UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenia dla mieszkalnictwa

UNIQA jest liderem ubezpieczeń dla sektora mieszkalnictwa w Polsce

Mieszkalnictwo

Czas czytania:

Poradnik bohatera Jak zabezpieczyć Twoją twierdzę. Część 9. Pożary

Ogień to jeden z najniebezpieczniejszych żywiołów. Może spowodować ogromne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Co może zrobić każdy bohater, aby się przed nim ustrzec? Wbrew pozorom nie musi mieć tyle wiedzy i doświadczenia co Strażak Sam. Wystarczy przestrzegać kilku ważnych zasad.

Co zrobić, gdy ulatnia się gaz?
Jak najszybciej wyłącz kuchenkę i zamknij główny zawór. Nie zapalaj zapałek ani zapalniczki, nie włączaj i nie wyłączaj światła ani innych urządzeń elektrycznych. Otwórz szeroko okna, wyjdź z domu i powiadom pogotowie gazowe (tel. 992), straż pożarną (tel. 998) oraz administratora budynku.

Co zrobić, gdy w garnku lub na patelni zapali się olej?
Pamiętaj, aby nigdy nie gasić rozgrzanego oleju wodą! Aby ugasić płonącą patelnię lub garnek z olejem należy najpierw wyłączyć gaz lub płytę grzewczą. Potem przykryć patelnię lub garnek pokrywką. Po stłumieniu ognia nie można przesuwać garnka i nie przenosić go aż do całkowitego ostudzenia tłuszczu.

Jak ugasić płonący piekarnik?
 W kuchni mogą zdarzyć się inne niebezpieczne sytuacje. Na przykład zapalenie się papieru do pieczenia w piekarniku czy tosta w tosterze. Jak gasić ogień w urządzeniach elektrycznych? Po pierwsze, nie polewaj urządzenia pod napięciem wodą. Po drugie, szybko odetnij dopływ prądu poprzez wyjęcie wtyczki z kontaktu (np. drewnianym kijem od szczotki) lub odłączenie bezpieczników. Po trzecie, ugaś pożar gaśnicą, wodą lub piaskiem.

Co zrobić, gdy sam nie jestem w stanie ugasić ognia?
Zdarza się, że ogień rozprzestrzenia się tak szybko, że nawet prawidłowe użycie gaśnicy nie przynosi żadnych efektów. Nie zwlekaj ani sekundy. Zadzwoń do straży pożarnej pod numer 998 i zawiadom o zdarzeniu. Jak najszybciej wyprowadź wszystkich na zewnątrz. Jeśli pojawi się dym, połóż się i czołgając, opuść pomieszczenie (przy podłodze powietrze jest czystsze). Pamiętaj, by zamykać za sobą drzwi, co ograniczy rozwój pożaru, ale w żadnym wypadku nie zamykaj ich na klucz!

Co zrobić, gdy pożar odciął nam możliwość ucieczki z budynku?
Jeśli pożar rozprzestrzenił się już na taką skalę, że uniemożliwia nam opuszczenie budynku poprzez klatkę schodową lub inną drogę ewakuacyjną, pozostań w mieszkaniu. Jednocześnie staraj się nie dopuścić do przeniknięcia dymu i temperatury przez drzwi wejściowe Twojego mieszkania. Zabezpiecz nieszczelności w drzwiach np. mokrym ręcznikiem. Utrzymuj łączność telefoniczną lub głosową ze służbami ratowniczymi będącymi na miejscu. Odsuń się jak najdalej od źródła pożaru.

Okresowe przeglądy
Okresowe przeglądy instalacji wentylacyjnej oraz urządzeń i przewodów grzewczo-kominowych zlecane przez zarządcę budynku, np. spółdzielnię mieszkaniową, mają na celu wykrycie ewentualnego zagrożenia, zanim będzie za późno. Dlatego pamiętaj, że Twoim obowiązkiem jako lokatora jest udostępniać mieszkanie upoważnionym osobom w celu wykonania przeglądu.

Emilia Głowacka - autor artykułu to Menedżer Zespołu Wsparcia Biznesu i Procesów w UNIQA S.A.
Emilia Głowacka
Menedżer Zespołu Wsparcia Biznesu i Procesów w Departamencie Rozwoju Biznesu – Mieszkalnictwo UNIQA TU S.A.

Ukończyła Wydział Marketingu i Zarządzania Społecznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi oraz studia podyplomowe w Katedrze Informatyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej. Od ponad 15 lat związana jest
z rynkiem ubezpieczeń i UNIQA, wcześnie z sektorem bankowym. Certyfikowany project manager i product owner. Odpowiada za procesy, projekty, systemy i narzędzia IT oraz marketing i wsparcie sprzedaży ubezpieczeń dla klientów mieszkalnictwa (Zarządców Nieruchomości, Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych oraz ich mieszkańców).

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Poradnik bohatera Jak zabezpieczyć Twoją twierdzę. Część 8. Kataklizmy

Fajnie byłoby być jak Ali Baba i mieć dla siebie skarbiec pełen kosztowności. Albo - jak Alladyn - posiadać magiczną lampę z Dżinem, który spełnia wszystkie życzenia. Wówczas nie martwilibyśmy się, nawet gdyby nasze mieszkanie zostało zniszczone przez powódź lub huragan. Bez problemu moglibyśmy mieć nowe. Niestety, tylko niektórzy bohaterowie mogą sobie na to pozwolić. Większość z nas powinna zabezpieczyć się na wypadek kataklizmów w inny sposób.

Czytaj dalej

Poradnik bohatera Jak zabezpieczyć Twoją twierdzę. Część 10. Co powinno zawierać ubezpieczenie mieszkania?

Co dzień wyruszasz ku przygodzie, w której Ty jesteś bohaterem. Może jutro będziesz odbierał księżniczkę z przedszkola? Albo spotykasz się ze swoim królem w pracy? A może wyskoczysz na chwilę do kupca z osiedlowego warzywniaka? Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jakie przygody na Ciebie czekają. Ważne, żeby Twoje mieszkanie było bezpieczne w czasie, gdy Ty będziesz ratować świat!

Czytaj dalej

FLEXA – zakres ubezpieczenia nieruchomości. Co oznacza?

FLEXA to skrót z języka angielskiego utworzony od słów: Fire, Lightning, EXplosion, Aircraft crash landing, który oznacza podstawową wersję ubezpieczenia nieruchomości z zakresem ograniczonym do kilku ryzyk. Dla kogo jest przeznaczona taka ochrona ubezpieczeniowa? Czy warto się na nią zdecydować?

Czytaj dalej
Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę