Poradnik bohatera Jak zabezpieczyć Twoją twierdzę. Część 10. Co powinno zawierać ubezpieczenie mieszkania?

Co dzień wyruszasz ku przygodzie, w której Ty jesteś bohaterem. Może jutro będziesz odbierał księżniczkę z przedszkola? Albo spotykasz się ze swoim królem w pracy? A może wyskoczysz na chwilę do kupca z osiedlowego warzywniaka? Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jakie przygody na Ciebie czekają. Ważne, żeby Twoje mieszkanie było bezpieczne w czasie, gdy Ty będziesz ratować świat!

All-risk
Posiadając polisę ubezpieczeniową, chcesz być pewien, że będzie przydatna we wszystkich trudnych sytuacjach np. gdy: zaleje Cię sąsiad (albo gdy Ty go zalejesz), wybuchnie pożar lub złodziej włamie się do Twojego mieszkania. I również w takich - których, ani Ty, ani nawet ubezpieczyciel nie jest w stanie przewidzieć. Ubezpieczenie powinno mieć szeroki zakres. Najlepiej, jeśli będzie oparte na tzw. formule all-risk. Wówczas w przypadku każdej szkody wypłacone zostaną Ci pieniądze, pod warunkiem, że nie została ona wyraźnie wykluczona w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Dzięki temu możesz mieć pewność, że cokolwiek się stanie, dostaniesz odszkodowanie.

Wszystko to, co być powinno
Co powinno być chronione? Wyposażenie, które znajduje się w Twoim mieszkaniu - czyli meble, sprzęt RTV i AGD, komputery, laptopy, sprzęt sportowy, biżuterię, odzież i inne ruchomości domowe oraz podłogi, instalacje, parkiet, glazurę, armaturę (stałe elementy). Dobrze, jeśli w ramach polisy można również ubezpieczyć torebkę, telefon lub rower np. od rabunku poza miejscem ubezpieczenia. Bardzo ważne jest to, aby wypłacone odszkodowanie zapewniło możliwość zakupu innego mieszkania o takim samym standardzie - w przypadku całkowitego zniszczenia mieszkania. Warto też sprawdzić, czy Twoje ubezpieczenie pokrywa koszty poszukiwania przyczyny szkody. W tym przypadku będziesz mógł liczyć na specjalistów, którzy znajdą źródło usterki, a następnie zajmą się jej naprawą.

OC w życiu prywatnym
Dobrą praktyką jest to, że wraz z ubezpieczeniem mieszkania ubezpieczyciel daje możliwość ubezpieczenia się OC w życiu prywatnym. Jeśli posiadasz polisę z OC, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, jeśli Ty lub Twoi bliscy nieumyślnie wyrządzicie szkodę innej osobie. Ubezpieczenie może Ci pomóc np. gdy Twój pies ugryzie przechodnia, nieumyślnie zniszczysz sofę w wynajętym pokoju hotelowym lub zalejesz sąsiada i zniszczysz jego mieszkanie.

Assistance
Usługi assistance to pomoc w nagłych sytuacjach losowych, którą każdy bohater powinien mieć w zasięgu ręki. Jak to działa? Po prostu dzwonisz na specjalny numer, a ubezpieczyciel dostarcza wsparcie dla Ciebie. Gdy zepsuje Ci się pralka albo zmywarka, ubezpieczyciel wyśle do Ciebie fachowca i zapłaci za jego pomoc oraz za części zamienne zepsutego sprzętu. Albo załatwi pomoc medyczną: np. zorganizuje i pokryje koszty wizyty lekarskiej w placówce medycznej lub koszty dojazdów i wynagrodzenia lekarza lub pielęgniarki. Więcej o usługach assistance przeczytasz w szczegółowych warunkach ubezpieczenia. Wypełnij wniosek o ubezpieczenie Twojego mieszkania ze składką od kilkunastu złotych miesięcznie. Możesz ubezpieczyć lokal i wyposażenie mieszkania w formule all-risk. Ponadto, otrzymasz OC w życiu prywatnym oraz usługi assistance.