UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Wiza do Egiptu – jak ją uzyskać? Gdzie złożyć wniosek wizowy? Ile kosztuje? Co warto wiedzieć?

Egipt zalicza się do najbardziej popularnych kierunków urlopowych dla Europejczyków. Ma wiele atutów – wielowiekowe zabytki, cudowne kurorty, ciepłe morze i rafy koralowe, które stanowią gratkę dla miłośników nurkowania. W 2010 roku Egipt gościł rekordowe 14,7 mln turystów, a tylko w kwietniu 2023 roku do Kraju Faraonów przyjechało 1,35 mln turystów. Jeśli i Ty planujesz jechać do tego kraju, by wygrzewać się w słońcu, oglądać podwodną faunę i florę lub odwiedzić Gizę, by podziwiać piramidy, dowiedz się, jakie są zasady wjazdu. Czy potrzebujesz wizy?

Wiza do Egiptu

Zasady wjazdu do Egiptu

Zamiast zastanawiać się po raz kolejny, gdzie na wakacje samochodem – do Chorwacji, Włoch, a może na Węgry, nad Balaton, możesz zdecydować się na podróż lotniczą i wypoczynek w raju turystycznym, za jaki uznawany jest Egipt. Wypoczynek w Kraju Faraonów zorganizujesz z jednym z popularnych biur podróży. Oczywiście możesz też jechać na własną rękę, ale samodzielna organizacja wyjazdu zajmie znacznie więcej czasu, a wcale nie jest powiedziane, że będzie dużo tańsza.

Musisz mieć świadomość, że granicę Egiptu – czy to przy podróży samochodem, czy też przy wycieczce lotniczej, możesz przekroczyć jedynie na podstawie paszportu. Może być to paszport biometryczny lub tymczasowy. Natomiast aktualnie nie ma możliwości, by wjechać do Egiptu na dowód osobisty.

Uwaga! Władze Egiptu mogą odmówić Ci prawa wjazdu, jeśli paszport będzie uszkodzony lub nie będzie zawierał wszystkich stron. Paszport musi mieć też odpowiednią, wymaganą minimalną ważność – co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty powrotu z Egiptu. Podczas odprawy przed lotem służba celna z pewnością zwróci uwagę na aktualność dokumentu.

Bardzo ważną kwestią związaną z wyjazdem do Egiptu jest to, że należy wyrobić wizę zarówno do paszportów biometrycznych, jak i tymczasowych.

Wizy do Egiptu – jakie są rodzaje wiz?

Wiesz już, że Twoim dodatkowym kosztem wyjazdu będzie wykupienie wizy. W Egipcie obowiązuje kilka ich rodzajów:

  • Wiza jednokrotnego wjazdu – kosztuje 25 dolarów i jest ważna przez 30 dni. Uprawnia ona do poruszania się po całym terytorium Egiptu.
  • Wiza wielokrotnego wjazdu – kosztuje 60 dolarów, jest ważna przez 6 miesięcy i uprawnia do poruszania się po całym terytorium Egiptu nie dłużej niż 30 dni w ciągu jednego pobytu.
  • Wiza Sinai Only – szczególny typ wizy egipskiej, która dotyczy podróży do kurortów położonych na Półwyspie Synaj, w tym do słynnego Sharm El-Sheikh czy do Taby. Jest ona bezpłatna i otrzymuje się ją w postaci stempla paszportowego. Obowiązuje przez 14 dni.

Wdrażana jest też 5-letnia wiza wielokrotnego wjazdu do Egiptu, przeznaczona dla osób, które często tu przyjeżdżają.

Gdzie złożyć wniosek o wizę do Egiptu?

Wniosek o uzyskanie wizy do Egiptu możesz złożyć na stronie www.visa2egypt.gov.eg. To platforma rządowa, która pozwala na złożenie wniosku o wizę elektroniczną. Powinieneś skorzystać z tej możliwości i wypełnić formularz internetowy na co najmniej 7 dni przed datą planowanego wyjazdu. Jeśli wybierzesz ten sposób ubiegania się o wizę do Egiptu, to nie będziesz mógł odwołać się od:

  • braku decyzji,
  • zbyt późnej decyzji,
  • odmowy wydania wizy.

Jeżeli urząd odmówi Ci wydania wizy, to opłata wniesiona za rozpatrzenie wniosku nie zostanie zwrócona.

Możesz również uzyskać wizę jednokrotnego wjazdu już na lotnisku w Egipcie – w tym celu wypełniasz formularz przylotu w języku angielskim na miejscu.

Natomiast o wizę wielokrotnego wjazdu możesz wnioskować jedynie online, rejestrując się i wypełniając formularz elektroniczny na stronie www.visa2egypt.gov.eg. Powinieneś za pośrednictwem tej platformy złożyć wniosek o wizę elektroniczną na co najmniej 7 dni przed datą planowanego wyjazdu.

Wyjazd na Synaj – dlaczego wyrobienie wizy nie jest wówczas wymagane?

Wspomniana już wiza Sinai Only jest bezpłatna i ma postać stempla wbijanego w paszport turysty. Nie jest tak, że nie musisz mieć żadnej, jeśli wyjeżdżasz na półwysep Synaj. Wiza ta uprawnia do podróżowania po wschodnim wybrzeżu półwyspu Synaj, a więc od granicy Ras Mohammed do Taby włącznie oraz do Klasztoru Świętej Katarzyny na południu. Jeśli masz ją w swoim paszporcie, to nie jest to równoznaczne z tym, że możesz swobodnie poruszać się po całym Egipcie czy nawet po pozostałych, niewymienionych częściach półwyspu Synaj. Nie możesz też na jej podstawie wybrać się na wycieczki fakultatywne np. do Kairu i Gizy czy do Luksoru.

Bezpieczeństwo turysty w Egipcie – o czym trzeba pamiętać?

Niezależnie od tego, czy na wakacje do Egiptu jedziesz z biurem podróży, czy na własną rękę, pamiętaj o bezpieczeństwie. Niestety aktualnie według komunikatów Ministerstwa Spraw Zagranicznych odradzane są wszelkie podróże do gubernatorstwa Synaju Północnego i na obszary znajdujące się przy granicy z Libią i Sudanem, w tym do tzw. trójkąta Halaib. MSZ odradza też wszelkie podróże, które nie są konieczne do Doliny Nilu pomiędzy Asuanem i granicą z Sudanem, z wyjątkiem Abu Simbel.

W Egipcie istnieje podwyższone ryzyko terroryzmu, choć jednocześnie podkreśla się, że w regionach turystycznych jest bezpiecznie. Tam jednak czekają na Ciebie inne zagrożenia, jakie musisz mieć na uwadze. W Egipcie czeka na Ciebie nie tylko znakomity hotel czy piękna pogoda, ale i inna flora bakteryjna, która skutkuje często tzw. klątwą faraona, czyli problemami gastrycznymi.

Dowiedz się, jak się spakować do samolotu, by zabrać ze sobą potrzebne leki, jakie zmniejszą ryzyko tego, że urlop spędzisz w hotelowym pokoju lub po prostu w łazience z bólami brzucha i nudnościami czy biegunką.

Dobrym pomysłem będzie zapewnienie sobie i bliskim, z którymi podróżujesz do Egiptu, ubezpieczenia turystycznego. Co prawda podstawową polisę podróżną zapewnia biuro podróży, jeśli to z nim wyjeżdżasz. Jednak w takim przypadku raczej nie masz co liczyć na to, że dostaniesz np. odszkodowanie za opóźniony bagaż czy odwołany lot. Natomiast w naszym ubezpieczeniu turystycznym w UNIQA możesz zapewnić sobie taki zakres ochrony, a nawet ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu turystycznego. Uzyskasz ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW, OC w życiu prywatnym czy assistance.

Najczęściej zadawane pytania o wizę na pobyt w Egipcie

Ile kosztuje wiza turystyczna do Egiptu na lotnisku?

Wiza jednokrotnego wjazdu do Egiptu kosztuje 25 USD i zachowuje ważność przez okres 30 dni. Wiza wielokrotnego wjazdu na 6 miesięcy kosztuje 60 USD. Warto ją wykupić, jeśli zamierzasz wielokrotnie jeździć do Egiptu w ciągu pół roku.

Czy wiza w Egipcie jest obowiązkowa?

Tak, jest obowiązkowa w każdym przypadku. Niezależnie od tego, do którego kurortu w Egipcie się wybierasz. Nawet na półwyspie Synaj jest konieczna wiza, choć w takim przypadku możesz mieć darmową - Sinai Only.

Ile kosztuje wiza do Egiptu w 2024 roku przy jej przedłużaniu?

Jako obywatel UE Polak może przedłużyć wizę turystyczną na pobyt w Egipcie. Wobec obywateli Unii Europejskiej praktykuje się przy tym 14-dniowy okres karencji. To czas, kiedy możesz opuścić terytorium Egiptu bez dodatkowych opłat albo po prostu udać się osobiście do odpowiedniego Urzędu Paszportowo-Migracyjnego, by przedłużyć wizę. Jeśli nadal ma to być wiza turystyczna, musisz złożyć odpowiedni wniosek o pobyt na kolejne 6 miesięcy, ale urząd może zadecydować, że prawo do pozostania zostanie Ci przyznane na krótszy czas. Opłaty administracyjne wahają się w przedziale 1600 do 1900 funtów egipskich. Po złożeniu wniosku w urzędzie otrzymuje się w paszporcie stempel z numerem sprawy, na podstawie którego masz prawo opuścić Egipt. Jest on interpretowany w ten sposób, że oczekujesz na decyzję o przedłużeniu pobytu. Ambasada w Egipcie czy konsulat będą odpowiednie do tego, by sprawdzić, jak przedłużyć wizę.

 Czy TUI załatwia wizę?

Tak, biuro podróży TUI informuje na swoich stronach internetowych, że wizę możesz kupić na lotnisku w Egipcie u przedstawiciela TUI w cenie 28 dolarów lub w okienku bankowym dostępnym całodobowo w cenie 25 dolarów. Płatność możliwa jest przy tym jedynie gotówką.

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Wiza do Kanady – jak ją uzyskać? Ile kosztuje? Czym jest eTA?

Kanada jest jednym z największych krajów na świecie. Ma zróżnicowaną rzeźbę terenu i wiele miejsc wartych zobaczenia. To nie tylko duże miasta, jak Ottawa, Toronto czy Quebec, ale też wysokie góry, rzeki i jeziora czy przede wszystkim wodospad Niagara, położony na granicy Kanady i USA. Wyjazd do Kanady można przeznaczyć na poznawanie tego cudownego kraju, ale najpierw trzeba wiedzieć, jakie są zasady wjazdu dla obywateli Polski. Czy wiza do Kanady jest wymagana?

Czytaj dalej

Wakacje bez paszportu – gdzie lecieć bez paszportu? Sprawdź to!

Podróżując za granicę, głównie poza strefę Schengen, podstawowym dokumentem podróży jest paszport. Jeśli go nie masz i z różnych powodów nie zdążysz wyrobić go do terminu planowanego urlopu, dowiedz się, gdzie możesz wyjechać na wakacje bez paszportu.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do wyjazdu do USA? Czy potrzebna jest wiza? Co zmieniło się po przystąpieniu Polski do programu ruchu bezwizowego?

Przy wyjazdach zagranicznych konieczne jest posiadanie przez podróżnych dokumentów tożsamości pozwalających na przekroczenie granicy. W przypadku wyjazdów do Stanów Zjednoczonych konieczne jest posiadanie paszportu. Do niedawna jeszcze wymagane było, by każdy Polak wyjeżdżający do USA miał ważną wizę. Czy nadal obowiązują? Sprawdź, jakich formalności powinieneś dopełnić, by móc legalnie wjechać na terytorium tego kraju.

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę