UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Gdzie i jak wyrobić EKUZ w Warszawie? Potwierdzenie ubezpieczenia w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego

Podczas planowania wakacji za granicą wiele uwagi poświęcasz kwestiom związanym z organizacją podróży - noclegami czy transportem na miejsce. Wybierasz atrakcje turystyczne, kupujesz bilety, przez co możesz zapomnieć o najważniejszym aspekcie, czyli bezpieczeństwie. Jeśli podczas wyjazdu zdarzy się wypadek lub nagle zachorujesz, w wielu przypadkach przyda się karta EKUZ. Czym ona właściwie jest? Jak uzyskać kartę EKUZ w Warszawie?

Gdzie i jak wyrobić EKUZ w Warszawie

Czym jest karta EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, uprawnia osoby ubezpieczone do korzystania z opieki zdrowotnej (bezpłatnej) w razie nagłej choroby lub wypadku. Można ją zatem przyrównać do podstawowego ubezpieczenia kosztów leczenia (ubezpieczenia KL), choć funkcjonuje w ograniczonym zakresie. EKUZ jest ważna jedynie w:

  • państwach członkowskich Unii Europejskiej,
  • krajach Europejskiego Obszaru Wolnego Handlu (EFTA), czyli Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii,
  • Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Ponadto będzie obowiązywała na terytoriach zamorskich i wyspach należących do wspominanych krajów, np. Azorach czy Wyspach Kanaryjskich. Takie ubezpieczenie europejskie jest więc pomocne w wielu destynacjach turystycznych.

Korzystając z karty EKUZ za granicą, w krajach unijnych lub EFTA, masz prawo do podstawowych świadczeń. Nie będzie ona jednak refundować leczenia planowanego. Musisz wiedzieć, że posługując się kartą EKUZ, podlegasz obowiązkom i korzystasz z praw wynikających z przepisów państwa pobytu na dokładnie takich samych warunkach co ubezpieczeni w danym kraju. Dlatego, jeśli w danym kraju istnieje obowiązek partycypacji w kosztach leczenia, będziesz musiał zapłacić. Rozliczenie kosztów świadczeń medycznych wykonanych w publicznych placówkach zdrowia za granicą z naszym polskim NFZ odbywa się bez ingerencji ze strony pacjenta.

Jak wyrobić EKUZ w NFZ w Warszawie?

Wyrobienie karty EKUZ nie powinno być problematyczne. Jeżeli jesteś osobą ubezpieczoną, czyli opłacasz składki zdrowotne samodzielnie lub płatnik odprowadza je za Ciebie, możesz złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Taki dokument da Ci prawo do darmowych lub częściowo odpłatnych świadczeń medycznych za granicą, w UE i EFTA.

Aby uzyskać go, musisz przesłać lub złożyć osobiście odpowiedni wniosek o kartę EKUZ w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ.

Wnioski do pobrania i wyrobienia karty EKUZ w Warszawie

Podstawą do wyrobienia kary EKUZ w Warszawie, podobnie jak w każdym innym mieście w Polsce, jest wniosek, który można pobrać na stronie NFZ-tu - www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/jak-wyrobic-karte-ekuz/uzyskaj-ekuz-osobiscie-w-dowolnym-oddziale-lub-delegaturze-nfz-/. Wniosek uzyskasz też w oddziale wojewódzkim lub delegaturze terenowej NFZ. Trzeba go wypełnić i złożyć.

Jak złożyć wniosek o EKUZ w oddziale lub delegaturze NFZ?

Masz możliwość złożenia wypełnionego, kompletnego wniosku na kilka sposobów:

  • osobiście, w oddziale NFZ,
  • poprzez wysyłkę e-mailem na adres ekuz.praca@nfz.gov.pl (jedynie w przypadku wniosków o EKUZ w związku z wykonywaniem pracy za granicą),
  • pocztą tradycyjną na adres oddziału NFZ lub uprawnionej delegatury,
  • przez elektroniczną skrzynkę podawcą ePUAP,
  • przez IKP – Internetowe Konto Pacjenta.

FAQ - co warto wiedzieć o wydaniu karty EKUZ?

Gdzie EKUZ od ręki w Warszawie?

Kartę EKUZ w Warszawie możesz dostać od ręki. Gdzie? W Mazowieckim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia przy ulicy Tytusa Chałubińskiego 8. Delegatury terenowe znajdują się w większych miastach. Złożenia wniosku oraz odbioru EKUZ możesz dokonać osobiście lub za pośrednictwem innej osoby. Sprawdź wzór upoważnienia do złożenia wniosku o EKUZ.

Gdzie można załatwić kartę EKUZ?

Możesz załatwić kartę EKUZ osobiście - w oddziałach wojewódzkich lub w delegaturach terenowych NFZ.

Czy na lotnisku Chopina można wyrobić kartę EKUZ?

Ciekawostką związaną z kartą EKUZ w Warszawie jest to, że możesz o nią wnioskować także w punkcie obsługi klientów NFZ na lotnisku im. Fryderyka Chopina, czyli na Okęciu w Warszawie. Wystarczy, że przed wylotem, nawet i na ostatnią chwilę, wypełnisz krótki formularz. Zostanie on zweryfikowany przez pracownika, a następnie dostaniesz kartę.

Ile się czeka na Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

W przypadku składania wniosku osobiście w oddziale wojewódzkim w Warszawie czy w delegaturze NFZ albo na lotnisku Chopina, po weryfikacji otrzymasz od razu kartę EKUZ. Jeśli ubiegasz się o nią online, np. za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta, licz się z tym, że zostanie wydana w ciągu 5-10 dni roboczych. W szczycie sezonu wakacyjnego trwa to zwykle dłużej.

Pamiętaj i o innych dokumentach podróży. Musisz mieć paszport lub dowód osobisty, jeśli będziesz przekraczać granicę kraju. Powinieneś wiedzieć, jak długo czeka się na dowód osobisty czy paszport i odpowiednio wcześnie to zorganizować, by nie stresować się odprawą na lotnisku. Krok po kroku dowiedz się, jakie dokumenty podróży musisz mieć ze sobą w takiej sytuacji.

Czy ubezpieczenie turystyczne jest zbędne przy karcie EKUZ?

Zakres ochrony w polisie turystycznej jest zwykle znacznie większy niż przy podstawowym ubezpieczeniu zdrowotnym, którym w istocie jest EKUZ. W UNIQA możesz mieć ubezpieczenie , które pokrywa koszty leczenia i rehabilitacji, transportu medycznego, leków, a także NNW, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie bagażu i odwołania lotu. Uwzględnia ono również assistance za granicą. Dlatego możesz uzyskać wiele różnych świadczeń, a nie tylko pokrycie kosztów leczenia w krajach UE i EFTA, jak w przypadku karty EKUZ. 

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Gdzie i jak wyrobić kartę EKUZ w Krakowie? Czy można wyrobić przez internet?

Przed wyjazdem na wakacje albo krótką wycieczkę zagraniczną warto zatroszczyć się o kwestie związane z bezpieczeństwem. Na urlopie wiele może się zdarzyć – nieszczęśliwy wypadek, choroba czy inny problem wymagający interwencji lekarskiej. W każdym z tych przypadków będziesz potrzebować konsultacji i pomocy medycznej. Nie musisz za to płacić z własnej kieszeni – w wielu przypadkach możesz uzyskać darmowe świadczenia, okazując dowód osobisty i kartę EKUZ. Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Krakowie i co…

Czytaj dalej

Gdzie i jak wyrobić EKUZ w Poznaniu? Zamierzasz wyjeżdżać za granicę? Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym i karcie EKUZ

Zimowy wyjazd na narty, wiosenny city break czy wakacyjna eskapada nad Morze Śródziemne to szansa na zwiedzanie przepięknych miejsc. Europa stwarza wiele możliwości dla aktywnych turystów. Nawet zimą można zakosztować słońca i ciepła na Wyspach Kanaryjskich. Europejskie podróże mają to do siebie, że w większości krajów działa karta EKUZ, która zapewnia ochronę w przypadku nagłego zachorowania czy wypadku. Gdzie wyrobić ją w Poznaniu? Jakie świadczenia zapewnia i czy jest alternatywą dla…

Czytaj dalej

Gdzie i jak wyrobić kartę EKUZ w Białymstoku? Bezpłatna karta EKUZ również online

Podczas wakacji powinniśmy wypoczywać, odreagowywać stresy dnia codziennego i podziwiać atrakcje turystyczne - spędzać czas na uprawianiu sportów lub relaksować się na plaży. Niestety, urlop nie zawsze wygląda tak, jak powinien. Nieszczęśliwy wypadek, nagłe zachorowanie czy zaostrzenie choroby przewlekłej mogą się zdarzyć w każdej chwili, dlatego przed wyjazdem zagranicznym zadbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Pomoże Ci w tym karta EKUZ. W Białymstoku również można o nią wnioskować.

Czytaj dalej

Gdzie i jak wyrobić EKUZ w Toruniu? Czy można wyrobić kartę EKUZ online?

Wyjazdy zagraniczne pozwalają odkrywać nowe kraje, ich kulturę i tradycję. To także okazja na podziwianie zabytków czy przepięknych, zróżnicowanych krajobrazów. Niestety, nawet podczas bajkowej podróży może przydarzyć się nieszczęśliwy wypadek lub nagła choroba, przez co będziesz potrzebować pomocy medycznej. Możesz ją uzyskać bezpłatnie lub z częściową odpłatnością w publicznych placówkach zdrowia w całej Unii Europejskiej i w krajach EFTA na podstawie karty EKUZ. Sprawdź, gdzie wyrobić kartę…

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę