Sprawdzanie OC – w jaki sposób sprawdzić ważność polisy?

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego powinien zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. W praktyce jednak nie wszyscy dopełniają tego obowiązku. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny szacuje, że po polskich drogach jeździć może nawet od 80 do 100 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów. Jak możesz sprawdzić, czy kierowca, który spowodował szkodę w Twoim pojeździe ma ważne OC?

Sprawdzenie OC pojazdu – jak to zrobić?

Jeśli jesteś poszkodowanym w kolizji i Twój pojazd wymaga naprawy, to przysługuje Ci odszkodowanie z OC sprawcy. W ramach ubezpieczenia możesz m.in. skorzystać z holowania pojazdu czy pojazdu zastępczego. W przypadku, gdy w zdarzeniu nie ma poszkodowanych i uczestnicy są zgodni odnośnie do tego, kto jest sprawcą, wówczas nie trzeba wzywać policji. Wystarczy, że kierowca, który spowodował kolizję, napisze oświadczenie sprawcy. Jednak wcześniej musisz sprawdzić, czy posiada on ważne OC. W jaki sposób możesz zweryfikowaćOC? Masz kilka możliwości:

  • Druk polisy – czy sprawca ma przy sobie potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia? To najłatwiejszy sposób na sprawdzenie jego OC. Jednak obecnie posiadacze pojazdów nie mają obowiązku wożenia ze sobą tego dokumentu – wcześniej jego brak karany był mandatem. Kolejna kwestia dotyczy tego, czy takie sprawdzenie ubezpieczenia samochodu daje pewność, iż dokument jest prawdziwy? Potrafisz ocenić, czy sprawca nie próbuje cię oszukać? Z tego powodu nie jest to dobry sposób na sprawdzenie polisy OC – dla bezpieczeństwa skorzystaj z pozostałych metod, jakie proponujemy.

  • Baza OC na ufg.pl – wspomniany już Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny udostępnia na swojej stronie internetowej proste narzędzie, dzięki któremu upewnisz się, czy auto ma OC. Jak sprawdzić ubezpieczenie pojazdu? Na ufg.pl wybierz z górnego menu „Baza OC i AC”, a następnie „Identyfikacja umowy OC na dzień”. Żeby uzyskać informację, wpisz numer rejestracyjny pojazdu sprawcy lub numer VIN, podaj, na jaki dzień weryfikujesz OC (dzień zdarzenia) i wybierz kraj, na terytorium którego doszło do kolizji. Następnie kliknij „Dalej” i gotowe. To szybka metoda na sprawdzenie OC sprawcy, która nie wymaga zweryfikowania dokumentów. Wystarczy podać numer rejestracyjny pojazdu.

null

  • Baza serwisu historiapojazdu.gov.pl – kolejny sposób na sprawdzenie polisy OC wymaga już większej ilości danych, ale również dostępny jest online i dodatkowo pozwoli ci na uzyskanie także innych informacji o pojeździe. Możesz dowiedzieć się m.in., kiedy przeprowadzane były kolejne badania techniczne i jaki był wówczas odczytany stan drogomierza. Aby zobaczyć, czy pojazd posiada aktualne ubezpieczenie OC, musisz znać: numer rejestracyjny, VIN i datę pierwszej rejestracji. Ten sposób weryfikacji jest przydatny przede wszystkim dla osób, które chcą sprawdzić historię auta przed jego zakupem. W przypadku, gdy interesuje cię jedynie sprawdzenie ważności OC, skorzystaj z bazy UFG.

 null

  • Aplikacja „Na wypadek” – kolejny sposób na sprawdzenie OC online. Jest to program udostępniony przez UFG, który podpowie ci, co krok po kroku powinieneś zrobić, jeśli przydarzy ci się kolizja. W aplikacji sprawdzisz również, czy inni uczestnicy zdarzenia posiadają ważne ubezpieczenie OC.

Co, jeśli po sprawdzeniu ubezpieczenia okaże się, że posiadacz pojazdu jeździł nim bez OC? W takim przypadku odszkodowanie wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Nie oznacza to jednak, że sprawca uniknie odpowiedzialności za zdarzenie. UFG zwróci się do niego z regresem – zatem będzie on musiał sam pokryć koszt odszkodowania. Nawet jeśli doszło tylko do kolizji, to i tak może on być obciążony wysokimi opłatami wynikającymi z konieczności likwidacji szkody w pojeździe czy pojazdach. Jak informuje UFG, wielu nieubezpieczonych sprawców wypadków w dalszym ciągu spłaca regresy za szkody, do których doprowadzili w latach 90. XX wieku. Rekordziści muszą zwrócić kwoty przekraczające milion złotych.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować
Podpisanie umowy - przerejestrowanie samochodu

Przerejestrowanie samochodu a ubezpieczenie OC – czy pozostaje ważne?

Jeśli kupiłeś pojazd lub otrzymałeś go w ramach darowizny, to wymaga on przerejestrowania. Chociaż nie zawsze konieczna jest wymiana tablic rejestracyjnych, to obowiązkowo należy zmienić dane w dowodzie rejestracyjnym, a to nie jedyne obowiązki. Co z ubezpieczeniem? Czy OC przechodzi na kupującego? Czy jazda na OC poprzedniego właściciela jest dopuszczalna?

Czytaj dalej
Podpisanie umowy zakupu samochodu

Współwłaściciel samochodu – jak go dopisać?

Właścicielem pojazdu może być nie tylko jedna osoba. Samochód może stanowić współwłasność. Wówczas prawa do auta ma np. kilka osób. Z jakimi obowiązkami wiąże się taka współwłasność? Czy jest to korzystne?

Czytaj dalej

Podatek od kupna samochodu 2021 – kto i kiedy musi go opłacić?

Zakup pojazdu wiąże się z koniecznością dopełnienia pewnych formalności, m.in. powiadomienia o tym zakładu ubezpieczeń czy rejestracji w wydziale komunikacji. Nieuniknione jest też zapłacenie podatku. Kto jest nim obciążony? Sprzedający czy kupujący? Jak wyliczyć podatek za samochód? W jakim czasie należy wywiązać się z tego obowiązku?

Czytaj dalej

Ubezpieczenie OC i AC najtaniej – opcje dla samochodu firmowego

Przedsiębiorcy, którzy ubezpieczają w danym towarzystwie ubezpieczeniowym więcej niż jedno auto mogą liczyć na atrakcyjniejsze ceny. Należy przy tym pamiętać, że jeśli korzystają oni z leasingu, umowa ta zobowiązuje ich do zakupu OC i AC o konkretnym zakresie ochrony.

Czytaj dalej

Coraz więcej osób kupuje ubezpieczenie OC online

Zakup polisy ubezpieczeniowej OC online jest czynnością prostą i wygodną, przeznaczoną dla osób, które cenią sobie swój czas. Wybór takiej formy zakupu polisy OC pozwala na skorzystanie z przejrzystego i prostego w obsłudze kalkulatora składki. Ponadto wiele towarzystw ubezpieczeniowych w zamian za zakup OC online oferuje atrakcyjne zniżki.

Czytaj dalej

Co obejmuje ubezpieczenie OC samochodu?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) samochodu obejmuje przede wszystkim rekompensatę szkód, powstałych w wyniku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego. Dotyczy to zarówno szkód osobowych, jak i materialnych. Co istotne, polisa OC przypisana jest do konkretnego samochodu, a nie do jego właściciela.

Czytaj dalej