Sprawdzanie OC – w jaki sposób sprawdzić ważność polisy OC? Wystarczy numer rejestracyjny pojazdu!
Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego powinien zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. W praktyce jednak nie wszyscy dopełniają tego obowiązku. Jak możesz sprawdzić, czy kierowca, który spowodował szkodę w Twoim pojeździe, ma ważne OC? Zobacz, jak sprawdzić ważność OC przez internet tylko na podstawie numeru rejestracyjnego pojazdu. Numer polisy nie jest wymagany.

SPRAWDZENIE OC POJAZDU – JAK MOŻNA ZWERYFIKOWAĆ WAŻNOŚĆ POLISY OC?
Jeśli jesteś poszkodowanym w kolizji i Twój pojazd wymaga naprawy, to przysługuje Ci odszkodowanie z OC sprawcy. W ramach ubezpieczenia możesz m.in. skorzystać z holowania czy pojazdu zastępczego. W przypadku, gdy uczestnicy są zgodni odnośnie do tego, kto jest sprawcą, nie trzeba wzywać policji. Wystarczy, że kierowca, który spowodował kolizję, napisze oświadczenie sprawcy. Jednak wcześniej musisz sprawdzić, czy ma on ważne OC. W jaki sposób możesz zweryfikować OC? Jak odbywa się w praktyce sprawdzenie, czy pojazd ma OC? Masz kilka możliwości:
- Druk polisy – czy sprawca ma przy sobie potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia? To najłatwiejszy sposób na sprawdzenie jego OC. Jednak obecnie posiadacze pojazdów nie mają obowiązku wożenia ze sobą tego dokumentu. Co ciekawe, nie musisz mieć także przy sobie dowodu rejestracyjnego. Możesz także skorzystać z pozostałych metod, jakie proponujemy na to, by sprawdzić, czy samochód ma OC.
- Baza OC na ufg.pl – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny udostępnia na swojej stronie internetowej proste narzędzie, dzięki któremu upewnisz się, czy auto ma OC. Jak sprawdzić ubezpieczenie pojazdu i ważność polisy? Na ufg.pl wybierz z górnego menu „Baza OC i AC”, a następnie „Identyfikacja umowy OC na dzień”. Żeby uzyskać informację, wpisz numer rejestracyjny pojazdu sprawcy lubnumer VIN, podaj, na jaki dzień weryfikujesz OC (dzień zdarzenia) i wybierz kraj, na którego terytorium doszło do kolizji. Następnie kliknij „Dalej” i gotowe. To szybka metoda na sprawdzenie OC sprawcy, która nie wymaga weryfikowania dokumentów. UFG podaje zawsze aktualne, wiarygodne informacje. Weryfikacja po numerze rejestracyjnym pozwala ustalić numer polisy OC sprawcy. Przyda się on przy zgłaszaniu szkody.
- Baza serwisu historiapojazdu.gov.pl – kolejny sposób na sprawdzenie polisy OC wymaga już większej ilości danych, ale również dostępny jest online i dodatkowo pozwoli Ci na uzyskanie także innych informacji o pojeździe. To właściwie baza CEPiK - Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, w której sprawdzisz, czy samochód ma ważne ubezpieczenie OC. Możesz dowiedzieć się m.in., kiedy przeprowadzane były kolejne badania techniczne i jaki był wówczas odczytany stan licznika. Aby zobaczyć, czy pojazd ma aktualneubezpieczenie OC, musisz znać: numer rejestracyjny, VIN i datę pierwszej rejestracji. Ten sposób weryfikacji jest przydatny przede wszystkim dla osób, które chcą sprawdzić historię pojazdu przed jego zakupem. W przypadku, gdy interesuje cię jedynie sprawdzenie ważności OC, skorzystaj z bazy UFG.
BRAK UBEZPIECZENIA OC SPRAWCY
Co jeśli po zweryfikowaniu ważności ubezpieczenia okaże się, że posiadacz pojazdu jeździł nim bez OC? Brak OC sprawcy nie pozbawia Cię odszkodowania. W takim przypadku odszkodowanie wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Nie oznacza to jednak, że sprawca uniknie odpowiedzialności za zdarzenie. UFG zwróci się do niego z regresem – zatem będzie on musiał sam pokryć koszt odszkodowania. Nawet jeśli doszło tylko do kolizji, to i tak może on być obciążony wysokimi opłatami wynikającymi z konieczności likwidacji szkody w pojeździe czy pojazdach. Jak informuje UFG, wielu nieubezpieczonych sprawców wypadków w dalszym ciągu spłaca regresy za szkody, do których doprowadzili w latach 90. XX wieku. Rekordziści muszą zwrócić kwoty przekraczające milion złotych.
SPRAWDZENIE POLISY OC WŁASNEGO POJAZDU
Wiedząc, jak sprawdzić ważność ubezpieczenia OC, możesz szybko dowiedzieć się także, kiedy sam powinieneś wykupić dla swojego auta stosowne ubezpieczenie. Posiadanie ważnej polisy OC uchroni Cię przed ponoszeniem finansowych konsekwencji braku ciągłości ubezpieczenia OC.