UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Wiza do Japonii – jak ją uzyskać? Ile kosztuje? Gdzie udać się po wizę - konsulat czy ambasada?

Kraj Kwitnącej Wiśni, jedna z najstarszych cywilizacji, państwo ultranowoczesne, ale jednocześnie przywiązane do swoich tradycji – taka jest Japonia. Podróż do tego orientalnego miejsca jest długa, ale na każdym kroku jest ono w stanie zachwycić i zadziwić. Jeśli wybierasz się do Japonii, sprawdź, jakich potrzebujesz dokumentów podróży i czy potrzebna jest wiza.

Jak podróżować do Japonii? Wymagane dokumenty

Przede wszystkim potrzebujesz ważnego paszportu. Może być biometryczny lub tymczasowy – po prostu ważny. Japońska służba celna nie stawia żadnych wymagań dotyczących jego minimalnego okresu ważności. Jednocześnie nie jest honorowany polski dowód osobisty jako dokument pozwalający na przekroczenie granicy. Dlatego wyrobienie dowodu dla dziecka nie jest potrzebne przy planowanym wyjeździe do Japonii.

Czy na wyjazd do Japonii potrzebna jest wiza? Czy obowiązuje ruch bezwizowy?

Nie, nie ma potrzeby wyrabiania wizy do Japonii, ale jedynie w przypadku wyjazdów krótkoterminowych, w celach turystycznych, naukowych lub służbowych. Nie musisz jej mieć, jeśli jedziesz do tego kraju w celach niezarobkowych i Twój wyjazd potrwa maksymalnie 90 dni.

Od 11 października 2022 roku został przywrócony ruch bezwizowy z Polski. Dla uzyskania dodatkowych informacji dotyczących możliwości wjazdu na teren Japonii warto skontaktować się z Wydziałem Konsularnym Ambasady Japonii w Warszawie. Można to zrobić także w trybie online.

Wiza będzie wymagana, jeśli wyjeżdżający otrzymuje w Japonii wynagrodzenie – dotyczy ona wówczas wyjazdów do pracy, na stypendia i na szkolenia.

Ile kosztuje wiza do Tokio? Cena wizy w ambasadzie Japonii

Około 300 zł zapłacisz za wizę przy standardowym czasie jej wyrobienia, a około 500 zł w trybie ekspresowym – priorytetowo. Niższa cena dotyczy wyrobienia dokumentu w ciągu maksymalnie 2 tygodni.

Co przed wyjazdem do Japonii? Gdzie złożyć wniosek o wizę do Japonii? Wydział konsularny ambasady

Zanim pojedziesz do Japonii, musisz wiedzieć, jak ewentualnie wnioskować o wizę, jeśli np. Twój pobyt w Kraju Kwitnącej Wiśni będzie trwał dłużej niż 90 dni albo będziesz tam zarabiał. Musisz złożyć wniosek i przedłożyć w Ambasadzie Japonii w Polsce:

  • ważny paszport,
  • aktualne zdjęcie,
  • wszelkie dokumenty przesłane przez stronę japońską (np. od pracodawcy),
  • dodatkowe dokumenty – informacje o nich uzyskasz w dziale konsularnym ambasady.

Na wydanie wizy trzeba czekać do 7 dni od chwili złożenia wniosku wraz z wymaganym kompletem dokumentów. Ważna jest przez trzy miesiące od daty wystawienia, tj. musisz zorganizować podróż w takim czasie. Okres pobytu w Japonii jest zaznaczony na wizie i wynosi np. 3 miesiące, 6 miesięcy, 1 rok. Liczy się go od dnia wjazdu, nie zaś od wystawienia. Podobnie jest w przypadku wizy pracowniczej do USA.

Czy do Japonii potrzebne jest szczepienie?

Nie ma szczepień, które musisz wykonać przed wjazdem do tego kraju. Mogą być one wskazane i dotyczy to chorób zakaźnych.

Bezpieczeństwo turysty w Japonii

Polskie MSZ (Ministerstwo Spraw Zagranicznych) informuje, że na terenie tego kraju występuje relatywnie niskie zagrożenie przestępczością, choć zawsze warto zachować ostrożność, zwłaszcza w nocy. Należy mieć świadomość, że Japonia znajduje się w strefie aktywnej sejsmicznie. Możliwe są trzęsienia ziemi czy wybuchy wulkanów, a od czerwca do grudnia występuje zagrożenie tajfunami.

W przypadku pobytu w Japonii i konieczności skorzystania z pomocy medycznej nie masz możliwości bezpłatnego leczenia na podstawie ubezpieczenia EKUZ. Nie jest ono honorowane, podobnie jak w całej Azji. Jednak w przypadku ubezpieczenia turystycznego UNIQA na Europę i świat już będziesz mieć możliwość uzyskania świadczenia medycznego, za które zapłacimy my. Ubezpieczenie podróżne obejmuje zakresem ochrony koszty leczenia, NNW czy ubezpieczenie bagażu i odwołanego lotu.  

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Wiza do Chin – jak ją uzyskać? Ile kosztuje wiza turystyczna do Chin – ChRL?

Chiny, czyli Państwo Środka, to ciekawa destynacja turystyczna, którą wybiera coraz więcej Polaków. Chcemy odkrywać atrakcje tego kraju, na czele z Wielkim Murem Chińskim, tajemniczą terakotową Armią chroniącą miejsce pochówku dawnych cesarzy czy też Zakazanym Miastem. Chińska Republika Ludowa ma wiele do zaoferowania, ale jednocześnie ma wygórowane wymagania dotyczące przekraczania granicy tego kraju. Zobacz, czy potrzebujesz wizy do Chin.

Czytaj dalej

Wiza do Wietnamu – jak ją uzyskać, ile kosztuje? Czy istnieje e-wiza do Wietnamu?

Egzotyczne wakacje w Wietnamie są Twoim marzeniem? Chcesz zobaczyć kolorowe targi na wodzie, piękne krajobrazy delty Mekongu i rzeki Czerwonej. A może zamierzasz odpoczywać na piaszczystych plażach otoczonych tropikalną roślinnością? Nie zapominaj też o zabytkach Wietnamu. Wymienione walory turystyczne z pewnością skłaniają coraz więcej turystów do wizyty w tym kraju. Najwięcej przyjezdnych pochodzi z Chin czy Korei Południowej oraz Japonii. Jednak i z Polski organizowane są wycieczki do…

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę