UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Gdzie i jak wyrobić kartę EKUZ w Olsztynie? Gdzie jest Warmińsko-Mazurski wojewódzki oddział NFZ?

Polscy turyści mogą swobodnie podróżować po Europie. Obecność Polski w strefie Schengen powoduje, że nie ma kontroli paszportowej i można bez przeszkód przekraczać granice. Kolejną zaletą jest to, że możesz skorzystać w każdym kraju Unii Europejskiej z bezpłatnych świadczeń publicznej służby zdrowia na podstawie karty EKUZ. Jak wyrobić EKUZ w Olsztynie?

Gdzie i jak wyrobić kartę EKUZ w Olsztynie? Gdzie jest Warmińsko-Mazurski wojewódzki oddział NFZ

Czym jest karta EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

EKUZ jest skrótowcem od „Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego”. To dokument, który ma postać małej, plastikowej karty. Potwierdza ona Twoje prawo do uzyskania bezpłatnego leczenia w państwach Unii Europejskiej i krajach EFTA. EKUZ może zostać wystawiona dla każdej ubezpieczonej w ramach NFZ osoby w rodzinie, również dla dziecka. Nie ma więc jednej, dużej karty, jaką może posługiwać się każdy z najbliższych.

 • Zakres usług medycznych na podstawie karty EKUZ jest jednak ograniczony. Masz w związku z nią prawo tylko do leczenia, które:
 • jest niezbędne i nieplanowane,
 • odbywa się w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej w danym kraju,
 • odbywa się na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego kraju – oznacza to, że jeśli obywatel partycypuje w kosztach usług medycznych w publicznej służbie zdrowia, Ty jako posiadacz karty EKUZ również musisz to zrobić.

Jak wyrobić kartę EKUZ w Olsztynie? Gdzie złożyć wniosek o kartę EKUZ?

Najpierw ustal, czy masz prawo do karty EKUZ? Otrzymasz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, jeśli jesteś osobą uprawnioną do świadczeń zdrowotnych w Polsce, tj. osobą ubezpieczoną lub nieubezpieczoną, ale z prawem do leczenia na podstawie szczególnych uprawnień.

Przy wnioskowaniu o kartę EKUZ powinieneś okazać dokument tożsamości – swój dowód czy dowód osobisty dla dziecka. Nie ma potrzeby, byś przynosił np. na spotkanie w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ swój paszport czy paszport dla dziecka.

Wystarczy, że wypełnisz wniosek o kartę EKUZ, a następnie go złożysz do NFZ-tu. Możesz to zrobić:
osobiście – np. w warmińsko-mazurskim oddziale wojewódzkim NFZ w Olsztynie, albo w wybranej delegaturze terenowej NFZ,

 • za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP,
 • za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP),
 • pocztą tradycyjną, na adres oddziału lub delegatury NFZ,
 • pocztą elektroniczną – jeśli chodzi o pracownicze wnioski o EKUZ.

Wniosek o kartę EKUZ – gdzie pobrać niezbędne dokumenty?

Wniosek o EKUZ uzyskasz w każdej delegaturze i oddziale stacjonarnym NFZ, ale również przez internet na stronie www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/dokumenty-do-pobrania/.

Jak wyrobić dowód ubezpieczenia zdrowotnego w formie karty EKUZ? Niekiedy do wniosku o EKUZ będziesz musiał dołączyć pewne dokumenty:

 • Legitymację, która potwierdza kontynuację nauki, jeśli skończyłeś 18 lat i jesteś uczniem, studentem lub doktorantem i zostałeś zgłoszony do ubezpieczenia jako członek rodziny.
 •  Dokument A1 – wydawany przez ZUS lub KRUS, gdy wyjeżdżasz w związku z wykonywaniem pracy.
 • Dokument U2 – wydawany przez urząd pracy, jeśli wyjeżdżasz w celu poszukiwania pracy.
 • Upoważnienie – jeśli wniosek składasz za inną osobę.

Karta EKUZ wydawana jest przy osobistym składaniu wniosku od ręki – nie musisz na to czekać, dlatego nawet na ostatnią chwilę przed podróżą do jednego z europejskich krajów, możesz pójść do NFZ-tu i złożyć odpowiedni wniosek. Później pozostaje Ci jedynie dowiedzieć się, jak spakować walizkę do samolotu, jeśli lecisz na wczasy, albo jakie są warunki odprawy biletowo-bagażowej na lotnisku.

Ubezpieczenie turystyczne a karta EKUZ

Karta EKUZ nie jest alternatywą dla ubezpieczenia turystycznego. Prywatna polisa np. w UNIQA pozwoli na pokrycie nie tylko kosztów leczenia, ale i rehabilitacji, czy kosztów akcji ratunkowych czy transportu medycznego do kraju. W wielu wariantach masz w zakresie ochrony zapewnione ubezpieczenie bagażu czy odwołania lub opóźnienia lotu. Z naszym ubezpieczeniem turystycznym w wielu różnych, nieprzewidzianych sytuacjach, do jakich może dojść za granicą, możesz poczuć się bezpieczniej, wiedząc, że firma zapewni Ci wsparcie. Niezależnie od tego, czy wybierasz się do największych państw Europy, czy mniejszych, na podstawie polisy zawsze będziesz w odpowiedni sposób chroniony.

Jeśli zamierzasz za granicą uprawiać sporty, np. narciarstwo czy windsurfing, zadbaj o to, by ubezpieczenie podróżne obejmowało zakresem ochrony ryzyka związane z uprawianiem sportów. Zanim więc odpowiesz sobie na pytanie, gdzie na narty, wybierz ubezpieczenie podróżne z odpowiednim zakresem ochrony.

FAQ

Gdzie w Olsztynie można wyrobić kartę EKUZ?

Możesz złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ w Olsztynie, w Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, znajdującym się przy ulicy Głowackiego 14.

Jak wyrobić kartę EKUZ w NFZ?

Potrzebny będzie wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, który powinieneś złożyć w oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia lub w jego delegaturze, właściwym ze względu na Twój adres zamieszkania. Wniosek możesz złożyć osobiście, przez skrzynkę podawczą ePUAP oraz przez Internetowe Konto Pacjenta.

Czy wystarczy ubezpieczenie bez EKUZ?

Właściwie pytanie powinno brzmieć na odwrót – czy EKUZ wystarczy bez ubezpieczenia turystycznego? Niekoniecznie, ponieważ pokrywa koszty jedynie podstawowej opieki medycznej, świadczonej w sytuacjach nagłych i tylko na terenie krajów Unii Europejskiej oraz EFTA. Prywatne ubezpieczenie turystyczne ma zwykle znacznie szerszy zakres ochrony.

Ile kosztuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Karta EKUZ jest wydawana bezpłatnie. Nic za nią nie zapłacisz.
 

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Gdzie i jak wyrobić EKUZ w Toruniu? Czy można wyrobić kartę EKUZ online?

Wyjazdy zagraniczne pozwalają odkrywać nowe kraje, ich kulturę i tradycję. To także okazja na podziwianie zabytków czy przepięknych, zróżnicowanych krajobrazów. Niestety, nawet podczas bajkowej podróży może przydarzyć się nieszczęśliwy wypadek lub nagła choroba, przez co będziesz potrzebować pomocy medycznej. Możesz ją uzyskać bezpłatnie lub z częściową odpłatnością w publicznych placówkach zdrowia w całej Unii Europejskiej i w krajach EFTA na podstawie karty EKUZ. Sprawdź, gdzie wyrobić kartę…

Czytaj dalej

Gdzie i jak wyrobić kartę EKUZ w Lublinie?

Bezpieczeństwo powinno być priorytetem w każdej sytuacji życiowej – niezależnie czy znajdujesz się w domu, czy poza nim. Jednak w momencie, gdy planujesz wakacje, więcej uwagi możesz poświęcać rezerwacjom biletów lotniczych, wytyczaniu drogi przy podróżach samochodowych, zakupu noclegów czy wejściówek na atrakcje. Niestety, ale nawet w czasie beztroskich wakacji możesz zachorować lub doznać uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Dlatego w czasie podróży zagranicznej warto mieć…

Czytaj dalej

Gdzie i jak wyrobić kartę EKUZ w Bydgoszczy?

W ramach planowania wyjazdu zagranicznego trzeba pamiętać o bezpieczeństwie swoim i najbliższych. O ile wybierasz się na wakacje, do rodziny czy na wyjazd związany z Twoją pracą, a celem podróży jest jeden z krajów UE lub EFTA, podstawowy zakres ochrony zapewni Ci karta EKUZ. Sprawdź, czym ona jest i gdzie ją wyrobić w Bydgoszczy?

 

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę