UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Czy potrzebne jest ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji? Czy EKUZ wystarczy na wyjazd do Chorwacji?

Polacy od lat znajdują się w czołówce narodowości przyjeżdżających na wakacje do Chorwacji. Perła Adriatyku przyciąga gości znakomitym klimatem, wieloma atrakcjami turystycznymi i miejscami, które warto zobaczyć – na kontynencie i chorwackich wyspach. Polski Instytut Ekonomiczny podaje, że w 2023 roku 60 proc. Polaków zamierzało wyjechać na wakacje, a wśród zagranicznych kierunków królowała Chorwacja, przed Grecją, Hiszpanią i Włochami. Sprawdź, czy na wakacje w tym kraju potrzebujesz prywatnego ubezpieczenia turystycznego? Jak zaplanować wyjazd do Chorwacji?

Chorwacja

Jak zorganizować wakacje w Chorwacji?

Chorwacja co roku bije rekordy popularności jako kierunek zagranicznych wakacji Polaków. W wielu miejscowościach turystycznych np. na Riwierze Makarskiej czy na Półwyspie Istria na ulicach w czasie lata często można usłyszeć język polski i nie jest w tym nic szczególnego. Jeśli po raz pierwszy wybierasz się do Chorwacji, z pewnością chcesz wiedzieć, jak zorganizować takie wakacje? Czy organizować je na własną rękę, czy zdać się przy tym na doświadczenie i kompetencje touroperatora?

Samodzielny wyjazd daje Ci dużą swobodę wyboru terminu, miejsca noclegowego czy też programu zwiedzania. Jeśli uskuteczniasz podróże samochodem po Europie już od dawna, nie będzie dla Ciebie problem wyjazd do Chorwacji i samodzielna organizacja wypoczynku. Z odpowiednim wyprzedzeniem zarezerwuj noclegi. Minęły już czasy, kiedy to było można właściwie „w ciemno” jechać do tego kraju i w większości nadmorskich miejscowości bez trudu znajdowało się miejsca do spania w dobrym standardzie. Zwłaszcza wtedy, gdy cenisz sobie komfort wypoczynku, albo jedziesz z dziećmi, z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem zapoznaj się z ofertą noclegów i wybierz odpowiednie dla siebie. Później przyjdzie czas na zorganizowanie przejazdu – własnym samochodem lub alternatywnie autokarem czy samolotem.

Możesz też iść do biura podróży i po prostu wykupić wycieczkę. Zobacz, jak sprawdzić biuro podróży przed podpisaniem z nim umowy. Sprawdź, czy znajduje się na liście organizatorów turystyki. Ważnym elementem umowy o usługi jest ubezpieczenie podróżne. Biuro powinno je zapewnić, choć musisz zdawać sobie sprawę z tego, że takie ubezpieczenie wyjazdu za granicę ma podstawowy zakres i zwykle dość niską sumę ubezpieczeniową. Dlatego przy poważniejszych nieszczęśliwych wypadkach czy zachorowaniu za granicą może nie wystarczyć na pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji, czy transportu medycznego do kraju. Dlatego warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu na wakacje.

Musisz jeszcze zastanowić się, gdzie chcesz wypoczywać. Do najczęściej wybieranych kurortów turystycznych w tym kraju zalicza się:

 • Dubrownik – perła Adriatyku, na krańcu południowym Chorwacji,
 • Riwiera Makarska – z miejscowościami takimi jak Brela, Baska Voda, Tucepi, Makarska, Podgora czy Gradac,
 • Półwysep Istria – np. Rovinj,
 • Hvar,
 • Zadar,
 • Primošten,
 • Sibenik,
 • Trogir,
 • Split,
 • Wyspa Brač – Bol, Zlatni Rat itd.,
 • Wyspa Krk, w zatoce Kvarer.

Jak jechać do Chorwacji – autem, autokarem czy samolotem?

Wielu Polaków planuje wakacje w Chorwacji własnym samochodem. To dobra alternatywa np. dla osób, które z różnych powodów boją się podróżować samolotem lub uważają, że w przypadku własnego transportu mają większą swobodę zwiedzania.

Podróż do Chorwacji samochodem oznacza pokonanie w jedną stronę nawet 1500 km. Przed wyjazdem trzeba gruntownie sprawdzić stan techniczny auta, ale też mieć odpowiednie ubezpieczenie – nie tylko OC, ale i AC czy Assistance działający poza granicami Polski. Takie polisy zapewnią pełną ochronę i będą gwarantować pomoc ubezpieczyciela, jeśli w drodze zdarzy się awaria, kolizja czy wypadek. Najszybciej do Chorwacji dotrzesz trasą przez Czechy, Austrię, Słowację i Węgry. Pamiętaj o opłatach za autostrady (winietach).

Możesz też wybrać podróż lotniczą. Rezerwuj bilety z wyprzedzeniem, by móc ograniczać koszty. Tanie linie lotnicze w sezonie letnim często latają z Polski do Chorwacji. Licz się jednak z tym, że za dodatkowy bagaż, w tym także walizkę podręczną, musisz dodatkowo zapłacić. Zobacz, jak spakować walizkę do samolotu i zadbać o to, by nie dopłacać za nadbagaż.

Zdarzają się liczne opóźnienia lotów, a nawet odwołanie lotu. Jak postępować na lotnisku w takiej sytuacji? Czy linie od razu zaproponują Ci alternatywny lot, czy musisz go szukać na własną rękę i ubiegać się od linii za odwołanie lotu odszkodowanie?

Pogoda w Chorwacji – kiedy jechać?

Najcieplejszym miesiącem w Chorwacji jest lipiec, kiedy temperatury przekraczają na wybrzeżu 26 stopni Celsjusza. Najlepszy czas na zorganizowanie urlopu to okres od maja do września. Na wiosnę nie ma tylu turystów i można spokojnie zwiedzać, a jesienią czy na koniec lata z pewnością morze będzie najcieplejsze i będzie ono sprzyjać kąpielom morskim.

Sprawdź największe atrakcje Chorwacji

Chorwacja kojarzy się z pięknymi krajobrazami – z jednej strony gór, z drugiej morza z krystalicznie czystą wodą. Plaże są zwykle kamieniste lub żwirowe, co jednak nie przeszkadza w wypoczynku setkom tysięcy turystów z całego świata. Nie sposób nie wspomnieć o miejscach godnych zobaczenia w Chorwacji. To między innymi:

 • Dubrownik,
 • Park Narodowy Jezior Plitwickich,
 • Park Narodowy Krka,
 • Wyspa Hvar,
 • Split,
 • Trogir,
 • Wyspa Mljet,
 • Zadar,
 • Wyspa Korcula,
 • Pula.

Od Ciebie zależy, które z atrakcji turystycznych znajdą się na liście zwiedzania. Na chorwackich wyspach poczujesz się jak w raju – egzotyczne wakacje również i w Europie pozostają na wyciągnięcie Twojej ręki.

Zasady wjazdu do Chorwacji

Chorwacja znajduje się w Strefie Schengen, dlatego wystarczy mieć dowód osobisty, by móc przekroczyć granicę. Może być to także ważny paszport lub paszport tymczasowy. Nie ma potrzeby kupowania wizy – Polacy mogą wjechać na terytorium Republiki Chorwacji bez wizy i przebywać tam do 3 miesięcy od daty wjazdu. Jeśli podczas wakacji doświadczysz kradzieży z rabunkiem i dojdzie do kradzieży dokumentów, możesz wyrobić paszport tymczasowy w konsulacie.

Czy karta EKUZ wystarczy na wakacje do Chorwacji?

Z uwagi na to, że Chorwacja znajduje się w Unii Europejskiej, obywatele Rzeczypospolitej Polskiej na terenie tego kraju mogą korzystać w nagłych sytuacjach z publicznej służby zdrowia na podstawie karty EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Odbywa się to na takich samych zasadach jak dla Chorwatów. Jeśli pokażesz w publicznej przychodni czy w szpitalu kartę EKUZ, to zapłacisz za świadczenie zdrowotne tylko symboliczną kwotę kilku euro. To jednak nie wystarczy, jeśli chcesz na pewno uniknąć kosztów różnych zdarzeń.

Czy warto kupić ubezpieczenie podróżne do Chorwacji?

Europejskie Ubezpieczenie Turystyczne na podstawie karty EKUZ zapewnia podstawową opiekę zdrowotną w Chorwacji. Jednak przy bardziej zaawansowanym leczeniu, transporcie medycznym czy też innych zabiegach lekarskich, trzeba będzie już za nie płacić z własnej kieszeni.

Przyda się ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd za granicę, by nie uiszczać np. kosztów prywatnych wizyt lekarskich. W Chorwacji to wydatek 30-40 euro za jedną konsultację. Za pobyt w szpitalu również zapłaci ubezpieczyciel, w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia i rehabilitacji. Bez odpowiedniego ubezpieczenia za 1 dzień pobytu w szpitalu trzeba zapłacić około 65 euro z własnych środków, bez kosztów ewentualnej operacji oraz leków.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Chorwacji?

Pojawia się na koniec pytanie, gdzie wykupić ubezpieczenie na wyjazd za granicę, skoro jego posiadanie jest pożądane dla każdego turysty? W UNIQA oferujemy ubezpieczenie Supertravel. Taka polisa pozwoli na bezpieczne podróżowanie po całym świecie. W pakiecie otrzymujesz przy tym w wybranym wariancie m.in.:

 • włączone ryzyko uprawiania sportów amatorskich,
 • pokrycie kosztów akcji ratunkowej,
 • ochronę w razie zaostrzenia chorób przewlekłych,
 • ochronę obejmującą koszty leczenia i NNW (również w przypadku szkód pod wpływem alkoholu),
 • transport do Polski,
 • pokrycie kosztów leczenia COVID-19, izolacji i kwarantanny,
 • Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym,
 • Ubezpieczenie bagażu,
 • ubezpieczenie opóźnienia lotu, które pozwala na szybkie uzyskanie odszkodowania za opóźniony lot.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji?

Skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, by dowiedzieć się, jaka będzie składka. Wpisz do elektronicznego formularza:

 • dokąd jedziesz,
 • czy wszystkie osoby, które chcesz ubezpieczyć, znajdują się obecnie w Polsce,
 • daty wyjazdu i powrotu z podróży,
 • liczbę osób obejmowanych ubezpieczeniem,
 • dodatkową ochronę obejmującą np. uprawianie sportów wysokiego ryzyka, sportów ekstremalnych, wykonywanie pracy fizycznej, pakiet zimowy, OC sportowe i ubezpieczenie sprzętu sportowego, udział własny w wynajętym pojeździe.

Przy wyjeździe do Chorwacji ubezpieczenie podróży w wariancie podstawowym dla rodziny 2+2 na tydzień kosztuje nieco ponad 100 zł. To niewielki koszt, za który uzyskujesz zakres ochrony do sumy 250 000 zł na leczenie i assistance za granicą czy sumy ubezpieczenia NNW w wysokości 30 000 zł.

Ciekawostki o Chorwacji

Chorwacja jest najmłodszym członkiem Unii Europejskiej. W 2023 roku wprowadziła jako swoją walutę zamiast kun chorwackich euro. Do Chorwacji należy aż 1240 wysp, z czego zamieszkałych jest zaledwie 50. Co ciekawe, w kraju tym znajduje się najmniejsze miasto na świecie, które wpisane zostało do Księgi Rekordów Guinnessa – to Hum na Półwyspie Istria, zamieszkiwane przez 20-30 osób. 

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Ubezpieczenie turystyczne do Egiptu – jak wybierać polisę i o czym pamiętać?

Wyjazd do Egiptu to atrakcyjny i cieszący się dużą popularnością sposób na spędzenie urlopu. Piramidy w Gizie, Dolina Królów i inne zabytki oraz piękna pogoda i bajeczne plaże niezmiennie od lat przyciągają tłumy turystów. W ramach przygotowań do wakacji w tym niezwykłym kraju nie wolno zapomnieć o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia.

Czytaj dalej

Gdzie i jak wyrobić kartę EKUZ w Bydgoszczy?

W ramach planowania wyjazdu zagranicznego trzeba pamiętać o bezpieczeństwie swoim i najbliższych. O ile wybierasz się na wakacje, do rodziny czy na wyjazd związany z Twoją pracą, a celem podróży jest jeden z krajów UE lub EFTA, podstawowy zakres ochrony zapewni Ci karta EKUZ. Sprawdź, czym ona jest i gdzie ją wyrobić w Bydgoszczy?

 

Czytaj dalej

Gdzie i jak wyrobić kartę EKUZ we Wrocławiu? Sprawdź, gdzie jest Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia?

Planując wyjazd zagraniczny do jednego z europejskich krajów, warto zadbać o bezpieczeństwo własne i najbliższych. W krajach Unii Europejskiej można korzystać z usług medycznych w publicznych placówkach zdrowia na podstawie karty EKUZ. Czym ona jest i gdzie można wyrobić EKUZ we Wrocławiu?

Czytaj dalej

Wybierasz się samochodem do Chorwacji? Zobacz, jakie ubezpieczenie kupić na taki wyjazd? Czy Chorwacja samochodem w 2024 to dobry pomysł?

Chorwacja to jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. Dane organizacji turystycznych wskazują, że tylko w 2020 roku Chorwację odwiedziło 669 917 naszych rodaków. Większość z nich zdecydowała się na wyjazd autem. Wynika to z tego, że droga jest dobra, a odległość nieduża, szczególnie z południowych krańców Polski. Podróż autem do Chorwacji powinna być dobrze przygotowana. W czasie ponad 24-godzinnej drogi mogą bowiem przydarzyć się różne, nieprzewidziane sytuacje. Do takich może też…

Czytaj dalej
dubrownik

Zielona karta w Chorwacji – czy jest potrzebna?

Jeszcze przed przystąpieniem Polski do struktur Unii Europejskiej i postępującą integracją europejską, kierowcy wyjeżdżający za granicę musieli posiadać zieloną kartę. Bośnia, Albania, Chorwacja, a nawet Słowacja czy Czechy – m.in. w tych krajach trzeba było ją mieć ze sobą w podróży zagranicznej własnym autem, ponieważ stanowiła ona potwierdzenie objęcia pojazdu obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Czy dzisiaj, jeśli celem naszej wyprawy samochodem jest Chorwacja, zielona karta nadal jest wymagana?

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę