UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Gdzie i jak wyrobić EKUZ w Poznaniu? Zamierzasz wyjeżdżać za granicę? Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym i karcie EKUZ

Zimowy wyjazd na narty, wiosenny city break czy wakacyjna eskapada nad Morze Śródziemne to szansa na zwiedzanie przepięknych miejsc. Europa stwarza wiele możliwości dla aktywnych turystów. Nawet zimą można zakosztować słońca i ciepła na Wyspach Kanaryjskich. Europejskie podróże mają to do siebie, że w większości krajów działa karta EKUZ, która zapewnia ochronę w przypadku nagłego zachorowania czy wypadku. Gdzie wyrobić ją w Poznaniu? Jakie świadczenia zapewnia i czy jest alternatywą dla ubezpieczenia turystycznego?

Gdzie i jak wyrobić EKUZ w Poznaniu

Czym jest karta EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Karta ubezpieczenia zdrowotnego NFZ  EKUZ to dokument potwierdzający Twoje prawo do skorzystania z bezpłatnych usług medycznych w nagłych przypadkach. Jej rozszerzona nazwa to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Na podstawie karty EKUZ i dokumentu tożsamości możesz skorzystać z publicznej służby zdrowia w państwach Unii Europejskiej i krajach EFTA. Co za tym idzie, koszty leczenia zostaną pokryte przez NFZ. Nawet jeśli będziesz musiał zapłacić za konsultacje, to po złożeniu wniosku o refundację do Narodowego Funduszu Zdrowia odzyskasz swoje pieniądze. Pamiętaj jednak, że NFZ refundować będzie jedynie podstawowe zabiegi i niezbędne leczenie.

Należy podkreślić, że karta EKUZ nie jest ubezpieczeniem kosztów leczenia działającym na całym świecie. O ile pozwoli na bezpłatne korzystanie z podstawowej opieki medycznej w ciepłych krajach Europy, takich jak Włochy czy Hiszpania, to już, np. w Turcji, Egipcie czy Tunezji jej okazanie nic nie zmieni – sam poniesiesz koszty wizyt lekarskich, zabiegów pielęgniarskich czy hospitalizacji. Karta EKUZ pozwala na leczenie polskich obywateli w krajach UE i EFTA na takich samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców danego kraju. Jeśli więc leczenie jest częściowo odpłatne dla nich, dla Ciebie też takie będzie.

Zakres leczenia na podstawie karty EKUZ za granicą jest ograniczony, w związku z czym masz prawo do świadczeń medycznych, jeśli są one:

 • niezbędne i nieplanowane,
 • odbywają się w placówkach publicznego systemu opieki zdrowotnej w danym kraju.

EKUZ jest honorowana jako potwierdzenie prawa do świadczeń z zakresu opieki medycznej w:

 • Unii Europejskiej,
 • EFTA (kraje Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu),
 • Wielkiej Brytanii,
 • Irlandii Północnej,
 • terytoriach zamorskich m.in. francuskich, portugalskich czy hiszpańskich.

Nie obowiązuje ona jednak na Wyspach Normandzkich i Wyspie Man, w Watykanie, Monaco i San Marino.

Jak wyrobić EKUZ w Poznaniu? Uzyskaj EKUZ w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ

Wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego może złożyć każda osoba, która wybiera się na wakacje do wybranych krajów europejskich. Oznacza to, że nie ma jednej, wspólnej karty, np. dla małżonków czy rodziny. Z tego względu każda osoba udająca się w podróż, nawet dziecko, musi mieć własną kartę.

Możesz uzyskać ją tylko wtedy, gdy jesteś osobą uprawnioną do świadczeń zdrowotnych w Polsce. Powinieneś być ubezpieczony w NFZ lub mieć prawo do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej na podstawie szczególnych uprawnień. Jeżeli spełniasz te wymogi, możesz wnioskować o kartę EKUZ Poznań. Jej wydanie jest bezpłatne. Wystarczy, że wypełnisz wniosek o kartę EKUZ, a następnie go złożysz do NFZ. Możesz to zrobić na kilka sposobów:

 • osobiście – np. w wielkopolskim oddziale wojewódzkim NFZ w Poznaniu albo w wybranej delegaturze terenowej NFZ,
 • za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP,
 • za pomocą Internetowego Konta Pacjenta (IKP),
 • pocztą tradycyjną, na adres oddziału lub delegatury NFZ,
 • pocztą elektroniczną – w przypadku pracowniczych wniosków o EKUZ.

Złożenia wniosku oraz odbioru EKUZ można dokonać podczas jednej wizyty w oddziale NFZ. Sprawdź też, w jaki sposób członek rodziny może za Ciebie zrealizować całą procedurę, z Twojego upoważnienia do złożenia wniosku o EKUZ.

Gdzie pobrać wniosek o EKUZ?

Wniosek o EKUZ dostaniesz w każdej delegaturze i oddziale stacjonarnym NFZ. Możesz go wygodnie pobrać przez internet – znajdziesz go na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/dokumenty-do-pobrania/.

Ubezpieczenie turystyczne a karta EKUZ- czy to podobne produkty?

Wydawać by się mogło, że wystarczy wyrobić kartę EKUZ, a następnie zarezerwować loty i noclegi gdzieś w pięknym miejscu w Europie, aby jechać bezpiecznie w podróż. To jednak nie wszystko. Powinieneś zatroszczyć się o detale. Zastanawiasz się, co spakować do bagażu podręcznego? Z pewnością polisę ubezpieczenia wyjazdu za granicę. W UNIQA możesz ubezpieczyć się we wszechstronny sposób, nie tylko w ramach kosztów leczenia, ale i rehabilitacji, zakupu lekarstw, zapewnienia transportu medycznego czy ubezpieczenia NNW, OC w życiu prywatnym i polisy na bagaż. Nie będziesz zastanawiać się, jak spakować walizkę do samolotu, żeby nie uległa uszkodzeniu. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, dostaniesz odszkodowanie z ubezpieczenia turystycznego. Podobnie będzie, jeśli zdarzy się opóźnienie samolotu. Odszkodowanie będzie wypłacone przez nas od ręki po udokumentowaniu opóźnienia.

Dzięki ubezpieczeniu turystycznemu z szerokim zakresem ochrony ubezpieczeniowej możesz także liczyć na pomoc z zakresu assistance.

Uwaga: przed wyjazdem pamiętaj o podstawowych zasadach obowiązujących w podróży. Sprawdź m.in.ile czasu przed odlotem trzeba być na lotnisku.

FAQ

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Poznaniu? Godziny otwarcia NFZ Poznań

Od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16 możesz złożyć wniosek o kartę EKUZ w Poznaniu w Wielkopolskim Oddziale Wojewódzkim NFZ przy ulicy Grunwaldzkiej 158.

Gdzie wyrobić EKUZ od ręki? Złóż wniosek o kartę EKUZ osobiście

Kartę EKUZ otrzymasz od ręki, po złożeniu osobiście wniosku o nią w Poznaniu, w oddziale wojewódzkim.

Jak szybko można wyrobić kartę EKUZ?

Kartę EKUZ możesz wyrobić podczas jednej wizyty w NFZ, czyli w ciągu kilkunastu minut. Jest to wykonalne nawet na ostatnią chwilę przed wyjazdem zagranicznym.

Ile trwa wyrobienie EKUZ przez internet?

Jeśli chodzi o wnioskowanie o EKUZ w Poznaniu przez internet, musisz liczyć się z tym, że karta zostanie wydana w ciągu 5-10 dni od chwili złożenia wniosku online.

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Gdzie i jak wyrobić kartę EKUZ w Krakowie? Czy można wyrobić przez internet?

Przed wyjazdem na wakacje albo krótką wycieczkę zagraniczną warto zatroszczyć się o kwestie związane z bezpieczeństwem. Na urlopie wiele może się zdarzyć – nieszczęśliwy wypadek, choroba czy inny problem wymagający interwencji lekarskiej. W każdym z tych przypadków będziesz potrzebować konsultacji i pomocy medycznej. Nie musisz za to płacić z własnej kieszeni – w wielu przypadkach możesz uzyskać darmowe świadczenia, okazując dowód osobisty i kartę EKUZ. Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Krakowie i co…

Czytaj dalej

Gdzie i jak wyrobić EKUZ w Warszawie? Potwierdzenie ubezpieczenia w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego

Podczas planowania wakacji za granicą wiele uwagi poświęcasz kwestiom związanym z organizacją podróży - noclegami czy transportem na miejsce. Wybierasz atrakcje turystyczne, kupujesz bilety, przez co możesz zapomnieć o najważniejszym aspekcie, czyli bezpieczeństwie. Jeśli podczas wyjazdu zdarzy się wypadek lub nagle zachorujesz, w wielu przypadkach przyda się karta EKUZ. Czym ona właściwie jest? Jak uzyskać kartę EKUZ w Warszawie?

Czytaj dalej

Gdzie i jak wyrobić kartę EKUZ w Białymstoku? Bezpłatna karta EKUZ również online

Podczas wakacji powinniśmy wypoczywać, odreagowywać stresy dnia codziennego i podziwiać atrakcje turystyczne - spędzać czas na uprawianiu sportów lub relaksować się na plaży. Niestety, urlop nie zawsze wygląda tak, jak powinien. Nieszczęśliwy wypadek, nagłe zachorowanie czy zaostrzenie choroby przewlekłej mogą się zdarzyć w każdej chwili, dlatego przed wyjazdem zagranicznym zadbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Pomoże Ci w tym karta EKUZ. W Białymstoku również można o nią wnioskować.

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę