Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj
Wyjazd na wakacje to moment relaksu, odpoczynku i spędzania czasu na przyjemnościach. Przynajmniej tak powinno być, ale co zrobić, aby sobie zapewnić ochronę przed nieprzewidzianymi skutkami urlopowych szaleństw i mieć spokojną głowę w razie wypadku?

Nieprzyjemnych zdarzeń czasem po prostu nie da się uniknąć, ale komfort w takich sytuacjach może zapewnić dobra polisa turystyczna. Co powinna zawierać umowa ubezpieczenia na czas wyjazdu, poza świadczeniem z tytułu zwrotu kosztów leczenia i assistance w podróży? Przede wszystkim ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej


Czy ubezpieczenie OC w życiu prywatnym jest naprawdę potrzebne na wakacje?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to nie tylko ubezpieczenie komunikacyjne, to również ochrona Twojego portfela, jeśli podczas czynności życia prywatnego wyrządzisz Ty lub Twoim bliscy komuś nieumyślnie krzywdę lub zniszczysz jego mienie. Na urlopie jesteśmy rozluźnieni, nasze dzieci mają więcej swobody. Nie trudno wtedy o wypadek. 

Nieuwaga lub nieszczęśliwy zbieg okoliczności na zwykłej ścieżce rowerowej może sprawić, że zderzysz się z drugą osobą. Stłuczka z osobą często wiąże się z koniecznością interwencji lekarza i leczeniem tej osoby, a czasem również ze szkodami w jej rzeczach. Właśnie wtedy przyda się ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. 

Suma gwarancyjna OC pozwoli pokryć wydatki związane ze szkodą nieumyślnie wyrządzoną tej drugiej osobie – czy będzie to konieczność zapłaty za leczenie czy odkupienie sprzętu.

Stłuczona szyba sąsiada przez piłkę, którą grałeś Ty lub Twoje dzieci? Pogryzienie psa sąsiada przez naszego psa? Takie zdarzenia również obejmie OC w ubezpieczenia turystycznego. Dzięki sumie gwarancyjnej OC możesz nie tylko zapłacić za leczenie, ale również za wprawienie nowej szyby czy za wyrządzone przez piłkę szkody w mieszkaniu.  

A co z wypadkami na kwaterze, którą wynajmujesz na czas wyjazdu? Zalana podłoga, uszkodzone drzwiczki od szafki? Tu również przyjdzie Ci z pomocą suma gwarancyjna z naszego OC w życiu prywatnym. 

OC również będzie przydatne, gdy niechcący uszkodzisz wypożyczony sprzęt sportowy, na przykład rowery, kajaki czy rowery wodne. 
Ważne jest również to, że takie ubezpieczenie pokryje także koszty sądowe, wynagrodzenia prawników czy koszty opinii rzeczoznawców związane z daną sprawą. 


Jaka powinna być wysokość sumy gwarancyjnej w OC w życiu prywatnym?

To wszystko zależy od tego w jakie rejony się wybierasz i jaka jest świadomość ubezpieczeniowa osób tam mieszkających.

Na przykład Stany Zjednoczone, Kanada i Australia to miejsca, gdzie zasądza się bardzo wysokie odszkodowania, ludzie wiedzą, że mogą się ich domagać a dodatkowo leczenie w tych miejscach jest bardzo drogie, dlatego wybierając właśnie te kierunki należy wybrać jak najwyższą sumę gwarancyjną, aby zabezpieczyć się na wszelki wypadek przed nieprzyjemnymi sytuacjami. 

W Europie ludzie coraz więcej wiedzą o ubezpieczeniach, a leczenie bywa bardzo drogie (np. w Austrii albo Norwegii) dlatego warto mieć to na uwadze i również przynajmniej 100 – 200 tysięcy złotych na sumę gwarancyjną.  

Wyjeżdżając do Azji warto zawrzeć polisę z OC na minimum 100 000 zł sumy gwarancyjnej. Tam mieszkańcy mogą się nie domagać odszkodowania tak jak w Europie czy Ameryce, a wartość leczenia może być niższa, ale lepiej zapewnić sobie spokój i mieć w razie czego ubezpieczenie. 


O czym należy pamiętać przed zakupem ubezpieczenia OC w życiu prywatnym?

Oczywiście, zanim zdecydujesz się na polisę zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU). Dowiedz się jakie są wyłączenia i jaki jest przedmiot ubezpieczenia, żeby mieć pewność, że wszystkie czynności życia prywatnego są ubezpieczone (sprawdźmy również definicję czynności życia prywatnego). Warto również poszukać zapisów o franszyzie, udziale własnym lub po prostu ograniczeniu kwotowym, może się bowiem zdarzyć, że ubezpieczyciel nie odpowie za szkody, które będą do pewnej wysokości (np. do 200 zł). 

Inną sprawą są limity. Ubezpieczyciele wprowadzają ograniczenia na niektóre zdarzenia, na przykład koszty opinii rzeczoznawców lub postępowania sądowego, które mogą nie być zwrócone do 100% sumy gwarancyjnej, tylko do pewnej, ustalonej wysokości.

Warto więc zadbać o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym przy zakupie polisy turystycznej. O tym ubezpieczeniu nie zawsze się pamięta, a może Ci bardzo pomóc w razie, gdy będziesz musiał pokryć koszty, które ktoś musiał ponieść z Twojej winy. Ubezpieczenie nie jest drogie, różnice w składkach między sumami gwarancyjnymi nie są duże, a komfort i pomoc jaką daje są nieocenione. 


Pani z tabletem

Rekomendowane ubezpieczenia


Twój DOM Plus

Ubezpieczenie domu i mieszkania, które zostało nagrodzone Laurem Konsumenta – Odkrycie Roku 2014.

Wysoka Ochrona

Ubezpieczenie na życie dla osób, które oczekują wsparcia finansowego na wypadek trudnych sytuacji.

Spokojne Życie

Ubezpieczenie na życie, które gwarantuje wypłatę świadczenia w przypadku śmierci oraz zachorowań na chorobę nowotworową.

Radość Odkrywania

Ubezpieczenie turystyczne skierowane do osób, które wyjeżdżają za granicę.

Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie, które zapewni ochronę Twojego samochodu od wszelkich ryzyk.

Twój BIZNES Plus

Ubezpieczenie dla małych i średnich firm dopasowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy.