UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Gdzie i jak wyrobić kartę EKUZ w Białymstoku? Bezpłatna karta EKUZ również online

Podczas wakacji powinniśmy wypoczywać, odreagowywać stresy dnia codziennego i podziwiać atrakcje turystyczne - spędzać czas na uprawianiu sportów lub relaksować się na plaży. Niestety, urlop nie zawsze wygląda tak, jak powinien. Nieszczęśliwy wypadek, nagłe zachorowanie czy zaostrzenie choroby przewlekłej mogą się zdarzyć w każdej chwili, dlatego przed wyjazdem zagranicznym zadbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Pomoże Ci w tym karta EKUZ. W Białymstoku również można o nią wnioskować.

Gdzie i jak wyrobić kartę EKUZ w Białymstoku

Swobodne podróże po Europie

Obecność Polski w Unii Europejskiej powoduje, że turystyka na terenie całej Europy może się swobodnie rozwijać. W strefie Schengen nie ma kontroli paszportowej i można bez przeszkód przekraczać granice. Kolejną zaletą jest to, że możesz skorzystać w danym kraju UE z bezpłatnych świadczeń publicznej służby zdrowia w nagłych przypadkach na podstawie karty EKUZ. Jak wyrobić EKUZ w Olsztynie?

Co to jest karta EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Wspomniana karta EKUZ jest dokumentem, który warto zabrać ze sobą w podróż zagraniczną, jeśli odwiedzasz państwo członkowskie Unii Europejskiej lub obszaru EFTA (Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu). EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, ma postać niewielkiej, plastikowej karty z danymi posiadacza. Jej okazanie w publicznych placówkach ochrony zdrowia za granicą pozwala potwierdzić prawo do leczenia danej osoby w nagłych przypadkach. Najczęściej bez żadnej odpłatności możesz skorzystać ze świadczeń zdrowotnych, np. wizyty u lekarza czy zabiegów ambulatoryjnych, pielęgniarskich. Może się jednak zdarzyć, że będą częściowo odpłatne. Na podstawie karty EKUZ skorzystasz z usług medycznych na takich samych zasadach jak ubezpieczeni obywatele.

Trzeba też podkreślić, że zakres leczenia, jaki realizowany jest na podstawie karty EKUZ za granicą, jest mocno ograniczony. Masz prawo do świadczeń bez odpłatności w przypadku:

 • leczenia niezbędnego i nieplanowanego,
 • leczenia w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej.

NFZ rozlicza się z danym organem w kraju leczenia z poniesionych kosztów leczenia.

Gdzie działa karta EKUZ?

Wycieczka do najbogatszych krajów Europy czy wczasy w tych mniej zamożnych? Poziom PKB nie ma znaczenia w przypadku karty EKUZ. Można się nią posługiwać w innym kraju niż Polska, należącym do Unii Europejskiej lub EFTA, a także Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Karta będzie zachowywać swoją ważność także na terytoriach zamorskich:

 • francuskich: Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska,
 • portugalskich: na Azorach i Maderze,
 • hiszpańskich: Majorce i Wyspach Kanaryjskich.

Karta ta nie funkcjonuje jako potwierdzenie ubezpieczenia zdrowotnego za granicą:

 • na Wyspach Normandzkich i wyspie Man,
 • w Monaco, San Marino i Watykanie.

Jak wyrobić kartę EKUZ w Białymstoku?

Jeśli jesteś osoba ubezpieczoną w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, tj. opłacasz składki zdrowotne lub jesteś zgłoszony do ubezpieczenia jako uczeń, student, osoba bezrobotna czy też kobieta w ciąży, możesz wnioskować o kartę EKUZ. Białystok jest jednym z miast, w którym da się to zrobić osobiście. Przy wnioskowaniu powinieneś okazać dokument tożsamości – najczęściej będzie to dowód osobisty. Z uwagi na fakt, że nie ma rodzinnej kart EKUZ, każda osoba musi mieć swoją kartę. Warto o tym pomyśleć przy planowaniu wycieczek i wyjazdów zagranicznych także z dziećmi – przyda się wyrobienie dowodu dla dziecka czy paszportu oraz wnioskowanie o kartę EKUZ.

Gdzie złożyć wniosek o kartę EKUZ w Białymstoku?

Procedura jest bardzo prosta i łatwa do przeprowadzenia. Nie trzeba zbyt wiele robić, by uzyskać kartę EKUZ. Wystarczy wypełnić wniosek i złożyć go w oddziale NFZ. Można to zrobić na kilka sposobów:

 • osobiście, np. w podlaskim oddziale wojewódzkim NFZ Białystok albo w wybranej delegaturze terenowej NFZ,
 • za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP,
 • za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP),
 • pocztą tradycyjną na adres oddziału lub delegatury NFZ,
 • pocztą elektroniczną – jeśli chodzi o pracownicze wnioski o EKUZ.

FAQ – Co warto wiedzieć o dokumencie EKUZ?

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Białymstoku?

Możesz złożyć wniosek o kartę osobiście i wyrobić EKUZ w Białymstoku w podlaskim oddziale wojewódzkim przy ulicy Pałacowej 3. Można także wysłać wniosek w formie elektronicznej lub pocztą na adres oddziału wojewódzkiego.

Gdzie wyrobić EKUZ od ręki?

Od ręki kartę EKUZ wyrabia się w stacjonarnych oddziałach i delegaturach NFZ. Po sprawdzeniu w systemie statusu osoby ubezpieczonej, pracownik NFZ może wydać kartę.

Czy wystarczy ubezpieczenie turystyczne bez EKUZ?

Ubezpieczenie EKUZ nie jest tym samym co ubezpieczenie turystyczne. W UNIQA zapewniamy znacznie szerszy zakres ochrony, również w przypadku zaostrzenia choroby przewlekłej. Lista takich chorób znajduje się w OWU. Ubezpieczenie podróży zapewni bezpłatne leczenie w nagłych przypadkach - nie tylko w publicznych placówkach służby zdrowia. Można z niego skorzystać i uzyskać świadczenie w razie utraty czy zniszczenia posiadanego mienia, np. takiego jak bagaż do samolotu, ryzyka uprawiania różnych sportów czy opóźnienia i odwołania lotu. Ochrona obejmuje ubezpieczenie NNW – następstw nieszczęśliwych wypadków, OC w życiu prywatnym czy assistance. 

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Gdzie i jak wyrobić EKUZ w Poznaniu? Zamierzasz wyjeżdżać za granicę? Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym i karcie EKUZ

Zimowy wyjazd na narty, wiosenny city break czy wakacyjna eskapada nad Morze Śródziemne to szansa na zwiedzanie przepięknych miejsc. Europa stwarza wiele możliwości dla aktywnych turystów. Nawet zimą można zakosztować słońca i ciepła na Wyspach Kanaryjskich. Europejskie podróże mają to do siebie, że w większości krajów działa karta EKUZ, która zapewnia ochronę w przypadku nagłego zachorowania czy wypadku. Gdzie wyrobić ją w Poznaniu? Jakie świadczenia zapewnia i czy jest alternatywą dla…

Czytaj dalej

Gdzie i jak wyrobić EKUZ w Warszawie? Potwierdzenie ubezpieczenia w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego

Podczas planowania wakacji za granicą wiele uwagi poświęcasz kwestiom związanym z organizacją podróży - noclegami czy transportem na miejsce. Wybierasz atrakcje turystyczne, kupujesz bilety, przez co możesz zapomnieć o najważniejszym aspekcie, czyli bezpieczeństwie. Jeśli podczas wyjazdu zdarzy się wypadek lub nagle zachorujesz, w wielu przypadkach przyda się karta EKUZ. Czym ona właściwie jest? Jak uzyskać kartę EKUZ w Warszawie?

Czytaj dalej

Gdzie i jak wyrobić EKUZ w Toruniu? Czy można wyrobić kartę EKUZ online?

Wyjazdy zagraniczne pozwalają odkrywać nowe kraje, ich kulturę i tradycję. To także okazja na podziwianie zabytków czy przepięknych, zróżnicowanych krajobrazów. Niestety, nawet podczas bajkowej podróży może przydarzyć się nieszczęśliwy wypadek lub nagła choroba, przez co będziesz potrzebować pomocy medycznej. Możesz ją uzyskać bezpłatnie lub z częściową odpłatnością w publicznych placówkach zdrowia w całej Unii Europejskiej i w krajach EFTA na podstawie karty EKUZ. Sprawdź, gdzie wyrobić kartę…

Czytaj dalej

Gdzie i jak wyrobić kartę EKUZ w Bydgoszczy?

W ramach planowania wyjazdu zagranicznego trzeba pamiętać o bezpieczeństwie swoim i najbliższych. O ile wybierasz się na wakacje, do rodziny czy na wyjazd związany z Twoją pracą, a celem podróży jest jeden z krajów UE lub EFTA, podstawowy zakres ochrony zapewni Ci karta EKUZ. Sprawdź, czym ona jest i gdzie ją wyrobić w Bydgoszczy?

 

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę