Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj

Powodów do odwiedzenia Portugalii jest mnóstwo. Fatima, Porto, wyspy Madery i Lizbona to tylko niektóre z nich. Ojczyzna piłkarza Ronaldo zapewnia ponad 300 słonecznych dni w roku. Nic więc dziwnego, że Portugalia jest w czołówce najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków urlopowych.  Co warto wiedzieć zanim ruszyć w kierunku Portugalii?

Kultura, język i atrakcje Portugalii

Oficjalnym językiem w Portugalii jest oczywiście portugalski, ale jeżeli znasz zbliżony do niego hiszpański, powinieneś bez większych kłopotów porozumieć się z Portugalczykami. Poziom angielskiego, zwłaszcza wśród młodych ludzi, pozwala również na bezproblemową komunikację w tym języku. W 2002 roku w Portugalii euro zastąpiło wcześniejszą walutę, escundo. Co może okazać się ważne, w tym kraju , inaczej niż w sąsiedniej Hiszpanii, nie ma sjesty. Oznacza to, że sklepy czy urzędy będą czynne w godzinach popołudniowych.

Opieka medyczna podczas wakacji w Portugalii

W Portugalii pomoc za okazaniem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego otrzymasz w placówkach, której mają podpisaną umowę z systemem publicznej służby zdrowia (Centro de Saúde). Publiczne przychodnie zazwyczaj są czynne od 8:00 do 20:00. W większych miastach niektóre placówki są otwarte całą dobę. Listę ośrodków w interesującej Cię okolicy możesz sprawdzić na stronie http://www.saude24.pt/ lub zadzwonić na czynną całą dobę infolinię – 808 242424.  Jeżeli Twój stan wymaga leczenia szpitalnego, będziesz potrzebował skierowania od lekarza, chyba że wymagasz natychmiastowej pomocy udzielanej w szpitalu (Serviço Nacional de Saúde). Leczenie w szpitalu jest bezpłatne, z wyłączeniem stanów nagłych, kiedy pobierana jest opłata od 10,35 do 20,65 EUR (od 43 PLN do 87 PLN).

Za wizytę nie tylko w szpitalu, ale w innych placówkach publicznej służby zdrowia, będziesz musiał też uiścić opłatę administracyjną od 5 do 10 EUR (w zależności od placówki). Z opłaty tej zwolnione są dzieci oraz kobiety w ciąży. 

Opieka stomatologiczna jest zazwyczaj w pełni odpłatna, choć niektóre publiczne placówki zdrowotne zapewniają bezpłatne konsultacje u dentysty (nie dotyczy to oczywiście zabiegów stomatologicznych, jednak czas oczekiwania na taką wizytę jest bardzo długi). Co istotne, w Portugalii jest rozwinięta sieć prywatnych placówek medycznych. Koszt standardowej konsultacji wynosi ok. 80 EUR (ok. 340 PLN). 

Posiadając kartę EKUZ, możesz bezpłatnie (z wyłączeniem powyżej wspomnianych opłat) korzystać z publicznej opieki zdrowotnej. Trzeba jednak pamiętać, że EKUZ uprawnia jedynie do niezbędnej pomocy medycznej. W związku z tym polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych1, jak również Narodowy Fundusz Zdrowiazalecają wykupienie dodatkowo ubezpieczenia turystycznego.

Dzięki polisie turystycznej będziesz miał opłacone leczenie na miejscu, również w prywatnej placówce. Jeśli potrzebny będzie transport medyczny do Polski, ubezpieczyciel pokryje jego koszty. A dodatkowo, w zależności od opcji wybranych podczas zakupu polisy podróżnej, będziesz mieć ochronę od odpowiedzialności cywilnej, następstw nieszczęśliwych wypadków czy zgubienia bagażu. Także w sytuacjach, gdy będzie taka potrzeba, ubezpieczyciel zorganizuje i opłaci pomoc tłumacza, czy zorganizuje całodobową opiekę dla dzieci, gdy Ty nie będziesz mógł zająć się nimi (np. z powodu pobytu w szpitalu). Przeczytaj więcej o różnicach między EKUZ, a ubezpieczeniem turystycznym na naszym blogu.


Podróż do Portugalii i transport na miejscu

Jeśli rozważasz podróż samochodem z Polski do Portugalii, to przygotuj się na trasę ponad 3300 km (Warszawa-Lizbona) i około 31 godzin jazdy. Nie zapomnij też, aby sprawdzić czy OC samochodu nie skończy się w trakcie wyjazdu. Za brak aktualnej polisy OC możesz otrzymać mandat w wysokości od 500 do 2500 EUR (2100 - 10 500 PLN). Co więcej, policja może także zatrzymać samochód do czasu, aż wykupisz nową polisę. 

Jeżeli masz w planach wybrać się do Portugalii samolotem, masz do wyboru trzy międzynarodowe lotniska: jedno (to największe) znajduje się oczywiście w Lizbonie, dwa kolejne są w Porto i Faro. Już na miejscu możesz skorzystać z oferty portugalskiej kolei, dzięki której bez problemu będziesz mógł poruszać się pomiędzy miastami. 

Autostrady w Portugalii

Sieć portugalskich autostrad jest bardzo dobrze rozwinięta, minusem jest jedynie fakt, że system płacenia za nie może wydać się dosyć skomplikowany. Osoby jeżdżące na portugalskich numerach po drogach z elektronicznym system identyfikacji pojazdów mogą albo korzystać z transpondera Via Verde (dzięki któremu opłata za przejazd autostradą będzie pobierana z ich konta), albo już po przejechaniu trasy udać się na pocztę lub oddział PayShop w określonym terminie, w celu uiszczenia opłat związanych z przejazdem. Turystów również obowiązują elektroniczne sposoby płatności i są one następujące:
  • EasyToll – przed wjazdem na autostradę, na specjalnym stanowisku dla pojazdów zagranicznych, możemy się zarejestrować. Numer rejestracyjny zostanie na 30 dni połączony z kartą kredytową (możliwe jest anulowanie rejestracji w systemie przed ich upływem), a właściciel pojazdu otrzyma kwitek, który należy mieć przy sobie. Za każdy przejazd opłata będzie pobierana z Twojej karty.
  • TollCard – karty, które możesz nabyć na poczcie, stacji benzynowej przy autostradzie lub online (na stronie http://www.tollcard.pt). Dostępne są wartości 5, 10, 20 lub 40 euro, aktywuje się je poprzez SMS, podając numer rejestracyjny pojazdu. Za każdy przejazd zostanie odliczona określona kwota z karty, a o niskim saldzie zostaniesz poinformowany za pośrednictwem SMSa.
  • TollService – jest to dobry sposób, jeżeli będziesz w Portugalii przez krótki czas. Po zapłaceniu 20 EUR możesz korzystać ze wszystkich autostrad objętych elektronicznym systemem płacenia przez 3 dni.
Niektóre z wypożyczalni samochodowych oferują też wynajem urządzenia Via Verde. Ekonomiczniej jest jednak wypożyczyć urządzenie Via Verde Visitors bezpośrednio u operatora. Zaletą tej opcji jest to, możesz korzystać z pasów dla posiadaczy Via Verde. Unikniesz dzięki temu stania w kolejce na bramkach (problem korków na bramkach pojawia się przy autostradach opłacanych „tradycyjnie”). Więcej o tym, jak przygotować samochód do podróży przeczytaj w artykule: Planujesz podróż po Europie samochodem? Sprawdź, jak się do niej przygotować.

Bezpieczeństwo w Portugalii

Portugalia jest krajem raczej bezpiecznym, choć kradzieże kieszonkowe, jak i włamania do aut zaparkowanych w miejscach publicznych zdarzają się nierzadko. Kradzieże należy zgłosić policji (warto wiedzieć, że w niektórych miastach znajdują się specjalne, przeznaczone dla turystów posterunki – PSP Esquadra de Turismo) i dodatkowo w polskim konsulacie w przypadku, gdy skradziono Ci paszport oraz dowód osobisty. Lepiej jest zabrać ze sobą oba te dokumenty i nie nosić ich ze sobą jednocześnie. Umożliwi Ci to powrót do Polski bez konieczności ubiegania się o paszport tymczasowy w konsulacie.

Poważne zagrożenie

Ze względu na panujące latem wysokie temperatury i małą ilość opadów, Portugalia narażona jest na częste pożary. W tegorocznym pożarze w czerwcu zginęły 62 osoby, kilkadziesiąt zostało rannych. Koniecznie więc przed wyjazdem zapoznaj się z aktualnymi informacjami na temat pożarów w regionie, do którego się wybierasz (możesz je znaleźć na tej stronie: http://www.prociv.pt/en-us/Pages/default.aspx).
Gdy kąpiesz się w oceanie, zachowaj wyostrzoną uwagę – prądy wodne mogą nie być zauważalne na pierwszy rzut oka, a potrafią być bardzo niebezpieczne.


Źródła:
http://msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/profile_krajow/portugalia

2 https://www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/wyjezdzam-do/portugalia


Pani z tabletem

Wakacyjny poradnik


Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Para leżąca na ziemi i obserwująca niebo

Radość Odkrywania

  • Ubezpieczenie turystyczne
  • NNW, OC, ochrona bagażu, sprzętu sportowego
Dowiedz się więcej
Mężczyna w sportowym aucie ( kabriolet) z wyciągniętą ręką w lewym kierunku

Ubezpieczenie komunikacyjne

  • Kompleksowa ochrona auta
  • OC, AC, Assistance, NNW kierowcy i pasażera, Rehabilitacja
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę