Poradnik bohatera Jak zabezpieczyć Twoją twierdzę. Część 2. Zabezpieczenie przed kradzieżą

Pamiętasz baśń o Jasiu i magicznej fasoli? To opowieść o tym, jak sprytny młodzieniec ukradł olbrzymowi kurę, która znosiła złote jajka. Choć historie o kradzieżach znasz nie tyle z baśni, co raczej z codziennego życia – czy wiesz, jak możesz ochronić swoją twierdzę przed takimi przygodami?

Solidne okna i drzwi
Według policyjnych statystyk w 2018 roku włamywacze dokonali 69 058 włamań*. Co oznacza, że średnio każdego dnia dochodzi w Polsce do 189, aż 8 w każdej godzinie. Niektóre mieszkania są bardziej narażone na włamania – statystki podają, że łupem złodziei najczęściej padają te na parterze i pierwszym piętrze. Dostęp do nich jest znacznie łatwiejszy niż do mieszkań położonych wyżej. W 80% włamywacze dostają się do mieszkania przez okna, dlatego powinieneś założyć specjalne rolety, klamki wzmacniane zamkiem i przeciwwłamaniowe okucia. Warto też zamontować solidne, wielozamkowe drzwi. Im lepsze drzwi antywłamaniowe, tym trudniej o włamanie. Przy zakupie zamka wybieraj te nowoczesne z odpowiednimi certyfikatami. A przy zamykaniu korzystaj z wszystkich zamków. Klucz przekręcaj zawsze do oporu. Warto też zamontować łańcuch, który, jeśli zajdzie taka potrzeba, umożliwi bezpieczną rozmowę przez uchylone drzwi.
*http://policja.pl/pol/aktualnosci/174671,Slad-wlamania-konferencja-prasowa.pdf


Samopomoc sąsiedzka
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na spokój jest… sąsiedzka obserwacja! Warto umówić się ze zaufanym sąsiadem
na wzajemny „monitoring”. Nie jest tajemnicą, że większość włamań poprzedza długa obserwacja celu. Złodzieje wybierają miejsca, których właścicieli nie ma aktualnie na miejscu. Dlatego warto „zatrudnić” przyjaciela, który raz na jakiś czas wpadnie zapalić światło, odsłonić rolety lub zasłony.


A kiedy nieznajomy puka do drzwi
Na pewno nie raz słyszałeś w telewizji lub od znajomych o wyłudzeniach „na wnuczka” czy „na kontrolę liczników”. Zachowaj czujność i lekką nieufność wobec obcych. Sprawdź wiarygodność nieznajomego. Poproś o dokument potwierdzający jego tożsamość lub zadzwoń do rodziny albo odpowiedniej instytucji. Jeśli w twojej klatce nie działa domofon, zgłoś to szybko administratorowi budynku. Jest zobowiązany do naprawienia usterki, a im szybciej to zrobi, tym prędzej znowu będziesz chroniony przed wejściem niepożądanej osoby na klatkę schodową.