Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj
 1. Gdzie najczęściej jeżdżą Polacy na narty?

  Liczba Polaków, którzy przynajmniej raz do roku wyjeżdżają na narty lub snowboard szacowana jest nawet na 2 miliony osób. Dziesiątki tysięcy spośród nich spędza właśnie pierwszy w tym roku urlop w górach, a kolejne rzesze narciarzy planują już szusowanie w kraju lub za granicą.

  Polacy najczęściej wyjeżdżają na narty w Polsce, ale dużą popularnością cieszą się także ośrodki zagraniczne, głównie w Czechach i na Słowacji, oraz w austriackich Alpach (gdzie liczba polskich narciarzy podwoiła się w ostatniej dekadzie) i we Włoszech, szczególnie modnych w ostatnich latach. Według badań przeprowadzonych przez Beeline Research&Consulting, rodzimi narciarze na wyjazd weekendowy w góry wydają średnio od 250 do 750 zł, a tygodniowy wypad na stok kosztuje ich między 1000 a 1500 zł. Przy czym niemalże 1/4 ankietowanych przyznaje, że na uprawianie sportów zimowych jest skłonna wydać nawet 2500 zł.

  Jednym z wydatków, na którym narciarz nie powinien oszczędzać, jest polisa narciarska rozszerzona o pakiet assistance i ubezpieczenie OC. Jej brak może okazać się bowiem bardzo dotkliwy dla stanu finansów, jeśli dojdzie do wypadku na stoku. Narty i snowboard to bowiem dyscypliny dające masę przyjemności, ale też bardzo urazowe.

 2. Jaki powinien być zakres polisy dla narciarza?

  Przy wyborze polisy ubezpieczeniowej należy zdecydować, jaki ma być jej zakres i suma ubezpieczenia. Najczęściej narciarze i snowboardziści decydują się na polisę z kosztami leczenia w wysokości 200 000 zł (dane: UNIQA). 
  Polisa podróżna musi oczywiście zapewnić pokrycie kosztów leczenia i usług assistance za granicą m.in. hospitalizacji, leczenia ambulatoryjnego, akcji ratunkowej na stoku np. z użyciem helikoptera, transportu medycznego do szpitalu oraz transportu medycznego do Polski. 

  Usługa Assistance nie zawsze ujęta jest w podstawowym zakresie ubezpieczenia. Są też zazwyczaj różne warianty tej usługi – jej zakres może obejmować węższy jak i szerszy zakres, a także kwoty, jakie ubezpieczyciel pokryje mogą być różne w zależności od wariantu Assistance.

 3. Czy assistance się przydaje?

  Assistance oznacza wsparcie ze strony ubezpieczyciela dla ubezpieczonego na wypadek wystąpienia sytuacji, które trudno jest przewidzieć. Z jednej strony, mogą to być „mniej kosztowne” sprawy jak zorganizowanie podróży i noclegu dla osoby towarzyszącej poszkodowanemu, pomoc tłumacza i wsparcie prawnika na miejscu, porada jak zachować się w przypadku utraty kart kredytowych, a nawet wykonanie blokady kart w banku na życzenie klienta. Z drugiej strony, w ramach Assistance są bardzo kosztowne świadczenia jak np. koszty akcji ratowniczej czy transport do szpitala. Koszt akcji z wykorzystaniem helikoptera w Alpach to średnio 50 tys. zł, ale czasem to koszt nawet powyżej 100 tys. zł.
  Z uwagi na to, że okoliczności, w których pakiet Assistance może okazać się nieodzowny, jest bardzo wiele, towarzystwa ubezpieczeniowe rekomendują, aby przy zakupie polisy narciarskiej rozszerzonej o Assistance, usługę tę wybierać zawsze w opcji Maxi, ponieważ zawiera wszystkie niezbędne usługi pomocy, jakie mogą być potrzebne w przypadku zdarzenia za granicą.


 4. Ubezpieczenie narciarskie koniecznie z OC

  Zaleca się, aby każdy narciarz czy snowboardzista miał ochronę OC, czyli od Odpowiedzialności Cywilnej. Przenosi ona na towarzystwo ubezpieczeniowe odpowiedzialność finansową w sytuacji, gdy ubezpieczony spowoduje uraz fizyczny lub uszkodzi sprzęt narciarski osoby trzeciej (np. w wyniku zderzenia z innym narciarzem na stoku). Wysokość narciarskiego OC powinna wynosić przynajmniej 100 tys. zł w przypadku wyjazdu do europejskich kurortów górskich i dwukrotnie więcej, jeśli ubezpieczony zamierza szusować np. w USA.
  Ryzyko zderzenia na stoku z innym narciarzem nie jest małe, dlatego też o ubezpieczeniu OC nie można zapomnieć. Bo gdyby doszło do zderzenia i narciarz wyrządziliby innej osobie krzywdę, mogłaby ona wystąpić z roszczeniem finansowym na pokrycie szkody (np. zadośćuczynienie, opłacenie kosztów rehabilitacji, itp.). Podajemy trzy przykłady z życia wzięte, które spotkały polskich narciarzy (dane Mondial Assistance, 2015/2016):
  1) Włochy, roszczenie poszkodowanego: 37 110,27 EUR
  • 22 417,30 EUR - odszkodowanie  za spowodowanie uszczerbku na zdrowiu
  • 11 208,65 EUR - odszkodowanie za straty moralne
  • 3484,32 EUR - odszkodowanie za niezdolność do pracy
  2) Austria, roszczenie poszkodowanego Niemca za złamanie obu rąk 17 799 EUR
  • 2100 EUR przedstawione rachunki, niewykorzystany urlop, dojazdy na rehabilitację itp.
  • 12000 EUR zadośćuczynienie
  • 3669,35 EUR - pomoc w domu
  3) Austria, roszczenie poszkodowanej Holenderki za pękniecie więzadła i uszkodzenie łękotki - 16 276,56 EUR (zwrot kosztów leczenia i wypłaty odszkodowania)

 5. Jakie inne opcje przy polisie warto rozważyć?

  Natomiast ubezpieczenie NNW, czyli od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków zapewni ubezpieczonemu lub osobom przezeń uposażonym świadczenie finansowe w sytuacji, gdy wypadek na stoku zakończy się trwałym uszczerbkiem na zdrowiu lub śmiercią właściciela polisy. Nawet za złamany palec towarzystwo ubezpieczeń wypłaci pieniądze poszkodowanemu. Warto też pomyśleć o rozszerzeniu polisy narciarskiej o ubezpieczenie sprzętu narciarskiego, w sytuacji gdy narciarz lub snowboardzista udaje się w góry z własnym, a nie wypożyczanym na miejscu. 

 6. EKUZ czy polisa turystyczna? A może obie opcje?

  Każdy z nas opłacający składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne może korzystać z karty EKUZ. Dzięki niej  zostaną pokryte koszty leczenia za granicą, jednakże nie daje ona pełnego zabezpieczenia finansowego. Dlaczego? Obejmuje bowiem tylko refundowane usługi medyczne w kraju pobytu, świadczone przez państwowe placówki ochrony zdrowia. Oznacza to, że jeśli zabieg  nie podlega refundacji lub w kurorcie działa tylko prywatna przychodnia, narciarz będzie musiał pokryć koszty leczenia z własnych środków. Dodatkowo EKUZ nie obejmuje opłat związanych z transportem chorego do kraju, przeprowadzeniem akcji ratunkowej w górach oraz nie gwarantuje ubezpieczenia OC czy od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Taki zakres ubezpieczenia daje tylko turystyczna polisa narciarska. O tym, że nie należy z niej rezygnować, niech świadczą duże koszty leczenia za granicą. Przykładowo, średni koszt załamania nogi na stoku w Alpach wynosi około 40 tys. zł.

Pani z tabletem

Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Mężczyna w sportowym aucie ( kabriolet) z wyciągniętą ręką w lewym kierunku

Ubezpieczenie komunikacyjne

 • Kompleksowa ochrona auta
 • OC, AC, Assistance, NNW kierowcy i pasażera, Rehabilitacja
Dowiedz się więcej
Ręce przy stole roboczym

Twój BIZNES Plus

 • Ubezpieczenie dla małych i średnich przedsiębiorstw
 • Ochrona dostosowana do potrzeb firmy
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x