UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenia dla mieszkalnictwa

UNIQA jest liderem ubezpieczeń dla sektora mieszkalnictwa w Polsce

Mieszkalnictwo

Czas czytania:

Poradnik bohatera Jak zabezpieczyć Twoją twierdzę. Część 2. Zabezpieczenie przed kradzieżą

Pamiętasz baśń o Jasiu i magicznej fasoli? To opowieść o tym, jak sprytny młodzieniec ukradł olbrzymowi kurę, która znosiła złote jajka. Choć historie o kradzieżach znasz nie tyle z baśni, co raczej z codziennego życia – czy wiesz, jak możesz ochronić swoją twierdzę przed takimi przygodami?

Solidne okna i drzwi
Według policyjnych statystyk w 2018 roku włamywacze dokonali 69 058 włamań*. Co oznacza, że średnio każdego dnia dochodzi w Polsce do 189, aż 8 w każdej godzinie. Niektóre mieszkania są bardziej narażone na włamania – statystki podają, że łupem złodziei najczęściej padają te na parterze i pierwszym piętrze. Dostęp do nich jest znacznie łatwiejszy niż do mieszkań położonych wyżej. W 80% włamywacze dostają się do mieszkania przez okna, dlatego powinieneś założyć specjalne rolety, klamki wzmacniane zamkiem i przeciwwłamaniowe okucia. Warto też zamontować solidne, wielozamkowe drzwi. Im lepsze drzwi antywłamaniowe, tym trudniej o włamanie. Przy zakupie zamka wybieraj te nowoczesne z odpowiednimi certyfikatami. A przy zamykaniu korzystaj z wszystkich zamków. Klucz przekręcaj zawsze do oporu. Warto też zamontować łańcuch, który, jeśli zajdzie taka potrzeba, umożliwi bezpieczną rozmowę przez uchylone drzwi.
*http://policja.pl/pol/aktualnosci/174671,Slad-wlamania-konferencja-prasowa.pdf


Samopomoc sąsiedzka
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na spokój jest… sąsiedzka obserwacja! Warto umówić się ze zaufanym sąsiadem na wzajemny „monitoring”. Nie jest tajemnicą, że większość włamań poprzedza długa obserwacja celu. Złodzieje wybierają miejsca, których właścicieli nie ma aktualnie na miejscu. Dlatego warto „zatrudnić” przyjaciela, który raz na jakiś czas wpadnie zapalić światło, odsłonić rolety lub zasłony.


A kiedy nieznajomy puka do drzwi
Na pewno nie raz słyszałeś w telewizji lub od znajomych o wyłudzeniach „na wnuczka” czy „na kontrolę liczników”. Zachowaj czujność i lekką nieufność wobec obcych. Sprawdź wiarygodność nieznajomego. Poproś o dokument potwierdzający jego tożsamość lub zadzwoń do rodziny albo odpowiedniej instytucji. Jeśli w twojej klatce nie działa domofon, zgłoś to szybko administratorowi budynku. Jest zobowiązany do naprawienia usterki, a im szybciej to zrobi, tym prędzej znowu będziesz chroniony przed wejściem niepożądanej osoby na klatkę schodową.

Emilia Głowacka - autor artykułu to Menedżer Zespołu Wsparcia Biznesu i Procesów w UNIQA S.A.
Emilia Głowacka
Menedżer Zespołu Wsparcia Biznesu i Procesów w Departamencie Rozwoju Biznesu – Mieszkalnictwo UNIQA TU S.A.

Ukończyła Wydział Marketingu i Zarządzania Społecznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi oraz studia podyplomowe w Katedrze Informatyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej. Od ponad 15 lat związana jest
z rynkiem ubezpieczeń i UNIQA, wcześnie z sektorem bankowym. Certyfikowany project manager i product owner. Odpowiada za procesy, projekty, systemy i narzędzia IT oraz marketing i wsparcie sprzedaży ubezpieczeń dla klientów mieszkalnictwa (Zarządców Nieruchomości, Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych oraz ich mieszkańców).

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Poradnik bohatera Jak zabezpieczyć Twoją twierdzę. Część 3. Czy potrafisz przewidywać przyszłość?

Pewnie też czasem tak masz: wydaje Ci się, że wszystko jest pod kontrolą, aż tu nagle… Czy Czerwony Kapturek mógł przewidzieć, że zostanie zjedzony przez wilka przebranego za babcię? Albo czy Shrek domyślał się, że piękna księżniczka, którą uratował, przepoczwarzy się w ogra i zostanie jego żoną? Nie tylko z bajek wiesz, że nieprawdopodobne historie zdarzają się dość często. Wierzymy, że - jako bohater - ze wszystkimi nieprzewidzianymi sytuacjami świetnie dasz sobie radę. Pamiętaj, że z…

Czytaj dalej

Poradnik bohatera - Jak zabezpieczyć Twoją twierdzę. Część 1. Zalanie mieszkania

Pamiętasz, co budzi pewnego poranka Gawła, bohatera bajki Aleksandra Fredry? Woda, która leje się na niego z sufitu. Bo jego sąsiad z góry - Paweł - urządził sobie w mieszkaniu ogromne akwarium. Choć pewnie nigdy nie spotkasz sąsiada, który w swoim mieszkaniu pełnym wody będzie siedział z wędką na komodzie, to sytuacja, w której zaleje Twoje cztery kąty może dotyczyć również Ciebie. Zalania to najczęstsza przyczyna szkód w domach i mieszkaniach. W tej części naszego cyklu podpowiemy Ci, jak…

Czytaj dalej
Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę