Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj

Gdzie Polacy jeżdżą na urlop

Wielkimi krokami zbliża się sezon zimowych urlopów. Polacy planują wypoczynek przede wszystkim na stokach we Włoszech i Austrii. Do Włoch wybiera się 48% klientów biur podróży, a 27% zarezerwowało pobyt w austriackim Tyrolu, Karyntii czy Salzburgerlandzie. Również Czechy i Słowacja cieszą się powodzeniem ze względu na wygodniejszy i szybszy dojazd niż do włoskich czy austriackich kurortów, a także z uwagi na niższe ceny. Czeski urlop wybrało 20% osób zainteresowanych wyjazdem za granicę, a Słowację 14% urlopowiczów.

W zeszłym roku powodzeniem cieszyły się również egzotyczne kierunki podróży. Przede wszystkim były to Tajlandia, Dominikana, Meksyk, Emiraty Arabskie, Oman i Kuba1

Polacy najczęściej decydują się na 4-6 dni zimowego urlopu2. W tym sezonie zimowe wakacje kosztują około 1500 zł na osobę, do tego dochodzą wydatki związane z wypożyczeniem sprzętu i wykupieniem karnetów pozwalających na szusowanie na stokach narciarskich, których koszt to około 200 złotych na dzień za osobę3.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Ale aby móc cieszyć się zimowiskami należy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Ważne jest nie tylko rozważne zachowanie, ale także odpowiedni ubiór (kask, odzież, sprawny sprzęt) oraz właściwa polisa ubezpieczenia turystycznego. O ile spędzając wakacje na terenie Polski jesteśmy objęci ochroną zdrowotną w ramach NFZ, to już wystarczy znaleźć się chociażby u naszych czeskich sąsiadów, aby za leczenie konieczna była opłata, dlatego należy wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz zakupić ubezpieczenie podróży zagranicznej.  Warto jednak wiedzieć, że karta EKUZ nie pokryje wszystkich kosztów, jakie mogą się pojawić w związku z wypadkiem lub chorobą za granicą, dlatego potraktujmy ją jako uzupełnienie do polisy podróżnej. Dlaczego?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia dostęp do publicznego systemu leczenia na tych samych warunkach i w takiej samej cenie jak obywatelom danego kraju. Ale wiele państw, będących popularnymi kierunkami urlopowych wyjazdów, wprowadziły współpłacenie za usługi medyczne. Na przykład w Austrii pacjent płaci za każdy dzień pobytu w szpitalu (dzienna opłata wynosi od 12,00 EUR do 20,10 EUR). Ponadto w wielu krajach płatne jest leczenie stomatologiczne (np. we Francji, we Włoszech, w Austrii).

EKUZ nie pokryje również kosztów poniesionych w prywatnych gabinetach lekarskich, a warto mieć na uwadze, że w turystycznych kurortach i małych miasteczkach często nie ma publicznych placówek medycznych. EKUZ nie przyda się również wtedy, kiedy konieczny będzie transport chorego do Polski4.

Skutki braku posiadania ubezpieczenia na feriach

Równie ważnym aspektem jest pokrycie kosztów akcji ratowniczej. W przypadku zaginięcia w górach, problemach z zejściem ze szlaku czy wypadkiem na stoku często konieczna jest pomoc ekipy ratowniczej, nierzadko z użyciem helikoptera. Kosz takiej akcji to kilka tysięcy euro, a do tego dochodzą koszty związane z pomocą lekarską. 

Przykładem może być sytuacja podana przez Mondial Assistance. Jedną z najdroższych pomocy udzielanej na Słowacji był przypadek poszkodowanego na stoku mężczyzny, który doznał urazu głowy zjeżdżając na nartach. Łączna opłata za opiekę po wypadku wyniosła 120 tys. zł. Na tę kwotę złożył się  koszty transportu rannego do szpitala, hospitalizacja i użycie air ambulansu, którym ubezpieczony został przetransportowany do kraju. Ale nawet z pozoru błahe złamanie nogi może na Słowacji kosztować aż 40 tys. zł.5

W przypadku Austrii, tak chętnie obieranej za cel zimowych wyjazdów, leczenie również może kosztować setki tysięcy złotych, zwłaszcza jeśli zabiegi nie są refundowane przez NFZ. Ponadto za każdy dzień pobytu w szpitalu należy zapłacić od 12,00 EUR do 20,10 EUR, a w przypadku konieczności przeprowadzenia akcji pogotowia górskiego obowiązuje pełna odpłatność6 (około 10 000 zł)7.

Opłaty za interwencję ratowników zarówno w Austrii jak i we Włoszech czy na Słowacji to minimum kilkaset euro, a jeśli konieczne jest wykorzystanie helikoptera ratunkowego to koszt pomocy medycznej wzrasta do kilku tysięcy euro8. W razie konieczności powrotu do Polski poszkodowany musi samodzielnie pokryć koszty transportu, które mogą osiągnąć wartość kilku tysięcy złotych lub więcej, jeśli konieczna będzie asysta personelu medycznego i specjalistyczny sprzęt medyczny9.

Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczaniu podróży zagranicznej?

Dlatego pamiętajmy, aby przed wyjazdem zadbać nie tylko o dobrą ofertę wypoczynku oraz wygodny hotel ale także o dobrą polisę ubezpieczenia podróży zagranicznej, która będzie opiewała na wysoką sumę ubezpieczenia kosztów leczenia i w razie konieczności pokryje wydatki na leczenie i związane z nim sytuacje a swoim zakresem obejmie również koszty akcji ratowniczej, transportu między placówkami medycznymi oraz transportu do domu. Warto również, aby  nasza polisa turystyczna miała w zakresie ochronę w razie nagłych zaostrzeń chorób przewlekłych oraz nagłych wybuchów aktów terrorystycznych. Zadbajmy też o to, aby ubezpieczenie było odpowiednio dobrane do rodzaju naszego wyjazdu. Pamiętajmy też, aby zwrócić uwagę, czy sporty zimowe są uwzględnione w zakresie ubezpieczenia.

Składka za polisę ubezpieczenia turystycznego zależna jest od wielu czynników. Przede wszystkim od sumy ubezpieczenia, zakresu ubezpieczenia i okresu ubezpieczenia. Mimo to jej wartość nie powinna wynieść więcej niż maksymalnie kilkanaście złotych dziennie. To niewiele jak na ochronę, która może pozwolić nam uniknąć poniesienia kosztów, zarówno tych mniejszych jak i tych bardzo wysokich, koniecznych do pokrycia w związku z pomocą medyczną w razie nieszczęśliwego wypadku lub choroby podczas urlopu.


1. https://www.travelplanet.pl/blog/biale-szalenstwo-biurach-podrozy/
2. http://www.assistance.tv/tylko-co-osmy-polak-zaplanowal-w-tym-roku-zimowy-urlop
3. http://www.skionline.pl/stacje/skipassy.html
4. http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=559&langId=pl
5. http://www.mondial-assistance.pl/biznes/centrum-prasowe/Aktualnosci/Pomoc-narty-tatry-slowacja.aspx
6. https://www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/wyjezdzam-do/austria
7. https://www.pracujwunii.pl/art-opieka-zdrowotna-austria-czesc-v/
8. http://www.mondial-assistance.pl/biznes/centrum-prasowe/Aktualnosci/ubezpieczenie_na_narty_polisa_narciarska_EKUZ.aspx
9. http://elvia.pl/poradnik-ubezpieczeniowy/koszty-leczenia-za-granica-ubezpieczenie-turystyczne
Natalia rowerem po Europie

Natalia Tomtała

Z wykształcenia humanistka, a mimo to przez kilka lat pracowała w branży ubezpieczeniowej. Pracę tymczasowo porzuciła, bo zamarzyły jej się wakacje bez limitu. Teraz spełnia swoje marzenia i łapie oddech w rowerowej podróży dookoła Europy.

Pani z tabletem

Poradnik ubezpieczeniowy na ferie zimowe


Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Para z dzieckiem idąca po plaży

Spokojne Życie

  • Ubezpieczenie na życie na wypadek śmierci
  • Świadczenie medyczne z tytułu choroby śmiertelnej
Dowiedz się więcej
Tato z trójką niemowlaków

Wysoka Ochrona

  • Indywidualne ubezpieczenie na życie
  • Świadczenia na wypadek śmierci
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x