UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenia dla mieszkalnictwa

UNIQA jest liderem ubezpieczeń dla sektora mieszkalnictwa w Polsce

Mieszkalnictwo

Czas czytania:

Poradnik bohatera Jak zabezpieczyć Twoją twierdzę. Część 7. Co to jest suma ubezpieczenia?

Nie ważne czy mieszkasz w królewskim pałacu, chatce na jednej nóżce, czy w drewnianym domku w leśnej głuszy. Miejsce, w którym mieszkasz to Twój skarb. Również wszystkie rzeczy, które się w nim znajdują są dla Ciebie ważne i mają określoną wartość. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, w jaki sposób je prawidłowo ubezpieczyć.

Wartość Twojego majątku
Aby ubezpieczyć mieszkanie każdy bohater powinien podać sumę ubezpieczeniową, czyli wartość pieniężną, na jaką chce ubezpieczyć swoją nieruchomość i to, co się w niej znajduje. Będzie ona stanowić górną granicę odpowiedzialności wynikającą z danej umowy ubezpieczania. Innymi słowy, w razie szkody, otrzymasz odszkodowanie, jednak nie będzie ono wyższe niż wartość sumy ubezpieczenia. Dlatego tak ważne jest prawidłowe oszacowanie wartości mieszkania i wszystkiego co w nim się znajduje.

Jak oszacować?
Sumę ubezpieczenia lokalu, czyli tzw. „murów” ustala się głównie w oparciu o jego wielkość i ceny rynkowe mieszkań w danej miejscowości czy regionie. Przy określaniu sumy ubezpieczenia wyposażenia mieszkania pomyśl o wszystkich przedmiotach znajdujących się w Twoim mieszkaniu i sumuj ich orientacyjną wartość. Pamiętaj o tzw. ruchomościach: o meblach, sprzęcie komputerowym, RTV/AGD, sportowym, biżuterii i gotówce, którą trzymasz w domu. Oszacuj też wartość stałych elementów, czyli np. podłóg, glazury, tapet, okien i drzwi. Aby upewnić się, czy Twoje szacunki są prawidłowe, powinieneś zadać sobie ważne pytanie: czy wyliczona kwota wystarczyłaby mi, abym mógł kupić mieszkanie o takim samym standardzie?

Suma gwarancyjna
Wraz z ubezpieczeniem mieszkania możesz wykupić OC w życiu prywatnym – ubezpieczenie, dzięki któremu dostaniesz odszkodowanie jeśli Ty lub Twoi bliscy nieumyślnie wyrządzicie szkodę innej osobie. Jeśli zdecydujesz się na taką ochronę – ubezpieczyciel poprosi Cię, abyś wybrał sumę gwarancyjną, na jaką chcesz zawrzeć ubezpieczenie. Co to jest suma gwarancyjna? Jest to maksymalna kwota, jaką poszkodowany może dostać z Twojego ubezpieczenia OC. Im wyższa suma, tym większa pewność, że wypłacone odszkodowanie będzie wystarczające do naprawienia szkody. W przeciwnym razie będziesz musiał dopłacić różnicę z własnych środków.

Na jaką wartość ubezpieczyć zdrowie i życie?
Truizmem jest twierdzenie, że życie i zdrowie ludzkie jest bezcenne. Jeśli decydujesz się na wykupienie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, najlepiej zdecydować się na wybór najwyższej oferowanej sumy ubezpieczeniowej oferowanej przez ubezpieczyciela. Wówczas w razie śmierci lub wypadku, Ty lub Twoi bliscy otrzymają wysokie odszkodowanie.

Emilia Głowacka - autor artykułu to Menedżer Zespołu Wsparcia Biznesu i Procesów w UNIQA S.A.
Emilia Głowacka
Menedżer Zespołu Wsparcia Biznesu i Procesów w Departamencie Rozwoju Biznesu – Mieszkalnictwo UNIQA TU S.A.

Ukończyła Wydział Marketingu i Zarządzania Społecznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi oraz studia podyplomowe w Katedrze Informatyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej. Od ponad 15 lat związana jest
z rynkiem ubezpieczeń i UNIQA, wcześnie z sektorem bankowym. Certyfikowany project manager i product owner. Odpowiada za procesy, projekty, systemy i narzędzia IT oraz marketing i wsparcie sprzedaży ubezpieczeń dla klientów mieszkalnictwa (Zarządców Nieruchomości, Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych oraz ich mieszkańców).

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Poradnik bohatera Jak zabezpieczyć Twoją twierdzę. Część 6. Usługi Assistance

Pewnie Kopciuszek nie oczarowałby księcia na balu, gdyby nie pomoc dobrej wróżki, która dostarczyła stroje i karocę. Być może Frodo Baggins nie dotarłby do Mordoru bez przyjaciela Sama Gamgee’a, który go ciągle wspierał. Gdyby nie leśniczy, historia o Czerwonym Kapturku i jej babci prawdopodobnie zakończyłaby się tragicznie. Jak można się zorientować, bohaterowie nie są samowystarczalni – czasem potrzebują pomocy.

Czytaj dalej

Poradnik bohatera Jak zabezpieczyć Twoją twierdzę. Część 8. Kataklizmy

Fajnie byłoby być jak Ali Baba i mieć dla siebie skarbiec pełen kosztowności. Albo - jak Alladyn - posiadać magiczną lampę z Dżinem, który spełnia wszystkie życzenia. Wówczas nie martwilibyśmy się, nawet gdyby nasze mieszkanie zostało zniszczone przez powódź lub huragan. Bez problemu moglibyśmy mieć nowe. Niestety, tylko niektórzy bohaterowie mogą sobie na to pozwolić. Większość z nas powinna zabezpieczyć się na wypadek kataklizmów w inny sposób.

Czytaj dalej
Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę