UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Gdzie i jak wyrobić kartę EKUZ w Bydgoszczy?

W ramach planowania wyjazdu zagranicznego trzeba pamiętać o bezpieczeństwie swoim i najbliższych. O ile wybierasz się na wakacje, do rodziny czy na wyjazd związany z Twoją pracą, a celem podróży jest jeden z krajów UE lub EFTA, podstawowy zakres ochrony zapewni Ci karta EKUZ. Sprawdź, czym ona jest i gdzie ją wyrobić w Bydgoszczy?

 

Gdzie i jak wyrobić kartę EKUZ w Bydgoszczy

Czym jest karta EKUZ?

Skrótowiec EKUZ oznacza Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ten dokument jest dowodem, że masz prawo do skorzystania za granicą, w jednym z krajów Unii Europejskiej lub EFTA z podstawowej, publicznej służby zdrowotnej na takich samych zasadach, jak jego mieszkańcy. Jeśli więc jedziesz na przykład do Hiszpanii, a tam obywatele uiszczają niewielką opłatę za niektóre usługi medyczne, te same zasady będą obowiązywać w Twoim przypadku.

Na podstawie karty EKUZ korzystasz z podstawowej opieki medycznej podczas pobytu za granicą w nagłych przypadkach, czyli nagłego zachorowania czy wypadku, w którym doznasz uszczerbku na zdrowiu. Nie obejmuje ona jednak zaplanowanego leczenia.

Karta EKUZ potwierdza jedynie, że jej posiadacz ma ubezpieczenie zdrowotne w kraju swojej rezydencji, czyli tam, gdzie na stałe zamieszkuje i ma centrum interesów prywatnych czy zawodowych. W całej Unii Europejskiej i w krajach EFTA korzysta więc z usług medycznych w publicznych placówkach zdrowia i zwykle nie musi za to płacić.

Ubezpieczenie turystyczne a karta EKUZ

Nie można utożsamiać w sposób bezpośredni karty EKUZ z prywatnym ubezpieczeniem turystycznym, ponieważ są to dwa różne rozwiązania. EKUZ zapewni bezpłatne leczenie lub korzystanie z usług medycznych w nagłych przypadkach z niewielką odpłatnością. Natomiast prywatna polisa dla podróżnych, nawet w podstawowej wersji, uwzględnia ubezpieczenie kosztów leczenia, następstw nieszczęśliwych wypadków, czy OC w życiu prywatnym i wiele innych ryzyk.

Planowanie wakacji powinno obejmować zapewnienie sobie i bliskim ubezpieczenia. Co prawda w ramach wyjazdu turystycznego z biurem podróży masz zapewnioną podstawową polisę, ale możesz rozszerzyć jej zakres o ryzyka, które Cię mogą dotyczyć. A czy można się ubezpieczyć w czasie choroby przewlekłej na wyjazd za granicę? W UNIQA jest to możliwe. Zapewniamy ochronę w razie zaostrzenia chorób przewlekłych do 100 proc. sumy ubezpieczenia kosztów leczenia.

Warto wybrać ubezpieczenie turystyczne, które zapewni świadczenia na wypadek uszczerbku na zdrowiu, zgubienia bagażu czy potrzeby organizowania transportu medycznego do kraju. Dobrze jest jednak również mieć kartę EKUZ, zwłaszcza że karta europejskiego ubezpieczenia jest bezpłatna i łatwo ją możesz wyrobić. Pozostaje już wtedy sięgnąć po aplikacje podróżnicze i zaplanować ze szczegółami wyjazd.

Dokumenty podróży – czego potrzebujesz?

Dokumenty to obok środków finansowych na wyjazd za granicę jedne z najważniejszych elementów składowych przygotowań do podróży. Bez paszportu czy dowodu osobistego, w zależności od tego, gdzie się wybierasz, nie przekroczysz granicy kraju. Potrzebny będzie dowód osoby dorosłej, jak i dowód dla dziecka. Ile się czeka na wyrobienie paszportu? Sprawdź na kilka tygodni przed wakacjami, czy wszystkie dokumenty podróży są aktualne. Najszybciej wyrobisz dowody tymczasowe dla dzieci czy dla dorosłych. Obecnie można też wyrobić paszport tymczasowy od ręki na lotnisku im. Fryderyka Chopina, na Okęciu w Warszawie. Procedury uproszczono do minimum, co pozwalało nawet spóźnialskim i zapominalskim na zorganizowanie niezbędnych dokumentów do podróży. Podczas wyjazdów w obrębie Unii Europejskiej, jak i w całej strefie Schengen, możesz poruszać się na podstawie dowodu osobistego.

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Bydgoszczy? Gdzie złożyć wniosek o kartę EKUZ?

Jeśli już masz wszystkie dokumenty tożsamości pozwalające na organizację podróży po Europie, wyrób bezpłatną kartę EKUZ. W wielu różnych sytuacjach może ona okazać się bardzo przydatna, a Ty nic nie zapłacisz za podstawowe leczenie w razie wypadku lub nagłego zachorowania. Skoro EKUZ jest darmowa, nie pozostaje nic innego, jak ją dla siebie i bliskich wyrobić.

Jakie warunki trzeba przy tym spełnić? Przede wszystkim musisz być osobą ubezpieczoną w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ). Karta EKUZ należy się osobom, które same za siebie odprowadzają składkę na ubezpieczenie zdrowotne albo robią to w ich imieniu płatnicy. Ponadto ubezpieczenie w ramach NFZ przysługuje kobietom w ciąży i w czasie połogu, małoletnim czy osobom uczącym się, pobierającym rentę lub emeryturę. To zatem całkiem duża grupa osób.

Gdzie wnioskować o EKUZ w Bydgoszczy? Musisz złożyć wniosek w Kujawsko-Pomorskim Oddziale Wojewódzkim NFZ.

Możesz to zrobić osobiście, w oddziale NFZ w Bydgoszczy, albo wnioskować o wyrobienie karty EKUZ przez internet, za pośrednictwem Profilu urzędu w ePUAP czy przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

FAQ

Gdzie w Bydgoszczy można wyrobić kartę EKUZ? Gdzie złożyć wniosek o EKUZ?

Kartę EKUZ w Bydgoszczy otrzymasz w Kujawsko-Pomorskim Oddziale Wojewódzkiego NFZ przy ulicy Słowackiego 3. Możesz osobiście przyjść do oddziału NFZ w Bydgoszczy lub wysłać wniosek pocztą na wskazany adres.

Jakie dokumenty są potrzebne do wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Tak właściwie nic nie jest potrzebne do wyrobienia karty EKUZ prócz wniosku i dowodu tożsamości. Wszystkie niezbędne informacje, głównie potwierdzające fakt ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ, sprawdza się w systemie elektronicznym. Jeśli o EKUZ wnioskujesz dla osoby bliskiej, potrzebne będzie upoważnienie.

Czy wyrobienie EKUZ w NFZ jest darmowe?

Tak, wyrobienie karty EKUZ jest całkowicie bezpłatne, niezależnie od tego, czy wnioskujesz online czy stacjonarnie.

Jak pobrać wniosek o kartę EKUZ?

Wniosek o EKUZ możesz otrzymać od ręki w wybranym oddziale NFZ, również w Bydgoszczy. Pobierzesz go także ze strony: www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/jak-wyrobic-karte-ekuz/uzyskaj-ekuz-osobiscie-w-dowolnym-oddziale-lub-delegaturze-nfz-/.

Jak długo trzeba czekać na wyrobienie karty EKUZ Bydgoszcz?

Jeśli składasz wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego w oddziale NFZ, to możesz ją otrzymać od ręki. W przypadku gdy wysyłasz go pocztą lub w trybie online najczęściej czas wydania karty EKUZ wynosi od 5 do 10 dni roboczych.
 

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Gdzie i jak wyrobić kartę EKUZ w Białymstoku? Bezpłatna karta EKUZ również online

Podczas wakacji powinniśmy wypoczywać, odreagowywać stresy dnia codziennego i podziwiać atrakcje turystyczne - spędzać czas na uprawianiu sportów lub relaksować się na plaży. Niestety, urlop nie zawsze wygląda tak, jak powinien. Nieszczęśliwy wypadek, nagłe zachorowanie czy zaostrzenie choroby przewlekłej mogą się zdarzyć w każdej chwili, dlatego przed wyjazdem zagranicznym zadbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Pomoże Ci w tym karta EKUZ. W Białymstoku również można o nią wnioskować.

Czytaj dalej

Gdzie i jak wyrobić kartę EKUZ w Olsztynie? Gdzie jest Warmińsko-Mazurski wojewódzki oddział NFZ?

Polscy turyści mogą swobodnie podróżować po Europie. Obecność Polski w strefie Schengen powoduje, że nie ma kontroli paszportowej i można bez przeszkód przekraczać granice. Kolejną zaletą jest to, że możesz skorzystać w każdym kraju Unii Europejskiej z bezpłatnych świadczeń publicznej służby zdrowia na podstawie karty EKUZ. Jak wyrobić EKUZ w Olsztynie?

Czytaj dalej

Gdzie i jak wyrobić kartę EKUZ w Lublinie?

Bezpieczeństwo powinno być priorytetem w każdej sytuacji życiowej – niezależnie czy znajdujesz się w domu, czy poza nim. Jednak w momencie, gdy planujesz wakacje, więcej uwagi możesz poświęcać rezerwacjom biletów lotniczych, wytyczaniu drogi przy podróżach samochodowych, zakupu noclegów czy wejściówek na atrakcje. Niestety, ale nawet w czasie beztroskich wakacji możesz zachorować lub doznać uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Dlatego w czasie podróży zagranicznej warto mieć…

Czytaj dalej

Gdzie i jak wyrobić kartę EKUZ we Wrocławiu? Sprawdź, gdzie jest Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia?

Planując wyjazd zagraniczny do jednego z europejskich krajów, warto zadbać o bezpieczeństwo własne i najbliższych. W krajach Unii Europejskiej można korzystać z usług medycznych w publicznych placówkach zdrowia na podstawie karty EKUZ. Czym ona jest i gdzie można wyrobić EKUZ we Wrocławiu?

Czytaj dalej

Czy potrzebne jest ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji? Czy EKUZ wystarczy na wyjazd do Chorwacji?

Polacy od lat znajdują się w czołówce narodowości przyjeżdżających na wakacje do Chorwacji. Perła Adriatyku przyciąga gości znakomitym klimatem, wieloma atrakcjami turystycznymi i miejscami, które warto zobaczyć – na kontynencie i chorwackich wyspach. Polski Instytut Ekonomiczny podaje, że w 2023 roku 60 proc. Polaków zamierzało wyjechać na wakacje, a wśród zagranicznych kierunków królowała Chorwacja, przed Grecją, Hiszpanią i Włochami. Sprawdź, czy na wakacje w tym kraju potrzebujesz prywatnego…

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę