UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Jakie kupić ubezpieczenie turystyczne na Cypr? Czy wystarczy EKUZ na Cyprze, czy potrzebna jest polisa turystyczna?

Piękna pogoda właściwie przez cały rok i wysoka temperatura, jakiej doświadczyć można nawet zimą, powodują, że Cypr jest chętnie wybieranym celem wyjazdów turystycznych Polaków. Położony we wschodniej części Morza Śródziemnego jest wyspą szczególną, która oferuje wiele atrakcji. Przy planowaniu wakacji na Cyprze warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i współtowarzyszy podróży. Czy trzeba wykupić ubezpieczenie turystyczne?

Wyjazd na Cypr – jak zorganizować podróż? Cypr północny i południowy

To wyspa, która podzielona jest na dwie części. Cypr Południowy jest częścią grecką, a Cypr Północny – turecką. Jedną z opcji jest wyjazd z touroperatorem. Jak sprawdzić biuro podróży przed wyjazdem? Powinno ono znajdować się na liście zarejestrowanych organizatorów turystyki i odprowadzać składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Jeśli jedziesz z biurem podróży, masz zagwarantowane podstawowe ubezpieczenie turystyczne. Jednak suma ubezpieczenia w takim przypadku jest zazwyczaj niska i może okazać się niewystarczająca do pokrycia ewentualnych kosztów doznanych w podróży szkód.

Drugim sposobem na wyjazd będzie zorganizowanie całej wycieczki na własną rękę, co oznacza rezerwację biletów lotniczych z wyprzedzeniem, kiedy są one tańsze, niż na ostatnią chwilę. Jeśli planujesz lato na Cyprze dużo wcześniej.  Oprócz biletów lotniczych musisz zapewnić sobie transfery na lotnisko i z lotniska na swoje egzotyczne wakacje, a także zarezerwować miejsca noclegowe – hotel, kwatery prywatne, apartamenty. Pozostaje na koniec zorganizować wolny czas na miejscu, czyli zaplanować zwiedzanie i wypoczynek.

W przypadku gdy lecisz na własną rękę pierwszy raz i nie masz doświadczenia w tym, jak postępować na lotnisku, jak wygląda odprawa biletowo-bagażowa czy jak spakować walizkę do samolotu jako bagaż podręczny, doczytaj wszystkie informacje w liniach lotniczych, którymi lecisz.

Co warto zobaczyć na Cyprze?

Planując wakacje za granicą na Cyprze, zobacz, co właściwie ma do zaoferowania ta wyspa. Możesz wypocząć w kurortach w północnej lub południowej części albo wybrać się na wycieczkę fakultatywną, która pozwoli na zobaczenie najciekawszych miejsc.

Do najważniejszych regionów turystycznych na Cyprze należą:

  • Pafos – bardzo popularne miejsce, gdzie według legend na brzegu wyspy bogini Afrodyta wyłoniła się z morskiej piany. W okolicy znajduje się nawet grota poświęcona temu mitologicznemu wydarzeniu. Możesz zarezerwować noclegi w samym Pafos, zanocować w niewielkiej wiosce rybackiej w Yeroskipou, ale i zaplanować wycieczki np. do kościoła agia Paraksevi, do aquaparku Protaras Fun Park albo do Łaźni Afrodyty.
  • Limassol – ten znany kurort turystyczny jest idealnym miejscem do zwiedzania i wypoczynku zarazem. W okolicy znajdują się góry Troodos ze szlakami spacerowymi wiodącymi do urokliwych wiosek. Można tu zobaczyć także średniowieczny zamek Kolossi czy dawny klasztor Archangelos. Turyści wypoczywają zwykle w samym Limassol oraz Pissouri.
  • Larnaka – zasługuje na Twoją uwagę, jeśli planujesz aktywny wypoczynek na plaży, chcesz skorzystać z oferty Dzielnicy Bazarowej pełnej targowisk albo odwiedzić Muzeum Historii Naturalnej. Największym miastem tego obszaru jest Avia Napa, znana z imprezowego stylu życia. Miejscowość Larnaka ma zaś znakomite hotele.
  • Kirenia – w obrębie Cypru Północnego typowo turystycznym regionem jest ten wokół miasta Kirenia, w którym znajduje się imponująca twierdza.
  • Nikozja – obejmuje stolicę Cypru, gdzie zobaczyć można imponujące gotyckie budowle z czasów dynastii Lusignanów. Atrakcją są tu Muzeum Miejskie Leventis, Muzeum Cypru, Ogród Botaniczny, Brama Pafijska czy tzw. Zielona Granica – między turecką a grecką częścią wyspy. W północnej Nikozji znajduje się meczet Omara. W mieście są także inne zabytki godne uwagi, jak Pałac Arcybiskupi czy Muzeum Bizantyjskie i katedra Ajos Ioannis.
  • Region Famagusta – podobnie jak Kirenia, region ten leży w obrębie Tureckiej Republiki Cypru Północnego. Znajduje się tu miasto Famagusta, założone już w III w. p.n.e. przez Egipcjan. Atrakcją jest antyczne Salamis ze świątynią Zeusa i ruinami rzymskiego amfiteatru, a także Egkomi – ruiny dawnej stolicy czy Kantara z bizantyjskim zamkiem.

Kiedy zorganizować wycieczkę na Cypr?

Wyjazd na wakacje warto planować właściwie od wczesnej wiosny do połowy listopada. W szczycie wakacyjnym, tj. od czerwca do sierpnia, na wyspie panują największe upały, a termometry wskazują wówczas nawet powyżej 40 stopni Celsjusza. Zima jest tam krótka, łagodna, ale deszczowa. To dobry czas na zwiedzanie Cypru i jego największych atrakcji bez asysty tłumu turystów.

Czy karta EKUZ zapewni pokrycie kosztów leczenia na Cyprze?

Skoro Cypr jest europejską wyspą, to powinno na nim funkcjonować europejskie ubezpieczenie turystyczne, do którego masz prawo na podstawie karty EKUZ, tj. Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Możesz korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego na wyjazd za granicę w krajach Unii Europejskiej lub EFTA, jeśli przed wyjazdem postarasz się w oddziale NFZ o uzyskanie wspomnianej karty.

Miej jednak na uwadze to, że EKUZ będzie obowiązywała jedynie w południowej, greckiej części Cypru. W północnej, tureckiej, trzeba za wszystkie koszty leczenia płacić z własnej kieszeni, co może narazić Cię na niebotyczne wydatki.

Ile kosztuje leczenie na Cyprze?

Prywatna wizyta lekarska, jaka na Cyprze jest pełnopłatna, to koszt od około 50 euro w zależności od tego, do lekarza jakiej specjalizacji się udajesz. Za dzień pobytu w szpitalu trzeba zapłacić około 90-100 euro. W przypadku kliniki prywatnej będzie to średnio 120-150 euro za jeden dzień hospitalizacji. Transport medyczny do kraju będzie liczony w tysiącach euro.

Jednocześnie przy wizytach w ramach publicznej służby zdrowia również płacisz za opiekę. Jeśli idziesz na oddział pierwszej pomocy do publicznego szpitala na Cyprze, zapłacisz około 10 euro za pomoc, podobnie jak w przypadku wizyty lekarskiej.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na Cypr - czy warto je kupić?

Nawet jeśli jedziesz wyłącznie do Cypru Południowego i masz kartę EKUZ, pewne koszty leczenia czy transportu medycznego będą nieuniknione do poniesienia. Jednak w przypadku gdy będziesz mieć dodatkowe ubezpieczenie na wakacje, pokryje ono koszty leczenia, zapewni  wypłatę odszkodowania, jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Często też możesz liczyć na pomoc assistance oraz ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

Jak wybrać ubezpieczenie na Cypr?

Gdzie wykupić ubezpieczenie na wyjazd za granicę? Masz dowolność wyboru, ale przy wyborze zwróć uwagę, jaki ma ono zakres ochrony oraz sumę ubezpieczenia. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) powinieneś mieć napisane, jakie polisy wchodzą w zakres ubezpieczenia turystycznego. Na przykład w UNIQA w przypadku ubezpieczenia podróżnego masz zapewnioną ochronę z tytułu:

Jak kupić ubezpieczenie turystyczne?

Możesz wybrać ochronę w dowolnie wybranym wariancie na wyjazd za granicę, np. na Cypr. W UNIQA dostępne jest ono w kilku wariantach, łącznie z ubezpieczeniem zapewniającym odszkodowanie za opóźniony lot. Można kupić ubezpieczenie turystyczne online i w kilka minut zapewnić sobie należytą ochronę podczas podróży i w trakcie pobytu na Cyprze. Już w trzy godziny od chwili zawarcia umowy z UNIQA możesz korzystać z polisy.

Ciekawostki o Cyprze – sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć

Polska nie uznaje, podobnie jak zdecydowana większość europejskich krajów, tzw. Tureckiej Republiki Północnego Cypru. Nie utrzymuje z nią żadnych stosunków dyplomatycznych.

Kiedy odbywasz podróże samochodem po Europie, zwykle nie zastanawiasz się nad zasadami ruchu drogowego. W większości krajów są takie same jak w Polsce, ale na Cyprze jest inaczej. Obowiązuje tu ruch lewostronny, tak jak na Wyspach Brytyjskich. Pozostałością po brytyjskim panowaniu jest tu również to, że w wielu hotelach są gniazdka wymagające przejściówek (adapterów), by móc z nich skorzystać np. do naładowania telefonu. 

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Czy potrzebne jest ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji? Czy EKUZ wystarczy na wyjazd do Chorwacji?

Polacy od lat znajdują się w czołówce narodowości przyjeżdżających na wakacje do Chorwacji. Perła Adriatyku przyciąga gości znakomitym klimatem, wieloma atrakcjami turystycznymi i miejscami, które warto zobaczyć – na kontynencie i chorwackich wyspach. Polski Instytut Ekonomiczny podaje, że w 2023 roku 60 proc. Polaków zamierzało wyjechać na wakacje, a wśród zagranicznych kierunków królowała Chorwacja, przed Grecją, Hiszpanią i Włochami. Sprawdź, czy na wakacje w tym kraju potrzebujesz prywatnego…

Czytaj dalej

Albania – ile kosztuje i jakie wybrać ubezpieczenie turystyczne do Albanii? Czy EKUZ wystarczy?

Śródziemnomorski klimat, krajobrazy niczym w Grecji czy w Chorwacji, a ceny znacznie niższe – wakacje w Albanii pod wieloma względami mogą spełniać wymagania polskich turystów. Kraj ten pozostaje jeszcze niedocenianym kierunkiem turystycznym, ale z roku na rok zaczyna się to zmieniać.

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę