UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Gdzie i jak wyrobić EKUZ w Toruniu? Czy można wyrobić kartę EKUZ online?

Wyjazdy zagraniczne pozwalają odkrywać nowe kraje, ich kulturę i tradycję. To także okazja na podziwianie zabytków czy przepięknych, zróżnicowanych krajobrazów. Niestety, nawet podczas bajkowej podróży może przydarzyć się nieszczęśliwy wypadek lub nagła choroba, przez co będziesz potrzebować pomocy medycznej. Możesz ją uzyskać bezpłatnie lub z częściową odpłatnością w publicznych placówkach zdrowia w całej Unii Europejskiej i w krajach EFTA na podstawie karty EKUZ. Sprawdź, gdzie wyrobić kartę EKUZ w Toruniu?

Gdzie i jak wyrobić EKUZ w Toruniu

Czym jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to potwierdzenie, że jesteś ubezpieczony w swoim rodzimym kraju i możesz korzystać z podstawowej opieki medycznej podczas pobytu za granicą, w krajach, gdzie karta jest honorowana.

EKUZ jest dokumentem, który ma postać niewielkiej, plastikowej karty. Jeśli wybierasz się w rejs dookoła świata, to tylko w części krajów skorzystasz z tej karty. Dowiedz się wcześniej, ile jest państw w Europie, które honorują EKUZ. Czy to te, które odwiedzisz?

Możesz używać karty EKUZ w Unii Europejskiej, krajach członkowskich EFTA, Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Jest także ważna na terytoriach zamorskich:

  • francuskich: Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska,
  • portugalskich: Azorach i Maderze,
  • hiszpańskich: Majorce i Wyspach Kanaryjskich.

Natomiast nie daje uprawnień do skorzystania z publicznej służby zdrowia na Wyspach Normandzkich i Wyspie Man, w Monaco, San Marino i Watykanie.

Jeśli wybierasz się na wakacje na Maderę, albo chcesz spędzić bezpieczne ferie na Wyspach Kanaryjskich, bo nie lubisz śniegu i mrozów, jak najbardziej możesz korzystać z opieki medycznej w ramach EKUZ.

Polisa turystyczna i karta EKUZ

Bardzo często ubezpieczenie turystyczne i karta EKUZ są ze sobą porównywane. Nie są to jednak produkty substytucyjne. Już raczej komplementarne, z tym że prywatne ubezpieczenie podróżne ma o wiele szerszy zakres ochrony. W UNIQA możesz wybrać produkt ubezpieczeniowy dopasowany do stylu Twojego wypoczynku. Jest to polisa obejmująca pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji, transportu medycznego do kraju, NNW, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie bagażu i lotu. Gwarantuje ono między innymi odszkodowanie za opóźniony lot czy stracony bagaż. Jeśli nie do końca wiesz, co robić w wakacje, być może będziesz uprawiać sporty wysokiego ryzyka, to weź ubezpieczenie w najwyższym wariancie all risk, aby także i przy urazach spowodowanych w takich okolicznościach móc liczyć na bezpłatne świadczenia medyczne.

EKUZ zapewni tylko pokrycie przez NFZ leczenia w publicznych placówkach służby zdrowia w danym kraju. Jeśli jednak zdarzy się wypadek, np. w górach, i potrzebne będzie zorganizowanie akcji ratunkowej czy poszukiwawczej, bez prywatnego ubezpieczenia turystycznego będziesz musiał w wielu miejscach pokryć takie koszty z własnej kieszeni.

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Toruniu?

Kartę EKUZ dla siebie i z upoważnienia także dla bliskich możesz wyrobić w oddziałach wojewódzkich lub delegaturach terenowych Narodowego Funduszu Zdrowia. Karta EKUZ w Toruniu dostępna jest od ręki, bez ponoszenia z tego tytułu dodatkowych kosztów, w delegaturze znajdującej się przy Szosie Chełmińskiej 30.

Gdzie złożyć wniosek o EKUZ? Skąd pobrać wniosek?

Podstawą wydania karty EKUZ jest formalny wniosek. Możesz go pobrać np. ze strony Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, czy po prostu na stronie NFZ – www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/jak-wyrobic-karte-ekuz/uzyskaj-ekuz-osobiscie-w-dowolnym-oddziale-lub-delegaturze-nfz-/.

Dla wnioskowania o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego udaj się w Toruniu do delegatury terenowej, gdzie otrzymasz papierowy wniosek, który wypełnisz i przy jednej wizycie złożysz na ręce pracownika NFZ. Ten sprawdzi wszystko w systemie i jeśli okaże się, że masz prawo do ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ-cie, wyda od ręki kartę.

Nie jest to jedyny sposób. Możesz złożyć także elektroniczny wniosek poprzez:

  • profil urzędu w ePUAP,
  • Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Możesz też wysłać wniosek o kartę EKUZ pocztą tradycyjną na adres oddziału wojewódzkiego lub delegatury terenowej NFZ. Ile się czeka na dowód ubezpieczenia zdrowotnego? W przypadku wnioskowania o kartę na miejscu, osobiście, nie trzeba na nią w ogóle czekać. W dniu złożenia od razu otrzymasz kartę EKUZ.

FAQ

Gdzie w Toruniu można wyrobić kartę EKUZ?

W samym Toruniu nie ma oddziału wojewódzkiego. Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia znajduje się w Bydgoszczy przy ulicy Łomżyńskiej. Jednak nie oznacza to, że mieszkańcy Torunia muszą fatygować się do sąsiedniej Bydgoszczy, jeśli chcą osobiście załatwić sprawę EKUZ dla siebie lub bliskich. W Toruniu znajduje się delegatura NFZ przy Szosie Chełmińskiej 30.

Czy karta EKUZ wydawana jest od ręki?

Tak, w delegaturze NFZ w Toruniu, jak i w innych delegaturach czy oddziałach wojewódzkich przy osobistym wnioskowaniu o kartę EKUZ będzie ona wydana od ręki.

Ile trwa wyrobienie karty EKUZ przez internet?

NFZ deklaruje, że przy wnioskowaniu o kartę EKUZ przez internet będziesz na nią czekać około 5 dni, a w szczególnych przypadkach, w szczycie sezonu wakacyjnego może być to do 10 dni.

Jak długo czeka się na wydanie karty EKUZ?

Przy osobistym wnioskowaniu o kartę EKUZ otrzymasz ją przy tej samej wizycie w delegaturze czy wojewódzkim oddziale NFZ. W Toruniu mieści się delegatura Narodowego Funduszu Zdrowia. 
 

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Gdzie i jak wyrobić EKUZ w Warszawie? Potwierdzenie ubezpieczenia w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego

Podczas planowania wakacji za granicą wiele uwagi poświęcasz kwestiom związanym z organizacją podróży - noclegami czy transportem na miejsce. Wybierasz atrakcje turystyczne, kupujesz bilety, przez co możesz zapomnieć o najważniejszym aspekcie, czyli bezpieczeństwie. Jeśli podczas wyjazdu zdarzy się wypadek lub nagle zachorujesz, w wielu przypadkach przyda się karta EKUZ. Czym ona właściwie jest? Jak uzyskać kartę EKUZ w Warszawie?

Czytaj dalej

Gdzie i jak wyrobić kartę EKUZ w Białymstoku? Bezpłatna karta EKUZ również online

Podczas wakacji powinniśmy wypoczywać, odreagowywać stresy dnia codziennego i podziwiać atrakcje turystyczne - spędzać czas na uprawianiu sportów lub relaksować się na plaży. Niestety, urlop nie zawsze wygląda tak, jak powinien. Nieszczęśliwy wypadek, nagłe zachorowanie czy zaostrzenie choroby przewlekłej mogą się zdarzyć w każdej chwili, dlatego przed wyjazdem zagranicznym zadbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Pomoże Ci w tym karta EKUZ. W Białymstoku również można o nią wnioskować.

Czytaj dalej

Gdzie i jak wyrobić kartę EKUZ w Olsztynie? Gdzie jest Warmińsko-Mazurski wojewódzki oddział NFZ?

Polscy turyści mogą swobodnie podróżować po Europie. Obecność Polski w strefie Schengen powoduje, że nie ma kontroli paszportowej i można bez przeszkód przekraczać granice. Kolejną zaletą jest to, że możesz skorzystać w każdym kraju Unii Europejskiej z bezpłatnych świadczeń publicznej służby zdrowia na podstawie karty EKUZ. Jak wyrobić EKUZ w Olsztynie?

Czytaj dalej

Gdzie i jak wyrobić kartę EKUZ w Lublinie?

Bezpieczeństwo powinno być priorytetem w każdej sytuacji życiowej – niezależnie czy znajdujesz się w domu, czy poza nim. Jednak w momencie, gdy planujesz wakacje, więcej uwagi możesz poświęcać rezerwacjom biletów lotniczych, wytyczaniu drogi przy podróżach samochodowych, zakupu noclegów czy wejściówek na atrakcje. Niestety, ale nawet w czasie beztroskich wakacji możesz zachorować lub doznać uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Dlatego w czasie podróży zagranicznej warto mieć…

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę