UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenia dla mieszkalnictwa

UNIQA jest liderem ubezpieczeń dla sektora mieszkalnictwa w Polsce

Mieszkalnictwo

Czas czytania:

Poradnik bohatera - Jak zabezpieczyć Twoją twierdzę. Część 1. Zalanie mieszkania

Pamiętasz, co budzi pewnego poranka Gawła, bohatera bajki Aleksandra Fredry? Woda, która leje się na niego z sufitu. Bo jego sąsiad z góry - Paweł - urządził sobie w mieszkaniu ogromne akwarium. Choć pewnie nigdy nie spotkasz sąsiada, który w swoim mieszkaniu pełnym wody będzie siedział z wędką na komodzie, to sytuacja, w której zaleje Twoje cztery kąty może dotyczyć również Ciebie. Zalania to najczęstsza przyczyna szkód w domach i mieszkaniach. W tej części naszego cyklu podpowiemy Ci, jak uporać się z taką przygodą.

Przyczyny zalania
Powody zalania mieszkania bywają najczęściej bardzo prozaiczne. Wężyki doprowadzające wodę do kranów w kuchni i łazience są objęte kilkuletnią gwarancją. Jeżeli po tym okresie nie zostaną wymienione, wówczas najpewniej zaczną przeciekać. Taka sytuacja kończy się zalaniem mieszkania poniżej. Inną przyczyną może być nieszczelność węża przy pralce czy zmywarce.
 

Co powinien zrobić bohater, jeśli dojdzie do zalania jego twierdzy
Gdy dojdzie do zalania Twojego mieszkania, najpierw ustal, kto odpowiada za wystąpienie szkód. Na szczęście, zwykle nie jest to zbyt trudne. Krótkie oględziny mieszkania na wyższym piętrze pozwolą stwierdzić, że pralka sąsiada przecieka lub wężyki od umywalki są nieszczelne. Nawet jeśli nie możesz wejść do mieszkania sąsiada, plama na suficie w kuchni powinna wystarczyć za dowód odpowiedzialności za zalanie. Niezwłocznie wezwij administratora budynku, konserwatora lub dozorcę, żeby zatrzymać dopływ wody do mieszkania. Czasami za zalanie odpowiada spółdzielnie mieszkania. Dzieje się tak, gdy do przecieku dojdzie z powodu awarii pionów lub w przypadku nieszczelnych rynien albo nieszczelnego dachu.
 

Już wiesz kto Cię zalał. I co dalej?
Sprawca szkody może zaproponować, że naprawi ją na własny koszt. Może też podać swój numer polisy OC w życiu prywatnym, byś skontaktował się z jego ubezpieczycielem i dostał odszkodowanie z jego polisy. Jeżeli masz własne ubezpieczenie, możesz skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem i zgłosić szkodę. Na tej podstawie dostaniesz odszkodowanie.


A jeśli Ty zalałeś sąsiada…
Jeśli jesteś sprawcą zalania, powinieneś - jak przystało na szlachetnego bohatera - przyznać się. Jeśli masz ubezpieczenie mieszkania – sprawa jest banalnie prosta: zgłoś szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli nie masz polisy, będziesz musiał zasponsorować remont mieszkania sąsiada.

Emilia Głowacka - autor artykułu to Menedżer Zespołu Wsparcia Biznesu i Procesów w UNIQA S.A.
Emilia Głowacka
Menedżer Zespołu Wsparcia Biznesu i Procesów w Departamencie Rozwoju Biznesu – Mieszkalnictwo UNIQA TU S.A.

Ukończyła Wydział Marketingu i Zarządzania Społecznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi oraz studia podyplomowe w Katedrze Informatyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej. Od ponad 15 lat związana jest
z rynkiem ubezpieczeń i UNIQA, wcześnie z sektorem bankowym. Certyfikowany project manager i product owner. Odpowiada za procesy, projekty, systemy i narzędzia IT oraz marketing i wsparcie sprzedaży ubezpieczeń dla klientów mieszkalnictwa (Zarządców Nieruchomości, Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych oraz ich mieszkańców).

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Choroba w trakcie urlopu wypoczynkowego pracownika - czy choroba na urlopie przerywa go? Czy wymagane jest zwolnienie lekarskie?

Podstawowym uprawnieniem wynikającym z Kodeksu pracy jest prawo do nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Jego celem jest odpoczynek i regeneracja sił pracownika. To, w jaki sposób spędzasz swój urlop od pracy, zależy tylko od Ciebie. Równie dobrze możesz wyjechać za miasto, na wakacje za granicę, ale i remontować mieszkanie. Co stanie się, jeśli zachorujesz w czasie urlopu wypoczynkowego? Jak to wygląda z punktu widzenia Kodeksu pracy? Czy choroba przerywa urlop wypoczynkowy? Jak chronić się…

Czytaj dalej

Poradnik bohatera Jak zabezpieczyć Twoją twierdzę. Część 2. Zabezpieczenie przed kradzieżą

Pamiętasz baśń o Jasiu i magicznej fasoli? To opowieść o tym, jak sprytny młodzieniec ukradł olbrzymowi kurę, która znosiła złote jajka. Choć historie o kradzieżach znasz nie tyle z baśni, co raczej z codziennego życia – czy wiesz, jak możesz ochronić swoją twierdzę przed takimi przygodami?

Czytaj dalej
Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę