UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Turcja – jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Turcji? Jak bezpiecznie podróżować?

W 2023 roku w wakacje Turcja notowała wzrost liczby turystów o 14 proc. rok do roku, jak podawało tureckie Ministerstwo Kultury i Turystyki. W okresie od stycznia do sierpnia kraj ten odwiedziło około 33,4 mln podróżnych. Szacuje się, że w 2023 roku ponad 1 mln Polaków wypoczywało w tym kraju. Chcąc zorganizować sobie wyjazd turystyczny do Turcji, warto dowiedzieć się o nim nieco więcej. Czy wakacje wymagają posiadania prywatnego ubezpieczenia turystycznego? Sprawdź to! Zobacz też, gdzie kupić ubezpieczenie.

Turcja

Jak zorganizować wakacje w Turcji?

Turcja jest krajem na granicy pomiędzy Europą a Azją. Istambuł dosłownie leży na dwóch kontynentach. W kraju tym ścierają się wpływy orientalne i europejskie. Turcja ma piękne plaże, doskonały klimat i liczne zabytki. Wszystkie to sprawia, że turyści tłumnie przybywają do tego kraju. Pozwala on zorganizować egzotyczne wakacje w cudownie urządzonych ośrodkach wypoczynkowych. Nawet zimą w wielu miejscach panują odpowiednie warunki, by korzystać z uroków plaż i kąpieli w basenach lub w morzu. Kurorty turystyczne jak Alanya, Side czy Izmir czekają na turystów.

Jeśli ktoś planuje wakacje w Turcji, może zdecydować się albo na samodzielny wyjazd, na własną rękę, albo na zorganizowane wczasy z biurem podróży. Samodzielne rezerwacje biletów i noclegów wymagają wiedzy dotyczącej tego, jak postępować na lotnisku, gdzie znaleźć kartę pokładową, jak przejść przez odprawę bezpieczeństwa i jak spakować walizkę do samolotu, by nie dopłacić za nadbagaż i nie musieć nic wyrzucać przed wejściem na pokład. Noclegi można rezerwować głównie w hotelach, nawet razem z wyżywieniem.

Przy wyborze oferty wakacyjnej u touroperatora dobrze wiedzieć, jak sprawdzić biuro podróży, zanim podpiszesz z nim umowę. Dzięki takim wyjazdom masz wszystko zorganizowane za Ciebie – począwszy od lotu, przez transfery na miejscu, aż po hotel, a często i wyżywienie. Biuro turystyczne może zaoferować wakacje all inclusive, czyli takie, w których posiłki i napoje są już w cenie. Pozostaje tylko zdecydować się na wycieczki fakultatywne, pozwalające na poznanie największych atrakcji Turcji – a tych jest naprawdę wiele.

Zasady wjazdu do Turcji przez turystów – dowód osobisty czy paszport?

Jadąc do Turcji wyłącznie w celach turystycznych, na przykład na wakacje na Riwierze Tureckiej czy też na wycieczkę do Stambułu, możesz posłużyć się przy kontroli granicznej dowodem osobistym. W takim wypadku masz prawo przebywać na terenie tego kraju nie dłużej niż przez 90 dni w okresie 180 dni. Bez trudu przekroczysz granicę, okazując ważny paszport biometryczny czy paszport tymczasowy. Dokument musi być ważny co najmniej 60 dni dłużej niż dozwolony okres pobytu bezwizowego. Licząc od pierwszego dnia wjazdu do Turcji, paszport musi być aktualny jeszcze przez minimum 150 dni.

W przypadku dowodu osobistego nie ma określonego odgórnie terminu ważności. Powinien on być ważny przez cały okres pobytu w Turcji. Jeśli Twój dowód osobisty straci aktualność lub dojdzie do kradzieży dokumentów w trakcie wakacji, musisz wyrobić na miejscu paszport tymczasowy, by móc przekroczyć granicę. Musisz też zgłosić kradzież na komisariacie policji, a następnie udać się do polskiego urzędu konsularnego w Turcji, by załatwić wszystkie wymagane w takim wypadku formalności.

Co warto zobaczyć w Turcji?

Piękna Riwiera Egejska i Turecka, bajeczna Kapadocja, a może wapienne tarasy w Pamukkale? To tylko jedne z licznych atrakcji zlokalizowanych w Turcji. Wśród miejsc godnych zobaczenia należy wymienić:

 • Stambuł – łącznie z meczetem Hagia Sofia i Wielkim Błękitnym Meczetem, Pałacem Topkapi.
 • Efez – słynne miasto starożytności z Biblioteką Celsusa i kompleksem domów szeregowych z freskami oraz Wielkim Teatrem.
 • Kapadocja – wielki obszar w środkowej Turcji, gdzie można zobaczyć księżycowe doliny, kościoły wykute w skałach czy podziemne miasto.
 • Pamukkale – to jeden z najsłynniejszych tureckich cudów natury.
 • Duden Waterfalls – wodospady Duden.
 • Fethiye – grobowce licyjskie wykute w skałach.
 • Ruiny Troi.

Czy karta EKUZ działa w podróży do Turcji?

Polacy przywykli do tego, że organizując podróże samochodem po Europie czy też podróże lotnicze mogą w większości europejskich krajów i w krajach EFTA korzystać na podstawie karty EKUZ – Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego z usług publicznej służby zdrowia na tych samych zasadach co obywatele danego kraju. Jednak Turcja nie zalicza się do tych, w których działa Europejskie Ubezpieczenie Turystyczne. Karta EKUZ jest tam więc bezwartościowa. Z tego względu przyda się ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd za granicę, które zapewni co najmniej pokrycie w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia i NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków).

Jak kształtują się koszty leczenia w Turcji?

Niestety, ale koszty leczenia w Turcji nie należą do niskich. Dlatego pokrycie ich z własnej kieszeni narazić Cię może na duże wydatki. Wizyta u lekarza prywatnie kosztuje od 100 dolarów wzwyż, a jeden dzień pobytu w szpitalu może kosztować 500 dolarów i więcej. Lepiej więc zadbać o dodatkowe ubezpieczenie na wakacje u ubezpieczyciela, by wysokie koszty leczenia nie stały się Twoim udziałem.

Czy przyda się ubezpieczenie do Turcji?

Wyjeżdżając na wakacje do Turcji z biurem podróży, w ramach zawieranej umowy powinieneś mieć zapewnione co najmniej podstawowe ubezpieczenie turystyczne. Sprawdź, za jakie szkody odpowiada w takim wypadku firma i ile wynosi suma ubezpieczenia, która jest podstawą do wyliczania odszkodowania np. przy doznaniu wypadku i nagłego zachorowania na terenie Turcji.

Dla zapewnienia sobie maksimum bezpieczeństwa na wczasach za granicą, w tym podczas podróży do Turcji, możesz wykupić prywatne ubezpieczenie turystyczne. W UNIQA oferujemy Ci polisę na wyjazdy w obrębie Europy i innych kontynentów.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Turcji?

Wybór ubezpieczenia wyjazdu za granicę powinien być podyktowany Twoimi indywidualnymi potrzebami. Dopasuj wariant polisy do tego, jakiej ochrony na miejscu potrzebujesz. Nasze ubezpieczenie Supertravel zapewni Ci niezbędną ochronę. Nie będziesz musiał martwić się o koszty, gdy zdarzą się nieoczekiwane sytuacje. Nagłe zachorowanie? Uszczerbek na zdrowiu spowodowany nieszczęśliwym wypadkiem, a może wyrządzenie innej osobie szkody? Wszystkie koszty leczenia, rehabilitacji i odszkodowań dla poszkodowanych możesz sobie zapewnić w ramach jednego ubezpieczenia turystycznego. Zakres ochrony obejmować może przy tym:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia i rehabilitacji,
 • ubezpieczenie ryzyka uprawiania sportów amatorskich,
 • ochronę w razie zaostrzenia chorób przewlekłych,
 • szkody pod wpływem alkoholu – dotyczy kosztów leczenia i NNW, ale nie obejmuje szkód z OC,
 • transport medyczny do Polski,
 • koszty zakupu leków,
 • NNW,
 • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym,
 • ubezpieczenie bagażu,
 • ubezpieczenie opóźnienia lotu lub odwołania lotu,
 • ubezpieczenie w dostarczeniu bagażu podróżnego.

Ubezpieczenie zapewni Ci assistance za granicą, a więc pomoc firmy ubezpieczeniowej, np. wtedy, gdy będzie odwołany lot. Odszkodowanie otrzymasz niemal od ręki, podobnie jak w przypadku odszkodowania za opóźniony lot. Uzyskasz je niezależnie od świadczeń przysługujących z linii lotniczych.

Ile kosztuje ubezpieczenie na wyjazd do Turcji?

Gdzie wykupić ubezpieczenie na wyjazd za granicę? W UNIQA formalności związane z nabyciem polisy załatwisz online. Kalkulator ubezpieczeń turystycznych po wprowadzeniu podstawowych danych dotyczących ochrony i liczby osób ubezpieczanych w jej ramach pokaże wysokość składki. Może ona wynosić zaledwie kilka złotych dziennie, a ubezpieczenie turystyczne do Turcji przyniesie szeroki zakres ochrony.

Ciekawostki o Turcji – na co uważać w Turcji?

Ruch uliczny w Turcji, zwłaszcza w tak dużych miastach jak Stambuł, to istny chaos. Kierowcy często trąbią, co u Europejczyków może budzić zdziwienie.

Ciekawostką jest to, że z pozoru zwykłe kopanie w ziemi może Cię narazić na poważne problemy natury prawnej. Jeśli kopiesz w regionie, w którym istnieje możliwość dokonania odkrycia archeologicznego, możesz mieć kłopoty z tureckim prawem. Nie ryzykuj także kupna antyków z nieoficjalnych źródeł. Przestępstwem jest obrażanie godności bohatera narodowego, jakim jest Ataturk, i Republiki Tureckiej.

Jadąc na wycieczkę do przepięknej Kapadocji, warto zabrać ze sobą cieplejsze okrycie. Nawet z początkiem lata może być tam dość chłodno, zwłaszcza po zmroku.

Trzeba liczyć się z tym, że z uwagi na wojnę pomiędzy Syrią i Irakiem tereny wschodniej Turcji nie powinny być odwiedzane przez Ciebie na wakacjach. Ubezpieczenie podróżne nie będzie obejmować kosztów leczenia, jeśli doznasz wypadku na terenach objętych wojną czy niepokojami.

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
Jak sprawdzić biuro podróży przed wyjazdem na wakacje czy zakupem wycieczki

Jak sprawdzić biuro podróży przed wyjazdem na wakacje czy zakupem wycieczki? Sprawdź rejestr organizatorów turystyki

W styczniu 2019 roku upadło w Polsce biuro podróży Net Holiday, które początkowo informowało klientów o czasowym wstrzymaniu sprzedaży, a później ogłosiło bankructwo. W ślad za nim poszły mniejsze firmy, jak Mediterraneum czy Steja Travel. W tym samym roku, 25 września, zawiadomienie o niewypłacalności złożył zarząd Neckermanna. Dwa dni później zbankrutował Thomas Cook, co wstrząsnęło rynkiem turystycznym. Jeszcze wcześniej, bo w 2012 roku, upadłość ogłaszały m.in. Sky Club, Alba Tour, Atena,…

Czytaj dalej

Jak działa Turystyczny Fundusz Gwarancyjny? Czy każde biuro podróży składa deklarację co do wysokości składki do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego?

Fala upadłości biur podróży działających na polskim rynku spowodowała, że pojawiła się potrzeba zwiększenia bezpieczeństwa Polaków korzystających z usług turystycznych czy wyjeżdżających za granicę z touroperatorami. Tak powstał Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Jak działa i w jakich sytuacjach należy się do niego zwrócić?

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę