UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Podróże kamperem – jak przygotować się do pierwszej podróży kamperem? Co warto wziąć?

Jednym z etapów organizowania wyjazdów turystycznych, czy to w Polsce, czy za granicę, jest znalezienie odpowiedniego miejsca noclegowego. Hotel, hostel, motel, a może apartamenty prywatne i bungalowy? Wybór jest szeroki, ale przecież można podróżować z własnym noclegiem, na co pozwala caravaning. Jak zorganizować wyjazd kamperem? Co ze sobą zabrać?

Podróż kamperem

Podróżowanie kamperem – czy to popularna forma turystyki w Polsce?

Wzrost cen zorganizowanych wyjazdów turystycznych w 2024 roku jest już faktem. Instytut Badań Rynku Turystycznego w lutym 2024 roku opublikował raport, w którym wykazał, że urlopy będą nas kosztować więcej. W raporcie Traveldata[1] podał, że na przestrzeni tylko jednego tygodnia średnia cena wycieczki z wylotem między 5 a 11 sierpnia 2024 roku wzrosła o 68 zł. Rok do roku najbardziej zdrożały wyjazdy na Wyspy Kanaryjskie – o ponad 200 zł.

W obliczu trendu wzrostowego cen wycieczek i wakacji za granicą oraz w Polsce warto zastanowić się nad tym, gdzie na wakacje samochodem – kamperem czy też autem z własną przyczepą. Czy w Polsce taki tryb podróżowania cieszy się popularnością?

Jak najbardziej. Kampery w Polsce w czasie pandemii i tuż po niej zaczęły zyskiwać zwolenników, a wszystko to przez pandemiczne obostrzenia. Wzrosła sprzedaż używanych pojazdów, ale też liczba nowych, zarejestrowanych. Dane Instytutu Samar[2] wskazywały w 2021 roku, że w Polsce zarejestrowano niemal 4000 kamperów, o 1379 więcej niż w 2020 roku. Wzrost wyniósł 53,3 proc. W 2022 roku nastąpił nieoczekiwany spadek liczby nowo zarejestrowanych kamperów - osiągnięto wynik 1746[3]. W 2023 roku trend spadkowy był kontynuowany, a badania pokazały sprzedaż nieco ponad 1400 nowych pojazdów. Jednak rynek uzupełniają używane kampery.

Polacy przekonali się, że takie podróżowanie daje wiele wolności. Dzięki własnemu domowi na kółkach można poczuć się niezależnym i spędzać czas tak, jak się chce. Nie jest się „uwiązanym” w jednym miejscu, z uwagi na wynajęte noclegi.

Caravaning jest sposobem na podróżowanie, który w szczególności upodobali sobie nasi zachodni sąsiedzi. Zrzeszenie Przemysłu Caravaningowego (CIVD) zleciło renomowanemu Instytutowi Badań Opinii Publicznej (IfD Allensbach) wykonanie badań dotyczących caravaningu w Niemczech. Wykazały one, że licząc od pandemii COVID-19, aż 13,8 mln niemieckich obywateli jest zwolennikami podróżowania samochodem z przyczepą lub kamperem.

Gdzie jechać kamperem po Europie? Chorwacja, Hiszpania, a może Włochy?

Jeśli chcesz zobaczyć piękne miejsca w Europie, zaplanuj wyjazd kamperem. Najpierw musisz wiedzieć, dokąd pojedziesz. Bardzo popularne są wyjazdy do Włoch czy Chorwacji. Nieco bar

Prócz tego kamperem podróżować można np. po zielonej Słowenii. To niewielki kraj, gdzie znajdują się majestatyczne, wysokie góry, a także rzeki, jeziora, malownicze kaniony i zapewniony jest dostęp do morza. Własnym domem na kółkach można wybrać się do Danii i zaplanować wizytę w Kopenhadze czy w Billund – w Legolandzie.

Jak przygotować się do podróży kamperem?

Przy planowaniu wyjazdu ustal trasę tak, by móc bez problemu ustawić w danym miejscu postojowym kamper i przespać się w nim, ale i zatankować auto. Nie musisz się za to martwić o media: prąd, wodę czy ogrzewanie. Kamper ma zwykle dwa akumulatory – jeden rozruchowy, a drugi dostarcza prąd do urządzeń w kabinie. Dostęp do wody jest zapewniony ze zbiornika, dlatego w ramach przygotowań trzeba pamiętać o jego napełnieniu. Sprawdź, czy działa lodówka.

Powinieneś przejrzeć wyposażenie kampera – w jakim stanie są miejsca do spania, czy jest pościel, poduszki, a także kuchnia. Wszystko, czego brakuje, uzupełnij przed wyjazdem.

Warto też poddać swój pojazd przed wycieczką badaniu ogólnego stanu technicznego, np. na stacji kontroli pojazdów.

Co zabrać ze sobą w podróż na kemping?

Jeśli wybierasz się w swoją pierwszą podróż kamperem na kemping, nie zapomnij żywności i podstawowych artykułów higienicznych. Weź przyjmowane przez siebie i współtowarzyszy podróży leki, a także apteczkę ze standardowymi farmaceutykami czy środkami opatrunkowymi. Możesz zabrać także leżaki, grill gazowy z butlą albo grill i węgiel – jak wolisz. Przyda się zapas baterii, latarki, a także zestaw przedłużaczy i przejściówek.

Podróż kamperem – czy można nocować na parkingu, czy tylko na kempingu?

Zasadniczo w kamperze możesz spać tylko podczas postoju, chyba że jako pasażer w fotelu, z zapiętymi pasami. Jednak co z tym parkowaniem? Wszystko zależy od przepisów w danym kraju. Na przykład w Polsce prawo nie zabrania nocowania w kamperze na parkingu, o ile w danym miejscu parkowanie w ogóle jest dozwolone. Parkowanie na dziko, na przykład w lesie czy w rezerwatach przyrody, jest zabronione i może narazić Cię na mandat. W innych krajach mogą obowiązywać inne warunki w tym zakresie. W Polsce kamper o masie do 3,5 tony będzie traktowany jak zwykły samochód osobowy. Dlatego możesz go zaparkować wszędzie tam, gdzie można zostawić takie auto, np. przy autostradzie, na wyznaczonych parkingach w ramach jej infrastruktury.

Kupić czy wynająć kampera?

Zakup kampera może być poważnym wydatkiem, a jeśli nie zamierzasz podróżować nim co najmniej kilka razy do roku i nie masz wolnych co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych na zakup używanego pojazdu, być może lepszym rozwiązaniem będzie jego wynajęcie. Można to zrobić w lokalnych firmach zajmujących się wynajmem kamperów i przyczep kempingowych. Wypożyczalnia podpisze z Tobą umowę.

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Europejskie Ubezpieczenie Zdrowotne – czy to wystarczy?

Czy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wystarczy w podróży po Europie? Niekoniecznie. EKUZ nie gwarantuje bowiem w pełni bezpłatnej podstawowej opieki w publicznych placówkach zdrowotnych, nie wspominając już o bardziej specjalistycznych świadczeniach czy transporcie medycznym do Polski. Dlatego, wyruszając w podróż po Europie, warto mieć także ubezpieczenie turystyczne.

Czytaj dalej

Planujesz podróż samochodem po Europie? Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym na wakacje autem!

Wyjazd na urlop własnym samochodem zapewnia niezależność i daje możliwość szybkiego przemieszczania się. Jeśli lubisz podróżować autem, być może dobrym pomysłem dla Ciebie będzie road trip po Starym Kontynencie, czyli po prostu wycieczka po Europie samochodem. Zanim jednak rozpoczniesz taką wyprawę, dowiedz się o czym pamiętać i co zabrać w podróż.

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę