UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Jak przygotować się do wyjazdu do USA? Czy potrzebna jest wiza? Co zmieniło się po przystąpieniu Polski do programu ruchu bezwizowego?

Przy wyjazdach zagranicznych konieczne jest posiadanie przez podróżnych dokumentów tożsamości pozwalających na przekroczenie granicy. W przypadku wyjazdów do Stanów Zjednoczonych konieczne jest posiadanie paszportu. Do niedawna jeszcze wymagane było, by każdy Polak wyjeżdżający do USA miał ważną wizę. Czy nadal obowiązują? Sprawdź, jakich formalności powinieneś dopełnić, by móc legalnie wjechać na terytorium tego kraju.

Jak przygotować się do wyjazdu do USA

Formalności związane z wyjazdem do Stanów Zjednoczonych

Podstawą do przekroczenia granicy USA jest posiadanie ważnego paszportu biometrycznego. Nie wystarczy, że będziesz mieć ze sobą paszport tymczasowy czy polski dowód osobisty. Do USA wówczas nie wjedziesz. Wszystko dlatego, że paszport tymczasowy nie pozwoli Ci na uzyskanie wizy lub ESTA.

Co z wizą? Turyści wybierający się do USA w celach np. biznesowych czy turystycznych często zastanawiają się, czy konieczne jest wyrobienie wizy amerykańskiej. Nie jest już wymagana, jeśli planowany pobyt na terytorium Stanów Zjednoczonych nie przekracza 90 dni.

Bardzo ważna jest natomiast ESTA – Elektroniczny System Autoryzacji Podróży, z języka angielskiego Electronic System for Travel Authorization. Jedynie posiadacze wiz turystycznych czy biznesowych nie muszą rejestrować ESTA.

USA bez wizy - podróżowanie po USA w ramach ruchu bezwizowego

Z dniem 30 września 2019 roku Polska i USA ostatecznie dopełniły warunków wszystkich podpisanych uprzednio umów dwustronnych, które dotyczyły bezpieczeństwa. Ponadto odsetek odmów wizowych kategorii B1/B2 spadł do wymaganego poziomu. Dzięki temu Polska mogła zostać zakwalifikowana do nominacji do amerykańskiego Programu Ruchu Bezwizowego – Visa Waiver Program, w skrócie VWP.

Przekłada się to dla osób podróżujących z Polski do USA na to, że nie są już wymagane wizy przy podróżach w celach biznesowych czy turystycznych. Ruch bezwizowy z USA obowiązuje od 11 listopada 2019 roku. Jednak brak wizy nie oznacza, że wystarczy paszport, by móc skutecznie przekroczyć amerykańską granicę. Konieczne jest uzyskanie zezwolenia wjazdu za pośrednictwem ESTA. Podróżni powinni postarać się o to na co najmniej 72 godziny przed wyjazdem. Dodatkowo osoby podróżujące bez wiz muszą mieć paszport z chipem do odczytu komputerowego oraz uzyskać zezwolenie wjazdu w systemie ESTA. Trzeba za to zapłacić – od 14 do 21 dolarów. Upoważniać będzie on do wielokrotnego podróżowania do Stanów Zjednoczonych przez okres kolejnych dwóch lat – jednorazowo nie dłużej niż 90 dni. Przedłużenie pobytu nie jest możliwe.

Ruch bezwizowy z USA dostępny będzie dla podróżnych, którzy przybywają do USA lotami komercyjnymi lub statkami. Specjalne zasady dotyczą wjazdu do USA przez granicę lądową, samochodem lub pieszo.

Przy dłuższych pobytach wizy nadal są wymagane, a opłata w ich przypadku wynosi 160 USD. Podróżujący mogą wtedy przebywać na terenie USA przez 6 miesięcy, choć długość pobytu zawsze zależna jest od decyzji podejmowanej przez oficera imigracyjnego na granicy USA.

Wyjazd do USA - najczęściej zadawane pytania. Jak zarejestrować się w ESTA?

Podróżni wybierający się do USA powinni skorzystać z oficjalnej strony ESTA – www.esta.cbp.dhs.gov, by móc otrzymać stosowne, wymagane zezwolenie. Nie każdy może na to liczyć. Z reguły zezwolenia wjazdu w systemie ESTA nie będzie mogła otrzymać osoba, której poprzednio odmówiono wydania wizy lub w przeszłości miała problemy mogące wpłynąć na prawo do jej otrzymania, np. wyrok sądowy lub złamanie prawa imigracyjnego USA.

Odmowa rejestracji ESTA to nie koniec marzeń o podróży do Ameryki. Możesz ubiegać się o wizę amerykańską w ambasadzie lub konsulacie USA.

Praca w USA - czy potrzebna jest wiza? Często zadawane pytania

Podjęcie pracy w USA albo uczestnictwo w programach dla studentów: Summer Work Trawel Program i w innych programach wymiany i praktyk wymagać będzie ubiegania się o wizę J-1. To wiza wymiany. Trzeba złożyć wniosek o taką wizę obowiązującą np. dla studentów. Nie jest to stricte wyjazd w celach turystycznych, stąd też wiza nadal obowiązuje, a nie tylko zezwolenie ESTA.

Przy planowaniu wyjazdu do pracy tymczasowej, jaka ma być podjęta na terenie USA, należy uzyskać wizę nieimigracyjną. Wniosek wymaga uiszczenia opłaty MRV i odbycia rozmowy kwalifikacyjnej w Sekcji Konsularnej Ambasady Amerykańskiej w Warszawie i Konsulacie Generalnym w Krakowie. Wizy pracownicze mają kategorie H, L, O, P i R.

Żacy potrzebują do wjazdu do USA i odbywania na terytorium amerykańskim nauki wiz studenckich – kategorii F i M.

Każda osoba, która chce osiedlić się w USA, również z zamiarem podjęcia pracy, powinna postarać się o wizę imigracyjną. Trzeba w tym celu posiadać petycję imigracyjną zatwierdzoną przez Urząd Imigracyjny USCIS, a złożoną w ramach łączenia rodzin lub przez przyszłego pracodawcę. Wizy imigracyjne, zgodnie z prawem obowiązującym w Stanach Zjednoczonych, są wydawane w czterech kategoriach:

 • wiza pracownicza,
 • wiza wydawana w ramach Programu Wizowego DV – przy losowaniu tzw. Zielonej Karty,
 • wiza dla członków najbliższej rodziny obywatela USA i inne wizy rodzinne,
 • wiza dla specjalnych kategorii imigrantów.

Do ubiegania się o wizę pracowniczą, pozwalającą na pobyt stały i podjęcie pracy w USA, trzeba odbyć rozmowę w konsulacie lub ambasadzie. Do wydania wizy potrzebne są:

 • paszport,
 • formularz w wersji papierowej,
 • potwierdzenie wniesienia stosownej opłaty,
 • petycja o wizę pracowniczą zatwierdzona przez urząd imigracyjny,
 • aktualne zdjęcie,
 • dokumenty potwierdzające kwalifikacje pracownicze,
 • referencje zawodowe.

Załatwienie wszystkich opisanych, wymaganych formalności związanych wyjazdem do USA za pracą jest czasochłonne i może zająć nawet kilka miesięcy.

Ubezpieczenie na podróż do USA

Pamiętaj, że przy wyjeździe do USA nie będziesz objęty bezpłatną opieką zdrowotną, jak np. w krajach europejskich dzięki karcie EKUZ. Rozważnie jest wykupić ubezpieczenie turystyczne na pobyt w USA. Koszty leczenia są tam bardzo wysokie – nawet zwykła wizyta u internisty pociągnie za sobą wydatek około 100 dolarów i więcej. Dlatego przy kupowaniu ubezpieczenia turystycznego na pobyt w Stanach Zjednoczonych najlepiej zdecydować się na wysoką sumę gwarancyjną, sięgającą co najmniej 100 000 euro. 

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Jak wygląda odprawa na lotnisku przed odlotem?

Wybierasz się w podróż samolotem? Będzie to Twój pierwszy lot? Z pewnością możesz odczuwać stres przed wzbiciem się w powietrze, ale dobrze wszystko zaplanuj, by zmniejszyć to poczucie. Musisz wiedzieć przede wszystkim to, jak wygląda odprawa w porcie lotniczym, którą przechodzisz, zanim jeszcze wejdziesz na pokład samolotu. Zobacz, jak wygląda odprawa i kontrola bezpieczeństwa na lotnisku i jakie dokumenty absolutnie musisz mieć przy sobie. Jak nadać bagaż i jakie rodzaje bagażu możesz zabrać…

Czytaj dalej
kobieta pakuje walizkę na podróż samolotem

Jak spakować się do samolotu? W jaki sposób spakować bagaż rejestrowany i bagaż podręczny?

W ramach przygotowania do wakacji, na które wybierasz się samolotem, musisz się spakować. Dla wielu turystów jest to najmniej lubiany etap organizacji wczasów. Jednak nie sposób go uniknąć. Jeśli będziesz wiedzieć, jak spakować walizkę na lot samolotem, możesz to zrobić szybko i uniknąć problemów w porcie lotniczym. Zobacz, jak to wykonać i spakować bagaż podręczny czy rejestrowany.

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę