Poradnik bohatera Jak zabezpieczyć Twoją twierdzę. Część 9. Pożary
Ogień to jeden z najniebezpieczniejszych żywiołów. Może spowodować ogromne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Co może zrobić każdy bohater, aby się przed nim ustrzec? Wbrew pozorom nie musi mieć tyle wiedzy i doświadczenia co Strażak Sam. Wystarczy przestrzegać kilku ważnych zasad.

Co zrobić, gdy ulatnia się gaz?
Jak najszybciej wyłącz kuchenkę i zamknij główny zawór. Nie zapalaj zapałek ani zapalniczki, nie włączaj i nie wyłączaj światła ani innych urządzeń elektrycznych. Otwórz szeroko okna, wyjdź z domu i powiadom pogotowie gazowe (tel. 992), straż pożarną (tel. 998) oraz administratora budynku.
Co zrobić, gdy w garnku lub na patelni zapali się olej?
Pamiętaj, aby nigdy nie gasić rozgrzanego oleju wodą! Aby ugasić płonącą patelnię lub garnek z olejem należy najpierw wyłączyć gaz lub płytę grzewczą. Potem przykryć patelnię lub garnek pokrywką. Po stłumieniu ognia nie można przesuwać garnka i nie przenosić go aż do całkowitego ostudzenia tłuszczu.
Jak ugasić płonący piekarnik?
W kuchni mogą zdarzyć się inne niebezpieczne sytuacje. Na przykład zapalenie się papieru do pieczenia w piekarniku czy tosta w tosterze. Jak gasić ogień w urządzeniach elektrycznych? Po pierwsze, nie polewaj urządzenia pod napięciem wodą. Po drugie, szybko odetnij dopływ prądu poprzez wyjęcie wtyczki z kontaktu (np. drewnianym kijem od szczotki) lub odłączenie bezpieczników. Po trzecie, ugaś pożar gaśnicą, wodą lub piaskiem.
Co zrobić, gdy sam nie jestem w stanie ugasić ognia?
Zdarza się, że ogień rozprzestrzenia się tak szybko, że nawet prawidłowe użycie gaśnicy nie przynosi żadnych efektów. Nie zwlekaj ani sekundy. Zadzwoń do straży pożarnej pod numer 998 i zawiadom o zdarzeniu. Jak najszybciej wyprowadź wszystkich na zewnątrz. Jeśli pojawi się dym, połóż się i czołgając, opuść pomieszczenie (przy podłodze powietrze jest czystsze). Pamiętaj, by zamykać za sobą drzwi, co ograniczy rozwój pożaru, ale w żadnym wypadku nie zamykaj ich na klucz!
Co zrobić, gdy pożar odciął nam możliwość ucieczki z budynku?
Jeśli pożar rozprzestrzenił się już na taką skalę, że uniemożliwia nam opuszczenie budynku poprzez klatkę schodową lub inną drogę ewakuacyjną, pozostań w mieszkaniu. Jednocześnie staraj się nie dopuścić do przeniknięcia dymu i temperatury przez drzwi wejściowe Twojego mieszkania. Zabezpiecz nieszczelności w drzwiach np. mokrym ręcznikiem. Utrzymuj łączność telefoniczną lub głosową ze służbami ratowniczymi będącymi na miejscu. Odsuń się jak najdalej od źródła pożaru.
Okresowe przeglądy
Okresowe przeglądy instalacji wentylacyjnej oraz urządzeń i przewodów grzewczo-kominowych zlecane przez zarządcę budynku, np. spółdzielnię mieszkaniową, mają na celu wykrycie ewentualnego zagrożenia, zanim będzie za późno. Dlatego pamiętaj, że Twoim obowiązkiem jako lokatora jest udostępniać mieszkanie upoważnionym osobom w celu wykonania przeglądu.