UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe – kto i kiedy może wykupić krótkoterminowe OC na miesiąc?

Standardowo większość polskich kierowców wykupuje ubezpieczenie OC na rok. Jednak istnieją wyjątki od tej reguły. Towarzystwa oferują swoim również OC krótkoterminowe (tzw. ubezpieczenie komisowe), które gwarantuje ochronę przez co najmniej 30 dni – co istotne, daje taki sam zakres ochrony jak standardowe OC zawierane na 12 miesięcy. Kto najczęściej korzysta z czasowego ubezpieczenia samochodu i czy OC na miesiąc odnawia się automatycznie? Kiedy możliwe jest ubezpieczenie samochodu na miesiąc?

CO TO JEST UBEZPIECZENIE OC KRÓTKOTERMINOWE?

Czym różni się ubezpieczenie OC krótkoterminowe od standardowej polisy? Ubezpieczenie krótkoterminowe, jak sama nazwa wskazuje, zawiera się na krótki okres – zgodnie z przepisami prawa trwa mniej niż rok, ale nie krócej niż 30 dni. Dlatego bardzo często możesz spotkać się z nazwą ubezpieczenie OC na miesiąc. Gwarantuje kierowcy identyczny stopień ochrony, co roczne OC. Warto podkreślić, że krótkoterminowe ubezpieczenie nie przedłuża się automatycznie, wygasa w określonym w umowie dniu. Tego rodzaju polisa nie jest kosztowna, dzięki czemu pozwala kupującym zaoszczędzić sporo środków. Umowa tzw. ubezpieczenia komisowego zawierana jest w szczególnych okolicznościach.

POLISA KRÓTKOTERMINOWA OC AUT SPROWADZONYCH Z ZAGRANICY

Polskie prawo dopuszcza wykupienie OC na miesiąc w przypadku pojazdów sprowadzonych z zagranicy, które do tej pory były tam zarejestrowane. W tej sytuacji ubezpieczenie samochodu na 30 dni jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, gdyż nowy właściciel auta może swobodnie się nim poruszać jeszcze w trakcie załatwiania wszystkich formalności związanych z przerejestrowaniem sprowadzonego do Polski auta. Należy podkreślić, że po zarejestrowaniu pojazdu na terenie Polski, kolejna umowa ubezpieczenia OC powinna być zawarta na 12 miesięcy.

KRÓTKOTERMINOWE UBEZPIECZENIE OC DLA POJAZDÓW HISTORYCZNYCH I ZABYTKOWYCH  

Przywilej wykupienia OC krótkoterminowego mają również właściciele samochodów zabytkowych i historycznych, czyli takich, które są starsze niż 25 albo 40 lat i rzeczoznawca lub biegły z dziedziny motoryzacji uznał dane pojazdy za unikatowe (pamiętajmy, że nie każde stare auto jest uznawane na historyczne). W tym przypadku możemy w ciągu roku zawrzeć nawet kilka ubezpieczeń OC krótkoterminowych, np. na czas zjazdów miłośników tego typu samochodów, bez konieczności zakupu droższej, rocznej polisy komunikacyjnej.

UBEZPIECZENIE SAMOCHODU OC KRÓTKOTERMINOWE DLA POJAZDÓW WOLNOBIEŻNYCH

Kolejną grupą kierowców, którzy mogą skorzystać z OC krótkoterminowego, są właściciele pojazdów wolnobieżnych. Zgodnie z ustawą o ruchu drogowym za pojazd wolnobieżny uznaje się taki, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do maksymalnie 25 km/h (poza ciągnikami rolniczymi, które powinny mieć standardową polisę ubezpieczeniową na rok). Rolnicy, którzy posiadają pojazdy wolnobieżne i korzystają z nich w gospodarstwie, muszą wykupić standardową, roczną polisę (nawet jeśli używają ciągnika tylko w okresie wrzesień – marzec). Najczęściej spotykanymi pojazdami wolnobieżnymi są np.:

  • koparki,
  • walce, 
  • wózki transportowe i widłowe, 
  • ciągniki typu skider i forwarder, 
  • kombajny, kosiarki i inne maszyny rolnicze.

Dla pojazdów wolnobieżnych możesz podpisać umowę ubezpieczenia OC na krótszy czas. Przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych wskazują jednak, że musi on wynosić nie mniej niż 3 miesiące. 

KRÓTKOTERMINOWE OC NA MIESIĄC DLA POJAZDÓW ZAREJESTROWANYCH CZASOWO

Prawo do zakupu ubezpieczenia krótkoterminowego mają kierowcy, którzy są właścicielami pojazdu zarejestrowanego czasowo (taki samochód ma charakterystyczne, czerwone tablice rejestracyjne). OC krótkoterminowe przydaje się zwłaszcza tym osobom, które planują wywieźć auto za granicę lub do miejsca naprawy (nawet dojazd do warsztatu czy stacji kontroli pojazdów wymaga posiadania odpowiednich dokumentów, a czasowe ubezpieczenie samochodu sprawdza się tutaj idealnie). Ubezpieczenie OC samochodu zarejestrowanego czasowo musi być zawierane na czas nie krótszy niż okres takiej rejestracji, określony w decyzji starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania właściciela pojazdu mechanicznego, ale musi być to co najmniej 30 dni. 

UBEZPIECZENIE KRÓTKOTERMINOWE OC NA 30 DNI DLA SAMOCHODÓW ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W KOMISIE

Z OC krótkoterminowego na miesiąc korzystają zwykle handlarze i komisy samochodowe, czyli miejsca sprzedaży lub pośrednictwa w zbyciu pojazdów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa auta, które czekają na sprzedaż, muszą być ubezpieczone – OC na krótszy termin pozwala sprzedawcom znacznie ograniczyć koszty związane z zapewnieniem pojazdom ochrony. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych wskazuje, że w odniesieniu do pojazdów mechanicznych zarejestrowanych na stałe, osoby prowadzące działalność gospodarczą polegającą na pośredniczeniu w kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych mogą wykupić OC na czas nie krótszy niż 30 dni. 

Co jest istotne z punktu widzenia klienta komisu – kupując samochód, należy pamiętać o terminie, w którym umowa OC na 30 dni wygasa (jak już wspomnieliśmy, tego typu ubezpieczenie nie odnawia się automatycznie) i odpowiednio wcześniej kupić kolejną, roczną polisę.  Obowiązkowe OC na 12 miesięcy można wygodnie wykupić w trybie online. Ważne, aby przy zawieraniu nowej, rocznej polisy zwrócić uwagę na datę rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej, aby nie dopuścić do przerwy w ciągłości ochrony. Nawet jednodniowa przerwa może nieść za sobą konsekwencje finansowe w postaci kary za niedopełnienie obowiązku ubezpieczenia, nakładanej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

KTO JESZCZE MOŻE SKORZYSTAĆ Z UBEZPIECZENIA OC NA MIESIĄC LUB NIECO DŁUŻEJ?

Właściciele samochodów, które służą do jazd testowych. Mowa tu o ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej na okres 30 dni w odniesieniu do samochodów, które nie były uprzednio zarejestrowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Podsumowując, OC krótkoterminowe znajduje zastosowanie w wyjątkowych sytuacjach, zapewniając taki sam poziom ochrony, jak ubezpieczenie samochodu na rok. Nie ulega automatycznemu przedłużeniu jak standardowa polisa komunikacyjna.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Anna Bezpalko - autor artykułu to Specjalista ds. ubezpieczeń majątkowych w Departamencie ubezpieczeń majątkowych w UNIQA TU S.A.
Anna Bezpalko
Specjalista ds. Rozwoju Ubezpieczeń Komunikacyjnych

Jest absolwentką Wydziału Zarządzania i Finansów Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie oraz studiów podyplomowych w zakresie Ryzyka i Ubezpieczeń Majątkowych w Akademii Leona Koźmińskiego. Z rynkiem ubezpieczeniowym związana od 2014 roku. Swoją karierę zawodową zaczynała w Liberty Ubezpieczenia, początkowo jako Doradca w Dziale Obsługi Klienta, następnie jako Specjalista ds. Reklamacji. W 2019 roku dołączyła do Departamentu Rozwoju Produktów i Procesów w AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. obejmując stanowisko Specjalisty ds. Ubezpieczeń Majątkowych. Od 2021 kontynuuje pracę w UNIQA TU S.A. aktywnie uczestnicząc w prowadzonych projektach biznesowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Jak sprawdzić OC pojazdu? Czy numer polisy wystarczy do sprawdzenia ważności ubezpieczenia OC?

Posiadacz pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce musi wykupić obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Ochrona ubezpieczeniowa trwa zwykle 12 miesięcy, a okres ten liczony jest od daty wskazanej na polisie OC. Jak sprawdzić, czy OC samochodu jest aktualne i nie dopuścić do powstania przerwy w okresie działania polisy? Jak sprawdzić ubezpieczenie pojazdu sprawcy kolizji czy wypadku drogowego?

Czytaj dalej
młoda kobieta za kierownicą

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? Jaki jest koszt ubezpieczenia OC dla młodego kierowcy?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Ta polisa chroni odpowiedzialność cywilną osoby, która spowoduje wypadek i będzie zobowiązana do pokrycia szkód powstałych na skutek zdarzenia. Co obejmuje ubezpieczenie OC? Jak wiek właściciela wpływa na średnią cenę polisy OC oraz komu przysługują zniżki? Czy niższa będzie cena ubezpieczenia OC dla doświadczonego kierowcy?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę