UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Jak wygląda odprawa na lotnisku? Ile trwa odprawa przed odlotem?

Pierwsza podróż samolotem może być stresująca, ale właściwe przygotowanie do niej i zdobycie wszystkich informacji dotyczących tego, jak wygląda odprawa biletowo-bagażowa czy kontrola bezpieczeństwa przed odlotem pozwoli Ci poczuć się pewniej. Sprawdź razem z nami, jak zachować się na lotnisku i dlaczego trzeba stawić się w odpowiednim porcie lotniczym zwykle na dwie godziny przed planowaną godziną wylotu. Czy naprawdę odprawa trwa aż tak długo?

Jak wygląda odprawa na lotnisku

Jak wygląda odprawa na lotnisku?

W pierwszej kolejności po przyjeździe na lotnisko – samochodem, pociągiem, autobusem czy innym środkiem transportu, musisz udać się do hali wylotów w odpowiednim terminalu. Informację, z jakiego wylatujesz, powinieneś mieć na bilecie, w aplikacji linii lotniczych czy pośrednika sprzedającego Ci bilety albo w aplikacji biura podróży bądź w wiadomości od niego.

Kiedy już będziesz znać numer lotu, musisz udać się kolejno na właściwe odprawy:

  • odprawę biletowo-bagażową – przy odpowiednim stanowisku w porcie lotniczym, tzw. check in, zostaną sprawdzone Twoje dokumenty i nadasz bagaż rejestrowany;
  • kontrolę bezpieczeństwa – obejmującą m.in. prześwietlenie bagażu podręcznego;
  • kontrolę dokumentów i kart pokładowych przed odlotem.

Zobacz teraz, jak to wygląda w praktyce. Wiedza ta z pewnością ułatwi Ci przygotowanie się do odprawy na lotnisku i zwiększy Twoją pewność siebie, jeśli lecisz po raz pierwszy.

Odprawa biletowo-bagażowa – stanowisko check-in

Na tablicy odlotów na lotnisku znajdziesz odpowiednią informację, które stanowiska „check-in” są przeznaczone właśnie dla Ciebie i Twojego lotu.

Na terenie całego terminala w porcie lotniczym znajdują się monitory systemu informacyjnego (w skrócie FIDS), na których możesz odczytać cenne dane dotyczące odlotów i przylotów, w tym wskazujące odpowiednie stanowisko odprawy biletowo-bagażowej. Powinieneś skierować się do odprawy wyznaczonej dla danego przewoźnika lub rejsu. Informacje o numerze check-in właściwym dla Ciebie możesz uzyskać w punkcie na lotnisku lub telefonicznie, dzwoniąc pod numer informacji lotniskowej.

Przy stanowisku check-in odprawiany jest bagaż rejestrowany, sprawdzane są dokumenty – paszport lub dowód osobisty i ewentualnie wiza, jeśli jest wymagana. Musisz okazać także bilet lotniczy czy potwierdzenie rezerwacji – papierowe lub elektroniczne. Jeśli wszystko jest w porządku, otrzymasz od agenta obsługi naziemnej – pracownika lotniska, kartę pokładową (tzw. boarding card czy też boarding pass) z dołączonymi do niej potwierdzeniami nadania bagażu. Naklejki z tym samym numerem znajdą się bezpośrednio na Twojej walizce. Podczas odprawy biletowo-bagażowej bagaż zostanie zważony, a jeśli przekroczy dopuszczalną wagę, wówczas naliczona zostanie opłata za nadprogramowe kilogramy. Zostaniesz też poinformowany, gdzie udać się do kontroli bezpieczeństwa. Pracownik lotniska powie, co nie może znajdować się w nadawanym bagażu rejestrowanym.

Wraz z kartą pokładową w trakcie odprawy przydzielane są miejsca w samolocie, jakie zajmiesz. Mogą być losowe lub też wskazane przez Ciebie, ale zwykle za wybór trzeba dodatkowo zapłacić, zwłaszcza w tanich liniach lotniczych.

Pilnuj swojej karty pokładowej, ponieważ jest ważnym dokumentem uprawniającym Cię do wejścia na pokład samolotu. Bez niej nie będziesz mógł również zrobić zakupów w strefie bezcłowej, czyli w strefie zastrzeżonej lotniska, znajdującej się za strefą kontroli bezpieczeństwa, a przed wejściem na pokład.

Odprawy na stanowiskach check-in zaczynają się standardowo na 2 godziny przed wylotem, a w przypadku lotów transatlantyckich nawet na 3 godziny przed rozkładową godziną odlotu. Natomiast licz się z tym, że odprawa na stanowiskach check-in kończy się na około 45 minut przed wylotem.

Odprawa online

Możesz pominąć odprawę biletowo-bagażową na lotnisku, jeśli skorzystasz z odprawy online. Z takiej opcji korzystają pasażerowie różnych linii lotniczych. Wystarczy, że na stronie przewoźnika lub w aplikacji mobilnej wypełnisz elektroniczny formularz swoimi danymi oraz podasz numer rezerwacji, a następnie wygenerujesz kartę pokładową. Możesz ją pozostawić w formie elektronicznej, np. na telefonie, lub wydrukować i wziąć ze sobą na lotnisko. Pamiętaj, że jedna karta pokładowa jest przypisana do jednego pasażera. Dane muszą być zgodne z zawartymi w dokumencie tożsamości, z jakim przekracza granicę, ponieważ zarówno karta pokładowa, jak i dokument zostaną sprawdzone w trakcie kontroli bezpieczeństwa.

Dodatkowo możesz na wielu lotniskach skorzystać z kiosków do internetowej odprawy pasażerskiej (WEB), które po wpisaniu wszystkich wymaganych informacji wydrukują Ci kartę pokładową. Służą one do tzw. self check-in. Pasażerowie posiadający jedynie bagaż podręczny po dokonaniu odprawy przy takich stanowiskach przechodzą do stanowiska kontroli bezpieczeństwa. Natomiast ci, którzy mają jeszcze bagaż rejestrowany, dokonują najpierw odprawy biletowej w kiosku self check-in, a następnie muszą nadać ten bagaż przy tradycyjnym stanowisku odprawy.

Kontrola bezpieczeństwa na lotnisku

Kolejnym krokiem, następującym po odprawie biletowo-bagażowej lub odprawie online, jest kontrola bezpieczeństwa. Zanim do niej dojdziesz, pracownik lotniska sprawdzi Twoją kartę pokładową lub będziesz musiał ją zeskanować na specjalnej bramce elektronicznej. Następnie przeprowadzana jest kontrola bezpieczeństwa. Na specjalnej taśmie musisz umieścić plastikowe pojemniki, do których wkładasz:

  • wszystkie metalowe przedmioty,
  • sprzęt elektroniczny,
  • bagaż podręczny,
  • płynne produkty (w specjalnej zapinanej torbie i w pojemnikach o pojemności jednorazowo nie większej niż 100 ml),
  • okrycie wierzchnie,
  • portfel i dokumenty.

Taśma przesuwa wszystkie rzeczy pasażerów przez urządzenie rentgenowskie, które prześwietla je. Koniecznie sprawdź przed wylotem, jakie są zasady kontroli bezpieczeństwa oraz jakie przedmioty dopuszczone są do przewozu na pokładzie samolotów. Takie informacje znajdziesz na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego, ale i w hali odlotów. Sprawdź wcześniej, zwłaszcza przed pierwszym lotem samolotem, co można przewozić.

Pasażer przechodzi przez bramkę, która wykrywa metalowe przedmioty. Jeśli tak będzie, konieczna stanie się kontrola osobista.

Kontrola dokumentów

Jeśli podróżujesz poza strefę Schengen z jednego z polskich lotnisk, to tuż po kontroli bezpieczeństwa będziesz musiał przejść jeszcze kontrolę dokumentów prowadzoną przez Straż Graniczną. Nie ma jej, jeśli lecisz na lotnisko w państwach członkowskich Schengen.

Wejście na pokład samolotu – bagaż podręczny i karta pokładowa

Kiedy będzie zbliżać się już godzina Twojego planowanego wylotu i nie ma żadnych opóźnień, możesz przejść do wydzielonego stanowiska, tzw. gate – wskazanego w karcie pokładowej lub na tablicach informacyjnych. Wszystkie czynności kontrolne odbywające się w tym miejscu określane są mianem boardingu i tak opisane jest to na tablicy wylotów. Polega to na tym, że powinieneś stawić się przy odpowiednim gate o godzinie ustalonej przez przewoźnika – wpisana jest ona w karcie pokładowej w pozycji „boarding time”.

Zweryfikuj, kiedy rozpoczyna się boarding i gdzie znajduje się Twój gate na monitorach informacyjnych od razu po przejściu przez kontrolę dokumentów czy kontrolę bezpieczeństwa. Nie możesz się spóźnić, ponieważ po zamknięciu boardingu nie zostaniesz już wpuszczony na pokład samolotu, a Twój bagaż rejestrowany zostanie wypakowany z maszyny.

Podczas boardingu pasażerowie podróżujący z bagażem podręcznym (bagażem kabinowym) mogą zostać poproszeni o jego zważenie czy sprawdzenie wymiaru przy specjalnych stanowiskach. Jeśli okaże się, że jest zbyt duży lub za ciężki, będziesz musiał dopłacić za nadprogramowe kilogramy (nadbagaż) lub nadać dodatkowy bagaż rejestrowy do luku. Wagę, liczbę i rozmiar bagażu kabinowego regulują przepisy poszczególnych linii lotniczych.

W trakcie boardingu sprawdzona zostanie Twoja karta pokładowa i dokument tożsamości. Następnie udasz się pomostem pasażerskim, czyli tzw. rękawem, wprost do samolotu lub zostaniesz dowieziony przez płytę lotniska autobusem do odpowiedniej maszyny.

Ile trwa odprawa przed lotem?

Łącznie odprawa biletowo-bagażowa, kontrola bezpieczeństwa i kontrola dokumentów oraz boarding mogą zająć około 2 godziny, a przy dalekich lotach, gdy formalności związane np. z wizami wymagają więcej czasu, może to być nawet o godzinę dłużej. Dlatego bądź na lotnisku przynajmniej na dwie godziny przed wcześniej, by dopełnić wszystkich formalności przed startem. W czasie pandemii COVID-19 linie lotnicze, przewoźnicy czy biura podróży rekomendowały, by pasażerowie pojawili się na lotnisku nawet na 3 godziny przed planowanym odlotem. Odprawa jest obowiązkowa.

Pozostaje Ci już tylko życzyć miłego, spokojnego lotu, bez turbulencji!

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Jakie wybrać ubezpieczenie turystyczne do Japonii?

Podróż do Japonii to jedyne w swoim rodzaju przeżycie i moc niezapomnianych wrażeń. Odmienna kultura, fantastyczna kuchnia, bajeczne krajobrazy i liczne udogodnienia dla turystów – to tylko niektóre powody, dla których warto odwiedzić Kraj Kwitnącej Wiśni. Nie powinno się przy tym zapomnieć o zakupie odpowiedniego ubezpieczenia, które zapewni ochronę w wielu sytuacjach.

Czytaj dalej

Ubezpieczenie turystyczne do Włoch – jakie wybrać?

Wyborna kuchnia, imponujące zabytki, bajeczne krajobrazy i piękna pogoda – powodów, dla których warto zdecydować się na urlop we Włoszech, jest naprawdę sporo. To jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych na świecie. Pamiętaj, aby na wyjazd kupić ubezpieczenie, dzięki któremu będziesz podróżować ze spokojną głową.

Czytaj dalej

Czy wiesz, co możesz przewieźć przez granicę, a czego nie wolno przewozić? Sprawdź przepisy i dowiedz się, jak wygląda przewóz w UE na użytek własny

Podczas wakacji za granicą, podróżowania do krewnych w innych krajach czy w celach turystycznych, możesz chcieć coś przewieźć przez granicę. Jednak przepisy celne mogą wskazywać, że wywóz lub wwóz pewnych towarów będzie nielegalny. Lepiej dowiedz się wcześniej, co możesz przewieźć, a czego nie.

Czytaj dalej

Jak wygląda odprawa na lotnisku przed odlotem?

Wybierasz się w podróż samolotem? Będzie to Twój pierwszy lot? Z pewnością możesz odczuwać stres przed wzbiciem się w powietrze, ale dobrze wszystko zaplanuj, by zmniejszyć to poczucie. Musisz wiedzieć przede wszystkim to, jak wygląda odprawa w porcie lotniczym, którą przechodzisz, zanim jeszcze wejdziesz na pokład samolotu. Zobacz, jak wygląda odprawa i kontrola bezpieczeństwa na lotnisku i jakie dokumenty absolutnie musisz mieć przy sobie. Jak nadać bagaż i jakie rodzaje bagażu możesz zabrać…

Czytaj dalej
kobieta pakuje walizkę na podróż samolotem

Jak spakować się do samolotu? W jaki sposób spakować bagaż rejestrowany i bagaż podręczny?

W ramach przygotowania do wakacji, na które wybierasz się samolotem, musisz się spakować. Dla wielu turystów jest to najmniej lubiany etap organizacji wczasów. Jednak nie sposób go uniknąć. Jeśli będziesz wiedzieć, jak spakować walizkę na lot samolotem, możesz to zrobić szybko i uniknąć problemów w porcie lotniczym. Zobacz, jak to wykonać i spakować bagaż podręczny czy rejestrowany.

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę