UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Gdzie i jak wyrobić kartę EKUZ w Lublinie?

Bezpieczeństwo powinno być priorytetem w każdej sytuacji życiowej – niezależnie czy znajdujesz się w domu, czy poza nim. Jednak w momencie, gdy planujesz wakacje, więcej uwagi możesz poświęcać rezerwacjom biletów lotniczych, wytyczaniu drogi przy podróżach samochodowych, zakupu noclegów czy wejściówek na atrakcje. Niestety, ale nawet w czasie beztroskich wakacji możesz zachorować lub doznać uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Dlatego w czasie podróży zagranicznej warto mieć kartę EKUZ.

Gdzie i jak wyrobić kartę EKUZ w Lublinie

Karta EKUZ – czym jest karta EKUZ i kiedy się przydaje?

Wyobraź sobie, że jedziesz np. do Francji, na Lazurowe Wybrzeże, gdzie wynajmujesz apartament z widokiem na morze i jedyne, o co masz zadbać, to atrakcje i wypoczynek każdego dnia. Brzmi wspaniale, ale wypadki się zdarzają, nawet w tak beztroskim czasie, jak urlop. W jaki wszechstronny sposób możesz zabezpieczyć się przed ponoszeniem kosztów leczenia na miejscu?

Jeśli Twoją odpowiedzią na pytanie o to, gdzie na wakacje autem pojechać, jest jeden z europejskich krajów, to weź ze sobą kartę EKUZ. To Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, wydawana osobom ubezpieczonym zdrowotnie w NFZ-cie, która potwierdza prawo posiadacza do skorzystania z podstawowych świadczeń medycznych w krajach Unii Europejskiej i EFTA (Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu).

Okazując kartę EKUZ, możesz korzystać z usług medycznych na takich samych zasadach, jak obywatele danego kraju. Jeśli więc i oni częściowo płacą za niektóre świadczenia – także i Ty będziesz musiał partycypować w takich kosztach.

Karta EKUZ nie daje Ci prawa do regularnego, planowanego leczenia w krajach unijnych czy EFTA, ale w nagłych przypadkach, jak zachorowanie na wyjeździe zagranicznym lub wypadek, w wyniku których będziesz potrzebować pomocy lekarskiej lub pielęgniarskiej. Nie zapłacisz za leczenie ambulatoryjne i w szpitalu, ponieważ z daną placówką rozliczy się polski NFZ. Można więc potraktować kartę EKUZ jako podstawowe ubezpieczenie w zakresie kosztów leczenia. Musisz jednak wiedzieć, że karta ta ma pewne ograniczenia.

Karta EKUZ a prywatne ubezpieczenie turystyczne

W jakim zakresie korzystać możesz z pomocy ze strony NFZ na podstawie karty EKUZ podczas wakacji za granicą? NFZ opłaci świadczenia jedynie w publicznych placówkach służby zdrowia i to tylko wtedy, gdy korzystasz z nich w sytuacji nagłej, a nie planowej.

Zupełnie inaczej będzie, jeśli na wczasy poza granicami Polski zapewnisz sobie prywatne ubezpieczenie KL, NNW. Ubezpieczenie podróży, które oferujemy, obejmuje szeroki zakres ochrony, w ramach ustalonej sumy ubezpieczenia. W przeciwieństwie do karty EKUZ, w takim przypadku możesz uzyskać nie tylko pokrycie kosztów leczenia (w tym obejmujące zaostrzenia chorób przewlekłych), ale i rehabilitacji czy transportu medycznego do kraju, świadczenie za uszczerbek na zdrowiu spowodowany nieszczęśliwym wypadkiem, a także zwrot pieniędzy za utracony czy uszkodzony bagaż. Nie ma też ograniczenia w zakresie miejsca, w którym ubezpieczenie to działa. Najczęściej będzie ono zapewniać ochronę wszędzie tam, gdzie się znajdziesz (choć czasem stawiamy pewne ograniczenia, np. jeśli chodzi o kraje i terytoria zagrożone terroryzmem lub znajdujące się w stanie wojny).

W jakich krajach ważna jest karta EKUZ?

W przypadku karty EKUZ nie jest tak, że będzie ona „działać” tak samo w Niemczech i w Hiszpanii czy we Włoszech. Zasadniczo z karty EKUZ korzystasz w krajach UE i EFTA oraz w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Zachowuje ona ważność na terytoriach zamorskich:

  • francuskich, jak Gwadelupa, Martynika, St Pierre-et-Miquelon, Gujana Francuska i Reunion,
  • portugalskich, na Azorach i Maderze,
  • hiszpańskich, na Majorce i Wyspach Kanaryjskich.

Jednak nie zawsze w Europie skorzystasz z karty EKUZ. Jakie kraje jej nie honorują? Nie obowiązuje ona m.in. na Wyspach Normandzkich i Wyspie Man, w Monaco, San Marino i w Watykanie, czy poza UE i EFTA.

Jak wyrobić kartę EKUZ w Lublinie? Wniosek o wydanie karty EKUZ w Lublinie?

Jeśli chcesz mieć podstawowe ubezpieczenie z kartą EKUZ, pora ją dla siebie lub bliskich wyrobić. Możesz to zrobić w oddziale wojewódzkim lub delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia, albo na odległość – wysyłając wniosek listownie lub korzystając z możliwości wnioskowania o wydanie EKUZ online.

Na koniec pamiętaj też przy planowaniu wyjazdu za granicę o właściwych dokumentach podróży. Musisz znać zasady wjazdu do kraju, do którego się wybierasz. Jeśli znajduje się w strefie Schengen, do przekroczenia granicy będziesz najpewniej potrzebować jedynie dowodu osobistego dla każdego współtowarzysza podróży, jak i dla siebie. Również i dzieci muszą mieć dokument tożsamości. Sprawdź wcześniej, od ilu lat można mieć dowód osobisty, a w jakich sytuacjach potrzebny jest paszport. Dowiedz się również, ile czeka się na wyrobienie odpowiedniego dokumentu.

By wnioskować skutecznie o kartę EKUZ i ją otrzymać, musisz być osobą ubezpieczoną w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ). Karta należy się osobom, które mają opłacane lub same opłacają składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Gdzie wnioskować o EKUZ w Lublinie? Musisz złożyć wniosek w Lubelskim Oddziale Wojewódzkim NFZ. Karta EKUZ zostanie Ci wydana nawet od ręki.

FAQ

Gdzie wyrobić kartę EKUZ Lublin?

Kartę EKUZ w Lublinie wyrobisz w Lubelskim Oddziale Wojewódzkim w Lublinie, w Wydziale Obsługi Klientów i Profilaktyki przy ulicy Nadstawnej 2-4, 20-120 Lublin. Możesz również złożyć wniosek w trybie online. Do tego celu wykorzystaj Profil urzędu w ePUAP czy Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Co jest potrzebne do wyrobienia karty EKUZ?

Właściwie nic poza wnioskiem o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Przyda się dokument tożsamości, który pozwoli na weryfikację przez pracownika NFZ. Jeśli wnioskujesz o wydanie EKUZ w Lublinie dla osoby bliskiej, musisz mieć od niej upoważnienie.

Ile trwa wyrobienie karty EKUZ przez internet?

NFZ deklaruje, że wniosek o EKUZ przez internet rozpatrzy w ciągu 5 dni roboczych, a od czerwca do września okres ten może się wydłużyć nawet do 10 dni roboczych, z uwagi na czas wakacyjny i wzmożone zainteresowanie.

Czy za kartę EKUZ trzeba płacić?

Nie, wyrobienie karty EKUZ dla każdego jest całkowicie bezpłatne.

Jak pobrać wniosek o kartę EKUZ w Lublinie?

Wniosek o kartę EKUZ możesz otrzymać od ręki w wybranym oddziale NFZ, również w Lublinie. Pobierzesz go także ze strony: www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/jak-wyrobic-karte-ekuz/uzyskaj-ekuz-osobiscie-w-dowolnym-oddziale-lub-delegaturze-nfz-/


 
Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Gdzie i jak wyrobić EKUZ w Toruniu? Czy można wyrobić kartę EKUZ online?

Wyjazdy zagraniczne pozwalają odkrywać nowe kraje, ich kulturę i tradycję. To także okazja na podziwianie zabytków czy przepięknych, zróżnicowanych krajobrazów. Niestety, nawet podczas bajkowej podróży może przydarzyć się nieszczęśliwy wypadek lub nagła choroba, przez co będziesz potrzebować pomocy medycznej. Możesz ją uzyskać bezpłatnie lub z częściową odpłatnością w publicznych placówkach zdrowia w całej Unii Europejskiej i w krajach EFTA na podstawie karty EKUZ. Sprawdź, gdzie wyrobić kartę…

Czytaj dalej

Gdzie i jak wyrobić kartę EKUZ w Olsztynie? Gdzie jest Warmińsko-Mazurski wojewódzki oddział NFZ?

Polscy turyści mogą swobodnie podróżować po Europie. Obecność Polski w strefie Schengen powoduje, że nie ma kontroli paszportowej i można bez przeszkód przekraczać granice. Kolejną zaletą jest to, że możesz skorzystać w każdym kraju Unii Europejskiej z bezpłatnych świadczeń publicznej służby zdrowia na podstawie karty EKUZ. Jak wyrobić EKUZ w Olsztynie?

Czytaj dalej

Gdzie i jak wyrobić kartę EKUZ w Bydgoszczy?

W ramach planowania wyjazdu zagranicznego trzeba pamiętać o bezpieczeństwie swoim i najbliższych. O ile wybierasz się na wakacje, do rodziny czy na wyjazd związany z Twoją pracą, a celem podróży jest jeden z krajów UE lub EFTA, podstawowy zakres ochrony zapewni Ci karta EKUZ. Sprawdź, czym ona jest i gdzie ją wyrobić w Bydgoszczy?

 

Czytaj dalej

Gdzie i jak wyrobić kartę EKUZ we Wrocławiu? Sprawdź, gdzie jest Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia?

Planując wyjazd zagraniczny do jednego z europejskich krajów, warto zadbać o bezpieczeństwo własne i najbliższych. W krajach Unii Europejskiej można korzystać z usług medycznych w publicznych placówkach zdrowia na podstawie karty EKUZ. Czym ona jest i gdzie można wyrobić EKUZ we Wrocławiu?

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę