UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Rezygnacja z wycieczki a zwrot zaliczki czy zadatku. Czy biuro podróży zwraca przedpłatę przy odwołaniu udziału w imprezie turystycznej?

W wielu biurach podróży można rezerwować wyjazdy turystyczne w ofercie first minute, czyli na długo przed planowanym wyjazdem czy wylotem. Trudno przewidzieć, czy rzeczywiście będziemy w stanie uczestniczyć w imprezie, skoro kupujemy ją nawet na rok przed urlopem. Nagła choroba, wypadek czy ważne wydarzenie w życiu turysty mogą spowodować, że nie będzie on w stanie skorzystać z wyjazdu. Czy biuro podróży umożliwia rezygnację z wycieczki i oddaje dokonaną przedpłatę – zaliczkę czy zadatek? Zobacz, jak wygląda to w praktyce i czy można ubezpieczyć się od rezygnacji z wyjazdu turystycznego.

kobieta z walizką

Co robi biuro podróży w przypadku rezygnacji z wyjazdu? Czy wpłacona zaliczka wraz z umową przepada?

Warto wiedzieć, do czego ma prawo turysta w przypadku chęci rezygnacji z wykupionej imprezy. Wszystko zależy od tego, o ile wcześniej, przed planowaną datą wyjazdu na urlop, rezygnuje z niego. Biura podróży zazwyczaj nie zwrócą Ci całości wpłaconej kwoty. Najczęściej potrącają z niej ustaloną w umowie odpowiednią sumę z tytułu kosztów rezygnacji. Wysokość tej kwoty będzie uzależniona od indywidualnych ustaleń z touroperatorem.

Umowa podpisana z biurem podróży, towarzysząca rezerwacji wycieczki czy wczasów, czy to w Polsce, czy za granicą, jest podstawą do dochodzenia wzajemnych roszczeń jej stron – turysty i touroperatora. Jeśli chcesz zrezygnować z wyjazdu, zwykle masz do tego pełne prawo w dowolnym momencie. Nikt przecież nie może zmusić Cię do tego, byś stawił się w miejscu zbiórki czy na lotnisku i pojechał na zarezerwowany urlop.

Nie oznacza to jednocześnie, że biuro zwróci Ci pieniądze, które wpłaciłeś z tytułu dokonanej rezerwacji. Rezygnacja z wycieczki nie musi być bezpłatna, a właściwie zwykle trzeba przygotować się na to, że przyjdzie Ci ponieść z jej tytułu pewne koszty.

Zasada stosowana w większości biur podróży jest taka, że im wcześniej turysta zdecyduje się na rezygnację, tym mniej na niej straci. Analogicznie: odwołanie uczestnictwa w imprezie turystycznej na przysłowiową ostatnią chwilę spowoduje, że wpłacona kwota może całkowicie przepaść.

Biura podróży mają logiczne uzasadnienie dla takiego stanu rzeczy – jeśli np. na 30 dni przed planowanym wyjazdem turysta zrezygnuje z niego, mają szansę na znalezienie kogoś na jego miejsce, a szanse te maleją z każdym dniem zbliżającym do startu imprezy.

Jakie są koszty rezygnacji z wyjazdu turystycznego? Ile kosztuje rezygnacja z wycieczki?

Przechodząc do sedna sprawy: na jakie koszty rezygnacji z wyjazdu turystycznego powinieneś się przygotować? Najprawdopodobniej nawet przy wczesnej rezygnacji z wyjazdu możesz nie odzyskać całości kwoty wpłaconej na rzecz touroperatora. W zależności od biura podróży potrącone koszty rezygnacji mogą być odmienne. Na ogół biuro pozwala swoim klientom na odstąpienie od umowy zawartej z nim w każdym czasie, oczywiście przed rozpoczęciem imprezy. Jest to zgodne z art. 47 ustawy z dnia 24 listopada 2017 roku o imprezach turystycznych i powiązanych usługach. Na mocy tego samego artykułu podróżny może zostać zobowiązany do uiszczenia odpowiedniej i uzasadnionej opłaty za odstąpienie od umowy o udział w imprezie na rzecz organizatora.

Jeśli w umowie nie znajdą się postanowienia dotyczące wysokości opłat tego rodzaju, to odpowiadać może cenie imprezy pomniejszonej o zaoszczędzone koszty lub wpływy z tytułu alternatywnego wykorzystania danych usług turystycznych.

Nie musisz podawać żadnego powodu rezygnacji z wyjazdu. Jednak w zależności od tego, na ile dni przed datą podróży dokonujesz takiej rezygnacji, licz się z pobraniem odpowiedniej opłaty. Jedynie opłatę manipulacyjną, w wysokości kilkuset złotych od osoby, pobierają biura podróży przy rezygnacji z wyjazdu na 40-50 dni przed datą podróży. Jeśli natomiast jest to rezygnacja na 1 dzień przed wyjazdem lub mniej, tracisz nawet 90 proc. ceny imprezy.

Kiedy można odstąpić od wyjazdu turystycznego bez kosztów rezygnacji? Warto wiedzieć!

Ustawa o imprezach turystycznych wskazuje, że są sytuacje, w których pomimo odwołania przez Ciebie udziału w wyjeździe nie poniesiesz żadnych opłat za rezygnację z wyjazdu. Będzie to miało miejsce w przypadku wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego. Wówczas możesz żądać wyłącznie zwrotu wpłat dokonanych z tytułu imprezy. Nie będzie Ci w żadnym takim przypadku przysługiwało odszkodowanie lub zadośćuczynienie.

Odwołanie imprezy turystycznej a odzyskanie przez turystę pieniędzy za wczasy

Jednocześnie zdarzyć się może i tak, że to biuro podróży zdecyduje się na odwołanie zaplanowanego wyjazdu. Zdarza się to bardzo rzadko, ale jest możliwe wskutek zaistnienia np. nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności. W praktyce może to oznaczać niemal wszystko, np. wybuch konfliktu zbrojnego w miejscu przeznaczenia, upadek hotelu, w którym miałeś spędzić urlop, ale i odwołanie imprezy przy bankructwie touroperatora.

W razie odwołania wycieczki jej organizator zobowiązany jest zwrócić turystom uiszczone przez nich wpłaty i opłaty, a termin na dokonanie takiego zwrotu wynosi zwykle 14 dni od dnia odwołania wyjazdu. W szczególnych przypadkach podróżnik ma prawo domagać się od biura podróży odszkodowania lub zadośćuczynienia, ale każdy taki przypadek trzeba analizować indywidualnie.

Klient biura podróży, które odwołało wyjazd turystyczny, może też otrzymać propozycję uczestnictwa w innej imprezie zastępczej. Musi ona jednak oferować taki sam lub wyższy standard niż pierwotnie zarezerwowana. Wówczas nie trzeba wypłacać żadnego odszkodowania.

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu turystycznego

Jak widać, na późnej rezygnacji z wyjazdu turystycznego można stracić dużo pieniędzy, bez względu na wskazany powód, oprócz tego, który podaje ustawa o imprezach.

Jednak możesz się ustrzec takiej sytuacji dzięki wykupieniu w towarzystwie ubezpieczenia kosztów rezygnacji. Pozwala ono na odzyskanie sumy straconej na rezygnację z wyjazdu. Musisz jednak wiedzieć, że zwrot zostanie dokonany przez ubezpieczyciela tylko w sytuacjach wskazanych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Może być to na przykład nagłe zachorowanie , nieszczęśliwy wypadek, śmierć ubezpieczonego  lub osoby z jego najbliższej rodziny lub współuczestnika podróży. Wówczas w razie konieczności rezygnacji z wyjazdu ubezpieczyciel  pokrywa  koszty wpłącone na imprezę turystyczną  w biurze podróży. Ubezpieczyciel wypłaci nam zwrot poniesionych kosztów rezygnacji z zaplanowanej wycieczki zgodnie z zapisami w umowie o ubezpieczenie.

Zwrot pieniędzy przy rezygnacji z wyjazdu turystycznego dzięki polisie ubezpieczenia od kosztów rezygnacji jest gwarantowany w sytuacjach wskazanych w umowie zawartej przez ubezpieczyciela z konsumentem. Istnieje więc sposób na to, jak uzyskać zwrot środków za wakacje, które z Twojego powodu nie doszły do skutku.

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Ubezpieczenie turystyczne do Gruzji – jakie kupić?

Gruzja to coraz popularniejszy punkt na turystycznej mapie Europy. Każdy, kto lubi podróżować i odkrywać nowe miejsca, zdecydowanie powinien wziąć ten kierunek pod uwagę. Decydując się na wyjazd, warto wybrać ubezpieczenie odpowiadające konkretnym potrzebom i oczekiwaniom.

Czytaj dalej
Jak sprawdzić biuro podróży przed wyjazdem na wakacje czy zakupem wycieczki

Jak sprawdzić biuro podróży przed wyjazdem na wakacje czy zakupem wycieczki? Sprawdź rejestr organizatorów turystyki

W styczniu 2019 roku upadło w Polsce biuro podróży Net Holiday, które początkowo informowało klientów o czasowym wstrzymaniu sprzedaży, a później ogłosiło bankructwo. W ślad za nim poszły mniejsze firmy, jak Mediterraneum czy Steja Travel. W tym samym roku, 25 września, zawiadomienie o niewypłacalności złożył zarząd Neckermanna. Dwa dni później zbankrutował Thomas Cook, co wstrząsnęło rynkiem turystycznym. Jeszcze wcześniej, bo w 2012 roku, upadłość ogłaszały m.in. Sky Club, Alba Tour, Atena,…

Czytaj dalej

Jak działa Turystyczny Fundusz Gwarancyjny? Czy każde biuro podróży składa deklarację co do wysokości składki do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego?

Fala upadłości biur podróży działających na polskim rynku spowodowała, że pojawiła się potrzeba zwiększenia bezpieczeństwa Polaków korzystających z usług turystycznych czy wyjeżdżających za granicę z touroperatorami. Tak powstał Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Jak działa i w jakich sytuacjach należy się do niego zwrócić?

Czytaj dalej

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży - co obejmuje, jak działa?

Zdarza się, że mimo chęci spędzenia urlopu w pięknym, słonecznym zakątku świata i dopięcia wszystkiego na ostatni guzik musimy zmienić swoje wakacyjne plany i pozostać w domu. Przydatne w takiej sytuacji okazuje się ubezpieczenie od rezygnacji z podróży, dzięki któremu możemy liczyć na zwrot nakładów finansowych związanych z organizacją wyjazdu turystycznego. Na czym polega ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży i dlaczego warto je kupić?

Czytaj dalej

Ubezpieczenie bagażu podróżnego – ile kosztuje, dlaczego warto je mieć? Czy jest ono rozszerzeniem polisy ubezpieczenia turystycznego?

Zniszczony, uszkodzony lub zagubiony bagaż na lotnisku potrafi zepsuć wymarzoną podróż i przysporzyć turystom sporo stresu. Nieprzyjemną sytuacją są również opóźnienia w transporcie bagażu lotniczego. Chcąc uniknąć tego typu problemów i ochronić swój ekwipunek, warto przed wyjazdem wykupić dobre ubezpieczenie bagażu, dzięki któremu uzyskamy rekompensatę poniesionych kosztów i będziemy mogli korzystać z upragnionego urlopu mimo początkowych trudności. Jaka jest standardowa cena ubezpieczenia…

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę