UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Jak wyrobić paszport? Jak krok po kroku przebiega wyrobienie paszportu?

Paszport jest podstawowym dokumentem potwierdzającym tożsamość posiadacza i wykorzystywany jest podczas wielu podróży zagranicznych. Nie do wszystkich krajów, nawet w Europie, można wjechać wyłącznie na dowód osobisty. Dokument ten wystarczy w przypadku krajów strefy Schengen. Na przykład obecnie, jeśli wybierasz się na krótką wycieczkę czy dłuższy pobyt na Wyspach Brytyjskich, musisz mieć przy sobie ważny paszport. Ponadto w wielu krajach konieczne jest, by był ważny przez co najmniej 6 miesięcy, licząc od dnia opuszczenia danego państwa. Warto pilnować terminu ważności paszportu swojego i dzieci, a jeśli zbliża się data wygaśnięcia ważności dokumentu, należy odwiedzić urząd, by móc go wyrobić. Jak to zrobić? Jak wnioskować o paszport dla dziecka lub osoby dorosłej?

Jak wyrobić paszport dla dziecka i osoby dorosłej

Wnioskowanie o paszport dla osoby dorosłej - jak złożyć wniosek o paszport?

Osoba dorosła, pełnoletnia, mająca pełną zdolność do czynności prawnych, składa osobiście wniosek paszportowy. Obecnie nie ma możliwości, by zrobić to online. Jeśli więc chcesz otrzymać paszport, udaj się do urzędu paszportowego w swoim mieście czy gminie. Licz się z tym, że urzędnik pobierze Twoje odciski palców.

Jakie dokumenty do wniosku o wydanie paszportu?

Do urzędu paszportowego powinieneś pójść po uprzednim umówieniu wizyty online (jeśli jest taka możliwość) lub idąc do urzędu i pobierając odpowiedni numerek czy stając w kolejce. Weź ze sobą wymagane dokumenty:

 • Jedno kolorowe zdjęcie – musi być aktualne, tj. wykonane nie wcześniej niż na 6 miesięcy przed złożeniem wniosku paszportowego.
 • Dowód uiszczenia opłaty za paszport – możesz wykonać przelew na konto urzędu i wydrukować potwierdzenie dokonanej płatności, ale w wielu urzędach można zapłacić za paszport kartą; obowiązuje standardowa opłata za dokument.
 • Dokumenty potwierdzające ewentualne uprawnienia do zniżki lub zwolnienia z opłat za wydanie paszportu – np. studentom przysługuje zniżka, ale tylko po okazaniu urzędnikowi ważnej legitymacji studenckiej.
 • Ważny paszport, który obecnie jest używany, a jeśli go nie masz, zabierz ze sobą dowód osobisty.
 • Skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa – obowiązuje w przypadku, gdy Twoje nazwisko zostało zmienione po ślubie za granicą.
 • Zagraniczny akt małżeństwa musi zostać zarejestrowany, czyli poddany transkrypcji w polskim rejestrze stanu cywilnego.

Wszystkie wymagane dokumenty składasz w urzędzie, w puncie paszportowym. Nie musi znajdować się w Twoim mieście – możesz złożyć wniosek w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce.

Wniosek o paszport dla dziecka lub osoby o ograniczonej zdolności do czynności prawnych

Dziecko oraz osoba, która nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, nie mogą samodzielnie wnioskować o wydanie paszportu. Jeśli chcą go otrzymać, wniosek składają w ich imieniu opiekunowie prawni, zwykle rodzice, albo kurator.

Co ciekawe, wniosek o paszport dla dziecka można złożyć przez internet, jeśli chodzi o osoby w wieku do 12. roku życia. Musisz jednak mieć przy tym:

 • profil zaufany lub
 • pkwalifikowany certyfikat podpisu elektronicznego lub
 • pcertyfikat podpisu osobistego.

Musisz mieć również zgodę drugiego opiekuna dziecka – matki, ojca, opiekuna prawnego lub kuratora dziecka.

Do złożenia wniosku potrzebujesz właściwie tych samych dokumentów co przy wnioskowaniu o paszport dla osoby dorosłej. Jeśli drugi rodzic nie składa zgody na ten dokument samodzielnie w urzędzie lub poprzez usługę „Wyraź zgodę na paszport”, może wyrazić ją w formie notarialnego poświadczenia podpisu. Nie musisz mieć zgody drugiego rodzica w momencie składania wniosku, ponieważ może on wyrazić ją później. Jeśli jednak tego nie zrobi, paszport dla dziecka nie zostanie przekazany. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy sąd rodzinny wydaje zgodę – orzeczenie o wydaniu paszportu dla dziecka.

Przy składaniu wniosku o paszport dla dziecka online możesz to zrobić na stronie login.gov.pl. Za wydanie dokumentu dla dziecka płacisz 30 zł.

Gotowy odbierasz w stacjonarnym punkcie paszportowym. Jeśli składasz wniosek o paszport dla dziecka w wieku powyżej 5 lat, to musi być ono obecne przy tym odbiorze.

W przypadku paszportów dla dzieci w wieku od 12. do 18. roku życia wnioskowanie odbywa się w punkcie paszportowym. Dziecko musi być obecne przy składaniu wniosku.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu? Kiedy opłata jest zmniejszana?

Standardowa, podstawowa opłata za paszport dla osób, którym nie przysługują żadne zniżki, wynosi 140 zł. Istnieje jednak możliwość uiszczenia tylko połowy tej kwoty. Zniżkę 50 proc. mają osoby, które są m.in.:

 • uczniem lub studentem między 18. a 26. rokiem życia,
 • emerytem lub rencistą,
 • osobą niepełnosprawną,
 • osobą utrzymywaną przez małżonka, który jest emerytem, rencistą lub osobą z niepełnosprawnością,
 • świadczeniobiorcą renty socjalnej,
 • podopiecznym domu pomocy społecznej lub zakładu opiekuńczego,
 • świadczeniobiorcą pobierającym zasiłek stały z pomocy społecznej,
 • świadczeniobiorcą pobierającym specjalny zasiłek opiekuńczy, świadczenie pielęgnacyjne lub zasiłek dla opiekuna,
 • osobą ze statusem działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych,
 • kombatantem albo ofiarą represji wojennych i okresu powojennego,
 • żołnierzem pełniącym terytorialną służbę wojskową,
 • strażakiem ratownikiem ochotniczej straży pożarnej,
 • weteranem poszkodowanym w działaniach poza granicami państwa,
 • rodzicem, małżonkiem rodzica w rodzinach wielodzietnych, rodzicem zastępczym lub osobą prowadzącą rodzinny dom dziecka lub mającą ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny.

75 proc. zniżki, czyli opłata w wysokości 35 zł, przysługuje przy wnioskowaniu o paszport dla członków rodziny wielodzietnej, posiadających ważną Kartę Dużej Rodziny, jeśli mają od 13 do 25 lat.

Za wydanie paszportu nie zapłacą m.in. osoby:

 • osoby, które ukończyły 70 lat (na dzień złożenia wniosku);
 • osoby przebywające w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym lub korzystające z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych, a których wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem lub operacją;
 • osoby, których paszport został błędnie spersonalizowany lub ma wady techniczne;
 • żołnierze wyznaczeni do pełnienia służby poza granicami państwa.
 • Dla uzyskania zniżki czy całkowitego zwolnienia z opłat za paszport musisz przy wnioskowaniu złożyć lub okazać odpowiednie dokumenty.

Ile trwa wyrobienie paszportu?

Od chwili złożenia wniosku o wydanie paszportu urząd wojewódzki ma około miesiąca na jego wyrobienie. W szczególnych sytuacjach termin może się wydłużyć. Jeśli zależy Ci na czasie, możesz złożyć w określonych przypadkach wniosek o paszport tymczasowy, który ma krótszy termin ważności – 365 dni, ale wydawany jest znacznie szybciej niż standardowy dokument.

Gotowy paszport możesz odebrać osobiście w punkcie, w którym składałeś wniosek. Potrzebujesz do tego ważnego dokumentu tożsamości, aktualnego paszportu, jeśli go masz, to również i poprzedniego. Nowy dokument wydany dla osoby dorosłej jest ważny przez 10 lat.

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Ile kosztuje wyrobienie paszportu – opłata za wyrobienie paszportu wnoszona w paszportowym urzędzie wojewódzkim

Podstawowym dokumentem podróży zagranicznej jest paszport. Pozwala na potwierdzenie Twojej tożsamości i jest wymagany np. w czasie wyjazdów na wakacje czy ferie poza granice Unii Europejskiej i strefy Schengen. Sprawdź, jak wyrobić paszport dla siebie i dziecka oraz jaka jest wysokość opłat wnoszonych do urzędu, które są związane z całą procedurą.

Czytaj dalej

Brak paszportu oraz nieważny dowód – co zrobić, gdy paszport straci ważność? Ile trzeba czekać na nowy paszport czy dowód w urzędzie?

W ramach planowania wakacyjnych wojaży czy wyjazdów zagranicznych w ciągu roku konieczne jest sprawdzenie ważności dokumentów podróży. Jednak z różnych względów – zapominalstwa, niedopatrzenia czy z uwagi na spontaniczną organizację urlopu może się okazać tuż przed wylotem czy podróżą samochodem za granicę, że Twój paszport jest nieważny. Co zrobić w takiej sytuacji?

Czytaj dalej
kobieta pakuje walizkę na podróż samolotem

Jak spakować się do samolotu? W jaki sposób spakować bagaż rejestrowany i bagaż podręczny?

W ramach przygotowania do wakacji, na które wybierasz się samolotem, musisz się spakować. Dla wielu turystów jest to najmniej lubiany etap organizacji wczasów. Jednak nie sposób go uniknąć. Jeśli będziesz wiedzieć, jak spakować walizkę na lot samolotem, możesz to zrobić szybko i uniknąć problemów w porcie lotniczym. Zobacz, jak to wykonać i spakować bagaż podręczny czy rejestrowany.

Czytaj dalej

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać w 2023 roku? Jaka polisa podróżna będzie najlepsza?

Coraz więcej polskich turystów jest świadomych różnego rodzaju ryzyka podczas zagranicznego urlopu. Osoby, które planują wakacyjny wyjazd, często mają dylemat, jakie ubezpieczenie turystyczne wykupić, by cieszyć się bezpieczeństwem i maksymalnym komfortem podróżowania. Jakie ubezpieczenie turystyczne zapewni nam optymalną ochronę podczas wczasów – komercyjna polisa czy bezpłatna karta EKUZ? Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając dodatkowe ubezpieczenie na wakacje?

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę