UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Wiza do Kenii – jak uzyskać e-wizę? Gdzie złożyć wniosek o wizę? Czy Kenia znosi wizy dla Polaków?

Safari w Kenii stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych, jakie ten kraj oferuje przyjezdnym. Podróżni zjeżdżają tutaj z całego świata, by udać się na bezkresną sawannę w poszukiwaniu tak zwanej Wielkiej Piątki. Kenia to jednak także piękne plaże, egzotyczne krajobrazy czy plemiona o ciekawej kulturze, czego najlepszym przykładem są Masajowie. Wybierasz się w podróż do tego kraju? Zobacz, jakie są zasady wjazdu do Kenii i czy potrzebna jest Ci wiza turystyczna.

Jak podróżować turystycznie do Kenii? Jakich dokumentów potrzebujesz?

Wycieczka do Kenii może być okazją do zrealizowania marzeń o egzotycznych wakacjach. Jednak zanim zaczniesz szukać, jak wygląda odprawa na lotnisku, jak i co zapakować do walizki oraz co zobaczyć na miejscu, dowiedz się, jakie dokumenty podróży będą Ci potrzebne do przekroczenia granicy. Zrobisz to jedynie po okazaniu ważnego co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu paszportu biometrycznego lub paszportu tymczasowego. Jeśli Twój dokument jest ważny krócej, musisz go wymienić na nowy – podobnie w przypadku dzieci, z którymi zamierzasz podróżować. Nie szukaj więc tego, jak wyrobić dowód osobisty, bo ten nie będzie honorowany na granicy kenijskiej. Musisz obowiązkowo mieć paszport.

Czy potrzebna jest wiza do Kenii?

Jeszcze do niedawna planowanie wakacji w Kenii wiązało się z koniecznością wyrobienia wizy. Jednak od 1 stycznia 2024 roku kraj ten odszedł od systemu wizowego. Do końca 2023 roku na wizę do Kenii czekało się do 2 dni roboczych, ale rekomendowano jednocześnie, by wniosek składać nawet na 10 dni przed planowanym przylotem.

Obecnie Kenia przeszła na rzecz systemu elektronicznego, co ułatwia podróżowanie do tego kraju. Nie ma przy tym znaczenia, czy wybierasz się tam z biurem podróży, czy też na własną rękę albo będzie to krótka wizyta związana z przejazdem tranzytowym.

Zgodnie z oficjalnymi informacjami ze strony polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych podróżujący do Kenii mają obowiązek posiadania elektronicznej autoryzacji wjazdu, czyli eTA. Wszyscy pasażerowie muszą mieć dokument eTA, także dzieci poniżej 18. roku życia. Dzieci same nie wnioskują o niego – w ich imieniu wniosek wypełnia opiekun prawny lub rodzic. Dokument ten jest jednorazowego użytku, co oznacza, że wygasa po opuszczeniu Kenii.

Jak uzyskać eTA na wjazd do Kenii?

W celu uzyskania eTA musisz wypełnić elektroniczny formularz na stronie: www.etakenya.go.ke/en. Masz dwie opcje do wyboru:

  • turyści i osoby podróżujące do Kenii w celach biznesowych lub odwiedzający rodzinę czy znajomych,
  • obywatele Kenii lub East African Partner State, tj. posiadacze paszportów Burundi, Kongo, Rwandy, Południowego Sudanu, Tanzanii lub Ugandy.

Możesz aplikować o pojedyncze eTA dla jednej osoby lub wybrać aplikację grupową przeznaczoną dla:

  • rodzin,
  • par,
  • grup przyjaciół żyjących razem,
  • pracodawców, którzy wyrabiają eTA dla pracowników.

Koszt wyrobienia dokumentu eTA wynosi 32 dolary (32 USD) i nie podlega zwrotowi.

Czy istnieje e-wiza do Kenii? Wiza do Kenii online

O ile wiza do Kenii nie jest już wymagana, o tyle dokument eTA jest obowiązkowy dla turystów podróżujących do tego afrykańskiego kraju. Wyrobić możesz go jedynie online.

Bezpieczeństwo turystów przy wyjeździe do Kenii

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Polsce na swoich stronach internetowych ostrzega przed wyjazdami do niektórych obszarów w tym kraju. MSZ właściwie odradza wszelkie podróże:

  • na pogranicze Kenii z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym,
  • do hrabstwa Lamu (włączając w to wyspy archipelagu Lamu).

Wszystko dlatego, że na wymienionych obszarach mogą mieć miejsce operacje kenijskich sił zbrojnych i ataki ze strony ugrupowań somalijskich.

W Kenii istnieje wysokie zagrożenie zachorowaniem na choroby tropikalne, dlatego warto rozważyć przed wyjazdem szczepienia. Należy udać się na konsultację do lekarza chorób egzotycznych, który doradzi, jak zabezpieczyć się na wakacje.

Dobrym pomysłem jest wykupienie prywatnego ubezpieczenia turystycznego, które zapewni wszechstronną ochronę dla Ciebie i współtowarzyszy podróży. W UNIQA zyskujesz m.in. ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW, OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu i lotu, a także ubezpieczenie od zaostrzenia choroby przewlekłej. Możesz korzystać także z pomocy ubezpieczyciela w ramach usługi assistance.

Z polisą, ważnym paszportem oraz dokumentem eTA możesz wyruszyć w drogę. Pamiętaj o kosztach rozmów telefonicznych w Afryce, które są bardzo wysokie. Sprawdź, co to jest roaming i jakie Twój operator telefonii komórkowej nalicza opłaty za wykonywanie połączeń międzynarodowych.

FAQ – najważniejsze pytania o podróż do Kenii

Czy wizę do Kenii można kupić na lotnisku?

Wiza do Kenii nie jest już potrzebna, ale do końca 2023 roku była niezbędna. Należało ją kupić za pośrednictwem strony internetowej, kosztowała 51 USD, a czas jej wyrobienia wynosił oficjalnie 2 dni, ale w praktyce był dłuższy. Nie można było kupić wizy na lotnisku.

Ile się czeka na eTA do Kenii?

Aplikacja o eTA zwykle jest procedowana w ciągu 3 dni, ale i tak rekomendowane jest dokonanie takiej aplikacji na co najmniej 2 tygodnie przed planowaną podróżą.

Czy wizy do Kenii zostały zniesione?

Tak, od stycznia 2024 roku nie obowiązują.

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Wiza do Australii – jak ją uzyskać online? Ile kosztuje? Jakie są rodzaje wiz australijskich?

Daleka Australia jest niesamowitym krajem – osobnym kontynentem, który kusi turystów pod względem swojej różnorodności przyrodniczej i kulturowej. Znajdują się tam zarówno lasy deszczowe, jak i wspaniałe miasta - Melbourne czy Sydney, ale i czerwone pustynie, bezkresne przestrzenie, a u wybrzeży – niezwykłe rafy koralowe. Wybierasz się na wakacje do Australii? Zobacz, jakie są zasady wjazdu do tego kraju i czy potrzebujesz wizy.

Czytaj dalej

Wiza do Egiptu – jak ją uzyskać? Gdzie złożyć wniosek wizowy? Ile kosztuje? Co warto wiedzieć?

Egipt zalicza się do najbardziej popularnych kierunków urlopowych dla Europejczyków. Ma wiele atutów – wielowiekowe zabytki, cudowne kurorty, ciepłe morze i rafy koralowe, które stanowią gratkę dla miłośników nurkowania. W 2010 roku Egipt gościł rekordowe 14,7 mln turystów, a tylko w kwietniu 2023 roku do Kraju Faraonów przyjechało 1,35 mln turystów. Jeśli i Ty planujesz jechać do tego kraju, by wygrzewać się w słońcu, oglądać podwodną faunę i florę lub odwiedzić Gizę, by podziwiać piramidy,…

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę