UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Klauzula alkoholowa w ubezpieczeniu turystycznym: czym jest i jak wpływa na Twoją ochronę na wakacjach?

Jeszcze do niedawna zdarzenia, do których doszło pod wpływem alkoholu, stanowiły jedno z wyłączeń odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli poszkodowanemu przydarzył się wypadek, kiedy był pod wpływem alkoholu i np. złamał nogę, ubezpieczenie turystyczne nie obejmowało takich zdarzeń. Dzięki tzw. klauzuli alkoholowej ubezpieczyciel obejmie ochroną nawet takie przypadki. Co warto o niej wiedzieć?

Klauzula alkoholowa w ubezpieczeniu turystycznym czym jest i jak wpływa na Twoją ochronę na wakacjach

Klauzula alkoholowa - co to jest? 

Klauzula alkoholowa to tak naprawdę brak wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela dla zdarzeń do których doszło pod wpływem alkoholu.

Dzięki klauzuli alkoholowej zdarzenia, do których doszło pod wpływem alkoholu, również mogą być objęte ochroną, ale to nie oznacza, że dotyczy to każdej szkody, do której dojdzie. Obowiązuje w ramach dwóch ważnych elementów polisy dla podróżnych, mianowicie ubezpieczenia Kosztów leczenia (KL) i Następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Ubezpieczenie turystyczne z klauzulą alkoholową powoduje, że w razie szkody ubezpieczyciel pokryje koszty opieki medycznej mimo tego, że w Twojej krwi wykryto alkohol. W przypadku gdy dojdzie do uszczerbku na zdrowiu, masz prawo do odszkodowania z NNW. 

Kiedy nie działa klauzula alkoholowa?

Jeśli masz ubezpieczenie z klauzulą alkoholową, nie oznacza to, że w każdym przypadku ochrona obejmie szkody w stanie nietrzeźwości. Przede wszystkim musisz przestrzegać prawa w kraju, w którym przebywasz. Jeśli podczas spaceru promenadą albo spędzania czasu przy basenie potkniesz się, przewrócisz i złamiesz rękę, to nadal będziesz pod naszą ochroną. Udzielimy Ci pomocy, nawet gdy będziesz pod wpływem alkoholu.

Natomiast jeśli będąc pod wpływem alkoholu, podczas spędzania czasu przy basenie, potkniesz się, przewrócisz i uszkodzisz leżak hotelowy lub wyrządzisz komuś krzywdę, to takiego zdarzenia nie obejmiemy ochroną, bo jest to szkoda w ramach OC.

Uwaga: często klauzula alkoholowa to rozszerzenie standardowego ubezpieczenia, ale w UNIQA ta ochrona nie jest dodatkowo płatna. Dotyczy to ubezpieczeń wykupionych na wyjazdy zagraniczne. 

Dlaczego warto dokupić klauzulę alkoholową? 

Jak wspominaliśmy, w UNIQA ochrona od zdarzeń po alkoholu nie wymaga dodatkowej opłaty, natomiast jeśli Twoje obecne ubezpieczenie podróżne jej nie zapewnia, warto się na nią zdecydować. Wtedy nie musisz się stresować, że np. po wypiciu kieliszka wina czy drinka do kolacji i nieszczęśliwym wypadku ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. 

Klauzula alkoholowa to rozwiązanie zarówno na letnie, jak i zimowe wyjazdy. Natomiast koniecznie sprawdź, czy ubezpieczyciel wprowadził limit zawartości alkoholu we krwi, do którego obowiązuje ochrona. Przeważnie znajdziesz tam informację o wyłączeniu odpowiedzialności w przypadku spożycia ilości alkoholu przekraczających normy określone przepisami prawa. 

Jeśli wyjeżdżasz na wakacje i zdarza Ci się pić alkohol, koniecznie sprawdź, czy w ramach ubezpieczenia turystycznego możesz liczyć na pokrycie kosztów leczenia i wypłatę z NNW w razie zdarzeń, do których doszło po spożyciu. Jeśli nie, weź pod uwagę wybór droższego wariantu umowy, która obejmuje klauzulę alkoholową. 

Ubezpieczenie turystyczne z klauzulą alkoholową a OC

Składka na polisę obejmuje OC w życiu prywatnym? Nie oznacza to, że ubezpieczenie pokryje również szkody, które wyrządzisz osobom trzecim, będąc pod wpływem alkoholu. Klauzula alkoholowa często nie obejmuje takich zdarzeń, a towarzystwo odmówi wypłaty odszkodowania - ewentualne roszczenia poszkodowanych musisz pokryć z własnych środków. 

Czy warto mieć ubezpieczenie z klauzulą alkoholową?

Zdecydowanie tak. Oczywiście po spożyciu alkoholu najlepiej unikać aktywności, ale w praktyce niewiele trzeba, aby doznać nieszczęśliwego wypadku - może do niego dojść nawet w pokoju hotelowym. Bez klauzuli, jeśli dojdzie do zdarzenia pod wpływem alkoholu, możesz być zmuszony do pokrycia z własnych środków bardzo wysokich kosztów leczenia czy transportu medycznego. Dlatego to tak ważny element w polisie, który staje się standardem w ubezpieczeniach.

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Gdzie jechać na egzotyczne wakacje? Egzotyka na wczasach i wycieczkach. Jak zaplanować wyjazd i jak się ubezpieczyć?

Marzą Ci się egzotyczne wakacje? Tajlandia, Sri Lanka, Kuba czy może Brazylia? Kierunków jest wiele, ale zanim zaczniesz bukować bilety lotnicze czy pakować walizki, nie zapomnij, co najważniejsze także podczas Twoich wymarzonych egzotycznych wakacji – o bezpieczeństwie. Sprawdź, jakie wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do dalekich krajów.

Czytaj dalej

Kreatywne planowanie wakacji – lista rzeczy do zrobienia w wakacje. Podpowiadamy, co robić w wakacje!

Wakacje to zaraz po świętach Bożego Narodzenia najbardziej wyczekiwany czas w roku. Dzieci mogą wyjechać do dziadków, na kolonie, spędzać więcej czasu z przyjaciółmi, spędzić urlop z rodzicami. Aby wakacje dawały radość, warto je dobrze zaplanować. Od czego zacząć ten proces? Co zapisać na liście rzeczy do zrobienia w wakacje?

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę