Poradnik bohatera Jak zabezpieczyć Twoją twierdzę Część 11. Formuła all-risk

Panoramiks – przyjaciel Asteriksa i Obeliksa - znał formułę na Magiczny Napój, który każdego czynił silniejszym. Gumisie opracowały formułę na jagodowy eliksir, który służył do obrony przed atakującymi ich wrogami. UNIQA też ma swoją formułę – all-risk. I chętnie się nią dzieli z innymi bohaterami. O tym, jaką moc ma nasza fromuła i w czym może Ci pomóc przeczytasz w tym artykule. Zapraszamy do lektury.

Co to jest all-risk?
To jeden z najszerszych możliwych zakresów ubezpieczenia mieszkania i jego wyposażenia dostępny na rynku. Dzięki formule all-risk, odpowiemy za szkody spowodowane nagłymi zdarzeniami, niezależnymi od Ciebie. Może to być np. pożar, kradzież z włamaniem czy zalanie. Nie wypłacimy odszkodowania tylko za te wydarzenia, które wypiszemy w ogólnych warunkach ubezpieczenia jako wyłączone. Warto wiedzieć, że w innych podobnych ubezpieczeniach dostępnych na rynku ubezpieczyciel zwykle odpowiada tylko za szkody wymienione w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Jest to zamknięty katalog zdarzeń. Zazwyczaj, aby dostać ochronę od wszystkich ryzyk, trzeba dopłacić. W Bezpiecznym Mieszkaniu formuła all-risk jest standardem.

Przykład Ani
Ania od kilku lat ubezpiecza mieszkanie. Pewnego dnia gwałtowny podmuch wiatru wybił szybę w jej oknie. Ubezpieczenie Ani chroni od zdarzeń losowych, m.in. na wypadek huraganu. Wiatr musi jednak wiać z określoną prędkością, a w dniu zdarzenia wiatr wiał z mniejszą siłą. Ubezpieczyciel Ani nie przyznał
jej odszkodowania. Z naszym ubezpieczeniem Bezpieczne Mieszkanie Ania dostałaby wypłatę. Bo odpowiadamy za wszystkie szkody, także te spowodowane przez wiatr, niezależnie od jego prędkości.
Co to jest rażące niedbalstwo?
UNIQA ubezpiecza bohaterów również od rażącego niedbalstwa. Z rażącym niedbalstwem mamy do czynienia, gdy ktoś nie miał zamiaru wyrządzić szkody (wina nieumyślna), ale w wyniku jego zachowania - które narusza pewne normy
prawne, społeczne czy zasady bezpieczeństwa – dochodzi do zniszczenia, np. mieszkania. Ubezpieczenie od rażącego niedbalstwa jest bardzo dobrą opcją dla zapominalskich i ciągle zabieganych. Odszkodowanie będzie wypłacone nawet, gdy
wybuchnie pożar, bo zapomniałeś wyłączyć żelazko.

Czy wiesz, że…?
Jedną z najczęstszych przyczyn powstania pożaru w mieszkaniu jest: umyślne podpalenie lub nieumyślne zaprószenie ognia, np. zaśnięcie z tlącym się papierosem czy przy zapalonej świeczce; wzniecenie ognia przez dzieci.
Źródło: dane Państwowej Straży Pożarnej.

Przykład Marka
U Marka w kuchni wybuchł pożar i zniszczył jego nowe meble, kupione na kredyt. Źródłem pożaru było zapalanie się kosza na śmieci, do którego Marek wrzucił niedopałek papierosa. Mieszkanie było ubezpieczone od ognia, jednak ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania. Była to szkoda powstała w wyniku rażącego niedbalstwa Marka. Marek został bez mebli, a do tego musiał jeszcze spłacić za nie kredyt. Z naszym ubezpieczeniem Bezpieczne Mieszkanie Marek dostałby odszkodowanie. Bo odpowiadamy za szkody spowodowane przez tzw. rażące niedbalstwo.