UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Gdzie jechać na narty w Polsce i za granicę? Zobacz 10 najlepszych ośrodków narciarskich za granicą i najlepsze miejsca na narty w Polsce

Okres zimowy sprzyja wypoczynkowi w górach i korzystaniu z uroków ośrodków narciarskich. Jeśli jesteś miłośnikiem sportów zimowych - jeździsz na nartach, snowboardzie czy chociaż na sankach, wybierz się do najlepszych kurortów zimowych w kraju i za granicą. Gdzie jechać? Które ośrodki narciarskie w Polsce lub za granicą mają najlepszą ofertę dla narciarzy?

10 najlepszych ośrodków narciarskich za granicą i najlepsze miejsca na narty w Polsce

Gdzie jechać na narty w Polsce?

Na narty w polskie góry? Czemu nie?! Mamy bogatą ofertę kurortów narciarskich, w których tysiące Polaków spędza ferie zimowe, przerwę świąteczną czy weekendy. Każdy znajdzie coś dla siebie. Przedstawiamy najlepsze stoki, na które warto wybrać się na narty. Wiele z nich ma homologację FIS. Warto odwiedzić poza tym np. Wisłę czy Szczawnicę.

Zieleniec Ski Arena – Kotlina Kłodzka

Największym kurortem narciarskim zarówno w Kotlinie Kłodzkiej, jak i całych Sudetach znajdujących się po polskiej stronie, jest Zieleniec Ski Arena. To szczególne miejsce, który skupia w sobie kilka ośrodków i stoków znajdujących się na terenie Gór Bystrzyckich i Gór Orlickich. Jeden skipass funkcjonuje na wszystkich stokach.

Wyróżnikiem Zieleniec Ski Arena jest nie tylko jego wielkość, liczba dostępnych wyciągów i stoków narciarskich, ale również to, że ośrodek ten ma typowo alpejski mikroklimat. Śnieg leży tu średnio przez 150 dni w roku.

Centrum Zieleniec Ski Arena jest kompleks Winterpol i Grylówka – kolejka z 6-osobową kanapą lub 4-osobowym krzesłem. Największą atrakcją jest tutaj pierwsza w Polsce kolejka linowa Skyway Express. Łącznie ośrodek ten udostępnia narciarzom ponad 23 km tras o różnym poziomie trudności. Ma własny snowpark z torem snowcrossowym.

Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej

Wielokrotnie ośrodek narciarski Kotelnica Białczańska, znajdujący się w Białce Tatrzańskiej, nieopodal Zakopanego, otrzymywał tytuł Poland`s Best Ski Resort w ramach międzynarodowych nagród World Ski Awards.

To bardzo popularne miejsce, w którym tysiące narciarzy korzysta z 4 różnych stacji, a więc z Kotelnicy, Bani, Kaniówki i Hornikowego Wierchu. Obowiązuje jeden karnet Tatry Super Ski na wyciągi (jest ich aż 22) oraz przeszło 20 tras narciarskich, które łącznie liczą ponad 14 km. Kotelnica Białczańska ma też największy w Polsce snowpark o długości 300 m.

Czarna Góra Resort

W rankingach najlepszych polskich ośrodków narciarskich wysoko plasuje się Czarna Góra w Siennie koło Stronia Śląskiego. Ma od 2016 roku najszybszą w Polsce kolej linową – Luxtorpeda z 6-osobowymi kanapami. Czarna Góra jest chętnie wybierana przez narciarzy z uwagi na znakomity mikroklimat, świetne trasy zjazdowe i obiekty noclegowe. Łącznie obejmuje 60 ha terenu na północno-wschodnich stokach oraz na stokach Żmijowca. Jest tu 12 różnych wyciągów i wiele tras – dla zaawansowanych i początkujących. Obowiązuje karnet narciarski Blackcard, który honorowany jest również w innych ośrodkach Ski Regionu Śnieżnik.

PKL Kasprowy Wierch w Zakopanem

Najwyżej położonym ośrodkiem narciarskim w Polsce, na niemal 2000 m n.p.m., jest PKL Kasprowy Wierch. To oczywiście miejsce w sercu polskich Tatr, w Zakopanem. Stacja ma 14 km tras na naturalnym śniegu. Narciarze korzystają z wielu, np. na trasie Gąsienicowej czy trasie Goryczkowej.

Ski Arena Szrenica

W Szklarskiej Porębie, nieopodal granicy z Czechami, w zachodniej części Karkonoszy znajduje się Ski Arena Szrenica. Jest tu najbardziej stroma trasa w Polsce, która ma około 2 k m długości i różnicę poziomów wynoszącą 510 m. Oprócz tego jest tu jeszcze 5 innych nartostrad, np. słynna 4,5-kilometrowa Lolobrygida. Łącznie Ski Arena Szrenica ma aż 12 km tras, które objęte są systemem dośnieżania, dlatego łatwo można je przygotować dla narciarzy. W ośrodku działa najdłuższa, 6-osobowa kolejka krzesełkowa nazywana „Karkonosz Express”.

Jaworzyna Krynicka w Krynicy-Zdroju

Znane górskie uzdrowisko, jakim jest Krynica Górska, przez cały rok przyciąga turystów. W czasie zimy przeważają miłośnicy narciarstwa. Przez około 4-5 miesięcy w roku mają oni zapewnione doskonałe warunki dla uprawiania tego sportu. Atrakcją Jaworzyny Krynickiej, czyli beskidzkiej trasy narciarskiej, jest kolej gondolowa. Do dyspozycji turystów są również 4-osobowa kolejka krzesełkowa czy „kanapa” Doppelmayri oraz masa wyciągów orczykowych. W ośrodku tym jest 7 tras zjazdowych o łącznej długości około 10 km.

Osoby, które są początkującymi narciarzami, mogą skorzystać tu ze Szkoły Jaworzyna Ski & Snowboard, a dzieci z Akademii Misia Polarnego.

Szczyrk Mountain Resort

Beskidy również pochwalić się mogą bardzo dobrymi ośrodkami narciarskimi. Największym z nich jest Szczyrk Mountain Resort. Ośrodek powstał we współpracy ze słowacką spółką Tatry Mountain Resorts. Połączone są tu stacja dolna na Hali Skrzyczeńskiej ze stacją górną – Zbójnicka Kopa. Dla amatorów tzw. białego szaleństwa ośrodek Szczyrk Mountain Resoirt przygotował ponad 23 km zróżnicowanych pod względem trudności tras zjazdowych, w tym 5 km oświetlonych. Na wspólnym skipassie narciarze mogą korzystać nie tylko z tego ośrodka, ale jeździć na stokach Centralnego Ośrodka Sportu i Beskid Sport Arena.

Karpacz Ski Arena

Jednym z najstarszych ośrodków narciarskich jest ten położony pod Śnieżką, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Karpacz Ski Arena przygotował dla narciarzy 9 wyciągów, w tym nowoczesne kolejki wwożące turystów na szczyt Kopy czy wyciągi krzesełkowe. Stoki Ski Areny w Karpaczu mają różne stopnie trudności. Łącznie dla turystów oddano około 9 km nartostrad.

Najlepsze ośrodki narciarskie za granicą

Polskie ośrodki narciarskie rozbudowują się i pozwalają szusować na nartach w znakomitych warunkach. Jednak prawdziwe ośrodki "top", z górnej półki, dla wymagających narciarzy, wielokrotnie z certyfikacją FIS, znajdują się w Alpach. Ich infrastruktura jest rozbudowana, a stoki bardzo długie. W jakim kierunku zagranicznym zorganizować wyjazd na narty? Sprawdź ośrodki polecane zarówno dla wytrawnych, doświadczonych, jak i dla rodzin z dziećmi, które wybierają się w góry w celach turystycznych i nauki jazdy.

Do najciekawszych ośrodków narciarskich dla narciarzy i snowboardzistów w Europie zaliczyć należy:

  • Livigno – we Włoszech, położony w Lombardii. Oferuje 110 km tras narciarskich, aż 30 wyciągów, w tym 6 gondoli, 13 wyciągów krzesełkowych i 12 orczykowych. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Jest popularny ze względu na liczbę i jakość tras, ale też dosyć niskie ceny, z uwagi na fakt, że Livigno położone jest w strefie wolnocłowej. Znajdują się tu snowparki, szkółki narciarskie czy inne atrakcje dla całej rodziny. Sezon jest tu bardzo długi.
  • Zilertal Arena – oferuje 143 km tras, nawet tych o najwyższym poziomie trudności. Dla małych narciarzy przeznaczone są z kolei szkółki narciarskie.
  • Kronplatz – na terenie południowego Tyrolu znajduje się ośrodek obejmujący całą górę Plan de Corones, która liczy 2270 m n.p.m. Oferuje dla narciarzy masę tras o zróżnicowanym poziomie trudności. W sumie jest ich aż 119 km, dlatego nie sposób się tu nudzić. Turystów wożą na szczyty gór wyciągi – 14 gondoli, 20 orczyków czy wyciągów krzesełkowych. Warto wykupić karnet Dolomiti Superski.
  • Ischgl, Paznanaun – w Austrii, głęboko w górach Tyrolu, w dolinie Paznaun na wysokości 1400 m n.p.m. znajduje się Ischgl – niezwykły kurort narciarski, który oferuje zjazdy z pięknych szczytów Grupy Silvretta na wysokości 2900 m. Oddaje on do dyspozycji narciarzy aż 239 km tras.
  • Alta Baldia – ogromny ośrodek narciarski we włoskich Dolomitach, dysponujący aż 140 km tras narciarskich, zapewniający mnóstwo wrażeń. Dla narciarzy, którzy mają już za sobą wiele wyjeżdżonych sezonów, polecana jest np. trasa Sella Rondy, czyli wokół góry, gdzie zainwestowano w wybudowanie wyciągów. W sumie do pokonania jest 40 km, a samych tras jest 26 km. Ośrodek mieści się na wysokości od 1300 do 2778 m n.p.m.
  • Chamonix – na Mont Blanc, we Francji, na najwyższej górze Alp i całej Europy, znajduje się Chamonix. To francuski ośrodek sportów zimowych, który ma bogatą historię.
  • Ski Area Carezza – w południowym Tyrolu mieści się również mniejszy od Kronplatz ośrodek narciarski Ski Area Carezza, który nastawiony jest przede wszystkim na turystów przyjeżdżających tu całymi rodzinami wraz z dziećmi. W związku z tym połowa tras, spośród 40 km nartostrad, ma łagodne nachylenie i sprzyja uczeniu się podstaw narciarstwa.
  • Cortina d’Ampezzo – we włoskich Dolomitach na wysokości 1200 m n.p.m. mieści się ośrodek narciarski Cortina d’Ampezzo, w którym odbywały się Igrzyska Olimpijskie w 1956 roku. Znajduje się tu w sąsiedztwie sześć terenów, które łącznie liczą sobie 86 tras. Turyści mogą wybierać spośród 36 kolejek linowych.

Jakie najlepsze ubezpieczenie na narty?

Jeśli już wybierasz się do jednej ze stacji w Polsce albo wolisz wyjechać za granicę i wybrać jeden ze słynnych europejskich ośrodków, nie zapominaj o bezpieczeństwie. Przyda Ci się ubezpieczenie na narty w Polsce, pomimo faktu, że w kraju korzystasz z bezpłatnej opieki zdrowotnej. Nie ponosisz też kosztów ratownictwa w górach, ponieważ dla wszystkich GOPR, TOPR i inne podobne służby organizują bezpłatne akcje poszukiwawcze i ratunkowe. Jednak ubezpieczenie na narty wykupione w UNIQA zapewni Ci pokrycie kosztów leczenia także w prywatnych placówkach, ale też wypłaci odszkodowanie za doznany uszczerbek na zdrowiu, w ramach ubezpieczenia NNW.

Inaczej jest za granicą i właśnie dlatego warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie na narty - niezależnie od tego, czy wybierasz się na ferie zimowe do miejsca dla rodzin z dziećmi i nie zamierzasz szusować po czerwonych trasach zjazdowych. Zawsze przyda Ci się polisa, która pokryje koszty leczenia, transportu, rehabilitacji czy zapewni ubezpieczenie NNW, OC i ubezpieczenie sprzętu sportowego. Cena takiej polisy będzie zależała od tego, jaki zakres ochrony wybierzesz i jaka będzie górna granica sumy ubezpieczenia, Za granicą za akcje górskiego pogotowia ratunkowego niestety trzeba dodatkowo zapłacić, np. na Słowacji. Dlatego też na narty warto wybrać odpowiednią ochronę dostosowaną do naszych potrzeb.

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Pierwszy raz na nartach? Jak wybrać stok i jak sprawdzić szkółkę narciarską?

Instytut Badawczy IPC już kilka lat temu informował, że ponad 23 proc. Polaków deklaruje, że potrafi jeździć na nartach lub na snowboardzie. Popularność sportów zimowych rośnie z roku na rok, a na stokach przybywa nowych narciarzy – dzieci i dorosłych. Jeśli i Ty chcesz do nich dołączyć, zobacz, jak zorganizować swój „pierwszy raz na nartach”. Gdzie pojechać? Wybrać stok w Polsce czy może jechać w Alpy? Zobacz nasze porady dla początkujących narciarzy!

Czytaj dalej

Typowe wypadki na stoku narciarskim - jakie zdarzają się najczęściej na nartach i snowboardzie?

Wyjazd na narty to znakomity sposób na aktywny wypoczynek w górach. Jednak trzeba liczyć się z tym, że może dojść do wypadku przy zjazdach ze stoku na nartach czy snowboardzie. Jakie urazy zdarzają się najczęściej? Jak się przed nimi ustrzec?

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę