UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Wakacje bez paszportu – gdzie lecieć bez paszportu? Sprawdź to!

Podróżując za granicę, głównie poza strefę Schengen, podstawowym dokumentem podróży jest paszport. Jeśli go nie masz i z różnych powodów nie zdążysz wyrobić go do terminu planowanego urlopu, dowiedz się, gdzie możesz wyjechać na wakacje bez paszportu.

Wakacje bez paszportu

Brak paszportu – gdzie jest potrzebny paszport?

Egipt, Tunezja, daleka Tajlandia czy Dominikana? Wszystkie te destynacje łączy nie tylko wiele atrakcji turystycznych, ale i to, że do wjazdu do tych krajów potrzebny jest paszport. Przyczyną nie jest odległość pomiędzy Polską a tymi państwami, ale to, że nie są one członkami strefy Schengen.

Jeśli okazuje się, że Twój paszport stracił ważność i nie zdążysz wyrobić nowego, pozostaje rozejrzeć się za urlopem możliwym bez tego dokumentu.

Gdzie udać się na wakacje bez paszportu?

Brak paszportu nie jest przeszkodą przy organizowaniu wyjazdów autokarowych czy lotniczych albo własnym samochodem do wielu krajów w Europie. Możesz na podstawie dowodu osobistego jechać do Grecji, Hiszpanii, Włoch czy do Francji, a to tylko przykłady destynacji dla Twoich letnich wyjazdów.

Pamiętaj, że odpowiednie dokumenty podróży musisz mieć nie tylko Ty, ale również inni współtowarzysze podróży, w tym niepełnoletni. Wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka trwa krócej niż w przypadku paszportu, ale musisz o tym pamiętać odpowiednio wcześnie przed planowanym wyjazdem. Do 12. roku życia dla pociech wyrabia się tzw. dowód tymczasowy.

Uwaga! Dowiedz się, co zrobić, jeśli w trakcie wyjazdu turystycznego za granicę dojdzie do kradzieży dowodu osobistego. Powinieneś niezwłocznie zgłosić kradzież na komisariacie policji i utratę dokumentu w polskim urzędzie konsularnym w danym kraju. Dopiero po tym urzędnik anuluje dowód osobisty. Być może w takiej sytuacji będziesz mógł liczyć na pomoc ze strony ubezpieczyciela, jeśli masz ubezpieczenie turystyczne z szerokim zakresem ochrony i assistance prawnym.

Ważny dowód osobisty będzie wystarczającym dokumentem do podróży na wczasy do Portugalii czy na Wyspy Kanaryjskie. Poleżysz na plaży i zobaczysz przepiękne zabytki w zamorskich terytoriach Portugalii, np. na Azorach czy na Maderze. Nie jest wymagany przy tym paszport, by wjechać na terytorium krajów nadbałtyckich czy Skandynawii. Możesz pojechać bez paszportu na Cypr, w tym na Cypr Północny, choć nie należy on do strefy Schengen.

Strefa Schengen – dokąd sięga strefa, w której można podróżować na podstawie dowodu osobistego?

W ramach integracji europejskiej stworzono strefę Schengen. Zapoczątkowano ją już w 1985 roku i był to międzynarodowy projekt uruchomiony przez pięć państw członkowskich Unii Europejskiej:

  • Francję,
  • Belgię,
  • Holandię,
  • Luksemburg,
  • Niemcy.

Stopniowo strefa ta się powiększała i przekształciła w największy na świecie obszar sprzyjający swobodnego podróżowaniu.

Skąd wzięła się jej nazwa? Schengen jest właściwie niewielką miejscowością położoną na terytorium Luksemburga, dokładnie na granicy z Niemcami i Francją. Właśnie tu w 1985 roku podpisano układ, a w 1990 roku – konwencję z Schengen. Wszystkie kraje należące do strefy są częścią obszaru bez kontroli na granicach wewnętrznych, z wyjątkiem sytuacji, gdyby pojawiły się określone zagrożenia. Prowadzą one zharmonizowane kontrole na granicach zewnętrznych Schengen, ale w oparciu o jasne kryteria.

Lista krajów należących do strefy Schengen – co z Martyniką czy Gwadelupą?

Do krajów strefy Schengen zalicza się 23 z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej oraz kraje Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, tj. Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria.

Od 1 stycznia 2023 roku do strefy dołączyła Chorwacja. Od 30 grudnia 2023 roku zniesiono kontrole na wewnętrznych granicach powietrznych i morskich z Bułgarią i Rumunią. Na przykład w Bułgarii bez ważnego paszportu polski turysta może przebywać do 90 dni.

Co ciekawe, możesz lecieć na egzotyczne wakacje na daleką Martynikę czy Gwadelupę bez paszportu. Jak to możliwe? Wszystko dlatego, że pod względem administracyjnym wyspy te należą do terytorium Francji, a tym samym do Schengen i do Unii Europejskiej.

Gdzie jeszcze podróżować bez paszportu?

Dodatkowo możesz planować wakacje bez paszportu, tylko na podstawie dowodu osobistego, w takich krajach jak:

Albania,
Czarnogóra,
Gruzja,
Islandia,
Monako,
San Marino,
Turcja.

Ciekawym przypadkiem wśród podanych miejsc jest przykład Turcji. Jeśli jedziesz tam wyłącznie w celach turystycznych i tranzytowych, to możesz przekroczyć granicę tego kraju na podstawie dowodu osobistego, ale Twój pobyt nie może trwać dłużej niż 90 dni w okresie 180 dni. Nie ma przy tym określonego przepisami minimalnego okresu ważności dokumentu. Ważność dowodu osobistego powinna obejmować cały planowany okres pobytu. Jeśli dokument ją straci, czyli będziesz dysponował jedynie nieważnym dowodem, wówczas musisz wyrobić paszport tymczasowy, by przekroczyć granicę.

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Wiza do Egiptu – jak ją uzyskać? Gdzie złożyć wniosek wizowy? Ile kosztuje? Co warto wiedzieć?

Egipt zalicza się do najbardziej popularnych kierunków urlopowych dla Europejczyków. Ma wiele atutów – wielowiekowe zabytki, cudowne kurorty, ciepłe morze i rafy koralowe, które stanowią gratkę dla miłośników nurkowania. W 2010 roku Egipt gościł rekordowe 14,7 mln turystów, a tylko w kwietniu 2023 roku do Kraju Faraonów przyjechało 1,35 mln turystów. Jeśli i Ty planujesz jechać do tego kraju, by wygrzewać się w słońcu, oglądać podwodną faunę i florę lub odwiedzić Gizę, by podziwiać piramidy,…

Czytaj dalej
Jak sprawdzić biuro podróży przed wyjazdem na wakacje czy zakupem wycieczki

Jak sprawdzić biuro podróży przed wyjazdem na wakacje czy zakupem wycieczki? Sprawdź rejestr organizatorów turystyki

W styczniu 2019 roku upadło w Polsce biuro podróży Net Holiday, które początkowo informowało klientów o czasowym wstrzymaniu sprzedaży, a później ogłosiło bankructwo. W ślad za nim poszły mniejsze firmy, jak Mediterraneum czy Steja Travel. W tym samym roku, 25 września, zawiadomienie o niewypłacalności złożył zarząd Neckermanna. Dwa dni później zbankrutował Thomas Cook, co wstrząsnęło rynkiem turystycznym. Jeszcze wcześniej, bo w 2012 roku, upadłość ogłaszały m.in. Sky Club, Alba Tour, Atena,…

Czytaj dalej

Planujesz podróż samochodem po Europie? Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym na wakacje autem!

Wyjazd na urlop własnym samochodem zapewnia niezależność i daje możliwość szybkiego przemieszczania się. Jeśli lubisz podróżować autem, być może dobrym pomysłem dla Ciebie będzie road trip po Starym Kontynencie, czyli po prostu wycieczka po Europie samochodem. Zanim jednak rozpoczniesz taką wyprawę, dowiedz się o czym pamiętać i co zabrać w podróż.

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę