. Jak zaplanować wyjazd i jak się ubezpieczyć?

Marzą Ci się egzotyczne wakacje? Tajlandia, Sri Lanka, Kuba czy może Brazylia? Kierunków jest wiele, ale zanim zaczniesz bukować bilety lotnicze czy pakować walizki, nie zapomnij, co najważniejsze także podczas Twoich wymarzonych egzotycznych wakacji – o bezpieczeństwie. Sprawdź, jakie wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do dalekich krajów.

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę