Ubezpieczenie dla wynajmującego: jak się zabezpieczyć przed nieprzewidzianymi zdarzeniami w wynajmowanym mieszkaniu? Ubezpieczenie OC najemcy
W 2023 roku, według raportu Narodowego Banku Polskiego, zdecydowanie wzrosła liczba mieszkań oferowanych na wynajem, przy jednoczesnym zmniejszeniu popytu. Z analiz Otodom wynika z kolei, że na koniec stycznia 2024 roku liczba dostępnych do wynajęcia lokali wynosiła ok. 23 tysiące, co stanowi wzrost o 14 proc. miesiąc do miesiąca oraz o 38 proc. rok do roku. Wynajmujący mieszkania, czyli ich właściciele, chcą mieć pewność, że oddane do użytku najemcy lokum nie zostanie zniszczone i nie zmniejszy…
Podatek od kupna mieszkania – ile wynosi podatek od zakupu mieszkania (podatek PCC) i kto go zapłaci przy umowie kupna-sprzedaży nieruchomości?
Dodatkowym kosztem, wynikającym ze sprzedaży lub nabycia nieruchomości, jest podatek. Mowa tu o różnych kategoriach obciążeń – podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku VAT oraz podatku dochodowym od osób fizycznych. Dowiedz się więcej na temat podatku PCC i okoliczności jego zapłaty.
Przydomowa elektrownia wiatrowa – czy opłaca się instalacja przydomowej turbiny wiatrowej?
Polski Instytut Ekonomiczny informuje, że polskie możliwości produkcji paneli fotowoltaicznych są lokowane na 4. pozycji w całej Unii Europejskiej. Polenergia podała z kolei, że w 2022 roku już 14 proc. domów jednorodzinnych w Polsce posiadało instalację fotowoltaiczną. Polacy inwestują w odnawialne źródła energii – nie tylko w fotowoltaikę, ale i przydomowe elektrownie wiatrowe wykorzystujące siłę wiatru do produkcji energii z OZE. Jak zbudować taką elektrownię i ile to kosztuje?
Czym jest operat szacunkowy nieruchomości i kto go sporządza?
Określenie wartości nieruchomości – mieszkania, działki, domu jednorodzinnego czy innego obiektu, wymaga dokładnej analizy. W celu jej potwierdzenia sporządza się operat szacunkowy. Czym on jest i kto może go przygotować?
Podatek od sprzedaży nieruchomości – ile trzeba zapłacić podatku od sprzedaży mieszkania w PIT-39 w 2024 roku?
Sprzedaż nieruchomości implikuje konieczność odprowadzenia podatku w wysokości 19 proc. zysku od takiej transakcji. Nie zawsze jednak przy odpłatnym zbyciu nieruchomości musisz go zapłacić. Możesz go uniknąć, korzystając z ulg i wyłączeń. Zobacz, jak wyliczyć podatek od sprzedaży nieruchomości i kiedy nie musisz go płacić.
Czym jest dom pasywny? Jak budować budynek pasywny. Jakie są różnice pomiędzy budową domu pasywnego a energooszczędnego?
Jednym z globalnych trendów budowlanych, mających na celu ograniczanie zużycia energii elektrycznej pochodzącej z konwencjonalnych źródeł, jest rozwój budownictwa niskoemisyjnego, czyli przyjaznego dla środowiska naturalnego. Zobacz, czym jest dom pasywny, jak go zbudować i jaki wpływ wywiera na środowisko.
Umowa najmu okazjonalnego lokalu – czym się charakteryzuje? Co powinna zawierać umowa najmu okazjonalnego?
Podstawą prawną wynajmu mieszkań czy domów jednorodzinnych najemcom może być umowa najmu okazjonalnego. Chroni ona interesy obu stron, tj. właściciela nieruchomości oraz osoby, która ją wynajmuje. Jak wygląda taka umowa? Jakie powinna uwzględniać elementy?
Podnajem mieszkania – na czym polega?
Rozpoczęcie inwestowania w nieruchomości wydawać się może działaniem, które wiąże się wyłożeniem dużego kapitału. Zakup mieszkania wymaga przecież nawet w średniej wielkości miejscowościach wygospodarowania kilkuset tysięcy złotych. Okazuje się jednak, że zainteresowani podnajmem nieruchomości mogą zarabiać bez przygotowania na ten cel wysokiego budżetu.
Kaucja w umowie najmu mieszkania – co warto wiedzieć przed wynajmem mieszkania?
Wynajem mieszkania wiąże się z koniecznością ponoszenia najczęściej miesięcznej opłaty za użytkowanie lokalu. W umowie ustalana jest stała kwota, do której należy doliczyć wydatki na wodę, gaz czy energię elektryczną. Zanim jednak zaczniemy ponosić te koszty, jeszcze przed rozpoczęciem użytkowania lokalu będziemy musieli zapłacić również kaucję za mieszkanie. Co warto o niej wiedzieć i czy zawsze jest konieczna?
Remont mieszkania krok po krok – ile może nas kosztować?
Kupujący mieszkania często nastawiają się na znalezienie nieruchomości, która wymaga generalnego remontu. Decydują się na nią z tego względu, iż liczą, że ogólny koszt inwestycji będzie niższy niż zakup mieszkania po remoncie, ale też chcą w pełni dopasować lokum do swoich oczekiwań. Jak przeprowadzić remont mieszkania krok po kroku i ile to może nas kosztować?
Leasing nieruchomości – leasing mieszkania alternatywą dla finansowania zakupu mieszkania na kredyt hipoteczny
Większość nieruchomości kupowana jest w Polsce w ramach zewnętrznego finansowania ze środków z kredytu hipotecznego. Zainteresowani taką inwestycją mogą również skorzystać z innej formy pozyskania pieniędzy – chodzi o leasing nieruchomości. Na czym to polega? Czy jest to bardziej opłacalne rozwiązanie od hipoteki?
Zalany dom - dom po zalaniu lub powodzi, co robić z zalaną podłogą i ścianami?
Zalanie domu wodą może spowodować uszkodzenia niemal każdego elementu konstrukcji. W efekcie nieruchomość może się nie nadawać do użytkowania. Czy to oznacza, że budynek po takim zdarzeniu należy wybudować na nowo? Na szczęście nie – zalany dom można doprowadzić do stanu, który umożliwia jego użytkowanie. Co należy zrobić?
Wspólnota mieszkaniowa – czym jest, jakie ma prawa i obowiązki?
Kupując mieszkanie, możemy automatycznie stać się członkami wspólnoty mieszkaniowej. Z tym pojęciem prawdopodobnie spotkał się każdy, kto posiadał nieruchomość w obiektach wielorodzinnych. To, czy jako właściciele lokalu będziemy też przynależeć do wspólnoty mieszkaniowej, zależy od stanu prawnego budynku, w którym znajduje się nasza nieruchomość. Co to jest wspólnota mieszkaniowa? Jak działa i jakie korzyści może odnieść osoba, która do niej przynależy?
Zapowietrzony grzejnik – jak go odpowietrzyć?
Niezawodne działanie ogrzewania w domu czy w mieszkaniu zależy od kilku czynników. Choć kaloryfery mogą się wydawać niezawodnym rozwiązaniem, to jednak mogą one być przyczyną źle działającego ogrzewania, a dokładnie chodzić może o zapowietrzenie grzejnika. Jakie mogą być tego konsekwencje? Po czym zauważyć, że mamy taki problem i dlaczego do tego dochodzi?
Ceny mieszkań w Łodzi z rynku wtórnego i pierwotnego
Łódź to jedno z największych miast w Polsce, które może pozytywnie zaskoczyć się kosztami życia. Miejscowość słynie z wielu dobrych uczelni, jest ośrodkiem kulturalnym i przemysłowym. Czy jednak to wszystko przekłada się na zadowolenie mieszkańców? Czy ceny mieszkań w Łodzi są przystępne? Jak zmieniało się to miasto w ostatnich latach – zyskuje nowych mieszkańców czy ich traci?
Kredyt na remont domu i mieszkania – jak go uzyskać?
Prace remontowe przeprowadzone w domu możesz sfinansować z oszczędności albo z pieniędzy pożyczonych. Mogą to być środki uzyskane od przyjaciół czy rodziny, ale najczęściej w takich przypadkach decydujemy się na skorzystanie z oferty banku. Jak uzyskać kredyt na remont domu, żeby kosztowało cię to jak najmniej?
Ceny mieszkań w Poznaniu – jakie są prognozy?
Poznań jest stolicą województwa wielkopolskiego i zamieszkiwany jest przez ponad pół miliona mieszkańców. To ważny ośrodek naukowy, kulturowy i akademicki. Miasto stale się rozwija, działa tam wiele dużych firm, a mieszkańcy nie mogą narzekać na brak pracy. Jak wpływa to na ceny mieszkań w Poznaniu? Jakie są prognozy na najbliższe lata?
Gaśnica do domu – jaką wybrać? Jak zabezpieczyć się na wypadek pożaru? Sprawdź, jaka gaśnica do domu będzie najlepsza
W wyniku pożaru domu czy mieszkania możesz stracić nawet cały swój dobytek. Nieruchomość będzie wymagać generalnego, kosztownego remontu. Warto przygotować się na takie zdarzenie i wybrać odpowiednią gaśnicę. Nie zapominaj również o skorzystaniu z ochrony ubezpieczeniowej, która obejmuje takie ryzyko. Jaką gaśnicę do domu wybrać?
Ceny mieszkań w Krakowie – rynek pierwotny i wtórny
Kraków jest drugim pod względem liczby mieszkańców i powierzchni miastem w Polsce. Obecnie mieszka w nim ponad 750 tys. osób, a cała miejscowość zajmuje obszar 327 km2. Kraków uchodzi za jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc do życia w naszym kraju. Na jakie ceny mieszkań w Krakowie muszą być przygotowani inwestorzy? Jak zmieniały się stawki za metr w ostatnich latach?
Ubezpieczenie all risk – co obejmuje polisa all risk, inaczej ubezpieczenie od wszystkich ryzyk?
Ubezpieczenie mieszkania all risk to popularny produkt dedykowany dla wszystkich tych, którym zależy na pełnej ochronie nieruchomości — chroni mieszkanie i wyposażenie (np. sprzęt AGD/RTV, kosztowności, oszklenia od stłuczeń). W razie wystąpienia zdarzenia losowego, które nie podlega wyłączeniom zgodnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), poszkodowany może uzyskać rekompensatę finansową poniesionych strat.
Mienie ruchome – czym jest, jakie ryzyka obejmuje? Czy polisa nieruchomości może je objąć?
Mieniem ruchomym najogólniej określa się wyposażenie mieszkania. W przypadku firmy takie mienie stanowi jej majątek. W jego skład wchodzą także maszyny i urządzenia produkcyjne. Zabezpieczenie ruchomości, zarówno domowych jak i firmowych, wymaga podpisania rozszerzenia do podstawowej polisy mieszkaniowej, która w zakresie podstawowym, chroni mury i elementy stałe budynku. W tym poradniku wyjaśnimy, czym jest ubezpieczenie mienia ruchomego.
Jak szybko sprzedać mieszkanie – poradnik krok po kroku dotyczący sprzedaży nieruchomości
Szacuje się, że w Polsce sprzedaż nieruchomości zajmuje od 3 miesięcy do nawet 2 lat. Chcąc uniknąć niepotrzebnych błędów, warto odpowiednio się przygotować, zanim wystawimy ogłoszenie. Jak sprzedać mieszkanie z zyskiem i bez problemów? Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym? Co z ubezpieczeniem po zbyciu nieruchomości?
Przedłużona gwarancja sprzętu domowego – jak działa, czy warto?
Kupując sprzęt, z pewnością zakładasz, że będzie ci on służyć niezawodnie przez wiele lat. Otrzymasz na niego gwarancję i w tym okresie ewentualne usterki zostaną usunięte bez dodatkowych opłat. Często producent sprzętu daje możliwość wydłużenia tego okresu, dzięki czemu przez dłuższy czas będziesz zwolniony z kosztów naprawy sprzętu w serwisach. Czy warto skorzystać z tej propozycji? Jak działa przedłużona gwarancja?
Najem krótkoterminowy jako sposób na biznes? Co warto o nim wiedzieć?
Jeśli posiadasz mieszkanie, z którego nie korzystasz, to może się ono stać dla ciebie źródłem dochodu. Warto zdecydować się na wynajem długo ‑ lub krótkoterminowy. W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszy się ta druga forma. Na czym to polega? Ile możesz zarobić na najmie krótkoterminowym? Ile wynosi podatek od osiągniętego w ten sposób dochodu?
Przepięcie elektryczne w mieszkaniu — czym jest, jak się chronić? Czy można uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia od przepięcia?
Przepięcia elektryczne w mieszkaniach zdarzają się często. Ich przyczyny mogą być różne, np. uszkodzenie instalacji elektrycznej znajdującej się w nieruchomości, burza lub nagły wzrost napięcia w sieci. Koszt wymiany zniszczonych w wyniku tego urządzeń może nadszarpnąć domowy budżet. Chociaż dokonywanie regularnych przeglądów instalacji jest ważne z perspektywy zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom, to jednak nie zawsze pozwala zabezpieczyć się przed skutkami przepięcia. Sprawdź, jak dbać o…
Podatek od wynajmu mieszkania – jak go rozliczyć?
Wynajem mieszkania może okazać się dobrym sposobem na zasilenie domowego budżetu. Warto jednak pamiętać, że dochody z tytułu najmu w świetle przepisów prawa podlegają opodatkowaniu. Prawodawca wprowadził jednak kilka możliwości w zakresie wyboru formy opodatkowania. Którą z nich wybrać? Co jest bardziej opłacalne: ryczałt czy opodatkowanie na zasadach ogólnych? Sprawdź w naszym poradniku.
Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego RTV, AGD i komputerowego – co można objąć ochroną?
Do zniszczenia sprzętów elektronicznych może dojść w wyniku ich zalania wodą, nagłego wzrostu napięcia w sieci energetycznej czy uderzenia pioruna w budynek. Niektórych sytuacji związanych z korzystaniem z takich urządzeń trudno jest uniknąć, ale zawsze można zadbać o odpowiednią ochronę, wykupując ubezpieczenie. Może to być ubezpieczenie sprzętu RTV i AGD czy ubezpieczenie laptopa od uszkodzeń mechanicznych, ale i ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem posiadanych w domu ruchomości. Jaką…
Ubezpieczenie domu w budowie – ile kosztuje, co obejmuje takie ubezpieczenie domu jednorodzinnego?
Budowa domu jednorodzinnego jest przedsięwzięciem pociągającym za sobą wysokie koszty. Kolejne etapy inwestycji, począwszy od prac ziemnych, poprzez stan surowy otwarty i zamknięty, aż po wykończenie pod klucz trwać mogą wiele miesięcy, a nawet lata. Na czas realizacji możemy ubezpieczyć swój dobytek przed pewnymi zdarzeniami, wykupując w tym celu ubezpieczenie budowy domu. Ile kosztuje taka ochrona i co właściwie obejmuje?
Włamanie do mieszkania lub domu – jak się zabezpieczyć? Co zrobić po włamaniu do domu?
Wizyta złodziei w Twoim mieszkaniu może Cię słono kosztować. Włamywacze mogą nie tylko ukraść cenne przedmioty, lecz także doprowadzić do wielu zniszczeń, np. uszkodzenia stolarki czy elementów wykończenia wnętrza. Koszt ich naprawy to niemały wydatek. Jak się zabezpieczyć przed włamaniem? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, co zrobić, aby nie paść ofiarą złodziei.
Odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia mieszkania lub domu — kiedy możesz nie otrzymać wypłaty pomimo zgłoszenia szkody?
Opłacanie składek ubezpieczeniowych w teorii powinno nam zapewnić wypłatę odszkodowania w razie szkody. W praktyce jednak ani decyzja, ani jego wysokość nie zawsze bywają oczywiste i dodatkowo podlegają wielu obostrzeniom. Na jakich podstawach przyznawane jest odszkodowanie i kiedy możemy go nie otrzymać?
Materiały mają charakter informacyjny i marketingowy oraz nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego.
Ubezpieczenie mieszkania i domu już od 74 zł/rok. Składka została obliczona dla mieszkania w Warszawie o powierzchni 64m2 w pakiecie pod kredyt. Twoja indywidualna cena może się różnić od podanej w reklamie. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego.