UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Wiza do Wietnamu – jak ją uzyskać, ile kosztuje? Czy istnieje e-wiza do Wietnamu?

Egzotyczne wakacje w Wietnamie są Twoim marzeniem? Chcesz zobaczyć kolorowe targi na wodzie, piękne krajobrazy delty Mekongu i rzeki Czerwonej. A może zamierzasz odpoczywać na piaszczystych plażach otoczonych tropikalną roślinnością? Nie zapominaj też o zabytkach Wietnamu. Wymienione walory turystyczne z pewnością skłaniają coraz więcej turystów do wizyty w tym kraju. Najwięcej przyjezdnych pochodzi z Chin czy Korei Południowej oraz Japonii. Jednak i z Polski organizowane są wycieczki do Wietnamu. Jeśli wybierasz się do tego kraju, zobacz, jakie obowiązują aktualne zasady wjazdu i czy potrzebujesz wizy.

Wymagane dokumenty przy podróżowaniu do Wietnamu

W celu przekroczenia granicy Wietnamu musisz mieć paszport lub paszport tymczasowy. Licz się z tym, że pomimo formalnego akceptowania przez służby celne polskich paszportów tymczasowych sporadycznie mogą spotkać turystę problemy z wjazdem do tego kraju. Dowód osobisty w ogóle nie jest honorowany. Paszport musi być ważny przez co najmniej 6 miesięcy.

Jeśli przydarzy Ci się kradzież czy utrata tego dokumentu podczas pobytu w Wietnamie, nie szukaj, ile trwa i ile kosztuje wyrobienie paszportu. Jak najszybciej zgłoś się do lokalnej policji, gdzie otrzymasz raport o utracie dokumentu lub kradzieży. To jednak nie jest dokument, który wystarczy do podróży samolotem do kraju. Musisz udać się do ambasady polskiej w Wietnamie, w Hanoi, by wyrobić paszport tymczasowy.

Czy potrzebna jest wiza do Wietnamu?

Jeśli zamierzasz jechać do Wietnamu, to potrzebna Ci jest wiza. W zależności od tego, jaki jest cel wyjazdu, możesz otrzymać inną – tak samo, jak w przypadku wizy do USA. Choć Wietnam nie zalicza się do największych krajów świata, jak Stany Zjednoczone, także i tutaj obowiązują przepisy wizowe nakazujące turystom kupić wizę odpowiedniego rodzaju. Są to:

  • wizy jednokrotne,
  • wizy wielokrotne.

Okres ważności jest uzależniony od jej rodzaju. Jeśli okaże się, że wyrobiłeś wizę turystyczną, ale pojechałeś do Wietnamu w celach biznesowych lub chcesz tam zostać, pozwolenie na pobyt na terenie tego kraju może Ci zostać cofnięte lub termin jego ważności zostanie skrócony.

Uwaga! Nie potrzebujesz wizy, jeśli wybierasz się na wietnamską wyspę Pgu Quoc. Jest ona wyłączona z ruchu wizowego i można się na nią dostać drogą morską z Kambodży, drogą powietrzną z dowolnego zagranicznego lotniska lub poprzez transfer przez jedno z lotnisk międzynarodowych znajdujących się na terenie Wietnamu. Warunkiem wyjazdu z portu lotniczego w Wietnamie jest posiadanie biletu transferowego na Phu Quoc.

Jak zdobyć wizę do Wietnamu?

W celu uzyskania wizy trzeba udać się do urzędu konsularnego tego kraju. Masz także możliwość otrzymania jej właściwie na ostatnią chwilę, na granicy państwa, ale najpierw uzyskaj promesę, którą oferują biura podróży i agencje turystyczne. W wyjątkowych przypadkach losowych, do których zalicza się nagłą chorobę czy śmierć członka rodziny, wizę można otrzymać ekspresowo.

Ostatecznie za wydanie wizy do Wietnamu odpowiada Departament Imigracyjny SRW.

E-wiza do Wietnamu – z oficjalnej strony rządowej

Jednym z najwygodniejszych sposobów ubiegania się o wizę do Wietnamu jest skorzystanie z procedury online. Za pośrednictwem internetu możesz dostać e-wizę, czyli wizę elektroniczną. To specyficzny dokument, który uprawnia Cię do jednorazowego wjazdu wyłącznie w celach turystycznych.

E-wiza do Wietnamu wydawana jest na okres nie dłuższy niż 90 dni. Mając ją, możesz pakować się na wyjazd, a na jej podstawie Urząd Kontroli Ruchu Granicznego Wietnamu wystawi na przejściu granicznym specjalne pozwolenie na pobyt. Uwaga! E-wiza nie jest niestety honorowana na wszystkich przejściach granicznych – najlepiej przed udaniem się w podróż sprawdź na stronie Departamentu Imigracji, czy tam, gdzie lecisz, Twoja e-wiza zostanie uznana.

Możesz o nią wnioskować na stronie: vietnam.visaonline.travel.

Ile kosztuje wiza turystyczną do Wietnamu?

Wiza jednokrotnego wjazdu z Polski kosztuje 28 USD, a wielokrotnego – 53 USD. Za wyrobienie jej w krótkim czasie płacisz dodatkowo - od 69 dolarów w przypadku wydawania jej w standardowej procedurze, w ciągu 3 dni roboczych, 79 USD w 2 dni robocze i 99 USD, jeśli potrzebna jest Ci w trybie natychmiastowym. W tym ostatnim przypadku zostanie ona wydana w ciągu 1 dnia roboczego. Przy pobycie w Wietnamie nie jest naliczana opłata klimatyczna.

Jak długo się czeka na wizę do Wietnamu? Czas oczekiwania na wymagane dokumenty

Czas oczekiwania na wyrobienie wizy do Wietnamu w przypadku wizy elektronicznej wynosi od 1 do 5 dni roboczych.

Co potrzeba do Wietnamu? O czym nie powinieneś zapominać?

Do Wietnamu potrzebujesz ważnego paszportu i wizy, na podstawie której zostanie wystawione pozwolenie na pobyt czasowy na terytorium tego kraju. Przy wypełnianiu wniosku wizowego w szczególności uważaj na to, jakie dane w nim umieszczasz. Muszą być one w pełni zgodne z danymi osobowymi w paszporcie. Inaczej narażasz się na ryzyko odmowy wjazdu.

Bezpieczeństwo turystów w Wietnamie

Zasadniczo podróże do Wietnamu nie są odradzane przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, choć musisz wiedzieć, że w dużych miastach, jak Hanoi i Ho Chi Ming City, zdarzają się drobne kradzieże kieszonkowe, zwłaszcza w centrach handlowych. Na drogach również nie jest najbezpieczniej, bowiem dochodzi do wielu wypadków, a natężenie ruchu jest wysokie. Odradza się zwłaszcza samodzielną podróż motorem po kraju.

Musisz wiedzieć także, że Wietnam z uwagi na swoje położenie jest zagrożony występowaniem tajfunów, zwłaszcza w II połowie roku, w centralnych i południowych regionach kraju.
 

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Wiza do Japonii – jak ją uzyskać? Ile kosztuje? Gdzie udać się po wizę - konsulat czy ambasada?

Kraj Kwitnącej Wiśni, jedna z najstarszych cywilizacji, państwo ultranowoczesne, ale jednocześnie przywiązane do swoich tradycji – taka jest Japonia. Podróż do tego orientalnego miejsca jest długa, ale na każdym kroku jest ono w stanie zachwycić i zadziwić. Jeśli wybierasz się do Japonii, sprawdź, jakich potrzebujesz dokumentów podróży i czy potrzebna jest wiza.

Czytaj dalej

Wiza do Chin – jak ją uzyskać? Ile kosztuje wiza turystyczna do Chin – ChRL?

Chiny, czyli Państwo Środka, to ciekawa destynacja turystyczna, którą wybiera coraz więcej Polaków. Chcemy odkrywać atrakcje tego kraju, na czele z Wielkim Murem Chińskim, tajemniczą terakotową Armią chroniącą miejsce pochówku dawnych cesarzy czy też Zakazanym Miastem. Chińska Republika Ludowa ma wiele do zaoferowania, ale jednocześnie ma wygórowane wymagania dotyczące przekraczania granicy tego kraju. Zobacz, czy potrzebujesz wizy do Chin.

Czytaj dalej

Wiza do Turcji 2024 – jak ją uzyskać? Ile kosztuje wiza do republiki Turcji?

W 2023 roku ponad 1,5 mln Polaków zdecydowało się na wakacje w turystycznym raju, jakim jest Turcja. Takie statystyki podało tureckie Ministerstwo Kultury i Turystyki. Kraj ten kusi swoimi pięknymi plażami, gorącym klimatem i mnogością atrakcji, zarówno w postaci wielowiekowych zabytków, jak i cudownych miejsc krajobrazowych, jak Kapadocja czy Pamukkale. Wybierasz się na wycieczkę objazdową do Turcji, a może zamierzasz spędzić tam urlop wypoczynkowy? Dowiedz się, czy wymagana jest wiza do Turcji…

Czytaj dalej

Wiza do Indii – jak ją uzyskać online? Ile kosztuje indyjska wiza turystyczna?

Indie są najludniejszym państwem na świecie i siódmym największym pod względem powierzchni. Stolicą Republiki Indii jest New Delhi, ale największe i najbardziej zaludnione miasto w Indiach to Mumbaj (Bombaj). Turyści zachwycają się wielobarwnością i kulturą indyjską. Często odwiedzają tutejsze rezerwaty przyrody i parki narodowe. Jeśli wybierasz się na wczasy do Indii, sprawdź warunki wjazdu i zasady wizowe.

Czytaj dalej

Wiza do Egiptu – jak ją uzyskać? Gdzie złożyć wniosek wizowy? Ile kosztuje? Co warto wiedzieć?

Egipt zalicza się do najbardziej popularnych kierunków urlopowych dla Europejczyków. Ma wiele atutów – wielowiekowe zabytki, cudowne kurorty, ciepłe morze i rafy koralowe, które stanowią gratkę dla miłośników nurkowania. W 2010 roku Egipt gościł rekordowe 14,7 mln turystów, a tylko w kwietniu 2023 roku do Kraju Faraonów przyjechało 1,35 mln turystów. Jeśli i Ty planujesz jechać do tego kraju, by wygrzewać się w słońcu, oglądać podwodną faunę i florę lub odwiedzić Gizę, by podziwiać piramidy,…

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę