UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Holandia – Królestwo Niderlandów – podstawowe ubezpieczenie zdrowotne w Holandii. Jakie ubezpieczenie turystyczne do Holandii wybrać?

Znana przede wszystkim z tulipanów, rowerów i kanałów Holandia, a właściwie Królestwo Niderlandów, jest w stanie wiele zaoferować turystom. Jak zorganizować podróż? Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie na wyjazd do Niderlandów?

Holandia

Jak zorganizować wyjazd do Holandii?

Masz do wyboru co najmniej kilka sposobów. Możesz jechać na wycieczkę objazdową po samej Holandii lub w ramach podróży samochodem po Europie i odwiedzić kilka krajów w ramach jednej trasy. Innym pomysłem będzie wyjazd do Holandii zorganizowany przez touroperatora. W takim przypadku powinieneś wiedzieć, jak sprawdzić biuro podróży, zanim podpiszesz z nim jakąkolwiek umowę. Powinno ono znajdować się na liście organizatorów turystyki. Obowiązkowo wraz z umową o wycieczkę do Holandii otrzymasz podstawowe ubezpieczenie zdrowotne pokrywające zwykle koszty leczenia na miejscu czy też ubezpieczenie NNW – następstw nieszczęśliwych wypadków.

Zorganizowane wycieczki zagraniczne mają to do siebie, że wygodne będą dla osób, które nie chcą samodzielnie planować wyjazdu. Wiąże się to jednak ze zgodą na ustalony z góry program zwiedzania i odpoczynku na miejscu.

Zamiast jazdy samochodem do Holandii, która zajmuje z Polski co najmniej kilkanaście godzin, można szybciej dotrzeć na miejsce samolotem, lecąc np. do Amsterdamu z jednego z polskich lotnisk.

Jak postępować na lotnisku? Musisz przejść odprawę biletowo-bagażową, jeśli masz bagaż rejestrowany. Zwykle w cenie biletu lotniczego tanich linii lotniczych masz przedmiot osobisty, a już za walizkę kabinową – bagaż podręczny – musisz dodatkowo zapłacić, i to często nie mniej niż za sam bilet. Dowiedz się, jak spakować bagaż podręczny do samolotu, by nie dopłacić za nadbagaż. Każde linie lotnicze mogą mieć nieco inne wytyczne, jeśli chodzi o wymiary i wagę walizki kabinowej. Wsiadasz do samolotu i lecisz do Holandii, gdzie czeka na Ciebie wiele miejsc wartych zobaczenia. Dokąd pojechać?

Co warto wiedzieć o Holandii – największe atrakcje turystyczne

Najchętniej odwiedzanym miastem w tym kraju jest Amsterdam. Tamtejsze kanały, muzea, a także słynna dzielnica Czerwonych Latarni to tylko kilka z atrakcji, jakie turyści obowiązkowo muszą zobaczyć na miejscu. Spacerując po historycznym centrum Amsterdamu, można podziwiać zabytkowe fasady budynków. Miłośnikom różnych wytworów sztuki polecamy wizytę w muzeum van Gogha, gdzie można przyjrzeć się z bliska jednemu z najsłynniejszych dzieł mistrza pędzla – obrazowi „Słoneczniki”. Prócz tego największe skarby holenderskiego „złotego wieku” znajdują się w muzeum narodowym Rijksmuseum. Zupełnie inny charakter ma muzeum Heineken Experience, w dawnym browarze, czy dom Anne Frank. Można wybrać się na rejs po amsterdamskich kanałach, by zobaczyć miasto z nieco innej perspektywy, albo też wsiąść na rower i w ten lubiany przez mieszkańców Amsterdamu sposób móc zobaczyć jego największe atrakcje.

Jednak Holandia to o wiele więcej ciekawych miejsc do zobaczenia podczas wakacji w Królestwie Niderlandów. Kraj ten kojarzony jest z polami kwitnących tulipanów, ale też wiatrakami i rowerami. Pełno tu muzeów, skansenów czy urokliwych miasteczek z zabytkowymi ratuszami i kamienicami. Niedaleko Amsterdamu znajduje się zamek Muiderslot, który tworzy ciekawy kompleks wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO wraz z wodnymi fortyfikacjami. Jego zwarta bryła ze zbudowanymi na planie okręgu wieżami robi wrażenie.

By móc zobaczyć krajobraz holenderskich wiatraków, można zaplanować wizytę w skansenie Zaanse Schaans. On również leży nieopodal Amsterdamu. Turyści mogą wejść do środka niektórych wiatraków i zobaczyć inne zabytkowe budynki, m.in. tartak.

Na wiosnę największe wrażenie robi ogród Kaukenhof, gdzie rozkwita milion kwiatów, w tym przede wszystkim charakterystyczne dla Holandii tulipany.

Jadąc na północny zachód od Amsterdamu, nad morze, dojedziesz do miejscowości Haarlem. To liczące ponad 750 lat miasto słynie z rozległego rynku Grote Markt, przy którym znajduje się kościół św. Bawona. Można tu odwiedzić muzeum Teylersa, The Corrie ten Boom czy muzeum Fransa Halsa. W Haarlem znajduje się także XVII-wieczny wiatrak Molen De Adriaan czy Brama Amsterdamska.

Siedzibą króla Holandii oraz holenderskiego parlamentu wcale nie jest Amsterdam, ale Haga. Miasto może pochwalić się Królewską Galerią Malarstwa Mauritshuis, w zbiorach której znajduje się słynna „Dziewczyna z perłą” autorstwa Johannesa Vermeera. Warto tu zobaczyć także muzeum M.C. Eschera czy plac Binnenhof.

W Holandii można plażować, odpoczywać w kurortach nadmorskich, m.in. w Scheveningen. Miastem szczególnym, z ważnym portem, jest Rotterdam z nowoczesną zabudową, jako że dawne budowle zostały zburzone w czasie wojny. Prócz tego w Holandii znajdują się parki rozrywki, miasta uniwersyteckie czy też miasteczka słynące z produkcji sera, jak Gouda, Edam, Volendam i Marken. Jeśli więc ktoś planuje wakacje w tym kraju, ma wiele możliwości wyboru spośród ciekawych atrakcji turystycznych. Być może nie będą to egzotyczne wakacje, które można spędzić na Bali czy w Tajlandii, ale Holandia z pewnością ma swój urok.

Pogoda w Holandii – kiedy jechać?

Najlepiej, by termin wyjazdu przypadał na okres od maja do września. Warunki pozostają komfortowe od późnej wiosny do wczesnej jesieni, ale często zdarzają się opady deszczu. Najcieplej w Holandii jest latem, pomiędzy czerwcem a wrześniem.

Karta EKUZ w Holandii – holenderska opieka medyczna w podstawowym ubezpieczeniu zdrowotnym

Holandia należy do Unii Europejskiej, dlatego w kraju tym możesz skorzystać z publicznej służby zdrowia na zasadach takich samych jak każdy ubezpieczony Holender. Możliwe to będzie, jeśli wyrobisz sobie w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ) kartę EKUZ. To Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która zapewnia podstawowe europejskie ubezpieczenie turystyczne. Turysta może z niego skorzystać, jeśli jego życie lub zdrowie stanie się nagle zagrożone. By refundacja z NFZ świadczeń medycznych została udzielona w Holandii, musisz skorzystać jedynie z usług publicznej przychodni lub szpitala. Nie jest to więc ubezpieczenie kosztów leczenia w prywatnych placówkach.

Ile wynoszą koszty leczenia w Holandii?

Brak dodatkowego ubezpieczenia na wakacje w Holandii może Cię niestety dużo kosztować, ponieważ ceny usług medycznych w tym kraju nie należą do najniższych. Do tego dochodzą koszty transportu medycznego na terenie kraju, które nawet przy karcie EKUZ są dodatkowo, częściowo płatne. Jeśli okazuje się, że konieczny jest transport medyczny do Polski – w całości taki koszt musisz pokryć samodzielnie.

Szacuje się, że cena wizyty u lekarza internisty wynosi od 25 do 30 euro, a u specjalisty nawet 75 euro. Dzienny pobyt w szpitalu, bez zabiegów, badań i operacji, to wydatek rzędu 400-500 euro.

Czy warto wybierać ubezpieczenie turystyczne do Holandii?

Z uwagi na wysokie koszty leczenia prywatnego, transportu medycznego czy rehabilitacji warto pamiętać o odpowiedniej polisie. Możesz zyskać tak naprawdę niskim kosztem, nawet kilku złotych za dzień, szeroki zakres ochrony. Gdzie kupić ubezpieczenie na wyjazd za granicę? W UNIQA oferujemy polisę turystyczną, na którą składa się szeroki zakres ochrony. To ubezpieczenie turystyczne Supertravel na Europę i Świat. Wylicz online wysokość składki, czyli koszt ochrony. Skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeniowego i oblicz cenę pakietu ubezpieczenia do Holandii obejmującego każdą osobę, z którą wybierasz się do tego europejskiego kraju.

Co zapewnia dodatkowe ubezpieczenie podróżne w Holandii?

Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd za granicę to tylko jeden z elementów ochrony, jaką możesz wykupić. W UNIQA w ramach jednej polisy możesz uzyskać :

  • ochronę w przypadku uprawiania sportów amatorskich,
  • ochronę w razie zaostrzenia chorób przewlekłych,
  • pokrycie szkód wyrządzonych pod wpływem alkoholu – wyłącznie koszty leczenia i NNW,
  • pokrycie kosztów akcji ratunkowej,
  • transport do Polski,
  • pokrycie kosztów leczenia COVID-19, izolacji i kwarantanny,
  • NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków),
  • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej),
  • ubezpieczenie bagażu podróżnego,
  • ubezpieczenie odwołania lotu – odszkodowanie można otrzymać niezależnie od zwrotu środków przez linie lotnicze za odwołany lot,
  • ubezpieczenie opóźnienia lotu lub rezygnacji z niego,
  • ubezpieczenie opóźnienia w dostarczeniu bagażu podręcznego,
  • assistance za granicą – przyda się w sytuacjach nagłych, jak kradzież dokumentów za granicą.

W ramach ubezpieczenia na wyjazd za granicę z UNIQA możesz uzyskać wysokie świadczenia. Szybko otrzymasz pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji, odszkodowanie za opóźniony lot czy za uszczerbek na zdrowiu doznany w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Ciekawostki dotyczące Holandii

Holandia jest znana z tulipanów, a wiesz, że Kanada otrzymuje od Królestwa Niderlandów od 1945 roku każdego roku 20 000 cebulek tych kwiatów? Wszystko w podzięce za to, że Kanada zaopiekowała się holenderską rodziną królewską w czasie II wojny światowej. Co ciekawe, tulipany nie pochodzą z Holandii, choć są jej symbolem. Pierwsza cebulka tulipana została sprowadzona z Turcji w XVI wieku.

Kraj ten jest współzałożycielem Unii Europejskiej, NATO czy strefy euro i grupy G10. Ma dwie stolice – w Amsterdamie i w Hadze. Niderlandy są jednym z 12 europejskich państw z rodziną królewską. 27 kwietnia w Holandii hucznie obchodzony jest dzień króla.

Mieszkańcy słyną z zamiłowania do jazdy na rowerze. Dla cyklistów znajduje się tutaj ponad 37 tys. km ścieżek rowerowych. Na 17 mln mieszkańców Holandii przypada około 22 mln rowerów.

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Europejskie Ubezpieczenie Zdrowotne – czy to wystarczy?

Czy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wystarczy w podróży po Europie? Niekoniecznie. EKUZ nie gwarantuje bowiem w pełni bezpłatnej podstawowej opieki w publicznych placówkach zdrowotnych, nie wspominając już o bardziej specjalistycznych świadczeniach czy transporcie medycznym do Polski. Dlatego, wyruszając w podróż po Europie, warto mieć także ubezpieczenie turystyczne.

Czytaj dalej

Eurowinieta, czyli opłata drogowa obowiązująca w Szwecji, Danii, Holandii i Luksemburgu - jak ją zamawiać?

O ile w Polsce obowiązuje system e-Toll przy płatnościach za poruszanie się płatnymi autostradami i drogami, o tyle w wielu krajach w Europie konieczne jest wykupienie winiet. Istnieje również Eurowinieta. Czym jest i jakie europejskie kraje obejmuje?

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę