UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Gdzie i jak wyrobić kartę EKUZ w Krakowie? Czy można wyrobić przez internet?

Przed wyjazdem na wakacje albo krótką wycieczkę zagraniczną warto zatroszczyć się o kwestie związane z bezpieczeństwem. Na urlopie wiele może się zdarzyć – nieszczęśliwy wypadek, choroba czy inny problem wymagający interwencji lekarskiej. W każdym z tych przypadków będziesz potrzebować konsultacji i pomocy medycznej. Nie musisz za to płacić z własnej kieszeni – w wielu przypadkach możesz uzyskać darmowe świadczenia, okazując dowód osobisty i kartę EKUZ. Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Krakowie i co ona właściwie daje?

Gdzie i jak wyrobić kartę EKUZ w Krakowie

Czym jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument potwierdzający prawo do korzystania z publicznej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej oraz EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria).

Karta dotyczy leczenia w sytuacjach nagłych. Co za tym idzie, nie daje Ci uprawnień do regularnego, planowanego leczenia w innym kraju. Na podstawie takiego dokumentu korzystasz w publicznych placówkach służby zdrowia ze świadczeń na takich samych zasadach jak obywatele danego kraju. Jeśli obowiązuje odpłatność za usługi medyczne, będziesz musiał za nie zapłacić. Zakres leczenia z EKUZ jest ograniczony, tj. masz prawo do leczenia niezbędnego i nieplanowanego, wyłącznie w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa.

Uwaga!

Świadczenia dostępne na podstawie karty EKUZ nie obejmują zwykle kosztów akcji ratunkowych czy organizacji transportu medycznego w związku z nagłym zachorowaniem. Jedyny wyjątek od tej reguły może stanowić przesłanka ekonomiczna, kiedy to dalsze koszty leczenia na kartę EKUZ w kraju pobytu są wyższe niż koszty transportu, jednak w najtańszych krajach w Europie takich dylematów nie ma.

W jakich krajach działa ubezpieczenie zdrowotne z tytułu EKUZ?

Karta nie działa wszędzie. Zastanawiasz się, gdzie na wakacje samochodem wybrać się, aby móc korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej? Sprawdź, w których krajach ubezpieczenie za granicę NFZ na podstawie EKUZ będzie honorowane:

  • kraje Unii Europejskiej,
  • kraje EFTA,
  • Wielka Brytania,
  • Irlandia Północna,
  • terytoria zamorskie m.in. francuskie, portugalskie czy hiszpańskie.

Nie obowiązuje ona jednak na Wyspach Normandzkich i Wyspie Man, w Watykanie, Monaco i San Marino.

Jak wyrobić kartę EKUZ w Krakowie? Złóż wniosek online lub osobiście

Przede wszystkim musisz dowiedzieć się, czy masz prawo do wyrobienia karty EKUZ. Uprawnione do niej są osoby ubezpieczone, np. pracujące na etacie, będące na emeryturze czy prowadzące działalność i opłacające samodzielnie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Do tego zaliczają się osoby nieubezpieczone, które mają prawo do leczenia na podstawie szczególnych uprawnień.

W systemie NFZ zostaniesz sprawdzony i dopiero później będzie Ci mogła zostać wydana karta EKUZ. Pracownik Narodowego Funduszu Zdrowia stwierdzi, czy masz prawo do świadczeń zdrowotnych w Polsce.

W pierwszej kolejności musisz wypełnić wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego i złożyć go w oddziale NFZ lub delegaturze krajowej. Możesz zrobić to:

  • osobiście, np. w małopolskim oddziale wojewódzkim NFZ w Krakowie albo wybranej delegaturze terenowej NFZ,
  • za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP,
  • za pomocą Internetowego Konta Pacjenta (IKP),
  • pocztą tradycyjną, na adres oddziału lub delegatury NFZ,
  • pocztą elektroniczną – jeśli chodzi o pracownicze wnioski o EKUZ.

Wnioski do pobrania dla wydania karty EKUZ

Nie trzeba składać wielu dokumentów, aby móc uzyskać kartę EKUZ. Podstawą jest bezpłatny wniosek. Możesz go otrzymać w formie papierowej w delegaturze czy oddziale wojewódzkim NFZ. Łatwo pobierzesz go przez internet, za pośrednictwem strony NFZ -https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/dokumenty-do-pobrania/.

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Krakowie?

Wniosek o kartę EKUZ złożysz w Małopolskim Oddziale Wojewódzkim NFZ w Krakowie przy ulicy Wadowickiej 8W. Możesz także upoważnić osobę trzecią do złożenia wniosku oraz odbioru EKUZ. Pamiętaj, że cała procedura nie pociąga za sobą żadnych dodatkowych kosztów.

Ubezpieczenie turystyczne czy karta EKUZ? Co wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, co zrobić w wakacje - czy pozostać w Europie, czy jednak wybrać się w dalszą podróż - musisz rozważyć wszystkie za i przeciw. Na Starym Kontynencie e w wielu przypadkach możesz podróżować na podstawie dowodu osobistego, bez konieczności wyrabiania paszportu. W przeciwnym wypadku dowiedz się, ile czasu wyrabia się paszport i zadbaj o solidne ubezpieczenie. W krajach poza UE i EFTA karta EKUZ nie będzie honorowana, dlatego przyda Ci się polisa turystyczna.

Również i w Europie okazuje się ona nieocenioną pomocą. Jeśli, np. dojdzie do zaostrzenia choroby przewlekłej, a przy tym będziesz wymagał transportu medycznego do Polski, karta EKUZ raczej tego nie pokryje, a ubezpieczenie podróży w UNIQA - jak najbardziej. W ramach polisy turystycznej otrzymasz NNW, OC w życiu prywatnym, pokrycie kosztów akcji ratunkowych czy ubezpieczenie bagażu. Jeśli lot się opóźni, a odprawa samolotowa będzie miała miejsce wiele godzin później, polisa zapewni Ci solidne odszkodowanie. Na takie świadczenia nie możesz liczyć, jeśli na wyjazd choćby i w Europie masz tylko kartę EKUZ.

FAQ

Gdzie wyrobić EKUZ od ręki?

Kartę EKUZ będziesz mieć od ręki, jeśli osobiście złożysz o nią wniosek. Gdzie złożyć wniosek o EKUZ w Krakowie? W tym celu udaj się do oddziału przy ul. Wadowickiej.

Jak szybko można wyrobić kartę EKUZ?

Podczas jednorazowej wizyty, np. w Małopolskim Oddziale Wojewódzkim NFZ w Krakowie, możesz otrzymać kartę EKUZ na swój wniosek.

Ile się czeka na Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Jeśli składasz wniosek o EKUZ osobiście, otrzymasz ją od ręki w tym samym dniu. W przypadku składanego online, na wydanie karty EKUZ trzeba poczekać poza sezonem około 5 dni, a w sezonie wakacyjnym – nawet 10 dni roboczych.

Jak wyrobić kartę EKUZ dla emeryta?

Wystarczy złożyć wniosek. W oddziale NFZ możesz zostać zapytany jedynie o dowód osobisty czy legitymację emeryta/rencisty.

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Gdzie i jak wyrobić EKUZ w Poznaniu? Zamierzasz wyjeżdżać za granicę? Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym i karcie EKUZ

Zimowy wyjazd na narty, wiosenny city break czy wakacyjna eskapada nad Morze Śródziemne to szansa na zwiedzanie przepięknych miejsc. Europa stwarza wiele możliwości dla aktywnych turystów. Nawet zimą można zakosztować słońca i ciepła na Wyspach Kanaryjskich. Europejskie podróże mają to do siebie, że w większości krajów działa karta EKUZ, która zapewnia ochronę w przypadku nagłego zachorowania czy wypadku. Gdzie wyrobić ją w Poznaniu? Jakie świadczenia zapewnia i czy jest alternatywą dla…

Czytaj dalej

Gdzie i jak wyrobić EKUZ w Warszawie? Potwierdzenie ubezpieczenia w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego

Podczas planowania wakacji za granicą wiele uwagi poświęcasz kwestiom związanym z organizacją podróży - noclegami czy transportem na miejsce. Wybierasz atrakcje turystyczne, kupujesz bilety, przez co możesz zapomnieć o najważniejszym aspekcie, czyli bezpieczeństwie. Jeśli podczas wyjazdu zdarzy się wypadek lub nagle zachorujesz, w wielu przypadkach przyda się karta EKUZ. Czym ona właściwie jest? Jak uzyskać kartę EKUZ w Warszawie?

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę