UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Dowód tymczasowy - kto może wyrobić dowód tymczasowy? Czy to dokument dowodu osobistego dla dziecka?

Dowód osobisty jest podstawowym dokumentem tożsamości w Polsce. Możesz wylegitymować się nim w urzędach czy w bankach. Pozwala na wyjazdy zagraniczne do krajów strefy Schengen, które nie wymagają paszportu od turystów czy osób przyjeżdżających w celach biznesowych. Rodzajem dowodu osobistego jest dowód tymczasowy. Sprawdź, czym on jest i dla kogo może zostać wyrobiony.

Dowód tymczasowy - kto może wyrobić dowód tymczasowy

Dowód tymczasowy – czym jest tymczasowy dowód osobisty?

Tymczasowość dokumentu tożsamości to cecha charakterystyczna dowodów tymczasowych. Tak samo skutecznie jak standardowe dowody osobiste potwierdzają one tożsamość posiadacza i obywatelstwo. Osoba, która legitymuje się tymczasowym dowodem osobistym, będzie mogła przekroczyć granice:

 • państw zaliczanych do Unii Europejskiej,
 • strefy Schengen,
 • krajów, które nie wymagają posiadania paszportu od przyjezdnych.

Najważniejsze w przypadku dowodu tymczasowego jest to, że ma on ograniczony okres ważności, a z jego wyrobieniem nie trzeba czekać do ukończenia 18. roku życia.

Kto może wyrobić w urzędzie dowód tymczasowy?

Dowód tymczasowy jest przeznaczony dla nieletnich obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, w wieku poniżej 12. roku życia, dla dzieci powyżej 12. roku życia i dla będących pod opieką opiekunów prawnych lub kuratorów. Nieletni nie mają jednak obowiązku wyrobienia takiego dokumentu.

Jak złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego dla dziecka lub podopiecznego?

Możesz wnioskować o dowód tymczasowy dla dziecka lub swojego podopiecznego także w trybie online. Wejdź na stronę www.gov.pl i skorzystaj z usługi wyrobienia dokumentu – dla dziecka poniżej 12. roku życia. By móc to zrobić, rodzic lub opiekun musi mieć profil zaufany, kwalifikowany certyfikat podpisu elektronicznego lub certyfikat podpisu osobistego.

Osobom, które ukończyły 12 lat, wydawane są e-dowody z odciskami palców i podpisem, a wniosku o dowód tymczasowy w takim przypadku nie można złożyć przez internet. Konieczne będzie udanie się wraz z dzieckiem do urzędu. Tam pobrane zostaną od dziecka odciski palców i złoży ono wzór podpisu, jaki zostanie zamieszczony w dokumencie. Składanie wniosku o dowód osobisty możliwe jest także w konsulacie za granicą.

Wniosek o tymczasowy dowód osobisty może złożyć jeden z rodziców dziecka, opiekun podopiecznego lub kurator nieletniej osoby. Do wyrobienia dokumentu potrzebujesz:

 • Zdjęcie dziecka lub podopiecznego – kolorową fotografię o wymiarach 35 x 45 mm (jeśli wysyłasz zdjęcie online, jego rozdzielczość musi mieć minimum 492 x 633 piksele i wielkość maksymalną do 2,5 MB). Zdjęcie musi spełniać urzędowe wytyczne.
 • Dokument potwierdzający, że jesteś opiekunem lub kuratorem dziecka czy podopiecznego.
 • Dokument uprawdopodabniający, że nastąpiło zdarzenie uzasadniające wyrobienie nowego tymczasowego dowodu osobistego – np. kradzież danych osobowych.

Usługa wnioskowania o tymczasowy dowód osobisty, czy to online czy w urzędzie, jest bezpłatna. Na wydanie dokumentu trzeba poczekać do 30 dni kalendarzowych od chwili złożenia wniosku. Termin ten może się wydłużyć, ale wyłącznie w szczególnych wypadkach, o których poinformuje Cię urzędnik.

Czym różni się dowód tymczasowy od standardowego dowodu osobistego ?

Podstawowa różnica pomiędzy tymczasowym dowodem osobistym a zwykłym tkwi w tym, że taki dokument tożsamości wydawany jest nie na 10, ale na 5 lat, chyba że dochodzi do tego po ukończeniu 12. roku życia – wtedy dowód z odciskami palców także będzie ważny 10 lat.

Uwaga! Jeśli z różnych powodów nastolatek nie oddaje odcisków palców, wówczas dowód tymczasowy dla dziecka, które ukończyło 12. rok życia, ma ważność tylko 12 miesięcy.

Taki dokument nie zawiera dodatkowo odcisków palców oraz odręcznego podpisu posiadacza. Ponadto jest to dowód, który może posiadać dziecko, czyli osoba małoletnia, a standardowy dowód osobisty jest dokumentem tożsamości wyłącznie wydawany osobom pełnoletnim.

Dokument zawiera następujące dane dziecka:

 • imiona,
 • nazwisko,
 • imiona rodziców,
 • datę i miejsce urodzenia,
 • płeć,
 • obywatelstwo polskie,
 • numer PESEL,
 • serię i numer dowodu,
 • datę wydania dowodu,
 • datę ważności dokumentu,
 • informację o podmiocie wydającym dowód osobisty.

Dzieciom, które mają więcej niż 12 lat, może być wyrobiony w urzędzie e-dowód z warstwą elektroniczną.

Kiedy wyrabiany jest tymczasowy dowód osobisty dla dziecka do 12. roku życia?

Czy istnieją powody, dla których rzeczywiście warto wyrobić dla dziecka lub podopiecznego dowód tymczasowy? Oczywiście. Zwykle tymczasowy dowód osobisty dziecku wyrabia się przy planowaniu wyjazdu za granicę, do kraju, który nie wymaga paszportu. 

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Brak paszportu oraz nieważny dowód – co zrobić, gdy paszport straci ważność? Ile trzeba czekać na nowy paszport czy dowód w urzędzie?

W ramach planowania wakacyjnych wojaży czy wyjazdów zagranicznych w ciągu roku konieczne jest sprawdzenie ważności dokumentów podróży. Jednak z różnych względów – zapominalstwa, niedopatrzenia czy z uwagi na spontaniczną organizację urlopu może się okazać tuż przed wylotem czy podróżą samochodem za granicę, że Twój paszport jest nieważny. Co zrobić w takiej sytuacji?

Czytaj dalej

Czy trzeba wozić OC i dowód rejestracyjny? Cyfryzacja dokumentów od 1 października 2018 roku i zmiany po 2020 roku

Dwukrotna nowelizacja przepisów Prawa o ruchu drogowym spowodowała zmiany w zakresie konieczności wożenia ze sobą dokumentów pojazdu czy prawa jazdy. Zobacz, które będą Ci potrzebne podczas kontroli drogowej. Jeszcze kilka lat temu każdy kierowca musiał mieć przy sobie dowód rejestracyjny, potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia OC dla auta oraz prawo jazdy. Jak jest teraz? Czy taki komplet dokumentów nadal powinien towarzyszyć każdej podróży samochodem? Czy trzeba wozić dowód rejestracyjny w…

Czytaj dalej
paszport

Jak postępować w przypadku kradzieży dokumentów w Polsce i za granicą? Co zrobić w przypadku kradzieży dowodu osobistego?

Utrata dokumentów za granicą czy też w Polsce to zaskakująca i stresująca sytuacja, która może być przyczyną wielu problemów. Co zrobić w razie kradzieży dowodu osobistego, paszportu czy karty kredytowej podczas zagranicznego wyjazdu lub urlopu w kraju? Jakie kroki podjąć? Gdzie zgłosić kradzież dokumentów i jak uniknąć tego typu przykrych zdarzeń w przyszłości?

Czytaj dalej
zepsute auto

Jak odzyskać zatrzymany dowód rejestracyjny? Co mówi o tym prawo o ruchu drogowym?

Zgodnie z prawem po drogach mogą poruszać się tylko pojazdy, które mają ważny dowód rejestracyjny. Jeśli zostanie on zatrzymany np. przez policję, wówczas samochód nie powinien uczestniczyć w ruchu drogowym. Gdzie odebrać dowód rejestracyjny zabrany przez służby? Czym grozi brak dokumentów podczas kontroli?

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę