UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie turystyczne - Świat, Europa

Już od 5,85 /dzień!

Podróżuj bezpiecznie po świecie lub całej Europie. Niezależnie w jaki zakątek wyjeżdżasz, kup ubezpieczenie turystyczne w UNIQA.
Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Ubezpieczenie bagażu podróżnego – ile kosztuje, dlaczego warto je mieć? Czy jest ono rozszerzeniem polisy ubezpieczenia turystycznego?

Zniszczony, uszkodzony lub zagubiony bagaż na lotnisku potrafi zepsuć wymarzoną podróż i przysporzyć turystom sporo stresu. Nieprzyjemną sytuacją są również opóźnienia w transporcie bagażu lotniczego. Chcąc uniknąć tego typu problemów i ochronić swój ekwipunek, warto przed wyjazdem wykupić dobre ubezpieczenie bagażu, dzięki któremu uzyskamy rekompensatę poniesionych kosztów i będziemy mogli korzystać z upragnionego urlopu mimo początkowych trudności. Jaka jest standardowa cena ubezpieczenia bagażu? Ile powinna wynosić suma ubezpieczenia w takiej polisie?

DLACZEGO WARTO WYKUPIĆ UBEZPIECZENIE BAGAŻU?

Wyjeżdżając na wakacyjny urlop, zabieramy ze sobą nie tylko kosmetyki, odzież i obuwie, lecz także często przenośny sprzęt elektroniczny – aparat fotograficzny, kamerę, laptop, tablet. Za bagaż większość towarzystw uznaje też wózek dziecięcy i fotelik samochodowy. Jeśli lecimy samolotem, może się zdarzyć, że podczas sortowania walizek przez przewoźnika zostaną one uszkodzone lub zagubione (niekiedy dochodzi również do kradzieży bagażu). Do zniszczenia cennego dla nas mienia może dojść też w wyniku katastrofy naturalnej. Wykupując ubezpieczenie bagażu, które może być integralną częścią ubezpieczenia podróży – zyskujemy ochronę, co jest szczególnie ważne, jeśli zabieramy na urlop wartościowe przedmioty, na przykład sprzęt sportowy czy elektroniczny. Płacąc niewielką kwotę w pakiecie z ubezpieczeniem podróżnym zabezpieczamy swój ekwipunek, podróżując na terenie Polski i Europy oraz innych części świata. Warto dodać, że ubezpieczenie bagażu działa nawet wtedy, gdy z powodu nagłej choroby lub nieszczęśliwego wypadku nie jesteśmy w stanie pilnować naszego ekwipunku. Zwykle w razie kradzieży czy utraty lub zniszczenia rzeczy osobistych i przedmiotów elektronicznych, a także przy zgubieniu walizki przez przewoźnika, w ramach ubezpieczenia bagażu będzie należało się nam odszkodowanie.

KIEDY DZIAŁA POLISA? CO ZAPEWNIA UBEZPIECZENIE BAGAŻU?

Bagaż podróżny objęty jest ochroną m.in. wtedy, kiedy znajduje się pod opieką osoby ubezpieczonej lub pełnoletnich, bliskich jej osób; został powierzony zawodowemu przewoźnikowi na podstawie dokumentów przewozowych; oddany za pokwitowaniem do przechowalni; zamknięty w indywidualnym pomieszczeniu bagażowym na dworcu lub w hotelu; w pomieszczeniu zajmowanym przez nas w miejscu tymczasowego zakwaterowania.

Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie zgodnie z zakresem ochrony. Szczegółowy opis przedmiotu ubezpieczenia znajdziemy w warunkach ubezpieczenia.

CO OBEJMUJE UBEZPIECZENIE BAGAŻU PODRÓŻNEGO? KIEDY MOŻESZ OTRZYMAĆ ODSZKODOWANIE?

Zakres ubezpieczenia bagażu zależy od wariantu, na jaki zdecyduje się turysta (podstawowy, rozszerzony). Ubezpieczenie może być uruchomione w przypadku:

 • kradzieży bagażu,
 • utraty bagażu,
 • uszkodzenia bagażu.

Rekompensata przysługuje ubezpieczonemu w sytuacji, gdy bagaż zostanie skradziony, np. z przechowalni na dworcu, miejsca zakwaterowania turysty, zamkniętej na zamek kabiny przyczepy kempingowej lub bagażnika samochodowego. Ubezpieczony ma prawo do odszkodowania, gdy utraci go np. w związku z akcją ratowniczą wynikającą ze zdarzenia losowego (pożaru, powodzi, trzęsienia ziemi, huraganu, lawiny, gradu). 

Kiedy nie możemy liczyć na odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego za skradzione lub zniszczone mienie? Z reguły ubezpieczyciel nie odpowiada za:

 • bilety podróżne,
 • środki płatnicze (gotówka, karty, czeki),
 • złoto, srebro, platyna w złomach, sztabkach,
 • klucze,
 • biżuteria,
 • zegarki,
 • dzieła sztuki,
 • zbiory kolekcjonerskie,
 • antyki,
 • żywność, alkohol, papierosy.

Ubezpieczenie obejmuje zwykle zdarzenia skutkujące zniszczeniem, uszkodzeniem lub utratą bagażu podróżnego w czasie podróży krajowej lub zagranicznej, a wyłączenia odpowiedzialności są wyszczególnione w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Warto dokładnie zapoznać się z tym dokumentem przed wyborem konkretnej polisy turystycznej.

UBEZPIECZENIE BAGAŻU W PODRÓŻY – OBOWIĄZKI UBEZPIECZONEGO

Ubezpieczenie bagażu podróżnego będzie obowiązywać tylko wówczas, gdy przykładowo zgłosimy niezwłocznie kradzież walizek na policji i zachowamy protokół potwierdzający przyjęcie zgłoszenia z wyszczególnieniem utraconych przedmiotów oraz ich wartością. W zależności od okoliczności o przykrej sytuacji należy poinformować też przewoźnika, kierownika hotelu, w którym jesteśmy zakwaterowani, i ubezpieczyciela. Każde zdarzenie musi być zgłoszone i udokumentowane – zarówno w przypadku utraty, zniszczenia, jak i uszkodzenia kufra, torby, plecaka czy walizki podróżnej należy dobrze zabezpieczyć dowody zaistnienia szkody.

Ubezpieczony ma obowiązek odpowiednio strzec swojego mienia. Co to oznacza? Pomieszczenia, w których przechowujemy walizki, torby i innego rodzaju bagaże, muszą być zabezpieczone, tj. zamknięte na klucz. W przypadku pozostawienia rzeczy w zamkniętym bagażniku samochodowym – dodatkowo pojazd musi być zaparkowany na parkingu strzeżonym! Tak więc, chcąc otrzymać rekompensatę od towarzystwa w razie przykrej sytuacji utraty, kradzieży lub zniszczenia mienia – musimy najpierw zadbać o swój bagaż. Należy dobrze chronić swoje rzeczy osobiste zabierane w podróż, by móc liczyć na odszkodowanie z ubezpieczenia bagażu. 

ILE KOSZTUJE UBEZPIECZENIE BAGAŻU PODRÓŻNEGO? 

Ubezpieczenie bagażu jest elementem ubezpieczenia turystycznego. W zależności od wariantu i kierunku wyjazdu oraz tego, czego polisa dotyczy, cena z ochroną bagażu może wynieść od kilku do kilkudziesięciu złotych za dzień. Nie jest to duży wydatek, biorąc pod uwagę ryzyko utraty potrzebnych i wartościowych dla nas rzeczy. Składka na najlepsze ubezpieczenie bagażu, czyli takie o najszerszym zakresie obowiązywania, wzrośnie, jeśli zwiększy się wysokość sumy ubezpieczenia. 

Ubezpieczenie bagażu w podróży oferuje turystom rekompensatę w przypadku jego kradzieży, utraty czy zniszczenia. Dobrze skonstruowana polisa pomoże nam, gdy zostaniemy pozbawieni praktycznych i cennych dla nas przedmiotów, również w wyniku opóźnienia bagażu. Chcąc uniknąć tego typu przykrych zdarzeń, pamiętajmy o zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa podczas podróży – nigdy nie zostawiajmy bagażu pod opieką przypadkowych osób i zawsze przechowujmy ekwipunek w zamkniętych pomieszczeniach, przechowalniach i pojazdach. 

Jeśli bagaż zostanie zniszczony w czasie podróży samolotem, o odszkodowanie powinieneś się zgłosić do linii lotniczych, z którymi podróżowałeś. Utrata bagażu z winy przewoźnika znajduje się w kategorii odpowiedzialności odszkodowawczej zawodowego przewoźnika lotniczego. Masz prawo do ubiegania się o odszkodowanie od linii lotniczej za zaginięcie bagażu (dotyczy wszystkich sztuk bagażu) w sytuacji, gdy przewoźnik przyzna jego utratę lub bagaż nie zostanie dostarczony w czasie 21 dni.

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę

Udostępnij poradę

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę