Twoje mienie zostało uszkodzone w wyniku deszczów nawalnych lub powodzi? Sprawdź, jakie kroki podjąć w pierwszej kolejności i jak zgłosić szkodę. 

Szczegóły.
UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Wiza do Polski dla obcokrajowca – jak ją uzyskać? Ile kosztuje?

O wizę do Polski cudzoziemcy ubiegają się z różnych powodów – najczęściej po to, aby legalnie pracować i mieszkać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jak przedstawiają się kwestie związane z pobytem obcokrajowców? Gdzie złożyć wniosek o wydanie wizy?

Wiza do Polski dla obcokrajowca

Jakie są rodzaje wiz do Polski?

Cudzoziemcy mogą ubiegać się w polskich placówkach konsularnych o 3 rodzaje wiz uprawniających do legalnego pobytu na terytorium Polski.

1. Tranzytowa wiza lotniskowa typ A.

Jest to wiza wydawana sporadycznie i dotycząca niewielu narodowości. Uprawnia do tranzytu przez międzynarodową strefę tranzytową jednego lub kilku portów lotniczych.

2. Wiza Schengen typ C.

Jest to wiza jednokrotna, kilkukrotna lub wielokrotna wydawana w celach turystycznych, prywatnych lub biznesowych. Uprawnia do wjazdu i pobytu na terytorium wszystkich państw strefy Schengen, których jest 27. Są to: Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Luksemburg, Niderlandy, Niemcy, Portugalia, Szwecja, Włochy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Czechy, Słowacja, Słowenia, Węgry, Chorwacja oraz Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria. Długość pobytu lub pobytów wynosi w tym przypadku maksymalnie 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu.

3. Wiza krajowa typ D.

Wiza długoterminowa uprawniająca do przyjazdu i pobytu na terytorium Polski przez okres dłuższy niż 90 dni. Maksymalny czas ważności tego dokumentu wynosi 365 dni. Istnieje opcja przedłużenia wizy krajowej do nawet 365 dni, ale tylko w wyjątkowych, uzasadnionych okolicznościach. Daje ona cudzoziemcom prawo do podróżowania do wszystkich krajów obszaru Schengen do 3 miesięcy w okresie 180-dniowym. Dokument ten wydany przez polskie władze pozwala jego właścicielowi wjechać do Polski w okresie jego ważności tyle razy, ile jest to wskazane na naklejce wizowej. W sytuacji, gdy w polu „liczba wjazdów” wpisane jest „MULT”, oznacza to, że wiza uprawnia do wielokrotnego wjazdu w okresie ważności dokumentu.

Pobyt cudzoziemca na terytorium Polski – najważniejsze informacje

Obcokrajowiec ma prawo przebywać w Polsce przez taki okres, jaki jest wskazany w wizie Schengen lub krajowej albo w zezwoleniu na pobyt. Jeżeli przyjazd odbywa się w ramach ruchu bezwizowego, wówczas cudzoziemiec może przebywać na obszarze naszego kraju:

  • przez 90 dni w okresie 180 dni lub
  • przez okres wynikający z umowy o zniesieniu wiz zawartej przez UE lub Polskę z krajem, którego są obywatelami.

Wiza długoterminowa na pobyt w Polsce niewydana przez polską placówkę konsularną, ale przez inne państwo członkowskie Schengen, uprawnia obcokrajowca do pobytu w innych państwach członkowskich Schengen niż te, które ją wydały, w okresie jej ważności przez czas nieprzekraczający 90 dni w okresie 180 dni.

Każdy cudzoziemiec przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej musi posiadać:

  • dokument podróży i – jeżeli są wymagane – dokumenty uprawniające do pobytu czasowego w Polsce, czyli wizę lub zezwolenie na pobyt czasowy,
  • środki finansowe niezbędne na pokrycie kosztów: utrzymania podczas pobytu na terytorium RP, podróży powrotnej do kraju pochodzenia lub zamieszkania oraz tranzytu przez obszar Polski do państwa trzeciego, które udzieliło mu prawa wjazdu,
  • dowód zdolności dostępu do środków finansowych,
  • zezwolenie na pracę, prowadzenie działalności gospodarczej lub powierzenie pracy,
  • dokument, który potwierdza cel i warunki planowanego pobytu na terytorium RP.

Nie wszyscy cudzoziemcy są objęci obowiązkiem okazania środków finansowych lub dokumentów potwierdzających możliwość ich uzyskania. Nie dotyczy to osób, które polską granicę przekraczają na podstawie umów międzynarodowych przewidujących zwolnienie obcokrajowca ze wspomnianego obowiązku lub z obowiązku pokrycia kosztów jego pobytu przez polskie organy państwowe albo instytucje publiczne. Poza tym obowiązek ten nie dotyczy obywateli innych państw przekraczających naszą granicę na podstawie wizy w celu:

  • repatriacji lub
  • wykonywania pracy lub
  • korzystania z ochrony czasowej lub
  • realizacji zezwolenia na pobyt czasowy w celu łączenia rodzin lub
  • korzystania z uprawnień przysługujących posiadaczom Karty Polaka.

Do powyższej listy trzeba jeszcze dodać kartę pobytu.

Jak załatwić wizę do Polski?

1. Wiza Schengen – procedura aplikowania

Należy w pierwszej kolejności zarejestrować się na stronie secure.e-konsulat.gov.pl/. Cudzoziemiec, który tego nie uczyni, nie zostanie wpuszczony do konsulatu. Musi się w nim stawić z uprzednio wydrukowanym i wypełnionym wnioskiem wizowym wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami, takimi jak:

  • dokument podróży zawierający minimum 2 wolne strony, wydany w ciągu ostatnich 10 lat oraz ważny przez co najmniej 3 miesiące po planowanej dacie opuszczenia terytorium Schengen lub, w przypadku kilku wizyt, po planowanej dacie ostatniego opuszczenia terytorium Schengen,
  • dokument potwierdzający cel podróży,
  • dokument potwierdzający zakwaterowanie lub możliwość pokrycia kosztów zakwaterowania,
  • dokument potwierdzający posiadanie stosownych środków finansowych,
  • informacje, które pozwalają ocenić, czy dana osoba zamierza opuścić terytorium Schengen przed upływem terminu ważności wizy,
  • turystyczne ubezpieczenie medyczne na minimalną kwotę 30 000 EUR.

Uwaga: konsulat przyjmuje wyłącznie kompletne wnioski, a opłaty są przyjmowane tylko w gotówce. Składając wniosek, cudzoziemiec otrzymuje formularz z datą odbioru paszportu, który należy mieć przy odbiorze gotowej decyzji wizowej. Chcąc odebrać paszport, jego właściciel nie musi się wcześniej rejestrować.

2. Wiza krajowa – procedura aplikowania

Procedura ubiegania się o wizę krajową przebiega tak samo jak w przypadku wydawania wizy Schengen. Nieco różni się natomiast zestaw załączników do wniosku. Podobnie jak przy wizie Schengen nieodzowne są dokumenty: podróży (kryteria identyczne jak wymienione powyżej), potwierdzające cel i warunki planowanego pobytu oraz posiadanie stosownych środków finansowych, potwierdzające deklarację posiadacza wizy o zamiarze opuszczenia terytorium RP przed upływem terminu jej ważności, a także ubezpieczenie podróżne.
Osoba, która otrzymała negatywną decyzję w sprawie wydania wizy (czy to krajowej, czy Schengen), ma prawo wnioskować o ponowne rozpatrzenie aplikacji. Na złożenie odwołania w siedzibie konsulatu ma się 14 dni od daty otrzymania decyzji, przy czym w tym celu nie jest wymagana rejestracja.

Ile czeka się na wizę do Polski?

Na podjęcie decyzji wizowej konsul ma 15 dni kalendarzowych, licząc od dnia złożenia wniosku. Niemniej termin ten może zostać wydłużony do maksymalnie 45 dni. W odniesieniu do wiz krajowych maksymalny termin rozpatrywania aplikacji wynosi 60 dni. Jeżeli jednak wiza krajowa jest wydawana w celu repatriacji lub członkom rodziny repatrianta, powyższe terminy nie obowiązują.

Jak kupić wizę do Polski?

Aby uzyskać wizę do Polski, w swoim państwie pochodzenia lub zamieszkania należy zarejestrować się na wizytę we właściwym konsulacie i stawić się na niej z wypełnionym wnioskiem wraz z wymaganymi dokumentami. Przyjęcie i rozpatrzenie wniosku kosztuje ok. 80 EUR. Opłat dokonuje się gotówką w konsulacie.

Jak uzyskać wizę pracowniczą do Polski?

Wizy pracownicze są wydawane w konsulatach właściwych dla kraju pochodzenia cudzoziemca lub w innych krajach, gdzie funkcjonuje polski konsulat. Obcokrajowiec musi przede wszystkim posiadać zezwolenie na pracę – chyba że jest z tego obowiązku zwolniony. Zezwolenie w celu wykonywania pracy powinien dla swojego pracownika uzyskać zatrudniający.

Jesteś obcokrajowcem i wybierasz się do Polski – o czym pamiętać?

Przed przyjazdem do Polski – w zależności od celu wizyty – zaleca się sprawdzić m.in. wytyczne dotyczące bagażu do samolotu, warunki i poszczególne elementy polisy ubezpieczeniowej (nierzadko przydaje się np. assistance w podróży czy OC w życiu prywatnym) czy kwestie związane z wyrabianiem dokumentów dla dzieci, np. dowód dla niemowlaka. Przy krótkich pobytach warto też wiedzieć, jak wyłączyć roaming, jakie są opłaty za zwiedzanie atrakcji, czy też jakie są przepisy ruchu drogowego. 

Już od Już od 4,62 zł/dzień
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Wiza do Polski – jak ją uzyskać? Ile kosztuje wydanie wizy i gdzie złożyć wniosek o wydanie wizy krajowej dla cudzoziemca?

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w I półroczu 2023 roku z turystycznych obiektów noclegowych w Polsce skorzystało 16,4 mln osób, co daje o niemal 12 proc. wyższy wynik niż w analogicznym okresie 2022 roku. Spośród nich 19,2 proc., czyli 3,2 mln osób to podróżni zagraniczni, głównie z Europy, ale i spoza Starego Kontynentu. Niektórzy do wjazdu do Polski potrzebują uzyskać wizę. Jak ją otrzymać? Jakie są rodzaje wiz do Polski i z jakim kosztem wiąże się ich wyrobienie? Czy jadąc na wycieczkę…

Czytaj dalej

Jak przygotować się do wyjazdu do USA? Czy potrzebna jest wiza? Co zmieniło się po przystąpieniu Polski do programu ruchu bezwizowego?

Przy wyjazdach zagranicznych konieczne jest posiadanie dokumentów tożsamości pozwalających na przekroczenie granicy - w przypadku wycieczki do Stanów Zjednoczonych jest nim paszport. Do niedawna jeszcze wymagane było, by każdy Polak wyjeżdżający do USA miał ważną wizę. Czy nadal obowiązują? Sprawdź, jakich formalności musisz dopełnić, by legalnie podróżować do USA. Jakie przepisy celne obowiązują?

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,62 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę