UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Sprawdzanie OC – w jaki sposób sprawdzić ważność polisy?

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego powinien zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. W praktyce jednak nie wszyscy dopełniają tego obowiązku. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny szacuje, że po polskich drogach jeździć może nawet od 80 do 100 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów. Jak możesz sprawdzić, czy kierowca, który spowodował szkodę w Twoim pojeździe ma ważne OC?

Sprawdzenie OC pojazdu – jak to zrobić?

Jeśli jesteś poszkodowanym w kolizji i Twój pojazd wymaga naprawy, to przysługuje Ci odszkodowanie z OC sprawcy. W ramach ubezpieczenia możesz m.in. skorzystać z holowania pojazdu czy pojazdu zastępczego. W przypadku, gdy w zdarzeniu nie ma poszkodowanych i uczestnicy są zgodni odnośnie do tego, kto jest sprawcą, wówczas nie trzeba wzywać policji. Wystarczy, że kierowca, który spowodował kolizję, napisze oświadczenie sprawcy. Jednak wcześniej musisz sprawdzić, czy posiada on ważne OC. W jaki sposób możesz zweryfikować OC? Masz kilka możliwości:

  • Druk polisy – czy sprawca ma przy sobie potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia? To najłatwiejszy sposób na sprawdzenie jego OC. Jednak obecnie posiadacze pojazdów nie mają obowiązku wożenia ze sobą tego dokumentu – wcześniej jego brak karany był mandatem. Kolejna kwestia dotyczy tego, czy takie sprawdzenie ubezpieczenia samochodu daje pewność, iż dokument jest prawdziwy? Potrafisz ocenić, czy sprawca nie próbuje cię oszukać? Z tego powodu nie jest to dobry sposób na sprawdzenie polisy OC – dla bezpieczeństwa skorzystaj z pozostałych metod, jakie proponujemy.
  • Baza OC na ufg.pl – wspomniany już Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny udostępnia na swojej stronie internetowej proste narzędzie, dzięki któremu upewnisz się, czy auto ma OC. Jak sprawdzić ubezpieczenie pojazdu? Na ufg.pl wybierz z górnego menu „Baza OC i AC”, a następnie „Identyfikacja umowy OC na dzień”. Żeby uzyskać informację, wpisz numer rejestracyjny pojazdu sprawcy lub numer VIN, podaj, na jaki dzień weryfikujesz OC (dzień zdarzenia) i wybierz kraj, na którego terytorium doszło do kolizji. Następnie kliknij „Dalej” i gotowe. To szybka metoda na sprawdzenie OC sprawcy, która nie wymaga zweryfikowania dokumentów. Wystarczy podać numer rejestracyjny pojazdu.

null

  • Baza serwisu historiapojazdu.gov.pl – kolejny sposób na sprawdzenie polisy OC wymaga już większej ilości danych, ale również dostępny jest online i dodatkowo pozwoli ci na uzyskanie także innych informacji o pojeździe. Możesz dowiedzieć się m.in., kiedy przeprowadzane były kolejne badania techniczne i jaki był wówczas odczytany stan drogomierza. Aby zobaczyć, czy pojazd posiada aktualne ubezpieczenie OC, musisz znać: numer rejestracyjny, VIN i datę pierwszej rejestracji. Ten sposób weryfikacji jest przydatny przede wszystkim dla osób, które chcą sprawdzić historię auta przed jego zakupem. W przypadku, gdy interesuje cię jedynie sprawdzenie ważności OC, skorzystaj z bazy UFG.

 null

  • Aplikacja „Na wypadek” – kolejny sposób na sprawdzenie OC online. Jest to program udostępniony przez UFG, który podpowie ci, co krok po kroku powinieneś zrobić, jeśli przydarzy ci się kolizja. W aplikacji sprawdzisz również, czy inni uczestnicy zdarzenia posiadają ważne ubezpieczenie OC.

Co, jeśli po sprawdzeniu ubezpieczenia okaże się, że posiadacz pojazdu jeździł nim bez OC? W takim przypadku odszkodowanie wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Nie oznacza to jednak, że sprawca uniknie odpowiedzialności za zdarzenie. UFG zwróci się do niego z regresem – zatem będzie on musiał sam pokryć koszt odszkodowania. Nawet jeśli doszło tylko do kolizji, to i tak może on być obciążony wysokimi opłatami wynikającymi z konieczności likwidacji szkody w pojeździe czy pojazdach. Jak informuje UFG, wielu nieubezpieczonych sprawców wypadków w dalszym ciągu spłaca regresy za szkody, do których doprowadzili w latach 90. XX wieku. Rekordziści muszą zwrócić kwoty przekraczające milion złotych.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Rejestracja samochodu przez cudzoziemca bez meldunku – czy jest to możliwe?

Nie możesz legalnie poruszać się po drogach samochodem, który nie jest zarejestrowany. Cudzoziemcy przebywający w Polsce ponad pół roku powinni zarejestrować auto w polskim urzędzie. Podobnie należy zrobić, jeśli kupujesz samochód w Polsce i tu przebywasz z zamiarem pobytu stałego. Jak wyglądają formalności rejestracyjne, jeśli nie masz zameldowania na terenie RP? Gdzie powinieneś zarejestrować pojazd?

Czytaj dalej

Czy trzeba wozić OC i dowód rejestracyjny? Cyfryzacja dokumentów od 1 października 2018 roku i zmiany po 2020 roku

Dwukrotna nowelizacja przepisów Prawa o ruchu drogowym spowodowała zmiany w zakresie konieczności wożenia ze sobą dokumentów pojazdu czy prawa jazdy. Zobacz, które będą Ci potrzebne podczas kontroli drogowej. Jeszcze kilka lat temu każdy kierowca musiał mieć przy sobie dowód rejestracyjny, potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia OC dla auta oraz prawo jazdy. Jak jest teraz? Czy taki komplet dokumentów nadal powinien towarzyszyć każdej podróży samochodem? Czy trzeba wozić dowód rejestracyjny w…

Czytaj dalej

Czy podatek od zakupu auta i ubezpieczenie jest obligatoryjne?

Przy zakupie auta od osoby fizycznej musisz pamiętać o konieczności opłacenia podatku od zakupu samochodu. Jeśli były właściciel nie miał ważnej polisy OC, od razu musisz kupić ubezpieczenie samochodu.

Czytaj dalej
Podpisanie umowy - przerejestrowanie samochodu

Przerejestrowanie samochodu a ubezpieczenie OC – czy pozostaje ważne? Czy zmiana tablic rejestracyjnych jest konieczna?

Jeśli kupiłeś pojazd lub otrzymałeś go w ramach darowizny, to wymaga on przerejestrowania. Chociaż od 2022 roku nie jest konieczna wymiana tablic, to obowiązkowo należy zmienić dane w dowodzie rejestracyjnym, a to nie jedyne powinności. Co z ubezpieczeniem? Czy OC z dotychczasowego właściciela przechodzi na kupującego? Czy można korzystać z ubezpieczenia poprzedniego właściciela?

Czytaj dalej
Podpisanie umowy zakupu samochodu

Współwłaściciel samochodu – jak go dopisać? Co warto wiedzieć o współwłasności samochodu?

Pojazd może stanowić współwłasność. Wówczas prawa do auta ma np. kilka osób. Z jakimi obowiązkami wiąże się taka współwłasność? Czy jest to korzystne?

 

Czytaj dalej

Ubezpieczenie OC i AC najtaniej – opcje dla samochodu firmowego

Przedsiębiorcy, którzy ubezpieczają w danym towarzystwie ubezpieczeniowym więcej niż jedno auto mogą liczyć na atrakcyjniejsze ceny. Należy przy tym pamiętać, że jeśli korzystają oni z leasingu, umowa ta zobowiązuje ich do zakupu OC i AC o konkretnym zakresie ochrony.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę