UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Gdzie i jak wyrobić kartę EKUZ we Wrocławiu? Sprawdź, gdzie jest Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia?

Planując wyjazd zagraniczny do jednego z europejskich krajów, warto zadbać o bezpieczeństwo własne i najbliższych. W krajach Unii Europejskiej można korzystać z usług medycznych w publicznych placówkach zdrowia na podstawie karty EKUZ. Czym ona jest i gdzie można wyrobić EKUZ we Wrocławiu?

Gdzie i jak wyrobić kartę EKUZ we Wrocławiu

Podstawowe ubezpieczenie turystyczne z tytułu karty EKUZ

Z tytułu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli Karty EKUZ możesz korzystać z podstawowej opieki medycznej podczas pobytu za granicą. To bezpłatny dokument, wydawany przez Narodowy Fundusz Zdrowia dla osób ubezpieczonych zdrowotnie w Polsce. Pozwala on na korzystanie podczas pobytu za granicą z placówek publicznej służby zdrowia dokładnie na tej samej zasadzie, jak obywatele danego kraju. Jeśli więc np. wizyty u stomatologa dla mieszkańca Niemiec są płatne, to polski turysta na podstawie karty EKUZ nie skorzysta z bezpłatnej opieki stomatologicznej – również będzie musiał za nią zapłacić.

Ubezpieczenie turystyczne i Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

EKUZ daje podstawowy zakres opieki zdrowotnej posiadaczowi tego dokumentu. Nie można jednak powiedzieć, że w pełni zastępuje prywatne ubezpieczenie turystyczne. Ma o wiele węższy zakres ochrony.

Solidne ubezpieczenie podróżne, np. w UNIQA obejmuje nie tylko koszty leczenia za granicą, ale też transportu do Polski, leki i wizyty ambulatoryjne.

Warto wiedzieć, do jakich świadczeń masz prawo przy wykupieniu wyłącznie ubezpieczenia KL. Co to oznacza? To pokrycie kosztów leczenia, np. przy konieczności podjęcia interwencji medycznej, jeśli zdarzy się nieszczęśliwy wypadek albo ulegniesz nagłemu zachorowaniu.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd za granicę może obejmować zakresem ochrony ryzyko odwołania lub opóźnienia lotu, ubezpieczenie bagażu, NNW czy OC w życiu prywatnym. Oznacza to, że daje ono szeroki zakres ochrony, która może okazać się nieocenioną pomocą podczas wyjazdu. Do tego zapewniamy całodobowe wsparcie Centrum Alarmowego.

Karta EKUZ oczywiście jest przydatna podczas wyjazdów za granicę, ale jedynie do krajów Unii Europejskiej i EFTA. W razie wypadku czy nagłego zachorowania możesz na jej podstawie otrzymać pomoc medyczną i nie zapłacić za nią nic lub też partycypować w kosztach, na zasadach właściwych dla ubezpieczonych obywateli danego kraju. Dowiedz się, jak wyrobić tę kartę we Wrocławiu.

Gdzie wyrobić kartę EKUZ we Wrocławiu?

Planując wyjazd za granicę, zadbaj w pierwszej kolejności o dokumenty. Sprawdź, czy wystarczy dowód osobisty, czy musisz mieć paszport, by jechać do danego kraju. W przypadku gdy wybierasz się z całą rodziną, także i dziećmi, muszą one mieć swoje dokumenty podróży. Jeśli są nieważne lub ich nie masz, sprawdź koniecznie, ile się czeka na dowód dziecka i jak go wyrobić, albo po jakim czasie możesz aktualnie uzyskać paszport.

Pomyśl o bezpieczeństwie podczas podróży i pobytu na wakacjach. Odpowiednia ochrona powinna być dla każdego turysty absolutną podstawą. Na Twojej liście rzeczy do załatwienia przed wyjazdem może znaleźć się wyrobienie karty EKUZ we Wrocławiu. Gdzie to zrobić?

Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz wyrobić, jeśli jesteś osobą ubezpieczoną w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ). Karta EKUZ jest Twoim potwierdzeniem, że masz prawo do skorzystania z podstawowych świadczeń medycznych w krajach Unii Europejskiej i EFTA – Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.

Aby wnioskować o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, udaj się do Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Złóż wniosek, a zostanie wydana Ci karta.

Możesz również złożyć wniosek o wyrobienie karty EKUZ przez internet, za pośrednictwem Profilu urzędu w ePUAP czy przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Wyrobienie EKUZ jest bezpłatne.

Gdzie znajdują się wnioski do pobrania o wydanie karty EKUZ?

Wniosek o kartę EKUZ otrzymasz w oddziale NFZ, ale też możesz pobrać go wraz ze wzorem wypełnionego wniosku ze strony www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/jak-wyrobic-karte-ekuz/uzyskaj-ekuz-osobiscie-w-dowolnym-oddziale-lub-delegaturze-nfz-/.

FAQ

Gdzie karta EKUZ Wrocław?

Kartę EKUZ we Wrocławiu otrzymasz w Dolnośląskim Oddziale Wojewódzkiego NFZ przy ulicy gen. Romualda Traugutta 55a, 50-426 Wrocław. Możesz przyjść do oddziału osobiście lub wysłać wniosek pocztą na wskazany adres.

Jak długo czeka się na EKUZ Wrocław?

Przy osobistym składaniu wniosku o EKUZ w oddziale NFZ-tu możesz otrzymać kartę podczas jednej wizyty. Przy wysyłce wniosku pocztą lub składaniu go w trybie online, musisz poczekać kilka dni – zwykle od 5 do 10 dni roboczych.

Co jest potrzebne do wyrobienia karty EKUZ?

W celu wyrobienia karty EKUZ musisz być zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego lub mieć prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, zgodnie z przepisami krajowymi.

Jeśli chcesz mieć karty EKUZ dla swoich niepełnoletnich dzieci, musisz się o nie postarać sam. W imieniu dzieci kartę tę wyrabiają rodzice lub opiekunowie prawni. Użycie karty małoletniego za granicą wymaga okazania dokumentu tożsamości rodzica czy opiekuna.

Wraz z wnioskiem o kartę EKUZ czasami powinieneś też złożyć dokumenty potwierdzające Twoje prawo do ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. Może to być kopia aktualnej legitymacji ucznia/studenta lub inne zaświadczenie o kontynuowaniu nauki – w przypadku uczniów, studentów, osób ubezpieczonych jako członek rodziny. Jeśli wniosek o EKUZ składa za Ciebie ktoś inny, musi on mieć pisemne upoważnienie do tego celu.

Prawo do ubezpieczenia pracownik NFZ sprawdzi w systemie.

Gdzie wyrobić EKUZ od ręki?

Możesz wyrobić EKUZ od ręki w oddziale NFZ we Wrocławiu, przygotowując wniosek i komplet wymaganych dokumentów.

Czy wiesz, jak długo ważna jest karta EKUZ?

Karta EKUZ nie jest ważna bezterminowo. W zależności od tego, dla kogo jest wyrabiana, będzie miała inny termin ważności:

  • 2 miesiące – dla bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy,
  • 6 miesięcy – dla kobiet posiadających polskie obywatelstwo i miejsce zamieszkania na terytorium RP w okresie ciąży i porodu,
  • 18 miesięcy – dla osób zgłoszonych do ubezpieczenia jako członek rodziny, albo dla studentów, uczniów zgłoszonych do ubezpieczenia przez uczelnię oraz dla osób pobierających rentę,
  • 3 lata – dla osób zatrudnionych albo prowadzących działalność gospodarczą,
  • do ukończenia 18 roku życia – w przypadku dzieci i młodzieży,
  • 20 lat – dla emerytów.
Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Gdzie i jak wyrobić kartę EKUZ w Lublinie?

Bezpieczeństwo powinno być priorytetem w każdej sytuacji życiowej – niezależnie czy znajdujesz się w domu, czy poza nim. Jednak w momencie, gdy planujesz wakacje, więcej uwagi możesz poświęcać rezerwacjom biletów lotniczych, wytyczaniu drogi przy podróżach samochodowych, zakupu noclegów czy wejściówek na atrakcje. Niestety, ale nawet w czasie beztroskich wakacji możesz zachorować lub doznać uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Dlatego w czasie podróży zagranicznej warto mieć…

Czytaj dalej

Gdzie i jak wyrobić kartę EKUZ w Bydgoszczy?

W ramach planowania wyjazdu zagranicznego trzeba pamiętać o bezpieczeństwie swoim i najbliższych. O ile wybierasz się na wakacje, do rodziny czy na wyjazd związany z Twoją pracą, a celem podróży jest jeden z krajów UE lub EFTA, podstawowy zakres ochrony zapewni Ci karta EKUZ. Sprawdź, czym ona jest i gdzie ją wyrobić w Bydgoszczy?

 

Czytaj dalej

Czy potrzebne jest ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji? Czy EKUZ wystarczy na wyjazd do Chorwacji?

Polacy od lat znajdują się w czołówce narodowości przyjeżdżających na wakacje do Chorwacji. Perła Adriatyku przyciąga gości znakomitym klimatem, wieloma atrakcjami turystycznymi i miejscami, które warto zobaczyć – na kontynencie i chorwackich wyspach. Polski Instytut Ekonomiczny podaje, że w 2023 roku 60 proc. Polaków zamierzało wyjechać na wakacje, a wśród zagranicznych kierunków królowała Chorwacja, przed Grecją, Hiszpanią i Włochami. Sprawdź, czy na wakacje w tym kraju potrzebujesz prywatnego…

Czytaj dalej

Albania – ile kosztuje i jakie wybrać ubezpieczenie turystyczne do Albanii? Czy EKUZ wystarczy?

Śródziemnomorski klimat, krajobrazy niczym w Grecji czy w Chorwacji, a ceny znacznie niższe – wakacje w Albanii pod wieloma względami mogą spełniać wymagania polskich turystów. Kraj ten pozostaje jeszcze niedocenianym kierunkiem turystycznym, ale z roku na rok zaczyna się to zmieniać.

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę