UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Ubezpieczenie narciarskie na wyjazd na narty lub snowboard

Ubezpieczenie na narty i snowboard to jeden z obowiązkowych punktów na liście przygotowań do zimowego wyjazdu. Dobrze skonstruowana polisa turystyczna z odpowiednim rozszerzeniem zapewnia maksymalną ochronę podczas przykrych zdarzeń na stoku. Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie narciarskie?

narciarz zjeżdżający z góry

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie narciarskie?

Polacy kochają sporty zimowe, o czym świadczą długie kolejki rodaków - zarówno na polskich, jak i zagranicznych stokach. Według badań TMR (Tatry Mountain Resorts), blisko co czwarty Polak deklaruje, że jeździ na nartach lub snowboardzie. Dbając o swoje zdrowie podczas zimowych szaleństw, warto pamiętać o wyborze odpowiedniego ubezpieczenia narciarskiego, szczególnie jeżeli preferujemy ferie poza Polską. Jeśli ulegniemy nieszczęśliwemu wypadkowi na rodzimym stoku, nie będziemy musieli pokrywać kosztów akcji ratowniczej przeprowadzonej przez GOPR lub TOPR, jednak gdy doznamy kontuzji podczas uprawiania zimowych sportów poza granicami kraju - zostaniemy obciążeni kosztami za udzieloną pomoc medyczną. Wykupując ubezpieczenie narciarskie, możemy nie tylko uzyskać refundację kosztów leczenia, lecz także uniknąć poważnych problemów finansowych w razie doznania urazu. Ubezpieczenie na narty zapewnia ogromny komfort psychiczny i ekonomiczny, pozwalając beztrosko cieszyć się z urlopu. Warto mieć też świadomość, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie pokrywa kosztów ratownictwa lub transportu medycznego do Polski, dlatego, chcąc zapewnić sobie optymalną ochronę, należy wykupić polisę turystyczną.

Co obejmuje ubezpieczenie narciarskie?

Co obejmuje polisa narciarska, która tak naprawdę jest standardowym ubezpieczeniem turystycznym z rozszerzeniem na uprawianie sportów zimowych? Tego typu produkt zwykle zapewnia ubezpieczonemu:

  • pokrycie kosztów ratownictwa,
  • transport do placówki medycznej,
  • leczenie stomatologiczne,
  • ochronę w razie nieszczęśliwych wypadków w ramach NNW.

Polisa turystyczna dla narciarzy i snowboardzistów (w wersji rozszerzonej) może również obejmować ubezpieczenie sprzętu narciarskiego i bagażu, transport bliskich osób czy rekompensatę za opóźniony lot. Jeśli chcemy, możemy też rozszerzyć zakres ochrony o jazdę nieoznakowanymi trasami, sportowe OC lub klauzulę alkoholową. Dokładny zakres ochrony ubezpieczenia narciarskiego oraz listę wyłączeń określają tzw. Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU).  

Jak wybrać ubezpieczenie narciarskie?

Ubezpieczenie narciarskie powinno być przede wszystkim dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb, tylko wtedy w 100% spełni swoją funkcję. Przed zakupem konkretnego produktu należy więc upewnić się, że ubezpieczenie na narty pokryje ewentualne opłaty pobierane przez placówki medyczne w państwie, które mamy zamiar odwiedzić - warto zorientować się przed wyjazdem zimowym, jakie są średnie koszty leczenia w danym kraju, dostosowując produkt do realiów panujących w miejscu naszej destynacji. Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje swoim potencjalnym Klientom kilka wariantów polisy narciarskiej. Każdy z pakietów ma inny zakres usług oraz inne sumy gwarancyjne (tj. maksymalna wysokość odszkodowania, jaką może wypłacić Klientowi ubezpieczyciel). Przykładowo w wersji podstawowej, koszty leczenia i assistance mogą wynosić do 10 000 euro, a w wariancie rozszerzonym - nawet do 50 000 euro. Jeśli planujemy ferie zimowe w europejskim kurorcie, warto wybrać pakiet z sumą ubezpieczenia wynoszącą co najmniej 30 000 euro. 

Ubezpieczenie na narty w Polsce – też jest potrzebne!

Bez względu na miejsce wyjazdu, wszędzie możesz być narażony na niespodziewane koszty. Zniszczenie sprzętu, uszczerbek na zdrowiu, strata bagażu czy konieczność zmiany ośrodka, w którym zatrzymałeś się z rodziną. Od tych i wielu innych przypadków możesz ochronić bliskich, wykupując odpowiednie ubezpieczenie dla narciarzy, które pokryje związane z tym wydatki.

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty?

Najtańsze ubezpieczenie narciarskie kosztuje około 3 zł za dzień. Na cenę tego typu produktu ubezpieczeniowego wpływa wiele czynników: kraj, do którego wyjeżdżamy, długość pobytu, liczba ubezpieczonych osób czy rodzaj pakietu (najtańsze są oczywiście warianty podstawowe). Jak kupić ubezpieczenie narciarskie online? To proste, wystarczy skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, wybrać ofertę danego towarzystwa, wypełnić internetowy formularz i zapłacić wygodnie za polisę kartą płatniczą lub szybkim przelewem w ramach bankowości elektronicznej. 

Podsumowując, każda osoba, która prowadzi aktywny tryb życia i planuje wyjazd na narty lub snowboard, w trosce o swoje bezpieczeństwo powinna wykupić ubezpieczenie narciarskie, szczególnie jeśli zimowy urlop spędzi poza granicami Polski, ponieważ w wielu zagranicznych kurortach Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) może nie pokryć kosztów związanych z ewentualnym wypadkiem na stoku. Jeśli doznamy poważnego urazu (np. złamania nogi) na austriackim, włoskim lub szwajcarskim stoku – będziemy musieli z własnych środków zapłacić za skorzystanie z pomocy medycznej.

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Typowe wypadki na stoku narciarskim - jakie zdarzają się najczęściej na nartach i snowboardzie?

Wyjazd na narty to znakomity sposób na aktywny wypoczynek w górach. Jednak trzeba liczyć się z tym, że może dojść do wypadku przy zjazdach ze stoku na nartach czy snowboardzie. Jakie urazy zdarzają się najczęściej? Jak się przed nimi ustrzec?

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę