UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Sprawdzanie OC – w jaki sposób sprawdzić ważność polisy OC? Wystarczy numer rejestracyjny pojazdu!

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego powinien zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. W praktyce jednak nie wszyscy dopełniają tego obowiązku. Jak możesz sprawdzić, czy kierowca, który spowodował szkodę naw Twoim pojeździe, ma ważną polisę? Zobacz, jak sprawdzić ważność OC przez internet na podstawie numeru rejestracyjnego pojazdu.

SPRAWDZENIE OC POJAZDU – JAK MOŻNA ZWERYFIKOWAĆ WAŻNOŚĆ POLISY OC?

Jeśli jesteś poszkodowanym w kolizji lub wypadku, to przysługuje Ci odszkodowanie z OC sprawcy. W ramach ubezpieczenia możesz m.in. skorzystać z holowania czy pojazdu zastępczego. W przypadku gdy uczestnicy zdarzenia są zgodni odnośnie do tego, kto jest sprawcą, nie trzeba wzywać policji. Wystarczy, że kierowca, który spowodował kolizję, napisze oświadczenie sprawcy. Jednak wcześniej sprawdź, czy ma on ważne OC. W jaki sposób możesz zweryfikować, czy posiada aktualną polisę? Masz kilka możliwości:

  • Druk polisy – czy sprawca ma przy sobie potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia? To najłatwiejszy sposób na weryfikację jego OC. Jednak obecnie posiadacze pojazdów nie mają obowiązku wożenia ze sobą tego dokumentu. Co ciekawe, nie musisz mieć przy sobie nawet dowodu rejestracyjnego - nie otrzymasz za to mandatu czy punktów karnych.
  • Baza OC na ufg.pl – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny udostępnia na swojej stronie proste narzędzie, dzięki któremu upewnisz się, czy auto ma OC. Jak sprawdzić ubezpieczenie pojazdu i ważność polisy? Na ufg.pl wybierz z górnego menu „Baza OC i AC”, a następnie „Identyfikacja umowy OC na dzień”. Żeby uzyskać informację, wpisz numer rejestracyjny pojazdu sprawcy lub numer VIN. Podaj, na jaki dzień weryfikujesz OC (dzień zdarzenia) i wybierz kraj, na którego terytorium doszło do kolizji. Następnie kliknij „Dalej” i gotowe. To szybka metoda na sprawdzenie OC sprawcy, która nie wymaga weryfikowania dokumentów. UFG podaje zawsze aktualne informacje. Weryfikacja po numerze rejestracyjnym pozwala ustalić numer polisy OC sprawcy, który jest potrzebny przy zgłaszaniu szkody. Jeszcze do 31 grudnia 2022 roku UFG udostępniało aplikację „Na Wypadek”, która pozwalała na weryfikację ważności ubezpieczenia OC danego pojazdu, ale obecnie jest ona wyłączona.
  • Baza serwisu historiapojazdu.gov.pl – kolejny sposób na sprawdzenie polisy OC wymaga już większej ilości danych, ale również dostępny jest online i dodatkowo pozwoli Ci na uzyskanie także innych informacji o pojeździe ze strony rządowej. To właściwie baza CEPiK - Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, w której sprawdzisz, czy samochód ma ważne ubezpieczenie OC. Możesz dowiedzieć się m.in., kiedy przeprowadzane były kolejne badania techniczne i jaki był wówczas odczytany stan licznika. Pojawia się tu także informacja o dokumentach pojazdu i czy nastąpiła wymiana dowodu rejestracyjnego. Aby zobaczyć, czy auto ma aktualne ubezpieczenie OC, musisz znać: numer rejestracyjny, VIN i datę pierwszej rejestracji. Ten sposób weryfikacji jest przydatny przede wszystkim dla osób, które chcą sprawdzić historię pojazdu przed jego zakupem. W przypadku gdy interesuje cię jedynie sprawdzenie ważności OC, skorzystaj z bazy UFG.

SPRAWDZANIE POLISY A BRAK UBEZPIECZENIA OC SPRAWCY

Co jeśli po zweryfikowaniu ważności ubezpieczenia okaże się, że posiadacz pojazdu jeździł nim bez OC? Brak OC sprawcy nie pozbawia Cię odszkodowania.
Jeśli będziesz w sytuacji, gdy sprawca kolizji lub wypadku, w którym brałeś udział, nie ma ważnej polisy OC dla swojego pojazdu, to i tak otrzymasz odszkodowanie, ale od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Najlepiej w takim przypadku wezwij policję. Zgłoś się do dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego i zgłoś zdarzenie. Ubezpieczyciel przekaże komplet dokumentów do UFG, który wypłaci odszkodowanie.

Nie oznacza to jednak, że sprawca uniknie odpowiedzialności za zdarzenie. UFG zwróci się do niego z regresem – zatem będzie on musiał pokryć odszkodowanie. Nawet jeśli doszło tylko do kolizji, to i tak może on być obciążony wysokimi opłatami wynikającymi z konieczności likwidacji szkody w pojeździe czy pojazdach. Jak informuje UFG, wielu nieubezpieczonych sprawców wypadków w dalszym ciągu spłaca regresy za szkody, do których doprowadzili w latach 90. XX wieku. Rekordziści muszą zwrócić kwoty przekraczające milion złotych.

JAKA JEST WYSOKOŚĆ KAR ZA BRAK OC?

Brak ubezpieczenia OC czy choćby przerwanie ciągłości trwania ochrony w ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, prowadzi do ryzyka nałożenia na właściciela nieubezpieczonego auta srogich kar finansowych. Nawet jeśli nie spotkasz się z kontrolą drogową, to Twój brak OC dla samochodu może być ukarany za pośrednictwem UFG.

Wysokość kar za brak ubezpieczenia OC zależy od typu pojazdu podlegającemu ubezpieczeniu oraz aktualnej kwoty minimalnego wynagrodzenia w Polsce. Opłaty za brak polisy wynoszą maksymalnie:

Od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku:

  • 8480 zł w przypadku samochodów osobowych,
  • 12 730 zł dla samochodów ciężarowych, autobusów, ciągników,
  • 1410 zł w przypadku innych pojazdów, w tym motocykli.

Od 1 lipca do 31 grudnia 2024 roku.

  • 8600 zł w przypadku samochodów osobowych,
  • 12 900 zł dla samochodów ciężarowych, autobusów, ciągników,
  • 1430 zł w przypadku innych pojazdów, w tym motocykli.

Niższą karę zapłacisz, jeśli przerwa w ubezpieczeniu wynosiła do 3 dni. W takiej sytuacji naliczona zostanie ci opłata karna w wysokości 20 proc. podstawowej stawki. W przypadku przerwy w OC trwającej od 4 do 14 dni będzie to połowa stawki podstawowej.

Kara za brak OC to nie tylko prawdopodobieństwo nałożenia mandatu karnego, ale również konieczność pokrycia wszelkich strat, jakie możesz spowodować innym osobom w czasie ruchu pojazdu w okresie, gdy nie będziesz mieć ubezpieczenia.

SPRAWDZENIE POLISY OC WŁASNEGO POJAZDU

Wiedząc, jak sprawdzić ważność OC, możesz szybko dowiedzieć się także, kiedy sam powinieneś wykupić dla swojego auta stosowne ubezpieczenie. Posiadanie ważnej polisy uchroni Cię przed ponoszeniem finansowych konsekwencji braku ciągłości OC.

SKALA PROBLEMU Z BRAKIEM UBEZPIECZENIA OC POJAZDU

Na koniec 2022 roku UFG podawał, że po polskich drogach jeździło około 320 tys. pojazdów nieubezpieczonych, czyli bez ważnego OC. Na koniec 2022 roku fundusz prowadził 18,1 tys. postępowań regresowych w trybie dobrowolnym i egzekucyjnym, a łączna wartość dochodzonych regresów wynosiła aż 340 mln zł. Najwyższa wartość regresu, jaką musi zwrócić nieubezpieczony sprawca wypadku, wyniosła aż 2,25 mln zł. Dane te powinny przemawiać do wyobraźni osób, które nie ubezpieczają z różnych powodów swoich aut. Ryzyko nałożenia kary przez UFG oraz regresu ubezpieczeniowego jest wysokie, a straty finansowe mogą być ogromne.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Anna Bezpalko - autor artykułu to Specjalista ds. ubezpieczeń majątkowych w Departamencie ubezpieczeń majątkowych w UNIQA TU S.A.
Anna Bezpalko
Specjalista ds. Rozwoju Ubezpieczeń Komunikacyjnych

Jest absolwentką Wydziału Zarządzania i Finansów Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie oraz studiów podyplomowych w zakresie Ryzyka i Ubezpieczeń Majątkowych w Akademii Leona Koźmińskiego. Z rynkiem ubezpieczeniowym związana od 2014 roku. Swoją karierę zawodową zaczynała w Liberty Ubezpieczenia, początkowo jako Doradca w Dziale Obsługi Klienta, następnie jako Specjalista ds. Reklamacji. W 2019 roku dołączyła do Departamentu Rozwoju Produktów i Procesów w AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. obejmując stanowisko Specjalisty ds. Ubezpieczeń Majątkowych. Od 2021 kontynuuje pracę w UNIQA TU S.A. aktywnie uczestnicząc w prowadzonych projektach biznesowych.

Udostępnij poradę

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę