Poradnik bohatera Jak zabezpieczyć Twoją twierdzę. Część 7. Co to jest suma ubezpieczenia?

Nie ważne czy mieszkasz w królewskim pałacu, chatce na jednej nóżce, czy w drewnianym domku w leśnej głuszy. Miejsce, w którym mieszkasz to Twój skarb. Również wszystkie rzeczy, które się w nim znajdują są dla Ciebie ważne i mają określoną wartość. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, w jaki sposób je prawidłowo ubezpieczyć.

Wartość Twojego majątku
Aby ubezpieczyć mieszkanie każdy bohater powinien podać sumę ubezpieczeniową, czyli wartość pieniężną, na jaką chce ubezpieczyć swoją nieruchomość i to, co się w niej znajduje. Będzie ona stanowić górną granicę odpowiedzialności wynikającą z danej umowy ubezpieczania. Innymi słowy, w razie szkody, otrzymasz odszkodowanie, jednak nie będzie ono wyższe niż wartość sumy ubezpieczenia. Dlatego tak ważne jest prawidłowe oszacowanie wartości mieszkania i wszystkiego co w nim się znajduje.

Jak oszacować?
Sumę ubezpieczenia lokalu, czyli tzw. „murów” ustala się głównie w oparciu o jego wielkość i ceny rynkowe mieszkań w danej miejscowości czy regionie. Przy określaniu sumy ubezpieczenia wyposażenia mieszkania pomyśl o wszystkich przedmiotach znajdujących się w Twoim mieszkaniu i sumuj ich orientacyjną wartość. Pamiętaj o tzw. ruchomościach: o meblach, sprzęcie komputerowym, RTV/AGD, sportowym, biżuterii i gotówce, którą trzymasz w domu. Oszacuj też wartość stałych elementów, czyli np. podłóg, glazury, tapet, okien i drzwi. Aby upewnić się, czy Twoje szacunki są prawidłowe, powinieneś zadać sobie ważne pytanie: czy wyliczona kwota wystarczyłaby mi, abym mógł kupić mieszkanie o takim samym standardzie?

Suma gwarancyjna
Wraz z ubezpieczeniem mieszkania możesz wykupić OC w życiu prywatnym – ubezpieczenie, dzięki któremu dostaniesz odszkodowanie jeśli Ty lub Twoi bliscy nieumyślnie wyrządzicie szkodę innej osobie. Jeśli zdecydujesz się na taką ochronę – ubezpieczyciel poprosi Cię, abyś wybrał sumę gwarancyjną, na jaką chcesz zawrzeć ubezpieczenie. Co to jest suma gwarancyjna? Jest to maksymalna kwota, jaką poszkodowany może dostać z Twojego ubezpieczenia OC. Im wyższa suma, tym większa pewność, że wypłacone odszkodowanie będzie wystarczające do naprawienia szkody. W przeciwnym razie będziesz musiał dopłacić różnicę z własnych środków.

Na jaką wartość ubezpieczyć zdrowie i życie?
Truizmem jest twierdzenie, że życie i zdrowie ludzkie jest bezcenne. Jeśli decydujesz się na wykupienie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, najlepiej zdecydować się na wybór najwyższej oferowanej sumy ubezpieczeniowej oferowanej przez ubezpieczyciela. Wówczas w razie śmierci lub wypadku, Ty lub Twoi bliscy otrzymają wysokie odszkodowanie.