UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Ubezpieczenie turystyczne do Egiptu – jak wybierać polisę i o czym pamiętać?

Wyjazd do Egiptu to atrakcyjny i cieszący się dużą popularnością sposób na spędzenie urlopu. Piramidy w Gizie, Dolina Królów i inne zabytki oraz piękna pogoda i bajeczne plaże niezmiennie od lat przyciągają tłumy turystów. W ramach przygotowań do wakacji w tym niezwykłym kraju nie wolno zapomnieć o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia.

Ubezpieczenie turystyczne do Egiptu – jak wybierać polisę i o czym pamiętać

Egipt – najważniejsze informacje

Egipt jest państwem leżącym w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Od północy ma dostęp do Morza Śródziemnego, a od wschodu do Morza Czerwonego. Przeważa tutaj klimat skrajnie suchy zwrotnikowy, a roczna suma opadów zwykle nie przekracza zaledwie kilkudziesięciu milimetrów. Jedną z najważniejszych i najbardziej dochodowych gałęzi egipskiej gospodarki stanowi turystyka. Polacy najchętniej decydują się na pobyt w takich kurortach jak Hurghada, Szarm el-Szejk i Marsa Alam.

Wakacje w Egipcie to doskonała okazja do podziwiana imponujących zabytków z czasów starożytnych, a także do nurkowania i oglądania raf koralowych oraz uprawiania sportów wodnych. Osoby wybierające się na wycieczkę często zastanawiają się, czy jest tam bezpieczne. W tej kwestii najlepiej śledzić komunikaty zamieszczane na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Resort radzi turystom, aby nie udawali się półwysep Synaj (z wyłączeniem kurortu Szarm el-Szejk), Pustynię Zachodnią, tereny zlokalizowane przy granicy z Libią i Sudanem oraz na południowo-wschodnie obszary położone przy granicy z Sudanem, czyli do tzw. trójkąta Halaib.

Trzeba koniecznie brać poprawkę na to, że w Egipcie obowiązuje stan wyjątkowy, co wynika z zagrożenia terroryzmem. Z tego właśnie względu zalecane są wyprawy grupowe. Ponadto ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności podczas wyjazdu ze względu m.in. na kradzieże.

Egipt – największe atrakcje turystyczne

Wizytówką kraju są piramidy w Gizie, Grobowce Cheopsa, Chefrena i Mycerinusa uznawane za jeden z cudów starożytnego świata. Strzeże ich majestatyczny Sfinks. Ten monolityczny posąg wykuty w litej skale ma 72 m długości i 20 m wysokości. Piramidy, a konkretnie schodkową piramidę Dżesera, podziwiać można również w Sakkarze położonej w odległości ok. 30 km na południe od centrum Kairu.

Podczas pobytu w Egipcie warto też odwiedzić Luksor, który powstał w miejscu starożytnych Teb. Głównym jego zabytkiem jest kompleks świątynny w Karnaku na czele ze Świątynią Amona. Ostateczny kształt uzyskała ona za panowania wybitnego władcy Ramzesa II. Luksor i Karnak połączone są ciągnącą się na 3 km Aleją Sfinksów.

Kolejnym obowiązkowym punktem na turystycznej mapie Egiptu jest Dolina Królów, będąca miejscem pochówku faraonów z okresu XVIII-XX dynastii. Do dziś prowadzone są tam prace archeologiczne. Do tej pory pozwoliły one ujawnić ponad 60 grobowców. Najsłynniejszy jest grobowiec Tutanchamona, którego odkrycie w 1922 r. przez Howarda Cartera i George’a Carnarvona to jedno z najważniejszych i zarazem najbardziej spektakularnych wydarzeń w historii światowej archeologii. Nieopodal Doliny Królów znajduje się Dolina Królowych.

Zdecydowanie godne uwagi w kraju faraonów są także:

 • świątynia grobowa Hatszepsut w Deir el-Bahari,
 • Asuan – główne miasto południowego Egiptu,
 • wyspy na Nilu - File i Elefantyna,
 • świątynie w Abu Simbel,
 • klasztor Św. Katarzyny położony w górach półwyspu Synaju,
 • meczet i uniwersytet Al Azhar.

Niezapomnianych wrażeń dostarcza też rejs po Nilu.

Kiedy wybrać się na wycieczkę do Egiptu?

Egipt to kraj, który najlepiej odwiedzać w kwietniu, maju, czerwcu i październiku, aczkolwiek dobrym rozwiązaniem są także marzec, lipiec, sierpień, wrzesień i listopad. Wiele zależy od tego, w jakim celu wybierasz się do Egiptu. Jeżeli nastawiasz się np. na zwiedzanie, świetną opcją jest wczesna wiosna lub wczesna jesień. Niezmiernie upalne lata z temperaturami nawet powyżej 40 st. C niekoniecznie sprzyjają podziwianiu zabytków, ale za to są idealne dla miłośników nurkowania. Najchłodniej w Egipcie jest w styczniu, kiedy termometry pokazują średnio 18-22 st. C. Najgorętszy z kolei jest sierpień ze średnią temperaturą 33,7 st. C.

Opieka medyczna w Egipcie

Egipt może się poszczycić opieką medyczną na bardzo przyzwoitym poziomie, co jest dobrą informacją dla każdego, kto planuje wakacje w tym kraju. Lekarze są obecni prawie we wszystkich hotelach, niemniej leczenie jest płatne. Honorowana jest gotówka – jej brak może poważnie utrudnić czy wręcz uniemożliwić dostęp do lekarza. Najgorzej pod tym względem jest w małych miejscowościach, gdzie w wielu miejscach możesz mieć problem z dostępem do opieki medycznej. Jedna wizyta lekarska wiąże się z wydatkiem rzędu 20-40 USD, natomiast koszty leczenia szpitalnego zaczynają się od 100 USD. To wystarczający powód, dla którego warto posiadać ubezpieczenie kosztów leczenia.

Podróż do Egiptu – ryzyko chorób i szczepienia

Turyści wyjeżdżający do Egiptu na egzotyczne wakacje są narażeni na takie choroby jak m.in.:

 • ameboza,
 • biegunka podróżnych potocznie zwana klątwą faraona,
 • dur brzuszny,
 • denga,
 • gorączka Zachodniego Nilu,
 • tężec,
 • wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu A, B i C,
 • wścieklizna,
 • salmoneloza.

Przed wyjazdem zalecane są szczepienia przeciwko:

 • WZW A i B,
 • grypie,
 • odrze / śwince/ różyczce tzw. MMR,
 • menigokokom,
 • ospie wietrznej,
 • pneumokokom,
 • tężcowi/błonicy/krztuścowi,
 • poliomyelitis,
 • durowi brzusznemu,
 • wściekliźnie.

Sprawę szczepień należy skonsultować z lekarzem medycyny podróży na 4-6 tygodni przed terminem wyjazdu. W Egipcie niezmiernie istotne jest przestrzeganie zasad higieny – picie jedynie przegotowanej lub butelkowanej wody, częste mycie rąk etc.

Karta EKUZ na urlop w Egipcie

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli popularne europejskie ubezpieczenie turystyczne, jest dokumentem, który uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii na takich samych zasadach, jak ich mieszkańcy. Może Ci się przydać, jeśli planujesz np. podróże samochodem po Europie – wtedy warto ją mieć, zwłaszcza że za jej wyrobienie nic nie zapłacisz. Jednakże w Egipcie karta EKUZ nie działa. Jadąc do Egiptu, warto wykupić prywatną polisę turystyczną.

Czy ubezpieczenie z biura podróży wystarczy na wyjazd do Egiptu?

W ofercie swojego biura podróży z pewnością znajdziesz ubezpieczenie wyjazdu za granicę. Zawiera się ono w podstawowej cenie wycieczki, ale nie zapewni Ci należytej ochrony – i to z paru powodów. Przede wszystkim zakres ochrony jest w tym przypadku mocno ograniczony – przeważnie do NNW, kosztów leczenia oraz ubezpieczenia bagażu. Suma ubezpieczenia jest przy tym bardzo niska, co w praktyce oznacza, że odszkodowanie wypłacone przez towarzystwo nie pokryje poniesionych kosztów. Co więcej, nie masz również możliwości wybrania ubezpieczyciela, gdyż biura podróży mają podpisane umowy z konkretnymi firmami. Takie ubezpieczenie podróżne nie uwzględnia wielu zdarzeń takich jak np. odwołanie lotu czy kradzież dokumentów. Za opóźniony czy odwołany lot odszkodowanie z takich polis zazwyczaj nie przysługuje, podobnie jak i za szereg innych szkód – ich koszty pokryjesz z własnej kieszeni. Żeby polisa je pokrywała, musisz wybrać taką, która ma szerszy zakres.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Egiptu?

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie wykupić ubezpieczenie na wyjazd za granicę, kup nasz dodatkowe ubezpieczenie na wakacje Supertravel. 

Zakres ochrony możesz rozszerzyć o ubezpieczenie opóźnienia lotu, odwołania lotu czy assistance pomocne np. przy kradzieży lub zgubieniu dokumentów. Towarzystwo wypłaci m.in. odszkodowanie za opóźniony lot oraz zapewni kompleksowe ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd za granicę. Kup ubezpieczenie online, zaoszczędzając w ten sposób cenny czas. Z pomocą kalkulatora policzysz, ile będzie kosztować ubezpieczenie do Egiptu.

O czym pamiętać, planując podróż do Egiptu?

Przed wyjazdem do Egiptu nie zapomnij o tym:

Przy wyjeździe do Egiptu nie wystarczy dowód osobisty. Trzeba posiadać paszport, który w dniu wjazdu do tego kraju powinien być ważny jeszcze przez minimum 6 miesięcy. Obowiązkowa jest też wiza do Egiptu wydawana przez placówkę dyplomatyczną Egiptu lub na lotnisku po przylocie. Można o nią zawnioskować online.
 

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Czy potrzebne jest ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji? Czy EKUZ wystarczy na wyjazd do Chorwacji?

Polacy od lat znajdują się w czołówce narodowości przyjeżdżających na wakacje do Chorwacji. Perła Adriatyku przyciąga gości znakomitym klimatem, wieloma atrakcjami turystycznymi i miejscami, które warto zobaczyć – na kontynencie i chorwackich wyspach. Polski Instytut Ekonomiczny podaje, że w 2023 roku 60 proc. Polaków zamierzało wyjechać na wakacje, a wśród zagranicznych kierunków królowała Chorwacja, przed Grecją, Hiszpanią i Włochami. Sprawdź, czy na wakacje w tym kraju potrzebujesz prywatnego…

Czytaj dalej

Albania – ile kosztuje i jakie wybrać ubezpieczenie turystyczne do Albanii? Czy EKUZ wystarczy?

Śródziemnomorski klimat, krajobrazy niczym w Grecji czy w Chorwacji, a ceny znacznie niższe – wakacje w Albanii pod wieloma względami mogą spełniać wymagania polskich turystów. Kraj ten pozostaje jeszcze niedocenianym kierunkiem turystycznym, ale z roku na rok zaczyna się to zmieniać.

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę