UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Stany Zjednoczone USA – co warto wiedzieć o ubezpieczeniu turystycznym do USA

Wiele osób marzy o tym, by wyjechać za ocean, do Stanów Zjednoczonych – zobaczyć Florydę, Miami, Kalifornię albo Waszyngton czy Wielki Kanion. Marzeniem jest także przemierzenie wzdłuż i wszerz Stanów wynajętym samochodem. Wycieczki zorganizowane i wakacje w USA na własną rękę wymagają odpowiedniej organizacji. Trzeba załatwić kilka formalności. Czy wizy do USA są jeszcze wymagane dla Polaków? Sprawdź, jak wygląda kwestia ubezpieczenia turystycznego na wyjazd do tego kraju.

Stanu Zjednoczone USA

Wycieczka do USA – jak zorganizować wyjazd do USA? Czy wiza jest potrzebna?

Jeszcze do niedawna wyjazd do Stanów Zjednoczonych dla polskiego turysty musiał być poprzedzony ubieganiem się w polskiej ambasadzie o wizę. Była ona kosztowna i nie każdy mógł ją otrzymać. Obecnie jednak obowiązuje ruch bezwizowy dla Polaków wybierających się na wakacje do USA. Polacy podróżujący na okres do 90 dni w celach turystycznych czy biznesowych nie potrzebują wyrabiać wizy. Każdy z nas, kto planuje wakacje w USA, nie musi już ubiegać się o wizę, o ile nie pozostanie w tym kraju zbyt długo (dłużej niż średnio 3 miesiące).

Niemniej przy planowaniu wczasów w USA musisz mieć zezwolenie na wyjazd w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży – ESTA, czyli Electronic System for Travel Authorization. Twój paszport ma być ważny przy składaniu wniosku o ESTA, a można to zrobić przez internet. Podczas rejestracji trzeba uiścić opłatę w wysokości 21 dolarów (do niedawna było to 14 dolarów), czyli około 85 zł, a takich formalności musisz dopełnić najpóźniej na 72 godziny przed wyjazdem. Rejestracja w ESTA jest ważna przez 2 kolejne lata.

Dokumentem podróży do USA jest paszport – musi on być ważny jeszcze przynajmniej przez okres, na który planujesz pozostawać w Stanach Zjednoczonych. Nie przekroczysz granicy na podstawie paszportu tymczasowego, ponieważ nie jest on podstawą do rejestracji w systemie ESTA ani alternatywnie przy uzyskiwaniu wizy. Zawsze musisz mieć w takiej sytuacji dokument biometryczny, a polski paszport tymczasowy nie spełnia tego warunku.

Jednak co ciekawe, na paszporcie tymczasowym możesz opuścić USA, np. jeśli Twój paszport został skradziony w czasie wakacji. Kradzież dokumentów jest jedną z okoliczności, które uzasadniają posłużenie się dokumentem tymczasowym.

Atrakcje turystyczne w USA

Omówienie wszystkich atrakcji turystycznych Stanów Zjednoczonych to temat na osobny, obszerny poradnik. Najczęściej turyści wybierają podróż po wschodnim lub zachodnim wybrzeżu, wyjeżdżają do Nowego Jorku, Chicago czy Miami. W USA nie sposób się nudzić, z uwagi na ogrom miejsc wartych zobaczenia, wśród których można wymienić między innymi:

  • Nowoczesne, piękne miasta, jak Nowy Jork, San Francisco, Miami, filmowe Los Angeles, stołeczny Waszyngton czy też pełne kasyn Las Vegas, polskie Chicago i wiele innych.
  • Parki narodowe – w tym Dolina Śmierci, Kanion Kolorado, Yellowstone, Josemite, Joshua Tree, Park narodowy Sekwoi.
  • Centrum Lotów Kosmicznych na przylądku Canaveral na Florydzie.
  • Dawne więzienie Alcatraz w San Francisco.
  • Dolinę Monumentów.
  • Górę Rushmore z podobiznami 4 prezydentów USA.
  • Route 66 - idealna na podróż przez stany USA.
  • Wielkie jeziora – Lake Tahoe.
  • Wodospad Niagara – na granicy USA i Kanady.
  • Plaże – najpiękniejsze znajdują się na Florydzie, nie sposób nie wspomnieć o Miami Beach czy Key West albo o Venice Beach w Los Angeles.

Egzotyczne wakacje także możesz spędzić w Stanach Zjednoczonych, na przykład na Hawajach, gdzie czas płynie wolniej i można wypoczywać na rajskich plażach.

Zainteresowany wyjazdem do USA? Zobacz, jak sprawdzić biuro turystyczne, z którym możesz wybrać się na wakacje czy wycieczkę objazdową po Stanach Zjednoczonych. Takie biuro powinno Ci zapewnić polisę turystyczną, z reguły z dość niską sumą ubezpieczenia. Możesz też na własną rękę wykupić bilety lotnicze do Stanów. Uwaga! Każda linia lotnicza może mieć nieco inne wytyczne dotyczące tego, jak spakować walizkę do samolotu i bagaż rejestrowany. Walizki te muszą mieć odpowiednie wymiary i wagę, jeśli nie chcesz później płacić kroci za nadbagaż. Jeśli wiesz, jak postępować na lotnisku, a odprawy na miejscu nie budzą Twojego niepokoju, możesz lecieć samodzielnie do USA. Rezerwuj bilety, transfery i noclegi na miejscu.

Kiedy zorganizować podróż do Stanów Zjednoczonych?

Właściwie przez cały rok można podróżować do USA i nigdy nie ma gorszej pory do tego, by wyruszyć na podbój Stanów Zjednoczonych. Wszystko zależy jednak od tego, co i w jakiej części Ameryki chcesz zwiedzać. Zima np. w Aspen pozwoli Ci poszusować na nartach. Jesienią w Nowym Jorku może być już dość zimno, dlatego pozostawanie przez cały dzień na świeżym powietrzu może być już kłopotliwe. Na wybrzeżu zdarzają się anomalie pogodowe, jak huragany czy tsunami, dlatego warto sprawdzić prognozy długoterminowe przed zaplanowaniem wyjazdu.

Czy karta EKUZ zapewni pokrycie kosztów leczenia w USA?

Karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, zapewnia dostęp do publicznej służby zdrowia w danym kraju na zasadach właściwych dla jego obywateli. Jednak musisz zdawać sobie sprawę z tego, że ochrona w ramach EKUZ dotyczy wyłącznie krajów Unii Europejskiej i EFTA. W USA karta EKUZ nie pozwoli nam korzystać ze służby zdrowia.

Ile kosztuje leczenie w USA?

Problemem dla turysty mogą być koszty leczenia. Bez ubezpieczenia na wyjazd do USA lepiej się nie wybierać. Opieka medyczna w Stanach Zjednoczonych jest powszechnie dostępna i stoi zwykle na wysokim poziomie, ale trzeba za nią słono zapłacić. Wizyta u lekarza ogólnego kosztuje ponad 100 dolarów, a doba spędzona w szpitalu będzie generowała wydatek rzędu od 500 do kilku tysięcy USD, bez wliczania w to badań i zabiegów specjalistycznych. Konieczne więc staje się wykupienie ubezpieczenia wyjazdu za granicę obejmującego co najmniej ubezpieczenie kosztów leczenia  czy też transport medyczny do kraju.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do USA - czy warto je kupić?

Bezwzględnie! Zaleca się, również na stronach polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wykupienie ubezpieczenia turystycznego na wyjazd do USA. Powinno ono obejmować koszty leczenia i hospitalizacji w związku z nagłym zachorowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem oraz pokrycie kosztów transportu medycznego.

Podróże samochodem po Europie wymagają jedynie posiadania polskiego ubezpieczenia OC. Jak jest z taką polisą w Stanach Zjednoczonych? Przede wszystkim kierowca na podstawie międzynarodowego prawa jazdy może prowadzić w USA samochód. Przy wynajmie zwykle podpisuje umowę z wypożyczalnią i w jej treści znajdują się postanowienia dotyczące ubezpieczenia. Możesz zwykle wykupić dodatkową polisę typu damage waivers (LDW) oraz collision damage waivers (CDW), które znoszą ponoszenie odpowiedzialności finansowej za szkody wyrządzone w ramach użytkowania auta.

Jak kupić ubezpieczenie turystyczne do Stanów Zjednoczonych

Wiesz już, jak ważne jest posiadanie dodatkowego ubezpieczenia na wakacje w USA. Dowiedz się również, gdzie wykupić ubezpieczenie na wyjazd za granicę.

Wybierając ubezpieczenie turystyczne na Europę i świat w UNIQA, wygodnie wykupisz je online, a składkę wyliczysz w naszym kalkulatorze.. Polisa turystyczna do USA będzie zapewniała także ubezpieczenie bagażu czy assistance podróżny, czyli ubezpieczyciel zapewni pomoc w ważnych sprawach, w tym pomoc prawną. Skorzystać możesz także z OC w życiu prywatnym czy z NNW - następstw nieszczęśliwych wypadków (dostaniesz odszkodowanie, gdy w czasie podróży dojdzie do uszczerbku na zdrowiu).

Ciekawostki o USA – sprawdź, co warto wiedzieć przed podróżą

Stany zamieszkuje ponad 9,5 mln osób polskiego pochodzenia, a największe skupisko Polonii znajduje się w Chicago, w Nowym Jorku czy w stanach Michigan, Wisconsin, Connecticut i New Jersey.

Powszechnie w USA możesz płacić kartą kredytową. Jest ona zwykle konieczna do wynajęcia samochodu czy noclegu.

Napięcie w gniazdkach elektrycznych w USA wynosi 120 V, a wtyczki z polskich urządzeń nie będą pasowały do gniazdek w amerykańskim standardzie. Potrzebna jest przejściówka, którą najlepiej zabrać z Polski.

Tym, co dziwi Polaków przyjeżdżających do Stanów, są jednostki miary. Zamiast kilometrów są mile, zamiast centymetrów i metrów są stopy czy cale. Pojemność mierzy się w galonach. Może to powodować zamieszanie. 

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Pierwszy lot samolotem – jak się do niego przygotować? Jak wygląda odprawa podczas podróży samolotem?

Ponad 50 mln pasażerów obsłużyły w 2023 roku polskie porty lotnicze. Latamy coraz więcej, ale nadal nie brakuje osób, dla których podróż samolotem jeszcze przed nimi. Jak przygotować się na pierwszy lot? Jakie kroki przedsięwziąć, by odbył się bez zakłóceń i by szczęśliwie dotrzeć do celu?

Czytaj dalej

Jak przygotować się do wyjazdu do USA? Czy potrzebna jest wiza? Co zmieniło się po przystąpieniu Polski do programu ruchu bezwizowego?

Przy wyjazdach zagranicznych konieczne jest posiadanie przez podróżnych dokumentów tożsamości pozwalających na przekroczenie granicy. W przypadku wyjazdów do Stanów Zjednoczonych konieczne jest posiadanie paszportu. Do niedawna jeszcze wymagane było, by każdy Polak wyjeżdżający do USA miał ważną wizę. Czy nadal obowiązują? Sprawdź, jakich formalności powinieneś dopełnić, by móc legalnie wjechać na terytorium tego kraju.

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę